Etiket arşivi: adana haberleri

Adana İnönü Parkında Dolmuşcular Birbirine Girdi !

Adana’da dolmuşçu terörü..
Kentin göbeği Dörtyolağzı’nda dolmuşçular yolcu alma meselesi yüzünden birbirine girdi.. Dakikalarca süren çatışmaya polis müdahale etti.. bölgede trafik tıkanmış durumda, vatandaşlar mağduriyet yaşıyor..
Cemalpaşa ve İtimat  dolmuşçularının kıyasa kavgası devam ediyor .

Aytaç Durak’tan Flaş Açıklamalar

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseti ‘anketlerden okuduğunu’ belirten ve bunların sonuçlarına göre yol haritası çizdiğini kaydeden Durak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin öne alınacağının önemli işaretleri olduğunu belirtti.

Durak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının 3 Kasım’ını seçimler için hedef gösteriyor ama Türkiye’yi bu yaz seçime götürecek. Anayasanın ilgili maddesi de Meclis’e bu yetkiyi veriyor” derken Bahçeli’nin hamlesi içinde, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşık iki yıl varken niye konuşuyor? Partisini diri tutup seçime hazırlıyor. Tayyip Bey’in ‘Bu yıl seçim yok’ demesine rağmen onun önünü açıyor” yorumunda bulundu.

Aytaç Durak AKP’nin kendi belediye başkanlarını istifa ettirmeleri içinde şu değerlendirmeyi yaptı: 

‘AÇIKLARI OLMASA İSTİFA ETMEZLERDİ’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile üç büyük şehir belediye başkanının istifa ettirilmelerinde şaşılacak bir durum yok. Açıkları olmasaydı bunlar istifa etmezlerdi.

‘GÖKÇEK’E MESAJ GÖNDERDİM; AÇIĞIN YOKSA İSTİFA ETME’

İstifa etmezlerse haklarında soruşturma açılıp belki de tutuklanabilirlerdi. O yüzden istifa ettiler. Bu konu gündeme geldiğinde Melih Gökçek’e mesaj gönderdim. ‘Açığın yoksa istifa etme. Ankaralı seni yine seçer’ dedim.

‘Erdoğan bana beşinci kez aday olma’ demişti. AKP’den istifa ettim. Adanalıya sordum aday olmamı istediler. MHP’den aday olup yine seçildim. 86 müfettişle üzerime geldiler, dört yıl hukuksuz olarak açıkta tuttular.

ADANA BELEDİYESİ 4 YIL FETÖ‘NÜN EMRİNE GİRDİ

Adana Belediyesi 4 yıl FETÖ’nün emrine girdi, kaybeden ben değil Adana oldu.– Melih Gökçek’i görevden almak zordu. O yüzden de istifa ettirildi. Diğer başkanlar da açıkları yoksa direnmeliydi. Ancak, istifa ettiklerine göre bu açıkları olduğunu gösterir.(sözcü)

Adana’da Şırdancı Esnafı Kan Ağlıyor, Şırdanseverler İse Fiyatlara İsyanda!

Kentte oldukça ilgi gören ve hemen hemn her köşesinde satılan Şırdan dolması fiyatları son bir kaç yıl içerisinde 3 liradan 8 liraya kadar yükseldi. Canlı hayvan ithalatı yerine karkas et ithal edilmesi ve canlı hayvan kesiminin kentte azalması nedeniyle esnaf şırdan bulmakta zorlandı ve  fiyatlarda artışa gitmek zorunda kaldı. Satışların düşmesiyle bir çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Sakatatta en fazla fiyat artışı  şırdanda oldu. Her koyunda bir adet bulunan şırdan , içi pirinç doldurularak tanesi birkaç yıl önce 3.5 liraya satılırken, bugün 8-9-10 lira arasında fiyatlara satılıyor. Şırdan azlığı fiyatlara yansıdı. Esnaf da şırdanseverler de isyanda. 5haber.com Haber ekibimize ulaşan Şırdancı Başar’ın açıklamaları şöyle ;

 ”İnsanlar haklı. Kebap 15 lira Şırdan 8 lira vatandaşa şırdan yediremez olduk ama biz de haklıyız. Şırdan yok ,canlı hayvan kesiminin azalması , şırdan kıtlığına sebep oldu. Bu da fiyatlara yansıdı.Etin ithal edilmesini değil canlı hayvan ithal edilip ülkemizde kesilmesini istiyoruz. Vatandaş ucuz et de yer şırdan da yer . Bir taşla iki kuş vurulur. Yetkililerden bu konuda adım atmalarını istiyoruz. Hem Şırdancı esnafı zor durumda hem de Adanalı şırdanseverler.Korkarım yakında şırdan fiyatları yüzünden Adana’da isyan çıkacak…”

Şırdan fiyatlarından ise vatandaşlar çok şikayeçi. Haber ekibimize açıklama yapan şırdansever Mesut Arıoğlu şöyle konuştu ;

” Fiyatlardan bıktık. Bu kadar olmaz 2 yıl önce 3 liraya yediğimiz şırdan bugün olmuş 8 lira. Birincisini yiyorsun ikincisini istemeye dilimiz varmıyor. Eskiden arkadaşlar ile aramızda Şırdan yeme yarışı yapardık 5,10 20 Allah ne verdiyse ama artık yiyemiyoruz. Aklımız şırdan da kalıyor.Bu böyle gitmez.Kebap 15 lira şırdan 8 lira ,ayıptır,günahtır ” diye konuştu.

 

 

 

 

Uluslararası Adana Film Festivali Bu Yıl Zengin İçeriği ile Kapılarını Açacak

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Adana Film Festivali nedeniyle dünyaca önemli bazı filmlerin prömiyerleri Adana’da yapılacak. Ayrıca oluşturulacak Sinema Market’de senaristler yapımcılarla, yapımcılar da dağıtımcılar ve TV kanallarının temsilcileriyle buluşacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 25 Eylül- 1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde, ünlü Japon yönetmen Aki Karusmaki’nin, 2017 Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldığı The Other Side Of Hope’un Türkiye prömiyeri yapılacak. Yine dünya çapında iz bırakan bazı filmler de promiyer ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Sinema Market Bileşenleri Birleştiriyor

Festival kapsamında oluşturulacak Sinema Market, sektörün bileşenlerini buluşturacak. Senaristler yapımcılarla, yapımcılar dağıtımcılarla ve TV kanallarının temsilcileriyle bir araya gelecek. Senaristlerin yapımcılarla randevu alarak buluşması, yeni filmler için uygun senaryoların seçilmesiyle sonuçlanacak. Yapımcıların, dağıtımcılar ve TV kanallarıyla buluşması ise, tamamlanmış filmlerin sanatseverlere ulaştırılmasını sağlayacak. Sinema Market’in faaliyette olduğu süre boyunca, sektörün sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde de bulunulacak.

Başkan Sözlü’den Açıklama

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın Türk Sineması için özel bir yeri ve önemi olduğunu söyledi. Başkan Sözlü, Adana Film Festivali’nde prömiyeri yapılacak yapıtların, dünya sinema sektörünün gözünü, Adana’ya çevireceğini savundu. Festivalin bu yıl çok daha zengin bir içerikle, sinemaseverlerin önüne çıkacağını vurgulayan Sözlü şunları kaydetti:

“Türk Sineması, kendi içinde Hollywood yapımlarıyla rekabet edebilen ender sektörlerden biri. Hollywood’un bu sektörde domine edemediği bir ülkeyiz. Hem bu yapımızı korumak, geliştirmek, hem de Adanamız’ın Türk Sineması içindeki önemini artırmak amacıyla her yıl hatırı sayılır bir desteği, sinema sektörümüze aktarıyoruz. Bu yıl Adana Film Festivali kapsamında oluşturulacak Sinema Market’in de sektörün aktörlerini buluşturup, sinema dünyasındaki kaliteyi ve verimi artıracağına inanıyorum.”

Festival’in Yarışma Kategorileri

Festivalin yarışmalı kategorileri şöyle: Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu ile Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması.

Atölye, Sergi ve Gösterimlerin Detayları

Festivalin bir diğer önemli ayağında ise, Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.

5haber.com  | Adana
DHA

Hüseyin Sözlü’nün ‘ #AdanadaDenizVar ‘ Paylaşımı Twitter’da Gündem Oldu

Ramazan ayı içerisinde yayımladığı karpuz videosuyla sosyal medya üzerinde çokça konuşulan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü, bu defa da twitter hesabı üzerinden çok konuşulacak bir paylaşım yaptı. Başkan Sözlü, yaptığı ‘AdanadaDenizVar Annnaaa’ paylaşımıyla gündeme oturdu.

Yaz aylarının gelmesi ile Adana’da termometrelerde görülen hava sıcaklığı giderek artarken deniz sezonu da açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün  ‘AdanadaDeniz Var” hashtag  ile sosyal medyada paylaştığı twit, kısa süre içinde gündem oluşturdu. Başkan Sözlü’nün şahsi sosyal medya hesabının yanı sıra Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından bir reklam filminde ‘Ankara’da deniz yok Anna’ diyen Hülya Avşar’ın kızı Zehra Çilingiroğlu’ndan esinlenerek yaptığı ‘AdanadaDenizVar Annnaaa’ paylaşımı ise hem güldürdü hem de Adana’nın da bir deniz kenti olduğunu herkese hatırlattı.

İşte Başkan Sözlü’nün O Paylaşımı

Termometreler 47 Dereceyi Gösteriyor

Adana’da hava sıcaklığı gölgede 41 derece olurken, parklardaki termometreler güneşte 47 derece sıcaklığı gösterdi.

Yüksek nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklığın oldukça yükseldiği kentte, dışarıya çıkan vatandaşlar daha çok serin ve gölge yerleri tercih etti. Kent merkezindeki Atatürk Parkı’nda vatandaşlar, ağaç gölgelerinde serinlemeye çalıştı. Bazı vatandaşlar serinlik için park görevlilerinin kullandığı sulama hortumu yardımıyla el, yüz ve başlarını yıkadı. Adana’da sıcakların çarşamba gününe dek mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Adana

Adanalı SMA hastası 3 yaşındaki Cem Darılmaz destek bekliyor

Adana’da SMA hastası SMA hastası 3 yaşındaki Cem Darılmaz’ın ailesi, çocuklarının tedavisi için gerekli olan, ancak fiyatı 100 bin doları aşan ilacın temin edilmesini bekliyor.

Ev hanımı 27 yaşındaki Elif ve baklava ustası 36 yaşındaki Vedat Darılmaz çiftinin, 8 yaşındaki kızları Sudenaz’ın ardından 3 yıl önce de Cem adını verdikleri bir erkek çocukları dünyaya geldi. Bebek 40 günlük olunca hareketlerinde yavaşlama olduğunu fark eden Darılmaz çifti, çocuğu hemen doktora götürdü. Yapılan tahlillerin ardından minik çocuğa halk arasında ‘gevşek bebek sendromu’ olarak bilinen ve bir tür kas hastalığı olan SMA Tip 1 tanısı konuldu. Hastalık nedeniyle hiç konuşamayan, ayakta duramayan ve solunum cihazına bağlanan küçük bebek, burnuna takılan tıbbi hortumla beslendi.

Çocuğumu Mezara Koymak İstemiyorum

Şimdi evde bakımını yaptıkları çocuklarının tedavisi için gerekli ilacın 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kullanıma başlamasıyla umutlanan Darılmaz çifti, tek doz fiyatı 100 bin doları aşan ilacın Türkiye’ye getirilmesini istedi. Asgari ücretle çalıştığını anlatan Vedat Darılmaz, “Bu ilacı benim alma şansım yok. Çocuğum gözümün önünde eriyor. Cumhurbaşkanımdan yardım çığlımızı duymasını istiyorum. Çocuğumu mezara koymak istemiyorum” dedi.

Günün her saatini solunum cihazına bağlı çocuğunun başında geçiren Elif Darılmaz ise, “Çaresizce çocuğumun başında bir umutla bekliyorum. Bu sesimizi lütfen birisi duyup yardım etsin. Bu ilacı kullanırsa çocuğum bu makinelerden kurtulacak” diye gözyaşı döktü.

Minik Cem’in ablası Sudenaz Darılmaz da, kardeşini çok sevdiğini belirterek iyileşince onunla oyun oynamak istediğini söyledi.

SMA Hastalığı Nedir?

Türkiye’de Gevşek Bebek Sendromu olarak adlandırılan SMA, dünyada ve ülkemizde pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor. Çocukluk döneminde kendini göstermeye başlayan bu hastalık, omurilikteki ön boynuz denilen bir bölgedeki hareket siniri hücreleri etkiliyor. Spinal Müsküler Atrofi (SMA), hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor. Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar görülüyor.

5haber.com  | Adana
DHA

FETÖ’nün belediyeleri ele geçirme planındaki pilot il: ADANA

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve büyük bir kararlılıkla yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tanıklık yapan bir kişinin ifadesi, dehşet verici gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Örgütün belediye ayağına yönelik önemli ifadeler veren ve adı gizli tutulan tanık Bulut, “Himmet adı altında alınan haraçların” kalıcı hale getirilmesi için örgütün İzmir, Adana gibi büyükşehir belediyelerini ele geçirmek için planlar yaptığını ve bunu Adana’da uygulamaya koyduğunu söyledi.

Terör örgütü FETÖ’nün Akdeniz sorumlusu olarak görev aldığı dönemde Adana Büyükşehir Belediyesine daire başkanlarını, şube müdürlerini, genel sekreteri ve yardımcıların, genel müdürleri hatta zabıtalara kadar hemen hemen tüm atamaları kendisinin yaptığını ifade eden Bulut, “Adam memur olmak için 25 bin lira veriyordu. Bu şekilde bir kalemde 20 trilyon kadar bir para himmet alındı. Daha sonra maaşlarını aldıklarında da düzenli olarak himmet veriyorlardı. Adana’da bulunduğumuz dönemde örgüt 1 milyar TL’nin üzerinde para aldı. Bunlar belgeleriyle ortaya koydum. Adana belediyelerin ele geçirilmesi için ilk pilot ildir.” sözlerini söyledi.

Öte yandan tanık Bulut, ifadesinin devamında, “İşin hizmet değil de ihanet olduğunu fark ettiğimde, bu oyunun bir parçası olmayalım diye uyarılarda bulundum. Devletimizin sırlarının ifşa etmeye çalışan savcı Özcan Şişman, eşimi alıkoyduğum iddiasıyla hakkımda gözaltı kararı çıkardı. Tutuklandım, adli mahkum olmama rağmen dosyamın üzerine ‘PKK’ yazılarak hedef gösterildim. Öldürülme tehlikesine karşı bir gece cezaevim değiştirildi.” sözlerini söyledi.

İntihar Etti Denilen eski Özel Harekat Daire Başkanı İnfaz Edilmiş

Daha sonra konuşmasına devam eden gizli tanık Bulut, Oktay’ın infaz edilmiş olabileceğini belirterek, “Behçet Oktay örgütün hedefindeydi. Milli duruşu olan vatan sevdalısı bir adamdı. Örgütten bağlarımı kopardıktan sonra kendisiyle iki kez görüşmem oldu. Örgüt doğuda bir kalkışma, halkı tahrik edip hükumeti zaafa uğratma planı yapıyordu. Bunun için özel harekat polislerini halka karşı kullanmayı planlıyordu. Oktay’ın da buna boyun eğmeyeceği biliniyordu. Bunun için infaz edildiği kanaatindeydim. Bilgi sahibi değilim ama örgütün reflekslerini çok iyi biliyorum.” iddiasında bulundu.

5haber.com  | Ankara

 

Selvi Boylum Al Yazmalım’ın Senaristi ile Türkan Şoray Adana’da

Türk Sinemasının Sultanı olarak adlandırılan ünlü sanatçı Türkan Şoray, Adana’da katıldığı bir etkinlikte sahnede ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin senaristi Ali Özgentürk ile dans etti.

Yönetmen ve senarist Ali Özgentürk’ün 50’nci Sanat Yılı nedeniyle doğum yeri olan Adana’da Seyhan Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen geceye Özgentürk filmlerinde oynayan birçok ünlü katıldı. Hazırlanan özel sahnede gecenin sonunda Özgentürk’e Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın plaketini vermesinin ardından tüm sanatçılar sahneye çıkıp kutladı. 800’e yakın seyircinin ayakta alkışlaması sırasında çalan Selvi Boylum filminin müziği eşliğinde Ali Özgentürk, filminin başrol oyuncusu Türkan Şoray ile dans etti. Bu kareler de, Sinemanın Sultanı’nın son zamanlardaki dans karesi olarak objektiflere yansıdı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kültür sanat haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Adana Müze Kompleksinin açılışı yapıldı

Ortadoğu’nun en büyük müze kompleksi olarak tasarlanan 68 bin 500 metrekare alana sahip müzenin, bugün 12 bin 500 metrekarelik arkeoloji bölümünün açılışı 18 Mayıs Müzeler Günü’nde yapıldı. Yapılan açılışta tarih öncesi dönemlere ait kalıntılara yer verilirken yapılan tasvirlerle ilk Adanalılar da ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Adana’nın merkez ilçesi olan Seyhan’da 1907’de yapılan Milli Mensucat Fabrikasındaki müzede, tarih öncesi dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, dioramalar (gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu şekilde modellenmesi) ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı toplam yedi salon ziyaretçilerin akınına uğradı.

Açılan salonlarda tarih öncesi Hitit, Asur, Arkaik, Roma, Hellenistik, Selçuklu, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait heykel, lahit, stel, sunak ve büstler, cam, pişmiş toprak ve bronzdan yapılmış çeşitli kaplar, pişmiş toprak ile bronz kandil, antik dönem küçük heykeller, silindir ve damga mühürler, cam, bronz, altın takılar ile M.Ö. 18 bin yılından bugüne eserler sergileniyor.

İlk 3 Gün Ücretsiz Gezilecek

Düzenlenen açılış töreni ile kapılarını ziyaretçilere açan müze, 3 gün boyuna ücretsiz olarak gezilebilecek.

5haber.com  | Adana