Etiket arşivi: adil öksüz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Flaş Adil Öksüz Açıklaması: “Birilerinin Adil Öksüz’ü..”

Darbe girişimin yaşandığı gece Akıncı Hava Üssünde sivil olarak yakalanan ve darbe girişimini yönettiği ortaya çıkan Adil Öksüz hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, flaş açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adil Öksüz’ün birileri tarafından saklandığını söyledi. Bozdağ, “Şu ana kadar öldüğüne yada öldürüldüğüne dair bir bilgi yok. Başkaları tarafından saklanıldığını düşünüyorum. Bu kadar bilinen birisinin ve herkesin de üzerinde hassasiyet gösterdiği birisinin kaçtığı zaman bir yerde mutlaka radara düşmesi görülmesi gerekirdi” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, A Haber canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları cevapladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştiride bulunan Bakan Bozdağ, “Kılıçdaroğlu çok laf söylüyor. Ama hep desteksiz söylüyor. Bunlarla kamuoyunu ve halkımızı yanlış bilgilendiriyor. ‘15 Temmuz kontrollü darbe’ lafı Fetullahçı Terör örgütünün propagandasıdır. Bu propagandanın Türkiye’deki dillendiricisi maalesef Sayın Kılıçdaroğlu olmuştur. O yapıyor bunu, o zaman milletin gözü önünde gerçekleşen bu kanlı hain darbe teşebbüsünü böyle takdim eden birisini ben anlamakta zorlanıyorum. Bu argümanı kim kullandı? Darbe teşebbüsünün başarısız olduğun anladığı an Fetullahçı Terör Örgütünün kurucu yöneticisi ve bu darbenin planlayıcısı ve uygulayıcısı talimatını veren Fetullah Gülen kullandı. Ondan sonra onun etrafında olanlar bunu yaymaya çalıştılar ve ona destek veren dışarıdaki güçler bunu yaymaya çalıştılar. İçeride de bunun taşeronluğun maalesef CHP yapıyor” diye konuştu.

“Adil Öksüz’ü Birilerinin Sakladığı Kanaatindeyim”

Bakan Bozdağ, FETÖ soruşturmasında aranan Adil Öksüz ile ilgili açıklamalarda bulunarak, şöyle konuştu:
“Adil Öksüz aranıyor, yani Türkiye içinde her yerde didik didik aranıyor. Hem istihbarat örgütleri, hem kolluk güçleri hem de aziz milletimiz tarafından. Çünkü bu darbe teşebbüsünün içerisinde en önemli rol oynayanlardan bir tanesi bu. Görüntüleri de çıktı. Vatandaşımız onu herhangi bir yerde gördüğünde ben eminim ki görevli kolluk güçlerine hemen ihbar edeceklerdir. Şu ana kadar öldüğüne yada öldürüldüğüne dair bir bilgi yok. Başkaları tarafından saklanıldığını düşünüyorum. Bu kadar bilinen birisinin ve herkesin de üzerinde hassasiyet gösterdiği birisinin kaçtığı zaman bir yerde mutlaka radara düşmesi görülmesi gerekirdi. Şu ana kadar herhangi bir yerde radara düşmedi, görülmedi. Benim daha önce de ifade ettiğim görüşüm bu. Kendisinin kaçıp saklanmasından ziyade birilerinin sakladığı, kaçırmak için uygun bir zaman veya yol yöntem arayışı içinde olduğu kanaati bende var. Ama eninde sonunda yakalanacak ve yargıya hesap verecektir. Bundan kaçışı olmayacaktır”

Yurt Dışına Kaçan FETÖ’cüler

Bakan Bozdağ, yurt dışına kaçan FETÖ üyelerinin sayısı ile son KHK’da yayınlanan bir maddede, yurt dışına kaçan FETÖ üyelerinin vatandaşlıktan çıkarılması durumunda iadeleri ve Türkiye’de yargılanmalarıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Burada rakam veremeyiz. Çünkü şu anda yurtdışında kaç kişi var onu tam net olarak bilebilme imkanı yok. Soruşturma dosyalarında kırmızı bülten çıkarılması istenenler var veya iade talep edilenler var. Oradan biz bir veri elde edebiliyoruz ama total veriyi elde etme imkanı yok. Çünkü soruşturması başlayıp henüz bu kararlar alınmayanlar var. Henüz daha başlamamış olanlar var. Çünkü bilinmiyor o kişiler. Ona dairde süreç işleyecek. Zaman alacaktır. Rakam verme imkanı şu aşamada yoktur. İade konusuna gelince tabi baktığınızda ‘siz vatandaşlıktan çıkardınız. Bunu niye iade edelim diyebilirler.’ Bunu değerlendirebilirler ama bu arada şunu vatandaşlarımızın da çok iyi bilmesi lazım. Vatandaşlıktan çıkarılmış olması suçlarını ortadan kaldırmıyor. Türkiye’nin yargılama yetkisi ortadan kalkmıyor. Cezalandırma yetkisi ortadan kalkmıyor. Ceza alması halinde cezasını infaz yetkisi ortadan kalkmıyor. Başka ülkelerin Türkiye’ye bunların iade etme, hükümlü ise nakletme ve diğer adli yardımlaşma müesseselerindeki yükümlülüklerini yerine getirme sorumluluğu da ortadan kalmıyor. Bunun altını özellikle çizmek isterim. Nerde olursa olsun. İster vatandaşlıktan çıksın ister çıkmasın Türkiye aleyhine suç işleyen birini yargılama yetkisi bağımsız Türk mahkemelerine aittir”

5haber.com  | Ankara
DHA

Adil Öksüz’ün Kuzeni Zübeyir Öksüz Yurtdışına Kaçmak Üzereyken Yakalandı

Darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü Paralel evlet Yapılanmasına yönelik İzmir’ de başlatılan soruşturma kapsamında, emniyet ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, terör örgütü FETÖ’nün Hava Kuvvetleri İmamı olduğu belirtilen Adil Öksüz’ün kuzeni, Zübeyir Öksüz, havalimanında yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalandı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin İzmir merkezli, İstanbul, Iğdır, Muğla ve Kütahya’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) sözde ‘Bornova eyaleti’nde örgüt adına faaliyet göstermekte olan ve OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Çalışkan Girişimci İş Adamları Derneği, Helezon Gençlik ve Spor Derneği ile Mersinli Yeni Mahalle Cami Yaptırma Yaşatma Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneğine yönelik bu sabah yaptığı operasyonda örgütün Hava Kuvvetleri İmamı olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz’ün kuzeni Zübeyir Öksüz’ün de yakalandığı ortaya çıktı.

İzmir’de yaşadığı tespit edilen ve terör örgütü FETÖ’ nün sözde Hava Kuvvetleri İmamı olan Adil Öksüz’ün İzmir’de yaşayan Zübeyir Öksüz’ün sabah baskın yapılan Helezon Gençlik ve Spor Derneği’nde yöneticilik yaptığı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yurt dışına kaçmak isterken yakalandığı bildirildi. Örgütün kriptolu haberleşme sistemi ‘ByLock’ kullanıcısı olduğu da öğrenilen Zübeyir Öksüz sorgulanmak üzere emniyete getirildi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, ekonomi haberlerinden, politika haberlerinden, sıcak gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5Haber’ i takipte kalın.

5Haber.com  | İzmir
DHA