Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’ya 6 Yıl 4 Aya Kadar Hapis İstemi

Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’ya kaleme aldığı “Türk Futbolu ve FETÖ” yazısında Fatih Terim’e iftira ve hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl 4 aya kadar hapsi istemi ile dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şikayetçi olan Türkiye futbol takımı Teknik Direktörü Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir aracılığıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Suç duyurusunda Rasim Ozan Kütahyalı’nın “Türk Futbolu ve FETÖ” başlıklı yazı ve içeriğinde hakaret ve iftira suçlarının işlendiği iddia edildi. Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığı ifade edilen iddianamede, ifadeye çağrı müzekkeresine rağmen şüpheli Kütahyalı’nın savcılığa müracaat etmediği kaydedildi.

İddianamede Yazının Tamamı Yer Aldı

Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı tarafından kaleme aldığı belirtilen söz konusu yazısının tamamı iddianamede yer alırken, iftira ve hakaret içerdiği belirtilen bölümlerinin altı çizildi.

Federasyon Yazı Gönderdi

En ucuz Maske

TFF, 24 Ağustos tarihinde savcılığa gönderdiği yazıda, İsmail Demiriz’in görece hangi tarihte başladığı belirtildi. Söz konusu yazıda “FETÖ terör örgütü ile bağlantısı bulunduğu iddia olunan İsmail Demiriz’in, müşteki Fatih Terim’in 15 Kasım 2013 tarihinde A Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevine getirilmesinden, 13 ay önce 9 Ekim 2012 tarihinde Genç Milli Takımları İzleme ve Oluşturma Antrenörü olarak işe alındığı, 2014 yılı Ekim ayı içerisinde U-16 Milli Takım Yardımcı Antrenörlü’ğüne getirildiği, İsmail Demiriz’in iş akdinin de 19 Eylül 2015 tarihinde feshedildiği ve İsmail Demiriz’in TFF bünyesinde çalıştığı süre zarfında A Milli Takım Yardımcı Antrenörlüğü yapmadığının bildirildiği görülmüştür” ifadelerine yer verilmişti.

Sınır Aşıldı

Müştekinin hedef alındığını, tahkir ve tezyif eden ifadelerle yazının genelinde müştekinin FETÖ mensuplarını koruduğu yönünde iddialara yer verildiğinin belirtildiği iddianamede, yazıda eleştiri sınırlarının aşıldığı, haberin gerçek olmadığı, basın özgürlüğü kapsamının dışına çıkılarak hukuka uygunluk sebeplerine riayet edilmediğinin anlaşıldığı kaydedildi. Şüpheli Kütahyalı’nın yazısında işlemediğini bildiği halde hakkında soruşturma başlatılmasını sağlamak için müştekinin FETÖ mensuplarına yardım ettiği iddiasında bulunduğu öne sürülerek, iftira suçunun yasal unsurlarının oluştuğu ifadeleri kullanıldı.

6 Yıl 4 Aya Kadar Hapis İstemi

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Rasim Ozan Kütahyalı’nın “Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “İftira” suçlarından 1 yıl 3 aydan 6 yıl 4 aya kadar hapsi talep edildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederse , şüpheli Rasim Ozan Kütahyalı önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

5haber.com  | Ankara
DHA

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir