Etiket arşivi: adana deprem

Son Dakika | Adana’nın Kozan İlçesinde Deprem Oldu | Son Depremler

Son dakika haberi Adana’dan geldi.

Adana’nın Kozan ilçesinde, bugün saat 19:15 sularında, 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, deprem haberlerinden, yerel haberlerden, kamu haberlerinden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Adana

Çanakkale’nin Ardından Adana’da da Deprem Korkusu!!

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde 6 Şubat’tan itibaren Richter ölçeğine göre en büyüğü 5.3 olan 500’ün üzerinde deprem meydana gelirken, yüksek yeraltı suyu nedeniyle zemini gevşeyen alüvyondan oluşan Adana’nın da büyük risk altında olduğu bildirildi.

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Adana’nın merkezinde, yeraltı su seviyesinde 7 metrelik artış olduğunu, bunun alüvyon zemini gevşettiğini, olası bir deprem karşısında binaların emniyetini azalttığını söyledi. Kent merkezinde 11 yıl önce Çatalan Barajı İçme Suyu Projesi’nin hizmete girmesiyle, uzun yıllar kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan 243 sondaj kuyusunun kapatıldığını belirten Melih Baki, zaman içinde 7-10 metre olan yeraltı su seviyesinin günümüzde 2.5-3 metreye kadar çıktığını belirtti.

Özellikle Adana’nın güney mahallelerindeki binaların büyük risk altında olduğunu vurgulayan Baki, “Kuyuların kapatılması ile birlikte yeraltı su seviyesi doğal haline geldi. Çatalan öncesine kadar Adana’nın içme suyu, kuyulardan temin ediliyordu. 2.5, 3 milyon metreküp su çekiliyordu. Ancak bu su şimdi çekilmiyor. Özellikle kentin güneyindeki binaların bodrum katlarının tamamı su dolmuş vaziyette. Vatandaş bu noktada doğru bilgilendirilmiyor. Bodrum katlarına dolan suyu çekiyor. Bu da, zemini boşaltıyor. Adana’nın en önemli sorunlarından biri budur, zemin artık eski zemin değildir. Olası bir depremde bu binalar yerle bir olur” dedi.

BODRUMLARDAN SU ÇIKIYOR

Adana merkezinde önlem olarak, bodrumunda su çıkan apartmanların envanterinin çıkarılması gerektiğini belirten Baki şöyle konuştu:

“İlk olarak sıkıntılı olan bodrumunda su çıkan yapıların, envanterinin çıkarılması gerekiyor. Daha sonrada teknik olarak hızlı bir şekilde müdahale edilmesi lazım. Deprem her an gelebilir. Bu yetkililerin öncelikli olarak gündeme alması gereken konulardan biridir.

1998’deki Adana depreminde, Adana’dan 52 kilometre uzakta yıkım enerjisi çalıştı. 6.2 büyüklüğündeki bu deprem, yaptığı hasar itibari ile dünyada en büyük hasar yaratan deprem olarak tarihe geçti. Deprem her an gelebilir. Bu yüzden belediyelerimiz, kamu yetkilileri bu uyarımızı dikkate almalıdır.”

5haber.com  | Adana
DHA