Foxconn'a göre tüketici pazarı 2023'te daralacak!

Apple'ın tedarikçi şirketlerinden biri olan Foxconn, tüketici pazarının 2023 yılında ciddi bir ölçüde daralacağına işaret etti.

Yayınlanma:
Foxconn'a göre tüketici pazarı 2023'te daralacak!

2023 yılı tüketici elektroniği için pek de iyi bir yıl olmayabilir. Yıl boyunca talepte düşüş bekleyen Apple'ın ana tedarikçilerinden Foxconn, piyasayı endişelendirdi. Şirket, dördüncü çeyrek karında bir yıl öncesine göre %10'luk bir düşüş bildirdi.

Yapılan hesaplara göre dünyanın en büyük üreticilerinden Foxconn'un gelirinin yarısından fazlasını oluşturan tüketici elektroniğine olan talep zayıfladığından, ilk çeyrek ve tüm yıl için sabit bir gelir bekleniyor.

Foxconn başkanı Liu Young-way Liu "Akıllı tüketici elektroniğine karşı nispeten temkinli bir bakış açısı sürdürüyoruz ve biraz düşebileceğini düşünüyoruz" açıklamasında bulundu. Geçen yılki iyi performansı, enflasyonu ve küresel ekonomideki yavaşlamayı sorumlu faktörler olarak belirtti.

foxconna-gore-tuketici-pazari-2023te-daralacak.jpg

Dördüncü çeyrekte, üreticinin net karı önceki 1,44 milyar dolardan 1,31 milyar dolara düştü. Son çeyrekteki bu düşüş, Foxconn'un geçen Kasım ayında bir COVID-19 salgınının ardından protestolarla karşılaşmasının ardından geldi. Fabrikaların kapalı olması veya düşük kapasitede çalışması nedeniyle, bu olaylar hem üreticinin hem de genellikle en iyi çeyreğinde gelirinde düşüş kaydeden Apple'ın karını etkiledi.

Foxconn'un bu yılki vizyonu, Apple'ınkiyle de örtüşüyor. Çünkü şirket gelirinde art arda ikinci çeyrekte düşüş öngörülüyor. Apple, bu yıl hakkında çok konuşulan karma gerçeklik kulaklığını tanımayı planladığı için yakında yeni bir segmenti benimseyecek. Bununla birlikte, Bloomberg'den Mark Gurman'a göre de bu, Cupertino şirketi için ılıman bir yıl olacak. Çünkü AR haberleri dışında, yeni Apple Watch'lar, iPad'ler veya AirPod'lar için büyük güncellemeler veya lansmanlar beklenmiyor.

foxconna-gore-tuketici-pazari-2023te-daralacak-3.jpg

Apple, bu yıl Eylül ayında gelmesi beklenen iPhone 15 ile iPhone satışlarını büyük olasılıkla artıracak olsa da , Mac serisi 2020 ve 2021'de meydana gelenlere benzer büyük değişiklikler yaşayacak. Öte yandan Foxconn, bilgi işlem, bulut, ağ ve bileşenler gibi alanlarda önemli büyüme bekliyor. Çeyrek gelirleri düşerken, her iki şirket de işlerini Çin dışına genişletmek istiyor.

Apple, en büyük iPhone fabrikasının haftalarca kapatıldığı geçen yıl yaşadığı sorunla karşılaşmamak için Hindistan ve Vietnam'da daha fazla ürün yapmak istiyor. Şirket ayrıca genişleme planının bir parçası olarak elektrikli araç bileşenleri üretimini Meksika'ya genişletti.