Etiket arşivi: adana haber

Adana’da polis, sarmalık yaprağı uyuşturucu sandı: Üç kişi gözaltına alındı

Adana’da motorize yunus ekipleri, otomobil içinde gördüğü saksıdaki bitkiyi hint keneviri, bidonlar içindeki yaprak salamurayı da uyuşturucu sanıp sürücüyü kovalamaya başladı. Gözaltına alınan sürücününse ehliyeti olmadığı için kaçtığı anlaşıldı.

DHA’nın haberine göre Adana’da üç genç, lüks otomobille gezintiye çıktı. Seyhan ilçesi Küçükdikili Mahallesi’ndeki kırmızı ışıkta bekleyen otomobilin yanında motorlu yunus ekibi durdu. Polisler, aracın içinde gördükleri saksı içindeki bitkiyi hint keneviri, bidonların içindeki salamura yaprağı da uyuşturucu sandı.

Adana Trafiğine İlginç Çözüm Önerisi !

Adana’da yaşayan emekli Emniyet Müdürü İbrahim Turan, büyükşehirlerin trafik sorunu için ‘Sarı Dalga Trafik Modeli’ni geliştirdi.
Maketler ve animasyon ile sistemi hazır hale getiren Turan, şimdi de projenin yetkililer tarafından hayata geçirilmesini istiyor. İbrahim Turan, “Bu sistemde kırmızı ile yeşil ışık yok. Yanıp sönen sarı ışıkla yönetilen sistemde trafik polisi olmadan, kaza olmadan, hiçbir olumsuzluk olmadan sürücüler gidecekleri yere varabilir” dedi.
1972 yılında Ankara’da trafik polisi olarak mesleğe başlayan İbrahim Turan (70), 2008 yılında Gaziantep’te trafikten sorumlu 3.sınıf Emniyet Müdürü olarak emekli oldu. Turan, daha sonra memleketi Adana’ya geldi. Büyükşehirlerin trafik sorunu için çözüm arayan İbrahim Turan, 2010 yılında ‘Sarı Dalga Trafik Modeli’ni hayata geçirdi. 2011 yılında ise animasyon ve maketlerle sistemi kuran Turan, şimdi ise yetkililer tarafından hayata geçirilmesini istiyor.

“Trafik polisi ve kazalar olmayacak”

Emekli Emniyet Müdürü İbrahim Turan, “Meslek hayatım trafik ile uğraşmakla geçti. Çok sayıda trafikte olumsuzluk gördüm. Yıllardır nasıl çözerim diye böyle bir sistem geliştirdim. Bu proje, metal kavşak dediğimiz 4 varyanttan oluşan yonca yaprak kavşak modeli ile hayata geçirilecek. Bir güzergah tespit ettiğimizde burada trafik polisi olmadan, kaza olmadan, hiçbir olumsuzluk olmadan sürücülerin ulaşabileceğini göreceksiniz” diye konuştu.

“Bu projenin çok artıları var”

Sistemin, ambulans ve geçiş üstünlüğü bulunan araçlar içinde önem teşkil ettiğini kaydeden Turan, daha sonra şunları söyledi:
“Kalp krizinde dayanma süresi 7 dakika ile sınırlı. Bir ambulans, hastayı aldığı zaman en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmak zorunda. Fakat bunu sağlamak çok zor. Trafik tıkanıyor. Bu sistemde ambulanslar, geçiş üstünlüğüne haiz araçlar hiçbir engele takılmadan gidecekleri yere ulaşabilecekler. Trafiği kurtaracak sistem bu. Ankara’da çalıştığım dönemlerde Çankaya’dan Ulus’a kadar bir yeşil dalga sistemi gündeme getirmiştik fakat bu başarılı olmadı. Ama bu sistem hepsinden farklı. Bu projenin çok artıları var.”

“Adana’dan başlayıp bütün illere yayılmasını bekliyorum”

Projenin pilot il olarak Adana’da uygulanmasını istediğini belirten İbrahim Turan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’den destek istediğini anlatarak, “Adana’dan başlamasını istiyorum, gerekirse buradan diğer illere ve dünyaya açılır diye umut ediyorum. Bu model gerçekten çok önemli. Bütün illerin uygulaması zorunlu bir proje” şeklinde konuştu.

Son Dakika : Adana’da Karakola El Bombası Atıldı.

Suriye’de Terör odaklarına karşı Zeytindalı Operasyonu sürerken sınırlarımız içerisinde de hain teröristler saldırılarına devam ediyor.İlimizde birçok kez korsan gösteri yapılan bir mahalle olan Dağlıoğlu Mahallesi‘nde bulunan polis karakoluna akşam saat 21.30 sularında kimliği belirsiz kişilerce el yapımı bomba atıldı.Hain saldırıda ölü veya yaralı olmadığı bildiriliyor.Saldırıdan dolayı polis karakolunda fiziki tahribat oluştuğunu öğrenildi.Polis birimleri olayı gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı.

488 TL’ye Adana TOKİ Evleri Satışları Başlıyor. 2018 Adana Sarıçam TOKİ Başvuru Şartları.

 

Adana Sarıçam Toki Evleri 2+1 daire fiyat listesi, ödeme planı ve taksitler

Sarıçam Buruk Mahallesi Toki Evleri’nde satışa çıkan 649 dairenin 356’sı 2+1 planında inşa edilmiş.

Bu dairelerin büyüklükleri net 54-78 metrekare arasında değişiyor.

Adana Sarıçam Toki Evleri 2+1 daire fiyatları ise 99.922 TL ile 148.557 TL arasında değişiyor.

Adana Sarıçam Buruk Mahallesi Toki Evleri’nde satışa sunulan 2+1 daireler “alt gelir grubu” konutları olarak geçiyor. Toki bu daire tipinde alıcılara yüzde 12 peşin ödemelerde 180 ay taksit imkanı sunuyor.

Buna göre en ucuz 2+1 daire için örnek ödeme planı şöyle;

*2+1 dairelerde borç ve taksitler sabit değil. Taksitler ve borç her 6 ayda bir kez, ÜFE, TÜFE veya memur maaş zammından hangisi daha düşükse o oranda artırılıyor.

*İlk taksit ödemesi konut tesliminden sonraki ay başlıyor.

*Bu konut tipinde ikamet şartı aranıyor. Yani daireyi almaya hak kazanan kişi, borcu bitene kadar konutu devredemiyor, kiraya veremiyor.

 

Adana Sarıçam Toki Evleri 3+1 daire fiyat listesi, ödeme planı ve taksitler

Sarıçam Buruk Mahallesi Toki Evleri’nde satışa çıkan 649 dairenin 293’ü 3+1 planında inşa edilmiş.

Bu dairelerin büyüklükleri net 94-98 metrekare arasında değişiyor.

Adana Sarıçam Toki Evleri 3+1 daire fiyatları ise 168.582 TL ile 197.564 TL arasında değişiyor.

Projede yer alan 3+1 daireler “orta gelir grubu” konutları olarak geçiyor. Toki bu daire tipinde alıcılara yüzde 10 peşin ödemelerde 96 ay, yüzde 15 peşin ödemelerde 108 ay, yüzde 25 peşin ödemelerde ise 120 ay taksit imkanı sunuyor.

Buna göre en ucuz 3+1 daire için örnek ödeme planı şöyle;

*3+1 dairelerde borç ve taksitler sabit değil. Taksitler ve borç her 6 ayda bir kez memur maaş zammı oranında artırılıyor.

*İlk taksit ödemesi konut tesliminden sonraki ay başlıyor.

 

Adana Sarıçam Toki Evleri başvuru şartları (29 Ocak 2018)

Adana Sarıçam Toki Evleri’nden almak isteyenlerin 29 Ocak-9 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuruda bulunması gerekiyor. 3+1 daireler için Ziraat Bankası’nın tüm şubelerine başvuruda bulunmak mümkün iken, 2+1 daireler için sadece Ziraat bankası Adana Şubeleri üzerinden işlem yapılabiliyor.

2+1 daireler için başvuru bedeli 1.000 TL, 3+1 daireler için ise başvuru bedeli 2.000 TL.

Yeterli başvuru olması halinde konut belirleme kurası 16 Şubat’ta çekilecek. Kurada ismi çıkmayanlar başvuru bedelini geri alabilecek.

Sarıçam Toki Evleri 2+1 daireler için başvuru sahibinde aranan şartları şöyle;

1. T.C. vatandaşı olması,

2. Adana il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması,

3. Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının TOKİ’den daha önce ev veya kredi almamış olması,

4. Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir konutunun bulunmaması

5. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması

6. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması, (Hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekli)

7. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapmış olması

Sarıçam Toki Evleri 3+1 daireler için başvuru sahibinde aranan şartları şöyle;

1. T.C. vatandaşı olması,

2. Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının TOKİ’den daha önce ev veya kredi almamış olması,

3. Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir konutunun bulunmaması

4. Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olması

5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapmış olması

 

Ayrıntılı bilgiyi 4448654 nolu Toki Çağrı Merkezi’nden alabilirsiniz.

Adana Sarıçam Toki Evleri nerede?

Adana sarıçam Toki Evleri, Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesi’nde yer alıyor. Proje Buruk Stadyumu’na ve Sarıçam Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ne 1 kilometre, Şakirpaşa Havalimanına 20 kilometre, Seyhan Nehri’ne 15 kilometre, Sarıçam Belediye Binası 10 kilometre, Buruk merkeze ise 3.5 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

 

Adana’da Şehir Merkezi’nde Trafik Akışı Sil Baştan Düzenlendi !

Adana’da keşmekeşe dönen şehir merkezi trafiği, Adana Büyekşehir UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından yeniden bir düzenlemeye gidildi.

Bu düzenlemeye göre 5 cadde de trafik tek yönlü olarak çalışacak. 21 Ocak Pazar günü itibariyle uygulanan kararlarla Adana şehir merkezinde trafiğin tek yönlü akış yapacağı cadddeler şöyle ;

1-Abidibpaşa Caddesi

2-Kızılay Caddesi

3-Ali Münif Yeğenağa caddesi

4 İnönü Caddesi

5-Sefa Özler Caddesi

Yine uygulanan karar gereğince toplu taşıma araçlarının girmeyeceği caddeler ise  Cemal Gürsel caddesi ve Çakmak Caddesi oldu.

Toplu taşıma araçları nereden geçecek?

Toplu taşıma hizmeti veren belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri ve dolmuşların güzergahlarında da düzenleme yapıldı. Toplu taşıma araçlarının İnönü, Abidinpaşa, Kızılay ve Sefa Özler caddelerini kullanmasına karar verildi. Cemal Gürsel ve Çakmak caddeleri toplu taşıma araçlarının geçişine kapatıldı.

Kent içi trafiği rahatlatacak planlamalarını sürdüren Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın ilk etapta tek yön uygulamasını hayata geçirdiği, orta ve uzun vadede kentin çekirdeğini oluşturan bölgede tramvayla ulaşıma geçilmesi, bu alandaki caddelerin yayalaştırılmasına dönük çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 

Aytaç Durak’tan Flaş Açıklamalar

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseti ‘anketlerden okuduğunu’ belirten ve bunların sonuçlarına göre yol haritası çizdiğini kaydeden Durak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin öne alınacağının önemli işaretleri olduğunu belirtti.

Durak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının 3 Kasım’ını seçimler için hedef gösteriyor ama Türkiye’yi bu yaz seçime götürecek. Anayasanın ilgili maddesi de Meclis’e bu yetkiyi veriyor” derken Bahçeli’nin hamlesi içinde, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşık iki yıl varken niye konuşuyor? Partisini diri tutup seçime hazırlıyor. Tayyip Bey’in ‘Bu yıl seçim yok’ demesine rağmen onun önünü açıyor” yorumunda bulundu.

Aytaç Durak AKP’nin kendi belediye başkanlarını istifa ettirmeleri içinde şu değerlendirmeyi yaptı: 

‘AÇIKLARI OLMASA İSTİFA ETMEZLERDİ’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile üç büyük şehir belediye başkanının istifa ettirilmelerinde şaşılacak bir durum yok. Açıkları olmasaydı bunlar istifa etmezlerdi.

‘GÖKÇEK’E MESAJ GÖNDERDİM; AÇIĞIN YOKSA İSTİFA ETME’

İstifa etmezlerse haklarında soruşturma açılıp belki de tutuklanabilirlerdi. O yüzden istifa ettiler. Bu konu gündeme geldiğinde Melih Gökçek’e mesaj gönderdim. ‘Açığın yoksa istifa etme. Ankaralı seni yine seçer’ dedim.

‘Erdoğan bana beşinci kez aday olma’ demişti. AKP’den istifa ettim. Adanalıya sordum aday olmamı istediler. MHP’den aday olup yine seçildim. 86 müfettişle üzerime geldiler, dört yıl hukuksuz olarak açıkta tuttular.

ADANA BELEDİYESİ 4 YIL FETÖ‘NÜN EMRİNE GİRDİ

Adana Belediyesi 4 yıl FETÖ’nün emrine girdi, kaybeden ben değil Adana oldu.– Melih Gökçek’i görevden almak zordu. O yüzden de istifa ettirildi. Diğer başkanlar da açıkları yoksa direnmeliydi. Ancak, istifa ettiklerine göre bu açıkları olduğunu gösterir.(sözcü)

Adana’da Şırdancı Esnafı Kan Ağlıyor, Şırdanseverler İse Fiyatlara İsyanda!

Kentte oldukça ilgi gören ve hemen hemn her köşesinde satılan Şırdan dolması fiyatları son bir kaç yıl içerisinde 3 liradan 8 liraya kadar yükseldi. Canlı hayvan ithalatı yerine karkas et ithal edilmesi ve canlı hayvan kesiminin kentte azalması nedeniyle esnaf şırdan bulmakta zorlandı ve  fiyatlarda artışa gitmek zorunda kaldı. Satışların düşmesiyle bir çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Sakatatta en fazla fiyat artışı  şırdanda oldu. Her koyunda bir adet bulunan şırdan , içi pirinç doldurularak tanesi birkaç yıl önce 3.5 liraya satılırken, bugün 8-9-10 lira arasında fiyatlara satılıyor. Şırdan azlığı fiyatlara yansıdı. Esnaf da şırdanseverler de isyanda. 5haber.com Haber ekibimize ulaşan Şırdancı Başar’ın açıklamaları şöyle ;

 ”İnsanlar haklı. Kebap 15 lira Şırdan 8 lira vatandaşa şırdan yediremez olduk ama biz de haklıyız. Şırdan yok ,canlı hayvan kesiminin azalması , şırdan kıtlığına sebep oldu. Bu da fiyatlara yansıdı.Etin ithal edilmesini değil canlı hayvan ithal edilip ülkemizde kesilmesini istiyoruz. Vatandaş ucuz et de yer şırdan da yer . Bir taşla iki kuş vurulur. Yetkililerden bu konuda adım atmalarını istiyoruz. Hem Şırdancı esnafı zor durumda hem de Adanalı şırdanseverler.Korkarım yakında şırdan fiyatları yüzünden Adana’da isyan çıkacak…”

Şırdan fiyatlarından ise vatandaşlar çok şikayeçi. Haber ekibimize açıklama yapan şırdansever Mesut Arıoğlu şöyle konuştu ;

” Fiyatlardan bıktık. Bu kadar olmaz 2 yıl önce 3 liraya yediğimiz şırdan bugün olmuş 8 lira. Birincisini yiyorsun ikincisini istemeye dilimiz varmıyor. Eskiden arkadaşlar ile aramızda Şırdan yeme yarışı yapardık 5,10 20 Allah ne verdiyse ama artık yiyemiyoruz. Aklımız şırdan da kalıyor.Bu böyle gitmez.Kebap 15 lira şırdan 8 lira ,ayıptır,günahtır ” diye konuştu.

 

 

 

 

Adana’da Kesimhaneye Baskın: Oradan Çıkan Etler Tavuk Kıyma Kebaplarda Kullanılmış

Son dakika haberi Adana’dan geldi. Alınan son bilgilere göre Adana’da polis ekipleri flaş bir operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda Suriyeli sığınmacıların kaçak şekilde tavuk kestiği bir depo bulundu.  Polis ekipleri baskın yaptıkları depoda yaptıkları aramada 500’e yakını canlı, 200 kilogram kesilmiş tavuğa el koydu. Olayla ilgili Suriye uyruklu 5 kişi gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Alınan son dakika bilgilerine göre kaçak tavuk kesildiği yönünde alınan istihbarat sonrası polis ekipleri harekete geçti. Kaçak tavuk kesimhanesi işletildiği ihbarını alan polis, gece saatlerinde Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesinde bir kesimhaneye baskın düzenledi. İki katlı bir binanın alt katında canlı ve kesilmiş tavuklara rastlayan polis ekipleri, binada yaptığı kontrolde kesimin kaçak olarak yapıldığını tespit etti

Tavuklarda Hastalık Var mı?.

Polis baskını sonrası içinde kesimhanede, 500’e yakını canlı ve 200 kilogram da kesilmiş şekilde kaçak tavuk eti ele geçirildi. Operasyon sonrası ele geçirilen kesilmiş et ve canlı tavuklar polis ekipleri tarafından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edildi. Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne teslim edilen tavuklarda herhangi bir hastalık olup olmadığı yapılacak incelemenin ardından belli olacak.

Suriyelilere Satıyorlarmış

Operasyonda yakalanan Suriye uyruklu kişilerin kaçak olarak kestiği ve kestikleri bu tavukları Suriyelilere sattığı öğrenildi. Burada kaçak olarak kesilen etlerin tavuk kıymasına çevrildiği ve tavuk kıyma kebaplarda kullanıldığı öğrenildi. Polis baskın sırasında kesimhanede bulunan Suriye uyruklu 5 kişiyi gözaltına aldı.

5haber.com.tr  | Ankara

Adana’da Hayrete Düşüren Düzenek (Uyuşturucu Yetiştirmek İçin Öyle Bir Sistem Kurmuşlar ki)

İlgin olaylarla gündeme gelen Adana, yine ekranlarda alışık olmadığımız haberlerden bir tanesi ile karşımıza çıktı. Özel havalandırma sistemi kurup Hint keneviri yetiştiren şahıslar, Adana polisi tarafından düzenlenen operasyon ile yakalandı. Eve yapılan baskında saksılar içinde 51 kök Hint keneviri ele geçirildiği görüldü.

Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız tarafından uyuşturucuya açılan savaş sonrasında Ceyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri harekete geçti. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında aldıkları bir istihbaratı değerlendiren ekipleri, bu istihbarat sonrası çalışma başlattı.

Bir evde Hint keneviri yetiştirildiği ihbarını alan Ceyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, adresini belrledikleri eve baskın yaptı. Eve yaptıkları baskında ekipler, kurulan sistem karşısında şaştı kaldı. Saksılar içinde 51 kök Hint keneviri bulan ekipler, yaptıkları araştırmalar sonrası zanlıların evin odalarını ışık geçirmeyen perdeyle kapladığını, havalandırma sistemi kurduğu, özel aydınlatma, ısı ve nem ölçme cihazı ve buhar makinesiyle Hint kenevirlerini yetiştirdiğini tespit etti.

Gözaltına alınan Ö.A, T.A, İ.B ve M.B sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Kpsscafe.com.tr  | Adana