Etiket arşivi: anayasa değişikliği anket

Referanduma Saatler Kala 2 Şirketten Flaş Referandum Anket Sonucu

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma saatler kala iki anket şirketi daha referandum anketi sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Yarın yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu öncesi 81 il genelinde binlerce vatandaş ile yüz yüze yapılan araştırmalarda vatandaşlara 16 Nisan günü gerçekleşecek olan anayasa değişikliği referandumunda hangi oyu kullanacakları soruldu. İşte 2 anket şirketinin referanduma saatler kala açıkladıkları referandum anket sonuçları.

GENAR

Genar araştırma şirketi tarafından yapılan son anketlerde evet oyunun önde olduğu belirtildi. Genar Başkanı İhsan Aktaş tarafından yapılan son dakika açıklamasında EVET oylarının yüzde 54.3, HAYIR oylarının ise yüzde 45.7 seviyesinde olduğu belirtti.

Argetus

Argetus araştırma şirketi tarafından yapılan son dakika açıklamasında, 42 il ve 170 ilçede toplamda 8 bin 418 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucu,  EVET oyunun yüzde 55.6, HAYIR oyunun ise yüzde 44.4 olduğu belirtildi.

Adil Gür ise önceki gün yaptığı açıklamada evet oylarının yüzde 60 seviyesinde olduğunu belirtti. Öte yandan AKAM araştırma şirketi ise 16 Nisan’da sandıktan evet çıkması durumunda şirketi kapatacaklarını söyledi.

Gündem haberleri için tıklayın

5haber.com  |  Ankara

Son Dakika! 4 Anket Şirketinden En Son Anket Sonucu (Evet mi Önde Yoksa Hayır mı)

Referandum anketleri son sonuçları açıklanmaya devam ediyor.

Anayasa değişikliği referandumuna saatler kala anket şirketleri, anayasa değişikliği referandumu anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya başladı. İşte 3 anket şirketinin son referandum anket sonucu.

Adil Güre Beklenen Açıklamayı Yaptı

Geçtiğimiz 1 Kasım seçimlerini doğru tahmin eden A & G Araştırma Şirketinin sahibi Adil Gür, 16 Nisan anket sonuçlarını açıkladı. Adil Gür yaptığı son açıklamada evet oranlarının yüzde 60.8, hayır oranlarının ise yüzde 39.2 seviyesinde olduğunu söyledi.

Andy-Ar

Önde gelen anket şirketlerinden olan Andy-Araştırma Şirketi, Türkiye genelinde 5 bin 640 kişi ile yüz yüze yaptığı referandum anketine göre şu açıklama yaptı: “9-13 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde toplam 5 bin 640 katılımcı ile görüşmeler yapılarak tamamlanmıştır. Çalışma farklı sosyo ekonomik ve sosyo demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş katılımcılar ile yapılmıştır” Buna göre yayımlanan anket sonucunda ‘Evet’ oranı yüzde 53,7, ‘Hayır’ oranı ise yüzde 46,3.

ORC Anketi

11-13 Nisan tarihlerinde anket yapan ORC anket şirketi, 16 Nisan günü anayasa değişikliği için gidilecek olan referandumda milletin yüzde 59,4’ünün “EVET” diyeceğini, yüzde 40,6 ise “HAYIR” diyeceğini açıkladı.

Evet Çıkarsa AKAM Kapanacak

AKAM araştırma şirketi, referandumdan hayır oyu çıkacağını açıkladı. Son anketlerde hayır oylarının önde olduğunu söyleyen AKAM, evet çıkması durumunda şirketi kapatacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum anketi açıklamasına gitmek ve sonb referandum anketi açıklamasını görmek için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Referandum Anketlerinde Çelişkili Sonuçlar (En Son Referandum Anketi)

Anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma kısa bir süre kala binlerce vatandaşın internet üzerine en çok araştırdığı kelimelerden biri referandum anketi sonuçları oldu. Peki en son referandum anketleri neler? Referandum öncesi yapılan son anketlerde evet mi önde yoksa hayır mı önde? Anayasa değişikliği için gidilecek olan referandumda evet diyenlerin oranı en son anketlerde yüzde kaç? Referandumda hayır diyeceklerin oranı yüzde kaç? İşte referandum öncesi harekete geçen anket şirketlerinin yaptığı anketlerde referandum halk oylamasının beklenen sonuçları.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi’nin kaleme aldığı yazıya göre AK Parti’ye ulaşan referandum anketinde evet oranının önde olduğu belirtildi.  Selvi kaleme aldığı yazıda referandum anketi ile ilgili, “Evet oylarında ibrenin ilk kez % 55 ve üzerini göstermeye başladığının altını çizmek isterim. AK Parti Genel Merkezi tarafından yaptırılan anketle ilgili izin alamadığım için hangi tarihler arasında, kaç kişi üzerinde ve hangi yöntemle yapıldığına ilişkin bilgileri paylaşamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ümit Özdağ Yüzde 58’in Üzerinde Hayır Çıkacak Diyor

MHP’den ihraç edilen Ümit Özdağ, ‘’Bizim ayın 17’sinde devlet ve millet olarak bir anayasamız olmayabilir. Bir kişinin iradesi bütün milli iradenin yerine geçecek şekilde siyasal ve toplumsal yaşamımız şekillenir. Tabi böyle bir süreci Türkiye gibi uzun bir demokratik geçmişe sahip ülkelere dayatmak ve uzun süreli ayakta tutmakta mümkün değildir. Allah’a şükürler olsun ki, Türk milleti bu gerçeği kavradı. Bundan dolayı çok net bir hayır çoğunluğu görüyoruz. Şu anda yüzde 58 üzerinde gümbür gümbür gelen bir hayır var. İktidar da bunun paniği içerisinde’’ ifadelerini kullandı.

Anketlerde çarpıcı ve çıkan çarpıcı ve çelişkili sonuçlar, 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu öncesi merakları daha da arttırıyor.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ MADDELERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Son Referandum Anketlerinde Flaş Sonuçlar (Anketlerde Evet mi Yoksa Hayır mı Önde?)

16 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için yapılacak olan referanduma sayılı günler kala en çok araştırılan konulardan biri referandum anketleri oldu. Son anket sonuçları araştırılırken bizde bazı anket sonuçlarını sizler için araştırdık. İşte bazı anket şirketlerinin referandum araştırması.

Titiz Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Adıgüzel araştırma sonuçları ilgili olarak, “Öncelikle şu tespiti belirteyim; Özellikle genç seçmenler sosyal medya aracılığıyla referandum konusunda bilgi ediniyor. Yaş gruplarında ara açıldıkça yani yaş ilerledikçe sosyal medyanın gücü azalıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya özellikle seçimlerde seçmen üzerinde güçlü bir etki bırakıyor. Bir başka deyişle, sosyal medyayı akılcı ve aktif olarak kullanan siyasi partiler, genç seçmen başta olmak üzere geniş kitleleri daha fazla etkilemekte.ö dedi.

Sosyal Medya Anketlerden Daha Etkili

Referandum ile ilgili olarak en çok hangi iletişim aracı ile bilgi ediniyorsunuz sorusuna verilen cevaplar ve oranları şöyle: Referandum ile ilgili olarak en çok hangi iletişim aracı ile bilgi ediniyorsunuz sorusuna: Yüzde 36 Sosyal medya ve internet, yüzde 30 televizyon, yüzde 15 gazete ve dergi, yüzde 10 siyasi parti temsilcileri, yüzde 4 mitingler, yüzde 3 aile ve arkadaş çevresi, yüzde 1 radyo, yüzde 1 diğer.” “Sosyal medyada referandum ile ilgili çıkan haber ve yorumları inandırıcı buluyor musunuz” sorusuna ise yüzde 68 evet, yüzde 26 hayır, yüzde 6 cevap yok cevabı verildi.

Seçmenin Nabzı

Ali İhsan Adıgüzel, anketlerde ilginç bir başka saptama daha yaptıklarını vurgulayarak “Yaptığımız anketlerde gördük ki, maalesef seçmenlerin ciddi bir bölümü halen maddelerin içeriğini hatta kaç maddenin oylanacağını bile bilmiyor.” dedi.

Anayasa maddeleri için TIKLAYIN

ORC Anket Sonucu

3 bin 140 kişi ile yapılan ankette evet oranı yüzde 57.2 iken hayır oyları yüzde 42.8

A&G Anket Sonucu

Adil Gür anket sşirketinin sonuçlarına göre evet oyları 54, hayır oyları ise yüzde 46.

Gezici Anket Sonucu

Gezici şirketinin anketine göre evet oyları yüzde 41.2, hayır oyları ise yüzde 58.8.

AKAM Anket Sonucu

8 bin 120 kişi ile yapılan ankette evet diyenler yüzde 57.57 iken, hayır diyenler yüzde 42.43.

5haber.com  |  Ankara