Etiket arşivi: akademisyen

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Resmi Gazetede

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik ile Lisansüstü eğitim ve öğretmen yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

İşte Resmi Gazetenin 1 Mart 2017 tarihli sayısında yayımlanan kararname ve Lisansüstü Eğitim ve Öğretmen Yönetmeliğinde yapılan değişiklik.

MADDE 1 – 20/4/2016 tarihli ve 29690 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Mezuniyet tarihi tezin sınav jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarihtir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tezsiz yüksek lisans programı toplam otuz krediden ve 60 AKTS’den az olmamak kaydıyla en az on ders ile dönem projesi dersinden oluşur.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Diş hekimliği, eczacılık, tıp ve veteriner fakülteleri anabilim dalları hariç doktora programlarında öğretim üyelerinin tez yönetebilmesi için, başarıyla tamamlanmış en az bir yüksek lisans tezi yönetmiş olması gerekir. Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Mezuniyet tarihi tezin sınav jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarihtir.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“İkinci tez danışmanı üniversite kadrosu dışından da doktora/sanatta yeterlik derecesine sahip kişilerden olabilir.”

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Mezuniyet tarihi tezin sınav jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarihtir.”

MADDE 8 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 9 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

5haber.com  | Ankara

Türkiye’de En Çok Akademisyenin İhraç Edildiği Üniversite: ÇOMÜ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında şu ana kadar 322 akademik ve idari personel hakkında soruşturma başlatılırken, 70 akademisyen ve 100’ün üzerinde idari personelde örgütün gizli haberleşme uygulaması olan ‘ByLock’ tespit edildiğini açıkladı.

Bir önceki rektörü Prof.Dr. Sedat Laçiner’in halen FETÖ/PDY kapsamında tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu ÇOMÜ’de, örgüt yapılanması çözülmeye başladı. ÇOMÜ’nün mevcut Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer, düzenlediği basın toplantısında, üniversitedeki FETÖ yapılanmasına ilişkin olarak son gelişmeleri aktardı. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün son 6 yıllık gündeminin paralel yapılanmayla geçtiğini belirterek, “Maalesef, özellikle 15 Temmuz ile birlikte bütün Türkiye’nin de gördüğü silahlı terör örgütü FETÖ ve onların yaptıklarının gündem oluşturduğu bir 6 yıl yaşadık. Bizden önceki 4 yıl boyunca konuşulan konular arasında kime ne tür sıkıntılar çıkarıldı, Çanakkale’nin değişik kurumlarıyla ne tür sürtüşmeler yaşandı gibi aslında üniversitenin gündeminde hiç bulunmaması gereken birçok konu konuşuldu. Bu da ÇOMÜ’ye bilimsel ilerleme ve kurumsallaşma anlamında ciddi zaman kaybettirdi” dedi.

“322 PERSONEL HAKKINDA SORUŞTURMA”

Kendisi göreve geldiğinden itibaren FETÖ yapılanmasının üniversitenin halen bir numaralı gündemi olmaya devam ettiğini ifade eden Prof.Dr. Acer, şöyle konuştu:

“Biz bu konuyu daha hızlı bir şekilde gündemden çıkarmaya gayret gösterdik. Üniversitenin şu anki durumuna ben, ‘Yeniden yapılanma’ diyorum. Ben ve arkadaşlarım ÇOMÜ’yü yeniden şekillendirmenin heyecanın yaşıyoruz. Dışarıya çok yansımasa da kendi içimizde yaşıyoruz. Dolayısıyla FETÖ gündemini geride bırakmaya başladığımızı söyleyebilirim. Çok sayıda öğretim elemanının ve idari personelin soruşturmalarında sona yaklaşıldı. Hatta idari personelin soruşturmaları tamamlandı. Henüz resmi tebligatlar yapılmamış olsa da, 322 akademik personelin büyük bir çoğunluğunun soruşturmasının sonuçları aşağı yukarı belli. Bugüne kadar ihraç olanlar var. Olacak olanlar var.”

“70 ‘BYLOCK’U AKADEMİSYEN”

ÇOMÜ’de şu ana kadar FETÖ’nün gizli haberleşme programı olan ‘ByLock’u kullanan 70 akademik personel ile 100’ün üzerinde idari personel tespit edildiğini anlatan Rektör Prof. Dr. Acer, bu rakamların sürekli güncellendiğini söyledi. Rektör Acer, şöyle devam etti:

“Sadece akademik personelde 70’ye yakın ByLock tespit edildi. Aynı zamanda idari personel içinde 100’ün üzerinde ‘ByLock’ tespit edilmiş kişiler var. Bundan sonra nasıl bir sonuç çıkar onu göreceğiz. FETÖ yapılanmasında ilk sırada 3 üniversite sayarım. Bunlardan biri Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, bizimle aynı kategoride. Onlar şu an akademisyen ihraç listesinde birinci sıradalar. Bir diğeri de Dicle Üniversitesi. Ama Dicle Üniversitesi’nde süreç tahmin ediyorum ki yavaş yürüyor olabilir. Onlarda da epey bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Diğeri de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin başına gelmiş epey büyük bir felaket bu. Kurumsallaşma adına ciddi bir zaman kaybına yol açmış.”

“EN ÇOK İDARİ PERSONELİN İHRAÇ EDİLDİĞİ ÜNİVERSİTE OLDU”

FETÖ yapılanması kapsamında ihraç edilen idari personel sayısında ÇOMÜ’nün Türkiye’de ilk sırada bulunduğunu ifade eden Rektör Prof.Dr. Yücel Acer, şunları ekledi:

“Soruşturmalarda biz iki hususu birbirinden ayırdık. İdari personel ile akademik personeli birbirinden ayırıp, iki farklı komisyon soruşturdu. 72 idari personel üniversitemizden ihraç oldu. Sanıyorum buna bir dört kişi daha eklenecek. Nihai olarak 76 diyebiliriz. Maalesef Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bütün üniversiteler arasında en çok idari personelin ihraç edildiği yer oldu. İhraç olan akademik personel sayısı ise 145. Ama bu rakam öyle görünüyor ki kesinlikle 200’ü geçebilir. Bu rakamda bizi Türkiye’de üniversiteler içerisinde ilk 4 arasına sokuyor.”

5haber.com  | Ankara

İstanbul Üniversitesine FETÖ Operasyonu-Çok Sayıda Akademisyen Gözaltına Alındı

Darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) akademik yapılanmasına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 87 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararında İstanbul Üniversitesi’nde görev yapan çok sayıda profesör, doçent, yardımcı doçent ve öğretim görevlilerinin olduğu belirtiliyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve büyük bir kararlılıkla yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, İstanbul merkezli 12 ilde operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 87 kişiden 51’inin düzenlenen operasyonlarla yakalandığı öğrenildi. Haklarında gözaltı kararları bulunanlar arasında, bir siyasi parti genel başkanının yanı sıra İstanbul Üniversitesi’nde görev yapan profesör, doçent, yardımcı doçent ve öğretim görevlilerinin olduğu belirtiliyor.

Yunanistan’a Kaçmadan Yakalananlardan 6′ sı Tutuklandı

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY üyesi oldukları tespit edilen bir grubun Bodrum’dan Yunanistan’ın Kos Adası’na kaçma hazırlığı içerisinde olduğu ihbarının alınması üzerine, geçen 3-5 Aralık tarihleri arasında bir çalışma başlatıldı. Aydın, Antalya, İstanbul ve Manisa’da düzenlenen eş zamanlı operasyonla aralarında öğretmen, tekstilci, çiftçi ve ev hanımının da olduğu Ş.İ., A.E., A.S.S., İ.K., H.A., Ü.Ü.K, A.S. ve M.A, gözaltına alındı. Yunanistan’ın Kos Adası’na geçmek istedikleri tespit edilen şüphelilere ait 7 ayrı adreste, dijital materyallerin/örgütsel dokümanların elde edilmesine yönelik Bodrum Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla aramalar yapıldı.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com’u takipte kalın.

5haber.com  | İstanbul
DHA