Etiket arşivi: almanya son dakika

Almanya’dan Son Dakika Açıklaması: “Verilen Karar Hukuka Uygun”

Almanya ile Türkiye arasında son günlerde yaşanan gerilime Almanya cephesinden bir açıklama geldi. Almanya’dan Gaggenau Belediyesi tarafından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılacağı toplantının iptaline ilişkin yapılan ilk açıklamada belediyenin kararı savunuldu.

Berlin’de konuya ilişkin açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, yerel makamlar tarafından verilen kararın “hukuka uygun olduğundan emin olduğunu” söyledi. Kararın Alman mahkemeleri tarafından denetlenebileceğine vurgu yapan Schäfer, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın tırmanmasının kimseye faydası sağlamayacağını, basın üzerinden diyalog yürütülmesinin de doğru olmayacağını kaydetti. Schäfer, Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasını ise, “Orada olanlar orantısız, uygunsuz ve hayal kırıklığı yaratmıştır” diyerek eleştirdi. Schäfer, Türk yetkililerin Almanya’da referandum nedeniyle yapacakları toplantıların, Yücel’in tutuklanmasıyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini de söyledi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, dünya haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Almanya’da Ölü Sayısı Artıyor-Ülke Genelinde 1 Günlük Yas İlan Edildi

Almanya’nın Başkenti Berlin’de TIR’ın Noel pazarına dalması sonrası hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiği belirtildi.

Halkın üstüne TIR süren sürücünün Afganistan veya Pakistan kökenli olduğu tahmin ediliyor.

‘Berlin Tagesspiegel’ gazetesi şoförün Almanya’ya göçmen dalgasıyla geldiğini duyurdu. Olayın bazı tanıkları TIR’ın ışıkları kapalı olarak ve kasten Noel pazarına daldığını ileri sürdü.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere saat 13.00 de olayla ilgili, basın toplantısı düzenleyecek. Olayın terör saldırısı olmasından şüpheleniliyor.

1 Günlük Yas İlan Edildi

Almanya’nın Başkenti Berlin’de Noel pazarına yönelik gerçekleştirilen TIR saldırısı sonrasında ülke genelinde bir günlük yas ilan edildi.

Federal İçişleri Bakanlığının twitter hesabından yapılan paylaşımda, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin Almanya genelindeki resmi makamlarda ölenlerin anısına bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdiği bildirildi.

ABD Uyarısı İddiası

Bu arada, ABD’nin Kasım ayında Noel boyunca terör saldırısı olabileceği konusunda uyardığı iddia edildi. Basına yansıyan haberlere göre, Kasım ayında seyahat uyarı yapan ABD, Noel süresince Avrupa çapında terörist saldırı olabileceğinden hareketle vatandaşlarını Noel pazarlarında dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Gözler Sığınmacılarda

Muhtemel terör saldırısı nedeniyle soruşturmayı Federal Savcılık devraldı. Başbakan Angela Merkel de bugünkü programını iptal etti. Saldırı nedeniyle gözler yeniden sığınmacılara çevrildi. Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, saldırının varsayıldığı gibi Afgan kökenli sığınmacı tarafından yapıldığının kesinleşmesi durumunda bunun sığınmacı politikasına etkileri olacağını söyledi.

Başkent Berlin’de yerel saatle dün akşam (pazartesi akşamı) 20:05 sularında Noel pazarına yönelik tır saldırısında, 12 kişi hayatını kaybetmiş, 48 kişi de yaralanmıştı.