GSS’de Yeni Dönemin Detayları Belli Oldu (GSS Primleri Ne Kadar, Borçlar Ne Olacak?)

SGK Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Mart ayında Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Nisan tarihinden itibaren de yürürlüğe giren GSS düzenlemesine ilişkin bilgi verildi. Uğur Ünalan tarafından yapılan açıklamada, tekli prim sistemiyle 6.3 milyon borçludan alacakları parayı aylık 53.33 TL üzerinden hesaplayacaklarını söyledi.

Adana SGK İl Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı düzenleyen Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, sağlık sigortası sistemindeki değişikliğin devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Ünalan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“1 Nisan’da yürürlüğe giren tekli pirim sistemimiz oldu. Yaklaşık 6.3 milyon borçlumuzu ilgilendiren bu düzenlemeyle daha önce 3 basamaklı olan bu sistemimiz tek basamağa dönüştürüldü. Daha önce herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız gelir durumlarına göre; 71, 213 ve 426 lira kademeli prim sistemi ödüyordu. Artık yeni yasayla birlikte hepsi 53.33 TL ödeyecek. Eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/A sigortalılarımız gibi, üniversite, özel hastane yani devlet hastanesi değil tüm hastanelerden faydalanacak. Eski borçlara da 53.33 lira üzerinden ödeme kolaylığı getiriyoruz. Bununla birlikte gecikme zammı ve alacaklardan vazgeçiyoruz. Bunu da 1 yıl içinde taksitlendirme veya peşin ödeme imkanı veriyoruz.”

Yüzde 99.5 Güvende

Yapılan düzenlemelerle nüfusun yüzde 99.5’nin sosyal güvenceye kavuştuğunu belirten Ünal konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“2016-2017 genel sağlık sigortası sisteminin revize yılları oldu. Yaklaşık 1 yıl içinde bir çok yeniliğe imza attık. Liseden mezun olan gençlerin 20 yaşına, üniversiteden mezun olan gençlerin ise 25 yaşına kadar olan mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl süreyle prim borçlarına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandırma sağladık. 25 yaşına kadar olan gençlerin tüm genel sağlık sigortası prim borçlarını affettik. Bu kapsamda 5.5 milyon kişinin 4 milyon 751 bin TL borcu silindi. 15 Temmuz hain darbe girişiminde 663 şehidimize malul ve gazimizin genel sağlık sigortası kapsamında tahakkuk eden 1.2 milyon TL prim borcu da silinmiş oldu. Yapılan değişikliklerle nüfusumuzun yüzde 99.5’i sosyal güvenceye kavuşmuş hale getirdik.”

5haber.com  |  Adana
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir