Etiket arşivi: altın fiyatları

Altın Fiyatları Düşmüyor (Cumhuriyet Altını, Çeyrek Altın Fiyatı El Yakıyor-13 Ekim 2017)

Son günlerde hareketli günler geçiren piyasalarda altın fiyatları da yukarı yöndeki seyrini sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanmakta olan vize krizi sonrası döviz kurları bir anda fırlamıştı. Döviz kurundaki bu artış sonrası altın fiyatları da artışa geçti. Vize krizi öncesi 148 lira seviyesinden işlem gören gram altın, kriz sonrası 152 lira seviyesine kadar geldi ve bu seviyede sabit kaldı.

Merkez Bankası ABD ile Alakası Yok Dedi

Merkez Bankası tarafından, vize krizi sonrası döviz kurlarındaki artış ile ilgili şu açıklama yapılmıştı: “Jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici etki var yakından izliyoruz. Döviz likiditesi ile ilgili sıkıntı yok, döviz tevdiat hesapları en yüksek seviyede”

Ancak vize krizinin de döviz kurlarındaki artışa etki ettiği göz önündedir.

Altın Fiyatları

Kriz öncesinde 147-149 lira seviyesinde işlem gören gram altın, piyasalardan alınan son bilgilere göre 152 lira seviyesine kadar geldi. Çeyrek altın 243 liraya alınıp 249 liraya satılmakta olup, yarım altın 486 liraya alınıp 498 liraya satışa sunulmaktadır. Cumhuriyet altını ise 1007 liraya alınıp 1022 liraya satışa sunulmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vize Krizi Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Valiler Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Amerika’nın Türkiye gibi bir stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez” dedi ve şu sözlerle konuşmasını sürdürdü:

“Dışişleri bakanımı aradım, ‘Onların aldığı karar neyse, karar metni neyse aynını onlara iade edeceksiniz, aynı uygulamayı başlatacağız’ dedim. Çünkü biz bir kabile devleti değiliz.

Sizden parayla silah istediğimizde ‘Kongre’ diyorsun ama terör örgütü üyelerine tırlarla ve bedava silah veriyorsun. Neden? Türkiye’yi güneyden kuşatmak için.

Bunlar bizi görmez sağır sanıyorlar, çünkü böyle alışmışlar. Ancak böyle bir Türkiye yok artık. Uluslararası rekabete uyacak bir Türkiye var.

Buradan bakanımıza da söylüyorum. Sig Sauer diye silah bundan sonra emniyet teşkilatımızda kullanılmayacak. Kendi silahımızı kullanacağız. Bunlar Türk milletine diz çöktürme planlarıdır.”

5haber.com  | Ankara

Dolar TL Kuru Dalgalı Seyrediyor (17 Nisan Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Türkiye tarihi referandumu geride bıraktı. 16 Nisan Pazar günü, Cumhurbaşkanlığı sistemini ön ören 18 maddelik anayasa değişikliği teklifi, milletin onayına sunuldu ve yüzde 51.4 oranında çıkan EVET ile değişiklik teklifi kabul edildi. Referandum sonucunun evet çıkması ile döviz kurları ve altın fiyatlarındaki son durum araştırılmaya başlandı. Referandum sonrası belirsizliklerin sona ermesi ile birlikte ciddi bir düşüş yaşayan dolar, 3.63 liraya gerileyen dolar ve 3.86 liraya gerileyen euronun yönü, sonuçlara ilişkin tartışmaların etkisiyle yeniden tırmanmaya başladı.

Anayasa değişikliği referandumundan yüzde 51.4 oranında evet çıkması ile birlikte, “yeni bir seçim olasılığının gündemden düştüğü” algısıyla, geçen haftayı 3.70 lira civardında kapatan dolar yeni haftaya 3.63 – 3.64 lira ve geçen hafta son gününde 3.90 lira dolayında işlem gören euro da 3.86 – 3.87 lira aralığında başlangıç. yaptı. Ancak, kısa sürede dolar keskin bir toparlanma ile 3.67 lirayı, euro da 3.91 lira seviyesine geldi..

Piyasalarda gözler Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı/ Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi (AGİT/ DKİHB) tarafından oluşturulan Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti’nin (SSGH) bugün anayasa değişikliği referandumu ile ilgili yapacağı açıklamaya çevrildi.

Altın Fiyatları

Referandum sonrası gram altın 152 lira seviyesine gelirken, çeyrek altın 243 liraya alınıp 249 liraya satılmaktadır. Yarım altın 487 liraya alınıp 499 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 1006 liraya alınıp 1022 liraya satılmaktadır.

Piyasalar AGİT’i Bekliyor

Piyasa analistlerine göre, referandum sonuçlarına ilişkin çıkan tartışmalar nedeniyle, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinden 23 parlamenter ve görevli, AGİT/DKİHB’den 40 uzun dönemli gözlemci ve 63 uzman görevli olmak üzere 26 ülkeden gözlemcinin bugün 15.00’de yapacağı açıklama izlenecek. Analistlere göre, referandum sürecinde ilişkilerin gerildiği Avrupa Birliği’nden (AB) gelecek açıklamaların da piyasalarda etkili olabilecek.

5haber.com  |  Ankara

Dolar ve Euro’da Flaş Düşüş (13 Nisan Güncel Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Geçtiğimiz günlerde küresel piyasaların hareketlenmesi ile yükselen dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile gerilemeye başladı. Dolar ve euroda gerileme görülürken, altın fiyatları da bunların tam aksi yönde yükselmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “çok güçlü bulduğunu” söylediği dolar, bu açıklamalar üzerine, küresel piyasalara paralel olarak Türk lirası karşısında da değer kaybederek 3.64 lira düzeyine indi.

ABD para birimi 3.6460 liraya kadar gerilerken, dolara karşı güçlenerek 1.0675 dolara kadar yükselen euro da, dün akşam saatlerinde indiği 3.88 liradan yükselişe geçerek 3.89 lirayı aştı ve 3.8991 lira seviyesinde sabitlendi. ABD Başkanı Donald Trump, Wall Street Journal Gazetesi ile söyleşisinde, ülkesinin para birimi doların “çok güçlü olduğunu” söyledi ve bu nedenle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını düşük tutmasını yeğlediğini açıkladı.

Trump’ın bu açıklamalarının ardından dolar başta Japon yeni ve euro olmak üzere küresel düzeyde themen üm para birimleri karşısında son dönemlerin en düşük düzeylerine çekildi.

Altın Fiyatları

Döviz kurlarının küresel piyasalarda değer kaybetmesine karşın altın fiyatları da son günlerdeki yükselişini sürdürdü. Kapalı çarşıda altının gram fiyatı 150 lira seviyesinden işlem görürken çeyrek altın alım fiyatı 240 lira satış fiyatı ise 246 lira olarak işlem görüyor. Öte yandan yarım altın 481 liraya alınırken 493 liraya satışa sunulmakta, Cumhuriyet altını ise 995 liraya alınıp 1010 liraya satılmaktadır. Altının ons fiyatı ise piyasalarda 1.285.59 seviyesinden işlem görmektedir.

5haber.com  | Ankara

Moody’s Kararı Sonrası Piyasalarda Son Durum (20 Mart Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Moody’s açıklaması sonrasında döviz kurunun haftaya nasıl başlayacağı merakla bekleniyordu. 20 Mart Pazartesi günü piyasaların yeni haftaya başlaması ile birlikte Moody’s açıklamaları etkisini gösterdi ve döviz kurunda az da olsa bir hareketlilik görüldü.

Fed’in faiz kararı sonrasında Merkez Bankası’nın bankaları fonlama maliyetini yüzde 11.29 ile beş yılın zirvesine taşımasının etkisiyle geçen haftayı 3.60 lira düzeyinden kapatan dolar, Moody’s’in Cumartesi günü Türkiye’nin kredi görünümünü “negatif”e indirmesinin etkisiyle güne 3.6309 liradan başlangıç yaptı. Önceki haftayı 3.88 liradan kapatan Euro da haftaya 3.9027 liradan başladı. Euro, saat 9.30 sıralarında 3.9111 lira seviyesime kadar yükseldi.

Piyasalar haftaya az da olsa bir hareketlilikle başlarken Borsa İstanbul 100 endeksi 90.491  seviyesinde sabitlendi.

Moody’s Kararı

Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü ekonomik büyüme görünümünün zayıflaması, kurumların gücünü yitirmeye devam etmesi ve ülkenin iç ile dış mali yapısı üzerindeki baskıların artmasını gerekçe göstererek “durağan”dan “negatif”e indirdi.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları ise sabit fiyatlarını sürdürüyor. Kapalı çarşıda altının gramı 144 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 230 liraya alınıp 236 liraya atışa sunulmaktadır. Yarım altın ise 461 lira seviyesinden alınırken 472 liraya satılmaktadır. Kapalı çarşıda Cumhuriyet altını ise 955 liraya alınıp 970 lira seviyesinden satışa sunulmaktadır. Altının ons fiyatı ise 1.234 lira seviyesinden işlem görmektedir.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, sıcak gelişmelerden, döviz kuru haberlerinden, politika haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Faiz Arttırımı Beklentileri Doların Yönünü Yukarı Çekti (9 Mart Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

FEd’in faiz arttırımına gideceği yönünde açıklamaların gelmesi ile birlikte son günlerde düşüşte olan dolar, tekrar yükselişe geçti. Fe’in Mart ayı için faiz arttırımına gideceği yönünde gelişmeler üzerine petrol fiyatları ise doların tam tersi yönde seyir gösterdi. Önceki gün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın konuşması sonrasında yükselişe geçen dolardaki yükseliş, bugün de devam etti ve ABD para birimi 3.7484 lira seviyesine kadar geldi.

Fed’in 14-15 Mart toplantısında faiz artışı yapma olasılığının yüzde 90’a ulaşmasıyla ivmelenen dolar 3.7565 liraya kadar çıkarken, euro da 3.95 lira sınırına dayandı

Fed’in faiz artışının küresel ekonomide yavaşlama ve buna bağlı olarak petrol talebinin aşağı yönde çekileceği öngörüsüyle, yaklaşık üç aydır 55 doların üzerinde olan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise 53 dolar seviyesine kadar düşerken, ABD hafif ham petrolün varil fiyatı da 53 dolardan 50 dolar düzeyine kadar gerilemiş durumda.

Emtia piyasaları analistlerine göre, petrol fiyatlarının düşmesinde, başta ABD olmak üzere, birçok büyük üreticide ham petrol stoklarında gözlenen artışın da etkisi oldu.

Altın Fiyatları

Son günlerdeki geldiği yüksek seviyede sabitlenen altın fiyatlarında ise düşüş yaşanıyor. Kapalı çarşıda altının gramı 145 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altının alış fiyatı 232 lira, satış fiyatı lira, yarım altının alış fiyatı 465 lira iken satış fiyatı 477 lira, Cumhuriyet altının alış fiyatı ise 962 lira, satış fiyatı ise 976 lira oldu.

5haber.com  | Ankara

Kuzey Kore 4 Füze Fırlattı Doların Yükselişi Durdu (6 Mart 2017 Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Son günlerde inişli çıkışlı bir görüntü çizen dolar, Kuzey Kore’nin dört füze fırlatması sonucu yükselişini durdurdu.

3.54’ü görmesinden sonra Fed’in faiz arttırım yapılacağı yönünde beklenti oluşturması sonrasında yükselişe geçen dolar, Kuzey Kore’nin sabaha karşı 4 füze fırlatması sonucu küresel piyasalarda değer kazanması durdu.

Füze haberinin ardından küresel piyasalarda işlemciler, daha güvenli liman arayışıyla dolardan çıkmaya başlayınca, euro 1.05 dolardan 1.06 doların üzerine çıktı.

İç piyasada da, Cuma günü 3.74 liranın üzerinde olan dolar yeni haftaya 3.70 – 3.71 lira düzeyinde başladı. Buna karşılık 3.95 seviyesine kadar çıkan euro ise 3.93 lira sınırına kadar düştü.

Fed Başkanı Yellen, geçen Cuma günü Chicago’da yaptığı bir konuşmada, Fed’in 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak Açık Piyasa Komitesi toplantısından faiz artırımı çıkabileceği sinyalini verdi ve ekledi:

“Ekonomik veriler beklendiği gibi gelmeyi sürdürürse, şu anda federal fon oranını kademeli olarak artırmanın uygun olacağını düşünüyoruz. İstihdamın ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda gelişmeye devam edip etmediğini değerlendirecek ve bu durumda federal fon oranının daha fazla ayarlanması uygun olacaktır.”

Altın Fiyatlarında Son Durum

Kapalı çarşıda altın fiyatları ise yüksek seviyesini koruyor. Altının gramı 147 lira seviyesinden işlem görmeye devam ederken, çeyrek altın alış fiyatı 235, satış fiyatı ise 241 lira oldu. Yarım altın alış fiyatı da 471 lira olurken satış fiyatı da 483 lira seviyesinde. Cumhuriyet altını ise 975 liraya alınırken 990 lira seviyesinden satışa sunulmaktadır.

5haber.com  |  Ankara

Dolar ve Euro Yükselişe Geçti (3 Mart Güncel Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Gelen son bilgiler ve yapılan açıklamalar ile ABD Merkez Banasının (Fed) bu ay içinde faiz artırma olasılığının yüzde 85 seviyelerine kadar çıkmasıyla küresel piyasalarda güç kazanan dolar Türk Lirası karşısındaki yükselişini de sürdürüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çeşitli platformlarda yaptığı açıklamalar ve ABD ekonomisine ilişkin pozitif veriler, yeni bir faiz artışının yakın olduğu beklentilerini artırıyor.

Haftanın son gününe 3.7343 liradan başlayan dolar, 3.72 – 3.73 lira, 3.9297 liraya kadar çıkan euro da bu düzeylerde hareket ediyor.

Küresel piyasalarda faaliyet gösteren birçok aracı kurumun analist ve ekonomistleri ile işlemcilerinin öngörülerinden derlenen verilere göre, Fed’in bu ay faiz artırma olasılığı yüzde 85 düzeyine kadar yükseldi.

ABD’de dün açıklanan “işsizlik maaşı başvuranları”nın 44 yılın en düşü düzeyine gerilemesi de, faiz artışının yaklaştığına ilişkin önemli bir öncü veri olarak kabul edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, geçen hafta işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 1973 yılından bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları ise yüksek seviyesini korumaya devam ediyor. Kapalı çarşıda altının gramı 147 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 236 liraya alınıp 242 liraya satışa sunulmakta, yarım altın 472 liraya alınıp 484 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 976 liraya alınıp 990 liraya satılmaktadır.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, politika haberlerinden, gündem haberlerinden, dünya haberlerinden, sıcak gelişmelerden, yerel haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Fed’in Son Dakika Açıklaması ile Dolar Tekrar Yükselişe Geçti (24 Şubat Güncel Fiyatlar)

Son bir hafta içinde düşüş içinde olan döviz kurları, Fed’den gelen açıklamalar ile yönünü yine yukarıya çevirdi.

ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) bir yetkilinin, faiz artırımının “Mart kadar yakın” olduğunu söylemesi üzerine küresel piyasalarda yükselen doların yönü yukarıya döndü.

Fed’in önceki gece açıklanan tutanaklarının ardından 3.55 lira düzeyine kadar gerileyen dolar 3.5824 liraya çıkarken, euro da 3.78 liradan dönüp 3.79 liranın üzerine yükseldi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın ABD’de yeni faiz artırımının “Mart ayı kadar yakın bir zamanda” yapılması gerektiğini söylemesi üzerine, dolar küresel piyasalarda güç kazandı.

Doların yeniden yükselişe geçmesinin ardından Borsa İstanbul’da hisse senedi fiyatlarında düşüş hız kazandı ve BIST 100 Endeksi yüzde 1.37 düşüşle 87 bin 921 puana kadar geriledi.

Altın Fiyatları

Bu gelişmelerin yanında altın fiyatları ise yüksek seviyesini halen koruyor. Kapalı çarşıda altının gramı 144 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 231 liryaa alınıp 237 liraya satılmakta, yarım altın 462 liraya alınıp 474 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 958 liraya alınıp 973 liraya satışa sunulmaktadır.

Ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından 5haber’i takip ederek haberdar olabilirsiniz.

5haber.com  | Ankara

Merkez Bankasının Kararları Sonrası Döviz Yükseldi | Son Dakika Döviz Kuru ve Altın Fiyatları

Küresel düzeyde artışını sürdüren dolar, son günlerde bu yükselişini durdurmuştu. Ancak, Merkez Bankasının önceki gün aldığı kararlar, ve küresel piyasaların etkisiyle dolar tekrar yükselmeye başladı.

Donald Trump’ın ABD Başkanlığı görevini devralmasına iki gün kala, “değerli dolar” hakkında “endişe” ortaya koyduğuna ilişkin açıklamaları, doları küresel düzeyde bir miktar geriletmesine neden oldu. Euro/dolar paritesi, küresel piyasalarda 1.04 – 1.05 düzeyinden, 1.06-1.07 aralığına kadar yükseldi.

Geçen hafta ortasından bu yana bankaları “ucuz fonlamayı” bırakan Merkez Bankası da dün piyasa kapanışı sonrası bankacıların “swap işlemi” olarak adlandırdıkları “TL depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılması kararı” alarak yeni bir adım attı.

Merkez Bankası’nın kararı sonrası önceki akşam kapanışta 3.77 lira dolayında işlem gören dolar, bu sabah 3.78 – 3.79 lira aralığına; dün akşam 4.03 lira dolayında işlem gören euro da 4.04 – 4.05 lira aralığına yükseldi. Bugün ise Merkez Bankası’nın attığı frenleyici adımların etkisiyle dolar 3.7770 lira ve euro 4.0373 liranın üzerine çıktı.

Anayasa değişikliği görüşmelerinin yarattığı gerginlikle geçen hafta dolar 3.94 lira ve euro da 4.17 liralık tarihi rekor düzeylere tırmandı.

Altın Fiyatları

Döviz piyasasının sürekli olarak yukarı yönde seyretmesi, altın piyasasını da olumsuz etkiliyor. Altının gramı iki ay öncesine kadar 125 lira seviyesinde işlem görürken 18 Ocak günü 147 lira seviyesinden işlem görmektedir. Çerek altın 235 liraya alınırken 241 liraya satışa sunulmakta, yarım altın 470 liraya alınıp 482 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 978 liraya alınıp 993 liraya satılmaktadır. Altının onsu ise 1.213.66 seviyesinden işlem görmektedir.

5haber.com  | Ankara