Etiket arşivi: ap

Başbakan Yardımcısı Şimşek’ten Tepki Çeken AB Yorumuna Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve Avrupa Birliği üye ülkeleri temsilcileri tarafından Avrupa Parlamentosunda Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin durdurulması yönünde alınan karara tepkile bir çığ gibi büyüyor.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devle t Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere birçok Bakan, siyasetçi ve bürokrattan bu karara eleştiriler geldi.

Eleştirilerin aksine önceki günden bu yana en çok konuşulan konulardan biri Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu konu hakkındaki görüşleri oldu. Mehmet Şimşeki sosyal medya hesabı üzerinden konu ile ilgili attığı Tweet’te, “AB çökmüyor! Tam aksine büyük bir başarı hikayesi. Yaklaşık 510 milyon insan huzur ve refah içinde yaşıyor.” sözlerini söyledi. Ancak Bakan Mehmet Şimşek’in bu açıklaması sosyal medya üzerinde büyük tepkilerin gelmesine sebep oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu sözleri ile Avrupa Birliğini övdüğünü yorumlayan sosyal medya kullanıcıları Bakana tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise tepkilerin artmasının ardından konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Söylediklerinin yanlış taraflara çekildiğini belirten Bakan Şimşek, yaptığı açılamanın sadece bir tespitten ibaret olduğunu belirtirken, Avrupa Parlamentosunun ve AB’nin ülkemize karşı olan tutumunu tasvir etmediğini vurguladı.

Konu ile ilgili açıkla yapan Şimşek, AB’nin yükselen islamafobi ve ırkçılık sorunlarının çözümü için Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu savundu.

İşte Mehmet Şimşek’in konu hakkında attığı tweetler

5Haber.com  | Ankara

AP’de Türkiye’nin AB’ye Üyelik Müzakerelerini Dondurma Oylaması Sona Erdi

Günlerdir sürekli olarak tartışmalara neden olan Avrupa Parlamentosunda beklenen oylama tamamlandı ve çıkan oylamanın sonucu açıklandı. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin geçici bir süreli olarak dondurulmasını ön gören tasarı oylama sonrası kabul edildi ve herhangi bir hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarı kabul edildi.

AP Genel Kurulunda önceki gün görüşülen ve bugün oylaması gerçekleşen tasarı; 37 hayır oya karşılık 479 oyla Genel Kurul’dan geçti. Oylamada, 107 üye ise çekimser oy kullandı.

Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve Olağanüstü Hal sürecinde yapılan uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor.

OHAL Kaldırılırsa Müzakereler Yeniden Başlar

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda alınan karar sonrasında yapılan açıklamalarda üyelik müzakerelerinin tekrar başlaması için OHAL sürecinin tamamlanması ve uygulamanın durdurulması gerektiği belirtilirken, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

Avrupa Parlamentosunun Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliklerini sonlandırma veya dondurma gibi bir yetkisi olmamakla birlikte, alınan bu karar, diğer üye ülkelere bir mesaj ve ön görü şeklinde iletildi.

Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında toplanacak AB Liderler Zirvesi’nde gündeme gelmesi bekleniyor.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara
DHA