Garanti’den Yenilebilir Enerjiye 100 Milyon Euro Kredi Sağlandı

Türkiye Bankacılık sektörünün öncü kuruluşlarından olan Garanti Bankası tarafından yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı için Proparco’ya 100 milyon euro kredi desteği verildi.

Fransız Kalkınma Ajansı Proparco ile yapılan anlaşma 12 yıl vadeye yayıldı ve vadelerde toplamda 100 milyon euroluk kredi desteği sağlanacak. Dünya genelinde bulunan müşterileri arasında Proparco’nun en iyi konumda olan Garanti Bankası, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı için Fransız Kalkınma Ajansının koluna kredi sağladı.

Proparco’nun en iyi müşterisi olan Garanti Bankası, 2009 yılında şirket ile imzalamış olduğu sermaye benzeri kredinin geri ödemesinin tamamlanmasının ardından, banka hem kredi miktarını arttırdı, hemde yenilediği kredi miktarını teminatsız bir şekilde yenileyerek anlaşmanın kapsamını genişletti. Garanti Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasında verilen bilgilerde bu sözleşme ile yenilebilir enerji kaynaklarının kullanım için finansman yaratılması ve bu sektörün daha da ileriye taşınması amaçlanıyor.

En ucuz Maske

İlk üç yıllık dilimde geri ödemesiz olarak sağlanan kredinin taksitleri 12 yıllık vadelere bölündü. İmzalanan anlaşmada, Garanti Bankasının temiz enerji projelerine yönelik yurt dışından destek sağlamak için yenilediği bu anlaşmada, temiz enerji projelerinin desteklenmesi amaçlandı.

Garanti Bankasının Uluslararası platformdaki yatırımlarına bir yenisini daha eklediğini ve uluslararası finansla bağını daha da güçlendirdiğini belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, bazı açıklamalarda bulundu. Fuat Erbil, Garanti Bankasının yerel ve uluslararası sektörde öncü konumunu pekiştirdiğini, yurt dışındaki belirsizliğe rağmen yatırımlarına devam ettiğini belirtti.

5haber.com  | DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir