Etiket arşivi: asgari ücret ne kadar

Asgari Ücretin En Yüksek ve En Düşük Olduğu Ülke Belli Oldu: O Ülkede Asgari Ücret Tam..

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına devam ederken milyonlarca işçi yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını büyük bir merak ve heyecanla araştırıyor.

Önceki gün gerçekleşen asgari ücret tespit komisyonunun 3. görüşmesinde işçi kesimini temsil eden Türk İş, işveren kesimini temsil eden TİSK ile görüştü. Görüşme öncesi iki temsilci de basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu.

TİSK Genel Sekreteri toplantı öncesi yaptığı açıklamada Türk İş’in teklifine ilişkin “Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey’in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil.” açıklamasını yaptı.

Türk İş Genel Eğitim Sekreteri ise yaptığı açıklamada “Enflasyon, yüzde 10’un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız.” ifadelerine yer verdi.

Dünyadaki En Yüksek ve En Düşük Asgari Ücret

Dünya üzerinde en yüksek asgari ücret miktarı, aylık 2 bin 136 dolar ile Lüksemburg olarak ön plana çıkarken; en düşük asgari ücretse aylık 177 dolar ile Meksika veriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu asgari ücret bin 257 dolar.

Avrupa Birliği’nin Başkenti olan Brüksel’de ise bu rakam aylık bin 860 dolar.

Dolar hesabına vurulduğunda ise Türkiye’de asgari ücret 300 dolar.

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için;

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

2018 Asgari Ücret İçin Son Dakika Gelişmesi: Kritik Toplantı Sonrası Flaş Açıklama

Asgari ücret için son dakika gelişmesi yaşandı. 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için toplanan komisyon bugün kritik bir görüşmeye imza attı.

Aralık ayının ilk cuma günü toplanan asgari ücret tespit komisyonu, görüşmeler son sürat devam ediyor. İşçi kesimini temsil eden Türk İş ve DİSK 2018 yılı için asgari ücret tekliflerini açıklarken işveren kesimini temsil eden TİSK bu konuda henüz bir rakam vermedi.

Bugün 3. Toplantı

Bugün Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan Komisyonda, işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafını da TİSK temsil etti.

Açılışta konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret miktarının belirlenmesi için enflasyon verileri dışında işsizlik oranı, Türkiye’nin rekabet edebilirliği ve yatırımların da dikkate alınması gerektiğini söyledi ve işverenler olarak 100 liralık asgari ücret desteğinin 2018 yılında da devam etmesini isteyerek şu ifadeleri kullandı:

“100 liranın verilmemesi demek mevcut asgari ücret maliyetlerinin yüzde 6 artması demek. 2018 yılında hedeflenen enflasyonu dikkate aldığımızda bir açmazdayız. Bugün Kalkınma Bakanının hazırladığı raporu tekrar gözden geçireceğiz, ona göre son toplantıda gerekli düşüncelerimizi söyleyeceğiz.”

Türk İş’in Teklifi Kabul Olacak mı?

Bir gazetecinin “Türk-İş’in beklentisini yüksek mi buldunuz?” soruna TİSK Genel Sekreteri Koç, “Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey’in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil.” şeklinde yanıt verdi.

Türk İş: Teklifimizin Arkasındayız

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren kesiminin açıklamalarının ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon, yüzde 10’un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız.”

Toplantı Sonrası Açıklama

1 saatlik görüşmenin ardından Çalışma Genel Müdürü Önder yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugünkü toplantıda işveren tarafının taleplerini, Kalkınma Bakanlığının analizlerini dinledik. Bakanlık olarak bazı verileri paylaştık. Geldiğimiz noktada her iki tarafın da taleplerini aldık. Biz bunları değerlendireceğiz, işçi ve işveren tarafları da değerlendirecektir. Bu ayın son haftasında Bakanlığımızdaki toplantıyla rakamı açıklayacağız.”

Asgari ücret ne kadar olacak haberimize gitmek için TIKLAYIN

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

2018 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İlk Rakamlar Belli Oldu

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarında ilk teklifler yapıldı ve pazarlıklar için işveren kesiminin teklifi bekleniyor. İşveren tarafının teklifini sunmasının ardından hükümet başkanlığında komisyon toplanacak ve 2018 yılında geçerli olacak asgari ücret belirlenecek.

Asgari ücret tespit komisyonunda işçi kesimini temsil eden Türk-İş ve DİSK asgari ücret taleplerini açıkladı.

Türk İş’in Asgari Ücret Açıklaması

Türk İş Genel başkanı Ergün Atalay, 2018 yılı asgari ücret talepleri hakkında yaptığı açıklamada, taleplerinin bin 893 lira olduğunu söyledi.

DİSK’ten Açıklama

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücret teklifleri hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücret tartışması bir fedakârlık konusu değildir. Asgari ücretin belirlenmesinde sermaye ve hükümet çevrelerinin ‘lütuf’ ve ‘minnet’ beklentisi asgari ücretin konusu değildir. Çünkü asgari ücret Anayasa’nın devlete yüklediği bir yükümlülük ve sosyal hukuk devletinin bir gereğidir. Çalışanların yüzde 30’u sosyal güvenceden yoksun. Ülkemizde işçiler Avrupa ortalamasının üzerinde sürelerle çalışıyor. Asgari ücret, milli gelir artışının, ülke ekonomisinin büyümesinin gerisinde kaldı. Milli gelir artışının altında kalan asgari ücretli ciddi kayba uğramıştır. Asgari ücretli göreli olarak yoksullaşmıştır.

2004 yılı baz alındığında asgari ücret 2017’ye kadar enflasyon karşısında yüzde 36 artarken reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yani milli gelir reel olarak 95 oranında artmıştır. Bu durum karşısında reel asgari ücretin reel milli gelire oranı yüzde 30,5 oranında gerilemiştir. Asgari ücret dolar karşısında ciddi bir erimeyle yüz yüze. 2008 yılının başında aylık 414 ABD doları olan asgari ücret 2017 Aralık ayı itibariyle 358 dolara geriledi. Asgari ücretin alım gücü açısından karşılaştırması, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin düşük ülkeler arasında yer aldığını ortaya koyuyor.2017 yılında enflasyonun yüzde 12-13 olacağı ve büyüme hedefinin yüzde 5, 2018 büyüme hedefinin yüzde 5,5 olduğu dikkate alınarak enflasyon ve büyüme oranında bir artışla, asgari ücretin net 2 bin 300 Lira olması gerekir”

Hükümetin Açıklamaları

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre yeni yılda asgari ücretin aşağıdaki dört rakamdan biri olması bekleniyor.

İşçiler Ne Diyor?

Asgari ücret görüşmelerini yakından takip eden işçiler ise yeni yılda asgari ücretin 2 bin TL olmasını istiyor.

Aşağıda bulunan yorum kısmından yeni yılda asgari ücret görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için;

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

2017 Yılı Asgari Ücret Tutarı Belli Oldu (2017 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar?)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Asgari ücreti yalnızca işverenlerin onayı ile kararlaştırıldığı belirtildi. İşçi tarafı karara imza atmadı. –

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılı için asgari ücretin yüzde 8 artışla net 1,404 liraya çıkarıldığını açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işçi kesiminden kimsenin katılmadığı son toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, asgari ücrete 2017 yılı için yüzde 8 zam yapıldığını ve brüt 1,777 lira 50 kruruş, net 1,404 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında tek kademeli olarak uygulanacağını söyledi.

“Kararı İşverenle Birlikte İmzaladığımız İçin Teşekkür Ederim”

Asgari ücretin 1,600 liraya çıkarılması yönünde talebi olan Türk İş’in toplantıya katılmamasına üzüldüğünü belirten Müezzinoğlu, “Gönlüm arzu ederdi ki, Türk-İş’in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim” dedi.

Müezzinoğlu, yeni asgari ücret kararıyla birlikte 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline ayda 1,500 lira civarında ücret geçeceğini belirtti.

Türk İş 1,600 lira, DİSK 2,000 lira istemişti

Türk İş, katıldığı toplantılarda işçi asgari ücret için 1,600 lira talebinde bulunmuştu. DİSK ise  asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılması gerektiğini ifade etmiş, en az net 2 bin lira olması gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan işveren ise DİSK’in ve Türk-İş’in önerilerine karşın, herhangi bir zam yapılmasını istemiyordu.

5haber.com  | Ankara

4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Bin 432 Lira, Yoksulluk Sınırı 4 bin 665 Lira, Peki Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

6 Aralık günü başlayan ve bu tarihle birlikte toplamda 3 kez toplanan asgari ücret tespit komisyonu, henüz net bir karar açıklamadı. Yapılan son dakika açıklamalarında henüz net bir rakam üzerinde mutabık kalınmadığı belirtilirken, alınacak kararda işçinin de işverenin de memnun olması sağlanacak.

4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı: Bin 432, Yoksulluk sınırı 4 bin 665

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafında yapılan araştırmalar sonucu yapılan açıklamada , dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,432 liraya, yoksulluk sınırının da 4 bin 665 liraya yükseldiği belirtildi.

Türk-İş’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1,432 lira, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 665 lira oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 1,762 lira olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

Türk-İş verilerine göre, geçen yıl Aralık ayında açlık sınırı 1,385 lira, yoksulluk sınırı 4,512 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,416 lira, yoksulluk sınırı 4,615 lira düzeyindeydi.

Asgar Ücret Tespit Komisyonu 29 Aralık’ta Son Kez Toplanıyor

Daha önce 3 kere toplanan komisyon son olarak 29 Aralık’ta toplanacak ve bir rakam üzerinde mutabık kalınıp 2017 yılı asgari ücreti belirlenecek. Milyonlarca işçinin sabırsızlıkla beklediği asgari ücret açıklamasının ise bu toplantı sonrası açıklanması bekleniyor.

5haber.com  | Ankara
DHA

DİSK’in Yeni Dönem Asgari Ücret İçin Önerdiği 2 Bin TL Teklifi Kabul Edilir Mi?

Son günlerin gündem konusu olan asgari ücret görüşmeleri devam ederken, milyonlarca işçinin gözü kulağı görüşmelerden çıkacak olan kararda. Peki karar ne zaman açıklanacak? Asgari ücret artışı olarak nasıl bir rakam düşünülüyor?

Geçtiğimiz günlerde Habertürk kanalına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, devam eden asgari ücret belirleme kurulu toplantısı hakkında açıklamada bulunmuştu. Mehmet Müezzinoğlu, İşçi, işveren ve hükümet temsilcileri arasında pazarlığın kıyasıya devam ettiğini belirterek henüz net bir rakam üzerinde mutabık kalınmadığını ancak görüşmelerin önümüzdeki haftalarda sona ereceğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, Türk-İş Sendikasının asgari ücret tespit komisyonunda bin 600 TL, DİSK’in 2 bin TL istediğini belirterek, önümüzdeki 10 gün içerisinde tarafların sabit bir rakam üzerinde mutabık kalacağını belirtti. İyi bir hakemlik yapacağız diye Bakan Müezzinoğlu’nun beklenen haberi önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor.

DİSK’in Önerdiği Rakam Mümkün Mü?

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerinde işçi kesimini temsil eden DİSK, yeni dönem asgari ücretin 2 bin TL seviyesinde olması konusunda diretiyor. DİSK’in yanı sıra ise Türk-İş Sendikası da asgari ücretin yeni dönemde bin 600 TL olması gerektiğini savunuyor. Ancak işçilerin büyük bir kısmının DİSK’in teklifinin kabul edilmeyeceğini ve yeni dönem asgari ücret zammının düşük bir miktar olacağı inancına girdi.

Bir diğer taraftan işçiler, asgari ücret 2 bin TL olursa, elektrik, su, kira, doğalgaz gibi giderlerin de bu oranda artacağından çekindiği için bu denli yüksek bir artışı istemiyor. Öte yandan ülkenin son günlerde içinde bulunduğu sıkıntılı süreç ve ekonomideki sallantılar nedeniyle bu rakamın kabul edilmesi biraz zor görünüyor.

Son gelişmelerden sonra tüm gözler asgari ücret tespit komisyonun vereceği karara odaklanmış durumda.

Sizde bu konu hakkında fikirlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazarak sesinizi duyurabilirsiniz.

4 Kişilik Bir Ailenin Gıda Harcaması Bin 795 Lira , Peki Asgari Ücret Neden Bin 300 TL?

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son günlerin gündem konusu olan asgari ücret zammı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Hükümetin asgari ücret artışında ‘ayak oyunu’ yaptığını öne süren Koncuk, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarıldıktan sonra 6 ayda bir yapılması gereken artışın gerçekleştirilmediğini belirtti.

Türkiye Kamu-Sen Denizli Şubesi tarafından her ay düzenlenen istişare toplantısı, Genel Başkan İsmail Koncuk ve bağlı sendika genel başkanlarının da katılımıyla Deda Düğün Salonu’nda düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, üyelerine seslenen Genel Başkan İsmail Koncuk, 4 kişilik bir ailenin gıda harcamasının bin 795 lira 17 kuruş olduğunu, TÜİK verilerine göre ortalama ev kirasının 734 lira olduğunu ve 1300 lira olan asgari ücret tutarının geçinmek için yeterli olmadığının altını çizdi.

İktidarın 1 Kasım seçimleri öncesinde verdiği asgari ücret zammı sözünü yerine getirerek asgari ücreti bin 300 TL yaptığını hatırlatan Genel Başkan Koncuk, ancak bir ayak oyunu yapılarak 1 sene boyunca zam yapılmadığını belirtti. İsmail Koncuk, asgari ücret görüşmelerinin başladığına vurgu yaparak, “1 Kasım seçimlerinden bu yana bir yıl geçti ve bir yıl içinde içerisinde asgari ücret zamlanmadı. Her ne kadar 1300 liraya çıkarılma sözü yerine getirilmiş olsa da bir ayak oyunu yapıldı. Daha önce altı ayda bir asgari ücret artırılırken ‘biz 1300 liraya çıkarttık, bir yıl asgari ücrete zam yapmayalım’ dediler. Sanki çok müthiş ciddi bir zam yapılmış gibi altı ay doldu zam yapılmadı” sözlerini söyledi.

Asgari ücret komisyonunun nasıl bir zam yapacağını merakla beklediklerini kaydeden Koncuk, gıda ve kira giderlerinin 2 bin 500 lirayı bulduğunu belirterek vicdanen bu gerçekten hareketle bir zam öngörülmesi gerektiğini savundu.

5haber.com  | Denizli
DHA

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Görüşmeleri Başladı-6.5 Milyon İşçi Sabırsız

6.5 Milyon işçinin beklediği asgari ücret tespit komisyonu toplantısı için işçi, işveren, hükumet ve sendika temsilcileri bugün toplandı. Konu ile ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “İşçi de bizim işveren de bizim. Reel olmamız gerekiyor. Asgari ücrete yapılan artıştaki her oran, yalnız asgari ücreti değil; istihdamın tamamını, iş gücü maliyetlerinin tamamını etkiliyor” ifadelerini kullandı.

İşçi ve işveren temsilcilerinin talep ve görüşlerini sunacağı toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde başladı. 6,5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri öncesinde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu üyesi Metin Demir asgari ücreti belirleme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Artış Oranı İş Gücü Maliyetini Etkiliyor

Asgari ücret tutarında yapılan her artışın iş gücü maliyetine direk etki ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, “Hiçbir zaman yalnız işveren demedik. Hiçbir zaman yalnız işçi demedik. İkisinin de sağ ve sol ayak gibi ayrılabilirliğini görmüyoruz. Bu iki yapı, birlikte ve sağlıklı yürüyebildikleri sürece onlar da kazanacaktır. Ülke de kazanacaktır. İşçi de bizim işveren de bizim. Reel olmamız gerekiyor. Asgari ücrete yapılan artıştaki her oran, yalnız asgari ücreti değil; istihdamın tamamını, iş gücü maliyetlerinin tamamını etkiliyor. Asgari ücretin yüksek olması hele hele bakanlık olarak Sosyal Güvenlik Kurumu açısından baktığımızda bizim hanemize her artış, ilave artış olarak geliyor. Burada en çok SGK nasıl kazanır, en çok işveren nasıl kazanır, en çok içi nasıl kazanır değil; hep beraber daha iyiyi, daha doğruyu nasıl başarırız diye bir yol haritası belirlememiz bugüne kadar başardığımız bu birlikteliği ve ortak uzlaşıları inşallah bundan sonra da başararak, ay sonu çalışanımıza ve çalıştıranımıza da güven veren bir süreci başarırız” sözlerini söyledi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri 4731790Nazmi Irgat: “Umarım Beklentilere Gereken Cevap Verilir”

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise konu ile ilgili, “Çalışanların yarısından fazla, çok büyük bir kesiminin bu asgari ücretin belirlenmesinde umutla beklentiler var. Umuyorum, bu beklentilere gereken cevap verilir. Yakın zamanda kamuoyunda asgari ücretle ilgili geçen yıl oranın biraz yüksek gibi görünmesinden dolayı bu yıl asgari ücrette artış olmaması konuşuluyor. Bizim belirlediğimiz, şu anda uygulanmakta olan asgari ücretin rakiplerin çok üstünde olduğu iddia ediliyor ki bu gerçek dışıdır. Biz geçen yıl asgari ücreti belirlediğimizde 447 Dolar olan asgari ücret tutarının, şu an itibariyle 368 Dolar’a indiğini görüyoruz. Yani çalışanların alım gücü gerilemiştir” sözlerini söyledi.

Artış Olması Dengesizliğe Yol Açar

TİSK Yönetim Kurulu üyesi Demir ise bu yıl asgari ücrette artış yapılmaması gerektiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Her şey normalmiş gibi bir artış öngörülmesi, dengesizliğe yol açacak. Bu da hep beraber, hepimizi etkileyecek diye düşünüyorum. Çalışanlarımızın herhangi birinin, işini kaybetmemesi gerekiyor. İlave istihdam yaratmamız gerekiyor. Biz geçen yıl, bu yüksek orandaki artışın 2 yılda anca tolere edilebileceğini vurgulamıştık. Aynı şeyi tekrar ediyoruz”

5haber.com  | Ankara
DHA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı Tarihi Belli Oldu

Yapılan son dakika açıklamasına göre 2017 yılı ilk dönemine ait asgari ücret miktarının belirlenmesi için düzenlenecek olan toplantının tarihi 6 Aralık olarak açıklandı.

İşçi, İşveren ve Hükumet temsilcilerinden oluşacak komisyon, 6 Aralıkta asgari ücretin tespiti için toplanacak ve toplantıda alınan karar sonrasında 2017 yılının ilk dönem asgari ücret miktarı belli olacak.

Türkiye genelinde çalışmakta olan yaklaşık olarak 6.5 milyon işiyi yakından ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri için tarihin verilmesinin ardından milyonlarca işçi, bu toplantıdan çıkacak olan kararı beklemeye başladı. Tabi görüşmelerin başlamasından önce sendikalar, bu yıl olaması gereken asgari ücret zammını konuşmaya başladı. Bu kapsamda ise, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş Sendikası, asgari ücretin bin 600 TL olması için diretecek.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) önümüzdeki yıl asgari ücretin bin 600 liraya yükseltilmesini isteğiyle ilgili olarak milli gelirine oranla, dünyada en yüksek asgari ücreti olan ülke olduğumuzu belirterek, “İstemenin sonu yok. Ekonominin realitelerini unutmamak lazım. Zeytini silkelerken dikkat etmek gerekiyor. Dalını, budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin” dedi.

Mevcut Miktar Bin 300

2016 yılı ikinci döneminde asgari ücrete gelen zam sonrasında asgari ücret bin 300 TL’ye çıkartılmıştı. Milyonlarca işçi ise, son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntı ve geçim derdi yüzünden asgari ücret zammının fazla olmasını istiyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, asgari ücret haberlerinden, taşeron haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara