Etiket arşivi: almanya

Erken Yaşta Yabancı Dile Önem Verelim

Yabancı dil dünya genelinde insanlar için çok önemli bir ayırt edici faktördür. Yabancı dil eğitiminin önemi tüm dünyada 1.Dünya Savaşından sonra başlamıştır. Dünya’daki bazı ülkeler Yabancı Dil eğitimine ayrı bir önem vermektedirler.

Örneğin Fransa’da erken yaşta yabancı dil eğitimi ilk olarak 1970 yıllarında başlamıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı bir dönem ara verilmiş olsa da 1980 yılından itibaren tekrar ülkenin saygın okullarında başlamıştır. Fransa da daha sonra 1995 yılından itibaren başlayan yeni sistemde ilkokul 2. sınıftan itibaren çocuklara yabancı dil eğitimi verilmiştir. Ancak yetişmiş öğretmen açıklığından dolayı belirli sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır. Fransızlar bu durumu ise öğretmenlere meslek içi eğitim kurslarıyla gidermeye çalışmıştır.

İtalya’da 1990 Yılından itibaren zorunlu yabancı dil eğitimi başlamıştır. Öğrenciler İngilizce, Fransızca ve Almancadan en az birini seçerek zorunlu eğitimine başlamışlardır. 1995 yılından itibaren ise İtalya’da haftada 30 saat yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmış ve çocukların yabancı dile adaptasyonu sağlanmıştır.

Türkiye’de ise erken eaşta yabancı dil eğitimi 1956 yılından itibaren Özel yabancı okullarda Galatasaray Lisesinde, 1970’li yıllarda Ankara’nın özel okulları ve Anadolu liselerinde eğitim vermeye başlamıştır. Ancak 1998 yılında   yapılan eğitim reformuyla beraber ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla beraber 3 ve 4 sınıftan itibaren okullarda yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Ancak ülkemizde bu eğitimi verecek olan öğretmen kadrosunun tam olarak yetişmemiş olmasından dolayı okullarda verilen eğitim yetersiz kalmıştır. Bu sebepten dolayı İngilizce öğretmenliği ve İngiliz Dil ve Edebiyatı mezunları dışında da alımlar söz konusu olmuştur. Birçok okuldan yabancı dil eğitimi ilkokul 3 ve 4 sınıfta değil çoğu zaman 6 ve 7 sınıfta verilmeye başlanmış bu da sistemin başarısız olmasına yol açmıştır.

Ancak erken yaşta verilen yabancı dil eğitiminin çocuklar açısından daha fazla öğretici ve geliştirici olduğu açıklanmaktadır. Çünkü erken yaşta başlayan bir eğitim daha öğretici olmakta çocuk öğrendiği bu eğitimi unutmamakta ve düşünce yapısında da bu farklılığı hissetmektedir.

Günümüzde özellikle özel okullarda yabancı dil eğitimi gençlere daha çok eğitici ve öğretici olmaktadır. Hatta çağımızda çocuklar bilgisayar ve tabletlerden İngilizce kelime dağarcığını arttırmakta ve çocuğun öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Atalarımızın bir sözü vardır “Ağaç Yaş iken Eğilir” diye bu sözden yola çıkarsak bile erken yaşta öğrenilen bir yabancı dilin kişisel gelişim açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden çocuklarımız için Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimine önem verelim ve çocuklarımızı geleceğe ona göre hazırlayalım.

 

Emre Dokuyucu

 

Merkel Geliyor

Almanya Şansölyesi Angela Merkel çalışma ziyareti için yarın Türkiye’ye gelecek. Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Almanya ve Türkiye arasında ikili ilişkiler söz konusu olacak.

Ayrıca Erdoğan ve Merkel’in gündeminde iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların konuşulacağı görüşmede, Almanya’nın temmuz ayı itibarıyla başlayacak Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Türkiye-AB ilişkileri, katılım süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi konuları ağırlıklı olarak ele alınacak.

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Libya ve Suriye başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulacak.

Ziyarette Ayrıca Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni açılacak olan binasının da açılışı yapılacak.

Euronews’in haberine göre görüşmedek konuların arasında Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ve Ankara’daki Alman Büyükeçiliği için çalışan Yılmaz Sunar olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Almanya’ya Sert Yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen 2. Kadın ve Demokrasi buluşmasında konuştu.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Almanya’da konuşmacı olarak katılacağı toplantılara izin verilmemesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan” Ey Almanya! Sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız, geçmişteki Nazi uygulamalarından farkı değil” dedi.

Bu Uygulamalar Nazi Uygulaması

Almanya’da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar” diyerek tepkisini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yani konuşturmamakla Almanya’daki oyların, ‘evet’ değil de ‘hayır’ çıkacağını mı zannediyorsunuz? Ey Almanya ! Sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farkı değil. Bunu böyle biliniz. Rahatsız oluyorlar bu ifadeden. Niye rahatsız oluyorsunuz ? Yaptığınız uygulama bu. Bize demokrasi dersi vereceksiniz ama geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturtmayacaksınız” diye konuştu.

Nazi Dünyasını Görmek İstemiyoruz

Hollanda’nın benzer bir yasaklamaya giriştiğini hatırlatan ve diğer bazı ülkelerin de aynı şeyi yapabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkisini şöyle sürdürdü: Nereden gelirseniz gelin. Eğer ‘demokrasi’ diyorsanız, saygıyı bileceksiniz. Fikri düşünceye saygıyı bileceksiniz. Bilmiyorsanız, bilesiniz ki netice sizin aleyhinize olacak. Uluslararası toplantılarda bunları hep dile getireceğim. Arkadaşlarımız hep dile getiriyor. Bunları biz dünyaya rezil rüsva etmeliyiz. Öyle sadece içine kapalı bir demokrasi değil. Demokrasi içeriden gücünü alıp, dışa yansıyan bir sistemdir. Bunun gereğini de anlatacağız. Ve biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. O faşist rejimlerin uygulamalarını görmek istemiyoruz. Ben biliyordum ki Almanya bunları bırakalı çok oldu. Ama yanılmışız demek ki…”

5haber.com  | Ankara
DHA

Almanya’da Ölü Sayısı Artıyor-Ülke Genelinde 1 Günlük Yas İlan Edildi

Almanya’nın Başkenti Berlin’de TIR’ın Noel pazarına dalması sonrası hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiği belirtildi.

Halkın üstüne TIR süren sürücünün Afganistan veya Pakistan kökenli olduğu tahmin ediliyor.

‘Berlin Tagesspiegel’ gazetesi şoförün Almanya’ya göçmen dalgasıyla geldiğini duyurdu. Olayın bazı tanıkları TIR’ın ışıkları kapalı olarak ve kasten Noel pazarına daldığını ileri sürdü.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere saat 13.00 de olayla ilgili, basın toplantısı düzenleyecek. Olayın terör saldırısı olmasından şüpheleniliyor.

1 Günlük Yas İlan Edildi

Almanya’nın Başkenti Berlin’de Noel pazarına yönelik gerçekleştirilen TIR saldırısı sonrasında ülke genelinde bir günlük yas ilan edildi.

Federal İçişleri Bakanlığının twitter hesabından yapılan paylaşımda, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin Almanya genelindeki resmi makamlarda ölenlerin anısına bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdiği bildirildi.

ABD Uyarısı İddiası

Bu arada, ABD’nin Kasım ayında Noel boyunca terör saldırısı olabileceği konusunda uyardığı iddia edildi. Basına yansıyan haberlere göre, Kasım ayında seyahat uyarı yapan ABD, Noel süresince Avrupa çapında terörist saldırı olabileceğinden hareketle vatandaşlarını Noel pazarlarında dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Gözler Sığınmacılarda

Muhtemel terör saldırısı nedeniyle soruşturmayı Federal Savcılık devraldı. Başbakan Angela Merkel de bugünkü programını iptal etti. Saldırı nedeniyle gözler yeniden sığınmacılara çevrildi. Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, saldırının varsayıldığı gibi Afgan kökenli sığınmacı tarafından yapıldığının kesinleşmesi durumunda bunun sığınmacı politikasına etkileri olacağını söyledi.

Başkent Berlin’de yerel saatle dün akşam (pazartesi akşamı) 20:05 sularında Noel pazarına yönelik tır saldırısında, 12 kişi hayatını kaybetmiş, 48 kişi de yaralanmıştı.

Avusturya’nın Silah Ambargosundan Sonra Almanya’dan da Ambargo İddiaları Geldi

Son günlerde gündemde dolaşan silah ambargosu haberlerine bir yenisi eklendi.

Avusturya Parlamentosu tarafından yapılan Türkiye’ye silah ambargosu açıklaması sonrasında Almanya’nın tanınmış silah üretici firması Heckler & Koch’ unda Türkiye’ye silah satmama konusunda bir karar aldığı iddia edildi. Alman basınında yer alan son dakika bilgilerine göre ünlü silah üretici firması Heckler & Koch’ un Türkiye’ye silah satmayacağı yönünde karar verdiği haberleri yer alırken, kaynak olarak da şirke etkilileri gösterildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, dünyaca ünlü alman silah üretici şirketi Heckler& Koch’ un strateji değişikliğine gittiği ve gelecekte sadece NATO ülkeleri, NATO ile yakın ilişkisi olan ülkeler, demokratik ve yolsuzluğun olmadığı ülkelere silah satışı gerçekleştireceğini belirtti.

Türkiye Sarı Listede Yer Alıyor

Heckler& Koch’un silah satılabilecek ülkeleri demokrasi ve yolsuzluk gibi kriterlere göre sınıflandırdığı “yeşil listeye” aldığı belirtilirken, Suudi Arabistan, Meksiko, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin bu listenin dışında kaldığı için gelecekte silah satılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Türkiye’yi bu çerçevede sarı listeye aldığı kaydedilen şirketin, gelecekte Türkiye’ye de silah satmak istemediği öne sürüldü. Heckler & Koch’un bu ülkelere silah satışı konusunda Alman hükümetinden izin almakta zorlandığı için strateji değişikliğine gittiği belirtiliyor. Daha önceden yapılan anlaşmalar çerçevesinde yapılan satışların ise yerine getirileceği öğrenildi.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5Haber.com  |Almanya
DHA