Etiket arşivi: anket sonucu

Seçim Anketi Yapıldı: AK Parti ve CHP’ye Şok !

Meral Akşener liderliğinde İYİ Partinin kurulmasından sonra anket şirketleri harekete geçti ve kamuoyu araştırmaları yapmaya başladı. 

Alınan son bilgilere göre Akdeniz Anket ve Araştırma, 1-15 Aralık tarihleri arasında 40 bin 800 kişiye telefon, online ve yüz yüze ‘Genel Seçim ve Devlet Başkanlığı Seçim’i anketi yaptı. Yapılan ankette vatandaşlara yarın seçim olsa oyunuzu kime vereceksiniz sorusu soruldu. Anket sonuçları birbirinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Buna göre CHP ve AK Parti’nin oylarında ciddi gerileme olduğu görülürken; İyi Parti’nin barajın altında olduğu görülüyor.

İşte 40800 vatandaş ile yapılan seçim anketinin sonuçları:

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ: YÜZDE 45.8

CUMHURİYET HALK PARTİSİ: YÜZDE 22.5

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: YÜZDE 12.7

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ: YÜZDE 10.3

İYİ PARTİ: YÜZDE 8.7

ANKET ŞİRKETİNİN SAHİBİNDEN AÇIKLAMA

Akdeniz Anket ve Araştırma’nın sahibi Mehmet Turaçcı, 2019 yılında yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Turaçcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kesinlikle Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm diyen yüzde 50.7’lik bir kitle var. Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet başkanlığı seçimini ilk turda kazanma ihtimali çok yüksek. İlk turda Erdoğan seçilebilir”

 

ERDOĞAN’A DESTEK ARTTI

Akdeniz Anket ve Araştırma Şirketinin yanı sıra MAK Danışmanlık Şirketi de harekete geçti ve Doğu ile Güneydoğu bölgelerinde bulunan 23 il ve 101 ilçede 2 bin 445 kişiyle anket yaptı. Doğu ve Güneydoğu’da yapılan ankette 2019 seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek yüzde 61’e ulaştı. Halk yaşananların sorumlusu olarak terör örgütü PKK’yı görüyor.

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Referanduma Saatler Kala 2 Şirketten Flaş Referandum Anket Sonucu

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma saatler kala iki anket şirketi daha referandum anketi sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Yarın yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu öncesi 81 il genelinde binlerce vatandaş ile yüz yüze yapılan araştırmalarda vatandaşlara 16 Nisan günü gerçekleşecek olan anayasa değişikliği referandumunda hangi oyu kullanacakları soruldu. İşte 2 anket şirketinin referanduma saatler kala açıkladıkları referandum anket sonuçları.

GENAR

Genar araştırma şirketi tarafından yapılan son anketlerde evet oyunun önde olduğu belirtildi. Genar Başkanı İhsan Aktaş tarafından yapılan son dakika açıklamasında EVET oylarının yüzde 54.3, HAYIR oylarının ise yüzde 45.7 seviyesinde olduğu belirtti.

Argetus

Argetus araştırma şirketi tarafından yapılan son dakika açıklamasında, 42 il ve 170 ilçede toplamda 8 bin 418 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucu,  EVET oyunun yüzde 55.6, HAYIR oyunun ise yüzde 44.4 olduğu belirtildi.

Adil Gür ise önceki gün yaptığı açıklamada evet oylarının yüzde 60 seviyesinde olduğunu belirtti. Öte yandan AKAM araştırma şirketi ise 16 Nisan’da sandıktan evet çıkması durumunda şirketi kapatacaklarını söyledi.

Gündem haberleri için tıklayın

5haber.com  |  Ankara

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Referandum Anketi Sonucunu Açıkladı

Referanduma kısa bir süre kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anket sonucu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında anket sonuçları ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “(Halk oylaması anketleri) Şu an itibarıyla tüm araştırma gruplarından bize gelenler, hepsi de hemen hemen olumsuzu hiç yok, hepsi ‘evet’ istikametinde. Ama bakıyorsunuz aralarında birer, ikişer, üçer puan var. Bunların içerisinde açık ara olanlar da var. Pazar günü öyle zannediyorum ki, çok çok farklı bir netice de ‘evet’ lehinde gelebilir. ‘Evet’ lehinde çıkacak olan bu netice, milli iradenin bu yeni yönetim sistemini ne denli benimsediğini de ortaya koyacaktır. Oran, 55’in altında gösterenler de var, 55-60 aralığında gösterenler de var.”

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için tıklayın

5haber.com  |  Ankara

En Son ve En Kapsamlı Referandum Anket Sonuçları Açıklandı (4 Şirketin Anket Sonucu)

Referanduma günler kala çok sayıda anket şirket, son referandum anketlerini yayınlamaya başladı.

Anket şirketleri tarafından yapılan son anketlerde anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma ait veriler açıklandı.

Metropol Anket Sonucu

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nden referandum anketleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Araştırma Merkezi sahibi Prof. Özer Sencar ise Metropoll’ün Şubat ve Mart ayı ölçümlerinde yapılan halk araştırmalarında ‘Evet’lerin önde göründüğünü açıklandı. Özer Sencar konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Mart’ta da bıçak sırtı dediğimiz, yüzde 50-50 civarında ama Evet’ler önde” ifadelerini kullandı.

Adil Gür Anket Şirketi

Adil Gür tarafından yapılan son dakika açıklamasında evet oylarının önde olduğu belirtilirken, yapılan en kapsamlı referandum anketi sonucunu referanduma 2-3 gün kala açıklayacağını duyurdu.

ORC’nin Referandum Anketi Sonucu

Türkiye’nin önde gelen anket şirketlerinden olan ORC ise en son yayınladığı ve 24-27 Mart tarihleri arasında yapıldığını belirttiği özel gündem araştırmasında, referandumda Evet’in 10 puan farkla önde olduğu yönünde açıklama yaptı.

Sonar Araştırma Şirketi Anket Sonucu

Sonar Araştırma Şirketi tarafından yapılan referandum anketi, hayırların önde olduğu tek anket olarak ön plana çıkıyor. Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı tarafından yapılan son dakika açıklamasında, seçmenlerin milli duygulardan çok ekonomik duruma bakarak karar vereceği belirtildi.

Bu anketler Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kişi ile yüz yüze yapılan anketlerle oluşturuldu.

Anayasa değişikliği maddelerine gitmek için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Referandum Anketi Yapıldı , Flaş Referandum Anketi (Yarın Referandum Olsa Oyunuz Ne Olur?)

Türkiye Büyük Millet Meclisinde geçtiğimiz günlerde görüşülen ve oy çokluğu ile Cumhurbaşkanlığına gönderilen anayasa değişikliğine ait referandum süreci için geri sayım başladı.

Yapılan son dakika açıklamaları ile Nisan ayının ikinci pazar günü yapılması planlanan referanduma yaklaşık 70 gün kala anket şirketleri çalışmalarına hız kazandırdı. Vatandaşlara yüz yüze veya internet üzerinden yönlendirdikleri anketlerde sordukları sorularla referandumda ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ oyunun tahmini oranını belirlemeye başladı. İşte anket şirketleri tarafından yapılan son anketlerle referandum tahmini.

Ünlü anket şirketlerinden ORC anket şirketi, yaptığı son referandum anketinde sonuçlarını açıkladı. 36 İl genelinde Ocak ayının ortalarında yapılan referandum anketinde vatandaşlara evet mi yoksa hayır oyu mu kullanacakları soruldu. Bilgisayar destekli telefon görüşmesi ile yapılan ankette Cumhurbaşkanlığı sistemine gidilmesini ön gören anayasa değişikliği teklifinin referanduma gitmesi durumunda hangi oyu kullanacakları soruldu. Bu soruya vatandaşların yüzde 62’si EVET cevabını verirken HAYIR diyenlerin oranı yüzde 38’de kaldı.

Sizde bu konu hakkında yorum ve düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

5haber.com  | Ankara