Etiket arşivi: altın ne kadar

Dolar ve altın fiyatları yükseldi

Altın fiyatları ile dolar yükseliyor.

AB’nin Türkiye açıklamasının ardından dolar kuru yükseliş gösterdi. Serbest piyasalardan gelen bilgilere göre dolar kritik seviyeyi yine aştı ve 6 TL’ye göz kırptı.

Cuma gününde 294 lirayı gören gram altın fiyatı bugün yükseliş eğilimine girdi ve 297 lirayı gördü.

Alınan son bilgilere göre gram altın 297,58 lirayı gördü. 479 liradan alınan çeyrek altın ise 482 liraya satılıyor.

Piyasaların işleme başladığı bugünde dolar kuru, yükselişe geçti. Cuma gününü 5,88 liradan kapatan dolar , bugüne yükselişle başladı. Sabah 5,89 liraya çıkan dolar kuru, piyasaların Türkiye’de işleme kapanmasının ardından 5,90 lirayı geçti. Gece saatlerinde dolar kuru 5,9150 lirayı gördü.

Dolar ile birlikte Euro kuru da yükseliş gösterdi. 6,53 liradan geçen haftayı kapatan euro bugün yükseldi ve 5,9150 lirayı gördü.

Dolar, euro döviz kurları, altın fiyatları ve borsada işlem gören şirketlerin en iyileri görmek için https://www.5haber.com/haberler/ekonomi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Merkez Bankasının açıklaması sonrasında dolar ve altında flaş hareketlilik

Beklenen açıklama Merkez Bankasından geldi. Yapılan son açıklamaya göre 2017 ve 2018 yılı sonuna ilişkin enflasyon öngörülerini, sırasıyla 0.5 ve 0.4 puan yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu’na ait sunum yaptı. Yapılan sunumda, 2017 yılı sonuna ilişkin enflasyon öngörüsünü yüzde 8.0’den yüzde 8.5’e ve 2018 sonu enflasyon öngörüsünü de yüzde 6.0’dan yüzde 6.4’e yükselttiklerini açıkladı.

Çetinkaya, daha önce 57 dolar olarak belirledikleri 2017 petrol fiyatı öngürüsünü de 55 dolara revize ettiklerini söyledi.

Sunumda konuşan Çetinkaya “Son aylarda yaşanan arz yönlü gelişmeler, baz etkileri ve döviz kurunun yansımaları enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden oldu” diyen Çetinkaya, Merkez Bankası’nın “enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak için” Ocak ayından itibaren güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirdiğine işaret etti ve ekledi:

“Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek. Uygulanan para politikası kur oynaklığı ve enflasyon baskılarını azaltmakta etkili oldu, sıkılaştırmanın ilk yansımaları finansal göstergelerde çıktı, enflasyondaki gecikmeli etki zamanla gözlenecek.”

Sıkı para politikası duruşunun katkısıyla önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün başlamasının beklendiğini de vurgulayan Çetinkaya, “Bununla birlikte, enflasyonda kısa süre içinde gözlenen hızlı yükseliş fiyatlama davranışlarının yakından takip edilmesini gerektiriyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek. Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenecek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesi ve dış talepteki toparlanmanın desteğiyle net ihracatın büyümeye katkısının artması bekleniyor.”

Döviz Kuru ve Altın Fiyatları

Merkez Bankasının bu açıklaması sonrasında dolar 3.55 seviyesine düşerken euro 3.88 lira oldu. Gram altın 144 liraya gelirken, çeyrek altın 231 liraya alınıp 237 liraya yükseldi. Cumhuriyet altını ise 963 liraya alınırken 975 liraya satılmaktadır.

5haber.com  |  Ankara

Altın ve Döviz Haftaya Düşüşle Başladı (Dolar Ne Kadar?)

Son dönemlerde sürekli olarak yükselişte olan, referandumdan evet sonucunun çıkması ile düşüşe geçen Türk Lirası, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur geçilmesi ve ikinci turuna merkez aday Emmanuel Macron’un kalması üzerine küresel piyasalarda değer kazanmaya başladı. Bu durum ile bilikte Euro karşısında sert düşen dolar, iç piyasada da 3.60 liranın altına kadar geriledi.

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerinde, genç aday Emmanuel Macron’un ikinci tura kalmasının, yeni bir Avrupa Birliği’nden çıkma olayı yaşanma olasılığını zayıflatınca euro, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında yükselişe geçti.

Dolar 3.5980 lira seviyesine kadar kadar gerilerken, euro da 3.91 seviyesine kadar geldi. Dolar daha sonra 3.60 – 3.61 lira aralığına dönerken, euro da yine aynı seviyede hareket etmeye başladı.

Fransa’daki seçimlerin ilk turunda, Yürüyüş Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen ikinci tura kaldı. Macron’un ikinci turda, seçimi almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Öte yandan Borsa İstanbul 100 endeksi de 94.423 seviyesinden haftaya başladı.

Altın Fiyatları

Kapalı çarşıda son dönemlerde gittikçe yükselen altın fiyatları da düşüşe geçti. Geçtiğimiz hafta 152 lira seviyesinden işlem gören altının gram fiyatı, bu haftaya 147 lira seviyesinden başlangıç yaptı. Çeyrek altın 235 liraya alınıp 241 liraya satışa sunulurken, yarım altın 471 liraya alınıp 483 liraya satılmaktadır. Öte yandan Cumhuriyet altını ise 997 lira seviyesinden alınırken 1012 liradan satışa sunuluyor. Altının ons fiyatı ise 1270 lira seviyesinden işlem görüyor.

5haber.com  |  Ankara

Fed’in Faiz Artışı Olasılığı ile Dolar ve Euro Yükseldi (Güncel Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ay içinde faiz artırma olasılığının yüzde 85’e kadar çıkmasıyla küresel piyasalarda güç kazanan dolar 3.70 lirayı, euro 3.90 lirayı aştı.

Yeni güne 3.66 liradan başladıktan sonra tırmanışı hız kazanan dolar kısa sürede 3.69 lirayı da aşarak 3.7150 liraya kadar yükseldi. Güne 3.85 – 3.86 lira aralığında başlayan euro da 3.9059 lira düzeyine çıktı.

Küresel piyasalarda faaliyet gösteren birçok aracı kurumun analist ve ekonomistleri ile işlemcilerinin öngörülerinden derlenen verilere göre, Fed’in bu ay faiz artırma olasılığı yüzde 85 düzeyine kadar yükseldi.

Piyasa analistlerine göre, TÜrkiye’nin “IŞİD’in fiili başkenti” olarak bilinen Rakka’nın kurtarılmasında Türkiye’nin alacağı rolün tartışılması, piyasalardaki risk algısını yükseltmesi, lirayı dolar ve euro gibi güçlü paralar karşısında zayıflatıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen günlük basın toplantısına, Bağdat’tan telekonferans aracılığıyla katılan IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Rakka’yı IŞİD’in elinden geri almaya yönelik operasyonlara YPG’li savaşçıların da katılacağını belirtti.

Townsend, Rakka’nın kurtarılmasına Türkiye’nin katılımı konusunda da, “Türkler’in Rakka’nın kurtarılmasında nasıl rol oynayabilecekleri konusunda görüşmeler yapıyoruz; bu operasyona katılım sayılarının ne olabileceğini şimdilik bilmiyorum” dedi.

Trump’ın hafta başında Kongre’de yaptığı ilk konuşmasında, ABD şirketlerine uygulanan vergi oranlarını düşüreceklerini, orta sınıfa vergi kolaylığı getireceklerini söylemesi, doları güçlendirdi.

Konuşmasında, Amerikan şirketlerinin ülke dışında yatırım yapmalarını zorlaştıracak kararlar alacaklarına değinen Trump, yakında şirketlere ve orta sınıfa yönelik vergi affını açıklayacaklarını belirtti. Trump, “Amerikan malı satın alıp, Amerikalılara iş vereceğiz” dedi ve ekledi:

Fed yetkililerinden New York Fed Başkanı William Dudley de, hafta başında Türkiye piyasalarının kapanışı ardından para politikasını sıkılaştırma gerektiren koşulların “çok daha ikna edici” hale geldiğini söylemişti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard da Harvard Üniversitesinde yaptığı sunumda, faiz artırımı için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, “İlerlemenin süreceği varsayılırsa yakın zamanda faiz artırarak kademeli yola devam etmek uygun olacak” dedi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da, ABD’deki büyümeyi devam ettirmek adına faizleri artırmaktan yana olduğunu ve ekonominin yüksek faiz için yeterince güçlü olduğunu söyledi ve “Faizleri artırdığımız süreç tarihi olarak alışık oduğumuzdan çok daha kademeli olacak” dedi.

Altın Fiyatları

Kapalı çarşıda altının gramı 147 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 236 liraya alınıp 242 liraya satılmakta, yarım altın 472 liraya alınıp 484 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 976 liraya alınıp 990 liraya satılmaktadır.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Çeyrek Altın Ne Kadar Olu? Altının Gramı Rekor Üstüne Rekor Kırdı (10 Ocak Güncel Altın Fiyatları)

Altın ne kadar? Son günlerde yükselişe geçen altın fiyatlarında son durum nedir? Çeyrek altın ne kadar oldu? Dalgalı bir seyir halinde olan piyasaların altın piyasasına etkisi nedir? İşte piyasalarda son durum ve güncel altın fiyat bilgisi.

Küresel piyasalarda dolar ve euro’nun değer kaybetmesi üzerine kötü bir gidişat içerisinde olan piyasalardan altın da nasibini aldı. Kapalı çarşıda geçtiğimiz hafta 130 lira seviyesinden işlem gören altının gramı, hafta içerisinde yaşanan politik gelişmeler, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları, son günlerde ülkemizde yaşanan terör olaylarının beraberinde getirdiği güvenlik endişesi nedeniyle ciddi bir yükselişe geçti. İşte altın piyasasında son durum ve güncel altın fiyatları bilgisi.

Kapalı çarşıda altının gramı 143.60 lira seviyesinden alınırken, 143.61 liraya satışa sunulmaktadır.
Çeyrek altın ise 229 liraya kapalı çarşıda kendisine alıcı bulurken 235 Liraya satılmaktadır.
Yarım altın 459 liraya alınırken, 470 liraya satılmaktadır.
Cumhuriyet altını 950 liraya alınıp 964 liraya satışa sunulmaktadır.
Altının Ons fiyatı ise 1.185.15 seviyesinden işlem görüyor.

Ekonomi haberlerinden, altın fiyatlarından gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Enflasyon Açıklaması ile Dolar Zirve Yaptı (3 Aralık Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2016 yılı enflasyon verileri sonrasında dolar yükselişe geçti.

Önceki hafta 3.50 civarında seyreden dolar fiyatı, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 3.59 seviyesine kadar çıktı. Dolar ile paralel olarak euro da enflasyon rakamlarına aynı tepkiyi verdi ve  3.73 TL seviyesine kadar geldi.

Ekonomist ve piyasa analistleri tarafından hazırlanan beklenti raporlarına göre yüzde 1.0 dolayında beklentilerine karşın Aralık ayı enflasyonunun yüzde 1.64’e ve yıllık enflasyonun da yüzde 8.53’e çıkması üzerine, dolar ve euro hızlı tırmanışa geçti.

Güne 3.53 liradan başlayan dolar, enflasyon oranlarının açıklandığı saat 10.00’dan itibaren yükselişe geçti ve kısa sürede 5 kuruşa yakın yükselerek 3.58 lirayı gördü ve daha sonra 3.5780 – 3.58 aralığında hereket etmeye başladı.

Euro da 3.7097 liradan başladığı gün içinde enflasyon oranlarının açıklanmasıyla 3.7429 liraya kadar yükseldi.

Altın Fiyatları

Son haftalarda yatay bir görüntü seyreden seyreden altın fiyatları enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Kapalı çarşıda altının gramı 132 TL seviyesinden işlem görmeye başladı. Çeyrek altın ise 212 TL’ye alınıp 217 TL’ye, yarım altın 424 TL’ye alınıp 435 TL’ye, Cumhuriyet Altını ise 880 TL’ye alınıp 894 TL’ye satılmaktadır.

5haber.com  | Ankara