Etiket arşivi: ALES sonuçları

7 Mayıs ALES saat kaçta başlayacak, sınav kaç dakika sürecek?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 7 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Her yıl iki dönem yapılan ALES’in, yarın yapılacak olan bahar dönemi sınavına yüz binlerce kişi katılacak. ÖSYM tarafından Türkiye genelinde tek oturum üzerinden gerçekleşecek olan ALES, saatler 10.00’ı gösterdiğinde başlayacak. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan ALES sınavında, YGS’de olduğu gibi 9.45 uygulaması olacak. Bu nedenle ÖSYM’nin Twitter adresi üzerinden bir uyarı yapıldı. Yapılan uyarıda adayların sınav başlamadan 15 dakika önce binalara giriş yapması istendi. Aksi taktirde 9.45’ten sonra gelen adaylar, sınavlara alınmayacaktır.

Saat Kaçta Başlayacak?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, 7 Mayıs günü saatler 10.00’ı gösterdiğinde başlayacak. 9.45’e kadar adayların sınav merkezlerine giriş yapmış olmaları istenecek. Bu nedenle adayların üst arması gibi aşamalardan rahatlıkla geçmesi adına 9’da sınav merkezleri önünde hazır bulunmaları faydalı olacaktır.

Kaç Saat Sürecek?

ALES Bahar dönemi sınavı saat 10.00’da başlayacak ve adaylara soruları cevaplamaları için 180 dakika süre tanınacak.

Sınava Giderken Bulunması Zorunlu Olan Evraklar

ALES Bahar dönemi sınavına girecek adayların sınava giderken T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlik ve ALES sınav giriş belgesini getirmeleri gerekmektedir. Sınav giriş belgesi, ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresi üzerinden edinecektir. Sınav giriş belgesi, okunaklı bir şekilde ve fotoğrafın net olması gerekmektedir.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, eğitim haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

ÖSYM 2016 ALES Sonbahar Sınav Sonuçlarını 22.35’te Açıkladı (ALES Sayısal Bilgiler)

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2016 yılı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş sınavı sonuçları açıklandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme :Merkezi tarafından yapılan açıklamada ALES sonuçları akşam saat 22.35’te adaylara duyuruldu.

Binlerce Akademik Personel adayının sabırsızlıkla beklediği sonuçlar ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemi üzerinden adaylarla paylaşıldı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

18 Aralık 2016 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2016-ALES Sonbahar Dönemi) ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş ve Sözel-2 Testindeki 24. sorunun iptal edilmesine karar verilmiştir. Sınav sonuçları,  30 Aralık 2016 tarihinde saat 22:35’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacak olup adaylar, sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Sınava 245 binden fazla adayın başvurusunun alındığı belirtilirken 208 bin 212 kişinin sınava girdiği belirtildi. İşte sınav sonuçlarına göre ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan Sayısal Bilgiler:

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sınav haberlerinden, ÖSYM duyurularından ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara