Etiket arşivi: anayasa ilk maddesi

Anayasa Değişikliği 1. Maddesi Nedir , 1. Maddede Hangi Hüküm Değişecek?

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için 16 Nisan günü yapılacak olan referandum öncesi, Türkiye genelinde birçok kişi, hangi oyu kullanacağını belirledi. Ancak henüz referandumda evet mi yoksa hayır mı diyeceğini belirleyememiş vatandaşlarda azımsanmayacak derecede fazla. Kararsız olanların yanı sıra evet veya hayır diyenlerin de internet üzerinde en çok araştırdığı konulardan biri de anayasanın değişecek olan maddeleri oldu.

Geçtiğimiz ay Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen, ardından da onaylanması için Cumhurbaşkanına gönderilen anayasa değişikliği teklifi, son olarak oylanmak üzere halka sunuluyor. Yapılması planlanan anayasa değişikliğinde 18 madde değişecek. Biz de 5haber.com ekibi olarak anayasa maddelerini sizler için tek tek ele aldık. İşte yeni anayasada değişecek 1. madde.

Değişecek olan ilk madde yargı yetkisi başlığı altında ele alındı. Yapılması planlanan değişiklikte, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemeler tarafından kullanılacağına dair hüküm, “Bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değiştirilecek. Bu madde TBMM’de gerçekleşen oylamada 347 kabul, 132 ret oyu ile kabul edilmişti.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından 5haber’i takip ederek haberdar olabilirsiniz.

5haber.com  |  Ankara

Son Dakika !! Anayasa İkinci Tur Görüşmelerinde İlk Maddenin Oylama Sonucu Açıklandı

Anayasa değişikliği teklifi ikinci tur görüşmelerinde ilk madde oylaması tamamlandı.

Anayasa değişikliği teklifinin 2’nci turunda, ”Yargı Yetkisi” başlıklı 1’nci madde 345 oyla kabul edildi.

Anayasa değişikliği teklifinin 2’nci tur görüşmelerinde ‘yargı yetkisi’ başlıklı birinci maddenin oylaması için 486 vekil sandık başına gitti. Sandıktan 345 kabul, 140 red ve 1 oy ise boş çıktı. Bu maddeye göre Yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, ‘Bağımsız ve tarafsız’ mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

HDP’li Sancar Adalet Bakanı ile Görüştü

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Meclis Genel Kurulu’nda oylama sırasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yaklaşık 15 dakika boyunca konuştu. Görüşme sırasında Bakan Bozdağ bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bozdağ ve Sancar’ın konuşması sırasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da bir süre bulundu.

İlk Tur Görüşmelerinde Kaç Oy Almıştı

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda birinci madde 347 kabul oyu  geçmişti.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara