Etiket arşivi: araç alırken yapılması gerekenler

ARAÇ ALIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Araç Alırken Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gereken Hususlar

Öncelikle araç alımında ihtiyaç ve isteğiniz doğrultusunda birkaç marka seçip onların piyasa aralığını araştırmak olmalıdır. İstediğiniz aracı bulduğunuzda her ne olursa olsun aracın plaka veya şase numarasından kilometre ve hasar sorgulamanız sizin yararınıza olacaktır.

KM sorgulama için:

App Store veya Google Play mağazasından HGS uygulamasını indirip sorgulama yapabilirsiniz.

Veya https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

KM  Sorgulama Bedeli 6 TL

Hasar Kaydı sorgulaması için:

HASAR S yazıp daha sonra ŞASİ numaranızı yazıp 5664’e sms atmanız gerekmektedir.

HASAR S yazıp daha sonra PLAKA’yı yazıp 5664’e sms atmanız gerekmektedir.

Genellikle ŞASİ numarasından sorgu yapmanız yararınıza olacaktır; bazen plakadan sorguladığınızda sorguda tutar çıkmama yanlışlığı olabilmektedir.

Hasar Sorgulama Bedeli 8.50 TL

Expertiz firmalarına aracınızı götürdüğünüzde mutlaka araç başında kalın ve izleyin; bazı Expertiz firmaları aracınızın boyasını nokta nokta delip orijinal mi yoksa çıkma parça mı tespit etmeye çalışır, nokta nokta delinen yerler zamanla paslanma kireçlenme yapabilir.  Son zamanlarda expertizlere güven konusunda iki defa düşünmeniz gerekiyor zira Tarcanlar Oto Expertiz birçok başka Expertiz yapan firmaların hatasınız eksikliklerini ortaya çıkarmış durumda. Tarcanlar Oto Expertiz youtube kanalından videoları izleyip konu hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

İkinci el araç piyasası 2018’den bu yana sürekli yukarı doğru bir artış gösterdiği görülmektedir. 2018’de doların bir anda yükselmesi ve piyasaları olumsuz bir şekilde etkilemesi sıfır araç satımınıda olumsuz etkilemişti. Öyle ki birçok firma araç satışlarının az olması nedeniyle kapasite azaltıp küçülmeye gitti. 2019’da nispeten durumun biraz iyileşmesi üzerine kapasite küçülten firmalarda şuan araç temin etmek dahi zor; çünkü istediğiniz araç siparişle 2 hafta gibi bir süreyle geliyor…

İkinci El Oto Alım-Satım için güvenilir adres Barut Otomotiv araç ilanları için Tıklayınız.

Son Dakika gelişmelerinden haberdar olmak için güncel 5haber.com sitemizi takipte kalın.