Etiket arşivi: asgari ücret 2017

Başbakandan Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması: “Bir Kısmını Biz Karşılayacağız”

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Türkiye Genç İş adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti. Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmasında asgari ücret ile ilgili,” Asgari ücret yeni yılda bin 404 lira olarak belirlendi ve bakanımız tarafından açıklandı. Sizin bu asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bunun devlete karşılılığı 10 milyar lira. Bu iş için ayırdık ” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nu ağırladı. Başbakan Yıldırım, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmasında, ” Küresel ticaretin büyümesi yavaşladı” dedi. Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:” 2002 yılı Türkiye’nin çöküşünün yaşandığı yıldır. 2000-2001 krizinden sonra maalesef Türkiye elindeki bütün kazanımlarını kaybedip tekrar sıfırdan başlamak mecburiyetinde kaldı. Akgünlere hasret kalan millet 3 Kasım 2002’de artık yeter dedi. Söz milletin karar milletindir diyerek geleceğine yön çizdi. 2003 yılından itibaren de ülkemiz yeni bir döneme başladı. Dizlerinin üzerine çökmüş büyüme azmini yitirmiş bir Türkiye’yi sizlerden aldığımız güçle bugün dünyanın 16. Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi haline dönüştürdük. Bugün yıllardır devam eden Suriye’deki kanı durduracak önemli bir ateşkese Türkiye Rusya Federasyonu ile birlikte imza koydu. Ümit ederiz ki bu Suriye’de yaşanan bugüne kadar acıların son bulması için önemli bir başlangıç olur. Siyasi ve coğrafi riskler dünyanın her tarafında artmaya devam ediyor. Küresel ticaretin büyümesi yavaşladı. Dünyanın büyümesi ile dünyanın ihtiyacı karşılaştırıldığı zaman büyüme ihtiyacı karşılanıyor cevap vermiyor. Küresel daralma söz konusu. Küresel daralmada mevcut refahın korunmasını bile bazı ülkelerde tehlikeye atıyor. Zenginleşme yerine fakirleşme riskini de ortaya çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Büyüme Beklenilenin Altında Gerçekleşti

Başbakan Binali Yıldırım , Türkiye’nin yıl sonunu istediği büyüme oranıyla kapatamayacağını bildirdi. Yıldırım,”Türkiye 2008 Krizi’nden küresel ortamların üzerinde bir büyüme yakalayarak bugünlere geldi. Toparlanmamız bir yıl bile sürmedi. 2009’un yarısında bir kötüleşme gördük. Süratle krizden çıkarak büyüme oranlarımız ortalamanın üzerine çıkarmayı başardık. 2008’den bu yana Türkiye yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen 7 milyon vatandaşına iş buldu. Bu sene yine dünya da bir fırtına var. Dünya ekonomisinde daralma var. Büyüme oranlarında küçülme var. Bütün bunlara rağmen Türkiye bu yıl sonunu istediği büyüme oranıyla kapatamayacak. İlk yarı iyi olmasına rağmen 3. çeyrekte geçirdiğimiz o darbe girişimi ve sonrasında küresel piyasalarda yaşanan sorunlar sebebiyle büyüme oranımız beklediğimizin altında gerçekleşti. Bütün bu olumsuzluklara rağmen biz bu sene içerisinde şu tarihe kadar 410 bin vatandaşımıza yeni iş sağladık” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında “Asgari ücret yeni yılda bin 404 lira olarak belirlendi ve bakanımız tarafından açıklandı” ifadesine yer verdi. Yıldırım,”Orada bir yola gittik. Yılın yarısında şu kadar verelim yerine yıl boyunca geçerli bir rakamda mutabık kaldık ve açıkladık. Ama bunu yaparken 2 tane güzellik yaptık. Birisi geçen yıl olduğu gibi bu sene de işverenin prim yüküne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sizin bu asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bunun devlete karşılılığı 10 milyar lira. Bu iş için ayırdık. Bununla da yetinmedik yılın vergi diliminden dolayı senenin son 3 ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu da karşılamaya karar verdik. Bin 404 lira Ocak’ta da aynı olacak, Aralık’ta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak. O farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız”diye konuştu.

Bundan Sonra Daha Fazla Akıl Terine Yatırım Yapacak

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de 2017 yılının yatırım yılı olacağını söyledi. Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:” Bütçe de yatırımları yüzde 30’a yakın oranda arttırdık. 2017’de Türkiye yatırım, üretim, istihdam, ihracat konularında bütün gayretini bütün imkanlarını ortaya koyacak. Bizim yetkin ve yeterli olduğumuz alanlarda kendi ürünlerimiz tercih edelim. Olmayan ürün varsa tabi ki dışarıdan alacağız. Ama olan ürünlerimiz, kullanırsak alırsak onlara öncelik verirsek, o sektörü geliştirmiş olacağız. Kaynaklar bu ülkede kalacak daha fazla istihdam sağlanacak. Cari açığımız azalacak. Bu bir alışkanlığa, toplumsal şuura dönüşürse o zaman biz yerli sanayimizi sektörlerimizi geliştirebiliriz. Türkiye bundan sonra daha fazla akıl terine yatırım yapacak. Alın teri zaten var. Ekonomi dimdik ayakta her şeyi ile dimdik işliyor.”

Şikayet Etmeye Hakkınız Yok

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini kaydetti. Yıldırım, “Terörle büyük bir savaş içerisindeyiz. Güney komşularımızdaki otorite boşluğu iç karışıklıklardan kaynaklı türeyen çeşit çeşit terör örgütleri var. Bunların hepsiyle mücadelemiz de kararlılıkla devam ediyor. Suriye’den ve Irak’tan bazı dostlarımız terörle mücadele edeceğiz diye başka teröristlerin himmetine itibar ediyor. Bir terör örgütüyle başka terör örgütü ortadan kaldırılabilir mi? Bu mafyatik yöntemlerle bir yere varılabilir mi? Ümit ederiz ki yeni Amerikan Yönetimi burada Türkiye’nin müttefikliğinin değerini daha iyi anlar. Burada çapulcularla iş tutmaktan vazgeçer. Avrupalı dostlarımıza da bir çift lafımız var. Kardeşim siz bu terör örgütünün yanında duran onların sırtını sıvazlayanlarla iş tutarsanız Türkiye’den şikayet etmeye hakkınız yok” dedi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Asgari Ücrete Yapılan Düşük Zam Sonrası İşçilere ve Yetkililere Soruyoruz?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün gerçekleşen son toplantısı ile 2017 yılı için geçerli olacak asgari ücret miktarını belirledi.

İşçi temsilcilerinin katılmadığı son toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılı için Bin 404 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

Milyonlarca işçi ve aileleri tarafından sabırsızlıkla beklenen karar, beklenileni karşılamadı. İşçilerin istediği en az rakam olan bin 500 liranın altında gelen asgari ücret, ,işçilerin tüm umudunu yok etti. Türk-İş Sendikası ve DİSK tarafından ısrarla yüksek meblağlarda istenen asgari ücretin, sendikaların verdiği rakamın aksine çıkması, işçileri kara kara düşündürmeye başladı.

Geçim sıkıntısı ve ayın sonunu zor getirme derdine düşen işçiler, bir umutla asgari ücret görüşmeleri takip ediyordu. Açıklanan rakam açlık sınırının altında bir rakam olması nedeniyle evlerine ekmek götürme derdine giren işçileri 2017 yılında da yine geçim sıkıntısı bekliyor.

DİSK’ten Açıklama

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücret açıklaması sonrası yazılı bir mesaj yayınladı. Beko mesajında, “Bu zam asgari ücretin yine asgari geçim düzeyinin, açlık sınırının altında kalması anlamına geliyor. Bu zam miktarı devletin kendi verileri ile de çelişiyor. TÜİK asgari ücret tespit komisyonuna sunmuş olduğu verilerde bir işçinin asgari geçim maliyetini 1669 TL olarak belirtmişti. Hükümet, işçilerin ve sendikaların taleplerini dikkate almadığı gibi, bir devlet kurumunun sunmuş olduğu verileri de dikkate almadı.” sözlerini söyledi.

Beko, yeni zam ile “asgari ücretin sefalet ücreti” olarak kalacağına dikkat çekerek, “Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Asgari ücret işçinin ailesi de hesaba katılarak hesaplanmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı ve net olarak ödenmelidir.” dedi.

Yetkililere Soruyoruz: İşçi Bin 404 Lira ile Nasıl Geçinecek?

Asgari ücretin bin 404 olarak açıklanması, işçiler adına tüm beklentileri suya düşürdü. Bizde işçiler adına yetkililere sesleniyoruz İŞÇİLER BİN 404 TL İLE AYIN SONUNU NASIL GETİRECEK?

İşçilere Soruyoruz

Bugün gerçekleşen asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerine sendikalar ile işçi temsilcilerinin katılmamasını nasıl yorumluyorsunuz? Sizce sonuna kadar mücadele edemediler mi?

Taşeron işçi haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN

Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

 

2017 Yılı Asgari Ücret Tutarı Belli Oldu (2017 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar?)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Asgari ücreti yalnızca işverenlerin onayı ile kararlaştırıldığı belirtildi. İşçi tarafı karara imza atmadı. –

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılı için asgari ücretin yüzde 8 artışla net 1,404 liraya çıkarıldığını açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işçi kesiminden kimsenin katılmadığı son toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, asgari ücrete 2017 yılı için yüzde 8 zam yapıldığını ve brüt 1,777 lira 50 kruruş, net 1,404 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında tek kademeli olarak uygulanacağını söyledi.

“Kararı İşverenle Birlikte İmzaladığımız İçin Teşekkür Ederim”

Asgari ücretin 1,600 liraya çıkarılması yönünde talebi olan Türk İş’in toplantıya katılmamasına üzüldüğünü belirten Müezzinoğlu, “Gönlüm arzu ederdi ki, Türk-İş’in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim” dedi.

Müezzinoğlu, yeni asgari ücret kararıyla birlikte 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline ayda 1,500 lira civarında ücret geçeceğini belirtti.

Türk İş 1,600 lira, DİSK 2,000 lira istemişti

Türk İş, katıldığı toplantılarda işçi asgari ücret için 1,600 lira talebinde bulunmuştu. DİSK ise  asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılması gerektiğini ifade etmiş, en az net 2 bin lira olması gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan işveren ise DİSK’in ve Türk-İş’in önerilerine karşın, herhangi bir zam yapılmasını istemiyordu.

5haber.com  | Ankara

4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Bin 432 Lira, Yoksulluk Sınırı 4 bin 665 Lira, Peki Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

6 Aralık günü başlayan ve bu tarihle birlikte toplamda 3 kez toplanan asgari ücret tespit komisyonu, henüz net bir karar açıklamadı. Yapılan son dakika açıklamalarında henüz net bir rakam üzerinde mutabık kalınmadığı belirtilirken, alınacak kararda işçinin de işverenin de memnun olması sağlanacak.

4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı: Bin 432, Yoksulluk sınırı 4 bin 665

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafında yapılan araştırmalar sonucu yapılan açıklamada , dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,432 liraya, yoksulluk sınırının da 4 bin 665 liraya yükseldiği belirtildi.

Türk-İş’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1,432 lira, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 665 lira oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 1,762 lira olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

Türk-İş verilerine göre, geçen yıl Aralık ayında açlık sınırı 1,385 lira, yoksulluk sınırı 4,512 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,416 lira, yoksulluk sınırı 4,615 lira düzeyindeydi.

Asgar Ücret Tespit Komisyonu 29 Aralık’ta Son Kez Toplanıyor

Daha önce 3 kere toplanan komisyon son olarak 29 Aralık’ta toplanacak ve bir rakam üzerinde mutabık kalınıp 2017 yılı asgari ücreti belirlenecek. Milyonlarca işçinin sabırsızlıkla beklediği asgari ücret açıklamasının ise bu toplantı sonrası açıklanması bekleniyor.

5haber.com  | Ankara
DHA

4 Kişilik Bir Ailenin Gıda Harcaması Bin 795 Lira , Peki Asgari Ücret Neden Bin 300 TL?

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son günlerin gündem konusu olan asgari ücret zammı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Hükümetin asgari ücret artışında ‘ayak oyunu’ yaptığını öne süren Koncuk, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarıldıktan sonra 6 ayda bir yapılması gereken artışın gerçekleştirilmediğini belirtti.

Türkiye Kamu-Sen Denizli Şubesi tarafından her ay düzenlenen istişare toplantısı, Genel Başkan İsmail Koncuk ve bağlı sendika genel başkanlarının da katılımıyla Deda Düğün Salonu’nda düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, üyelerine seslenen Genel Başkan İsmail Koncuk, 4 kişilik bir ailenin gıda harcamasının bin 795 lira 17 kuruş olduğunu, TÜİK verilerine göre ortalama ev kirasının 734 lira olduğunu ve 1300 lira olan asgari ücret tutarının geçinmek için yeterli olmadığının altını çizdi.

İktidarın 1 Kasım seçimleri öncesinde verdiği asgari ücret zammı sözünü yerine getirerek asgari ücreti bin 300 TL yaptığını hatırlatan Genel Başkan Koncuk, ancak bir ayak oyunu yapılarak 1 sene boyunca zam yapılmadığını belirtti. İsmail Koncuk, asgari ücret görüşmelerinin başladığına vurgu yaparak, “1 Kasım seçimlerinden bu yana bir yıl geçti ve bir yıl içinde içerisinde asgari ücret zamlanmadı. Her ne kadar 1300 liraya çıkarılma sözü yerine getirilmiş olsa da bir ayak oyunu yapıldı. Daha önce altı ayda bir asgari ücret artırılırken ‘biz 1300 liraya çıkarttık, bir yıl asgari ücrete zam yapmayalım’ dediler. Sanki çok müthiş ciddi bir zam yapılmış gibi altı ay doldu zam yapılmadı” sözlerini söyledi.

Asgari ücret komisyonunun nasıl bir zam yapacağını merakla beklediklerini kaydeden Koncuk, gıda ve kira giderlerinin 2 bin 500 lirayı bulduğunu belirterek vicdanen bu gerçekten hareketle bir zam öngörülmesi gerektiğini savundu.

5haber.com  | Denizli
DHA

 

6.5 Milyon İşçi Asgari Ücret Zammının Yüksek Olmasını Bekliyor

Milyonlarca işçi 2017 asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı 6 Aralık gününü beklemeye başladı.

Her yılın iki döneminde yapılan görüşmeler ile 6 aylık dönemde maaşlara gelecek zam tutarı görüşülmekte ve belirlenen tutara göre asgari ücrete zam gelmektedir.

6 Aralık Salı günü başlayacak olan asgari ücret belirleme komisyonu görüşmelerine işçi, işveren, hükumet ve sendika temsilcileri katılımda bulunacak olup, görüşmelerden çıkacak karar ile 2017 yılının ilk dönem asgari ücret zammı belli olacak. Yaklaşık olarak 6.5 milyon işçiyi ilgilendiren görüşmeler için işçiler sabırsız.

İşçiler Zam Miktarının Fazla Olmasını İstiyor

Milyonlarca işçi geçim sıkıntısı nedeniyle dar boğazda yaşamakta ve kıt kanaat geçinmektedir. Hayat şartlarının gün geçtikçe pahalanması, maaşlardan her ay yapılan kesintiler, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle gıda başta olmak üzere diğer tüm ihtiyaç ürünlerinin pahalı olması gibi nedenlerden dolayı sıkıntılı süreç geçiren 6.5 milyon işçi, yarın başlayacak görüşmelerden olumlu bir neticenin çıkmasını ve asgari ücrete gelecek olan zam miktarının geçim sıkıntısını azaltmasını beklemektedir.

Asgari Ücret Hakkında Yapılan Açıklamalar

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret ile ilgili, “Asgari ücrette bu yıl yapılacak artış, geçen yılın gerisinde kalmamalı diye düşünüyoruz. Bizim bu düşüncemizi TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin net yaşam maliyeti rakamı da destekler nitelikte. Devletin kurumuna göre, tek bir işçinin yaşama maliyeti geçen yıl net bin 600 liraydı. Bu rakam bu yıl en az yüzde 10 artacak ama biz asgari ücrette 2017 için bu rakama imza atmaya hazırız. Bu işi fazla uzatmaya gerek yok, bize TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu net bin 600 lirayı versinler bu iş bitsin.” sözlerini söylemişti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi asgari ücret zammı ile ilgili yaptığı açıklamasında, “İstemenin sonu yok. Ekonominin realitelerini unutmamak lazım. Zeytini silkelerken dikkat etmek gerekiyor. Dalını, budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin” sözlerini söylemişti.

Sizlerde bu aşağıda buşunan yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşarak sesinizi duyurabilirsiniz.

5haber.com   | Ankara

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı Tarihi Belli Oldu

Yapılan son dakika açıklamasına göre 2017 yılı ilk dönemine ait asgari ücret miktarının belirlenmesi için düzenlenecek olan toplantının tarihi 6 Aralık olarak açıklandı.

İşçi, İşveren ve Hükumet temsilcilerinden oluşacak komisyon, 6 Aralıkta asgari ücretin tespiti için toplanacak ve toplantıda alınan karar sonrasında 2017 yılının ilk dönem asgari ücret miktarı belli olacak.

Türkiye genelinde çalışmakta olan yaklaşık olarak 6.5 milyon işiyi yakından ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri için tarihin verilmesinin ardından milyonlarca işçi, bu toplantıdan çıkacak olan kararı beklemeye başladı. Tabi görüşmelerin başlamasından önce sendikalar, bu yıl olaması gereken asgari ücret zammını konuşmaya başladı. Bu kapsamda ise, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş Sendikası, asgari ücretin bin 600 TL olması için diretecek.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) önümüzdeki yıl asgari ücretin bin 600 liraya yükseltilmesini isteğiyle ilgili olarak milli gelirine oranla, dünyada en yüksek asgari ücreti olan ülke olduğumuzu belirterek, “İstemenin sonu yok. Ekonominin realitelerini unutmamak lazım. Zeytini silkelerken dikkat etmek gerekiyor. Dalını, budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin” dedi.

Mevcut Miktar Bin 300

2016 yılı ikinci döneminde asgari ücrete gelen zam sonrasında asgari ücret bin 300 TL’ye çıkartılmıştı. Milyonlarca işçi ise, son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntı ve geçim derdi yüzünden asgari ücret zammının fazla olmasını istiyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, asgari ücret haberlerinden, taşeron haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara