Görüş Ayrılığına Rağmen Grip Aşısı Yapılmalıdır

Grip aşısı ile ilgili süregelen, faydalı mı? , değil mi? tartışmalarına Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, açıklık getirdi.

Halk arasında ve bilim dünyasında da sürekli olarak tartışmalara neden olan grip aşısına gelen açıklamada ise görüş ayrılıklarına rağmen aşının yapılması önerisi geldi.  Kamuoyu içerisinde, sonbahar aylarının gelmesi ve soğuk havaların ülke genelinde kendini hissettirmeye başlaması üzerine, grip hastalığı kendini göstermeye başladı. Kış aylarında sıkça görülen ve soğuk algınlığı olarak da bilinen grip için en nihayetli önlem olarak grip aşısı bulunmakta. Ancak bu yöntem kamuoyunun bazı kesimler tarafından tehlikeli sayılmakta ve kullanılması önerilmemektedir. Ancak yapılan araştırmalarda bu aşının, kış aylarında gripten yüzde 70 oranında insanı koruduğu saptanırken, bazı kesimler bu oranın düşük olduğu, bu oranın, aşıdan beklenilen seviyelerde olması yönünde yüksek koruyuculuk içermesi isteniyor. İstenilen seviye yüzde 100 iken, koruyuculuk için 90-95 seviyelerinin de uygun olduğunu belirten Başhekim Yeşim Taşova, aşının yapılmaması durumunda, koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

En ucuz Maske

Başhekim Prof. Dr. Yeşim Taşova, gribe karşı aşı yaptırılması gerektiğini belirtirken, risk gurubunda olanların bu konuda daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Ancak aşı olmayanlara da seslenen Taşova, bu kişilerinde koruyucu önlemleri almalarını istedi. Aşı olmayan kişilerin kalabalık ortamlarda çok bulunmamalarını belirten Taşova, kişisel hijyen hijyen kurallarına uymalarını ve hasta kişilerden uzak durmaları gerektiğini de belirtti.

5haber.com  | Adana

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir