Etiket arşivi: adana referandum

Adana’da Sandıkların Tamamı Açıldı-Adana Referandum Sonucu

Anayasa değişikliği referandumu sona erdi. Aylardır beklenen referandum Türkiye geneli 81 İlde ve Adana’da yapıldı. Seçimler tamamlandı ve oy verme işlemi sona erdi.

Saat 17.00 itibariyle Türkiye genelinde bulunan tüm sandıklarda oy verme işlemi sona erdi. Sandıklar açılmaya ve oylar sayıldı. Oyların sayılmaya başlanması ile seçim sonuçları için sabırsız bekleyiş başladı.

Sandıklar oy verme işlemi için kapandı ve sandık görevlileri, oy sayma işlemlerine başlangıç yapmıştı. Saat 16’da sona eren oylamaların sayımlarının tamamlandığı tahmin ediliyor. Peki Adana’da sandık sonuçları açıklandı mı? Adana evet hayır oranları yüzdesi açıklandı mı? Adana’da kaç kişi anayasa değişikliği için evet dedi? Adana’da kaç kişi, referandumda Cumhurbaşkanlığı sistmeini ön gören 18 maddelik anayasa değişikliğine hayır dedi? İşte Adana seçim sonuçları.

Adana’da sandıklar saatler 17.00’yi gösterdiğinde kapatıldı. Sandıkların kapanması ile birlikte oy sayma işlemi başladı. Sayma sonuçlarına göre evet ve hayır oylarının sağlaması yapılacak ve Yüksek Seçim Kuruluna gönderilmek üzere tutanağa eklenecektir. Referandum sonuçları ise Yüksek Seçim Kurulunun seçim yasağını kaldırması sonrasında yayınlanacak.

Adana’da sandıklar açıldı ve oylar sayılıyor. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz haberdar olmak için 5haber.com’un bu haberini takipte kalın.

İlk Sonuçlar Geldi (Saat: 21.17)

Açılan sandık oranı yüzde 100

EVET: 41.87

HAYIR: 58.13

Seçim Yasağı Saat Kaçta Kalkacak?

Mevzuatta yer alan bilgiye göre seçim yasakları, saat 21.00’dan itibaren kaldırılır.Ancak seçim sonuçlarının erken belli olması ile YSK bu yasağı daha erken saatlerde kaldırabilir. Daha önceki seçimlerde seçim yasağı erken saatlerde kaldırılmıştı.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Adana

Adana’da 1 Milyon 512 Bin Seçmen sandık Başında

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören Anayasa Değişikliği için yapılan halk oylaması, sabah erken saatte başladı. Referandumda oy kullanacak olan Adanalılar, sabahın erken saatlerinden itibaren sandıkların bulunduğu yerlerde açık ve güneşli bir havada oylarını kullanmaya başladı.

1 milyon 512 bin 101 kişinin kayıtlı olduğu Adana’da, halk oylamasına vatandaşlar, sabah saat 08.00’den itibaren başladı. Oylarını kullanmak için sabah erken saatte sandık başına giden Adanalılar, anayasa değişikliği hakkında EVET veya HAYIR oyu kullanıyor. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş ile saat 09.00 sularında Çobanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan 1018 nolu sandıkta oyunu kullandı. Adana’da 995 binada oy kullanma işleminin yapıldığını belirten Vali Hasan Demirtaş açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bütün emniyet tedbirleri alındı. Hiç bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımız huzur içinde oyunu kullanabilirler. Özellikle bugün yaşlılar ve engelli vatandaşlarımız için de önlem aldık. 650’nin üzerinde engelli ve yaşlımızı araçlarla evlerinden alıp sandığa götürdükten sonra, tekrar evlerine bırakacağız. Sonucun hem Adanamıza hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

96 yaşındaki Semiha Alp de, oyunu kullanmak için 100’üncü Yıl Mahallesi’nde Ertuğrul Gazi İlkokulu’na yakınlarının yardımıyla gidip oyunu erken kullananlar arasında yer aldı.

Referandum hakkında son haberlere ulaşmak için lütfen tıklayın

Referandumda oylanacak 18 madde için tıklayın

Anayasa değişikliği referandumu sonuçları açıklanır açıklanmaz anında haberdar olmak ve seçim sonuçlarını tartışmak 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Adana