Etiket arşivi: anket sonuçları

Seçim Anketi Yapıldı: AK Parti ve CHP’ye Şok !

Meral Akşener liderliğinde İYİ Partinin kurulmasından sonra anket şirketleri harekete geçti ve kamuoyu araştırmaları yapmaya başladı. 

Alınan son bilgilere göre Akdeniz Anket ve Araştırma, 1-15 Aralık tarihleri arasında 40 bin 800 kişiye telefon, online ve yüz yüze ‘Genel Seçim ve Devlet Başkanlığı Seçim’i anketi yaptı. Yapılan ankette vatandaşlara yarın seçim olsa oyunuzu kime vereceksiniz sorusu soruldu. Anket sonuçları birbirinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Buna göre CHP ve AK Parti’nin oylarında ciddi gerileme olduğu görülürken; İyi Parti’nin barajın altında olduğu görülüyor.

İşte 40800 vatandaş ile yapılan seçim anketinin sonuçları:

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ: YÜZDE 45.8

CUMHURİYET HALK PARTİSİ: YÜZDE 22.5

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: YÜZDE 12.7

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ: YÜZDE 10.3

İYİ PARTİ: YÜZDE 8.7

ANKET ŞİRKETİNİN SAHİBİNDEN AÇIKLAMA

Akdeniz Anket ve Araştırma’nın sahibi Mehmet Turaçcı, 2019 yılında yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Turaçcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kesinlikle Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm diyen yüzde 50.7’lik bir kitle var. Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet başkanlığı seçimini ilk turda kazanma ihtimali çok yüksek. İlk turda Erdoğan seçilebilir”

 

ERDOĞAN’A DESTEK ARTTI

Akdeniz Anket ve Araştırma Şirketinin yanı sıra MAK Danışmanlık Şirketi de harekete geçti ve Doğu ile Güneydoğu bölgelerinde bulunan 23 il ve 101 ilçede 2 bin 445 kişiyle anket yaptı. Doğu ve Güneydoğu’da yapılan ankette 2019 seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek yüzde 61’e ulaştı. Halk yaşananların sorumlusu olarak terör örgütü PKK’yı görüyor.

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Son Dakika! 4 Anket Şirketinden En Son Anket Sonucu (Evet mi Önde Yoksa Hayır mı)

Referandum anketleri son sonuçları açıklanmaya devam ediyor.

Anayasa değişikliği referandumuna saatler kala anket şirketleri, anayasa değişikliği referandumu anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya başladı. İşte 3 anket şirketinin son referandum anket sonucu.

Adil Güre Beklenen Açıklamayı Yaptı

Geçtiğimiz 1 Kasım seçimlerini doğru tahmin eden A & G Araştırma Şirketinin sahibi Adil Gür, 16 Nisan anket sonuçlarını açıkladı. Adil Gür yaptığı son açıklamada evet oranlarının yüzde 60.8, hayır oranlarının ise yüzde 39.2 seviyesinde olduğunu söyledi.

Andy-Ar

Önde gelen anket şirketlerinden olan Andy-Araştırma Şirketi, Türkiye genelinde 5 bin 640 kişi ile yüz yüze yaptığı referandum anketine göre şu açıklama yaptı: “9-13 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde toplam 5 bin 640 katılımcı ile görüşmeler yapılarak tamamlanmıştır. Çalışma farklı sosyo ekonomik ve sosyo demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş katılımcılar ile yapılmıştır” Buna göre yayımlanan anket sonucunda ‘Evet’ oranı yüzde 53,7, ‘Hayır’ oranı ise yüzde 46,3.

ORC Anketi

11-13 Nisan tarihlerinde anket yapan ORC anket şirketi, 16 Nisan günü anayasa değişikliği için gidilecek olan referandumda milletin yüzde 59,4’ünün “EVET” diyeceğini, yüzde 40,6 ise “HAYIR” diyeceğini açıkladı.

Evet Çıkarsa AKAM Kapanacak

AKAM araştırma şirketi, referandumdan hayır oyu çıkacağını açıkladı. Son anketlerde hayır oylarının önde olduğunu söyleyen AKAM, evet çıkması durumunda şirketi kapatacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum anketi açıklamasına gitmek ve sonb referandum anketi açıklamasını görmek için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

6 Gün Kala 4 Anket Şirketinden Flaş Referandum Anketi Açıklaması

Referanduma 6 gün kala anket şirketleri de çalışmalarına hız verdi. Birçok anket şirketi, düzenledikleri anketlerde binlerce insan ile yüz yüze görüşmek yöntemi ile referandumda hangi oyu kullanacaklarını sordu.

Bu araştırmalar sonucu açıklama yapan anket şirketleri, evet ile hayır arasında meydana gelen farkı açıkladı. Hürriyet Gazetesi Yazası Abdulkadir Selvi, bugün yazdığı yazısında anket sonucu açıklaması yaptı. Selvi kaleme aldığı yazısında, “Anket sonuçları neyi gösteriyor?” başlığı ile anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Selvi yazısında anket sonuçları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Üç anket sonucu var elimde. Evet 51, Hayır 49 Evet 51.5, Hayır 48.5 Evet 54, Hayır 46. ANAR’ın araştırması ise bugün yarın sonuçlanacak.”

Adil Gür’den Açıklama

Referanduma 2-3 gün kala en kapsamlı anket sonucunu açıklayacaklarını söyleyen Adil Gür, 16 Nisan günü yapılacak olan referandumda, seçmenlerin parti aidiyetiyle oy kullanacağını belirtti.

Ünlü araştırmacı Adil Gür, seçmenlerin büyün bir çoğunluğunun parti aidiyetiyle gideceğini iddia ederken, sanıldığının aksine kararsızların oranının iyice düştüğünü söyledi. A & G araştırma şirketlerinin sahibi Adil Gür, Hakan Çelik ile Haftasonu programında Cnn Türk kanalına konuk oldu. Programda yaptığı açıklamasında referandum anketleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Adil Gür, seçmenin parti aidiyetiyle sandığa gideceğini savundu. Adil Gür, referandumlarda seçmenin ideolojik karar verdiğini söyleyerek, 16 Nisan’da da seçmenin yine parti aidiyeti ve ideolojik nedenlerle oy kullanacağını ileri sürdü.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara