Etiket arşivi: bakanlar kurulu

Bakanlar Kurulu sonrası Numan Kurtulmuş’tan flaş açıklamalar

Düzenlenen Bakanlar Kurulu sonrasında Numan Kurtulmuş’tan açıklamalar geldi. ABD zırhlılarının YPG unsurları ile birlikte Türkiye sınırına çok yakın noktalarda olmasına ilişkin Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş,” Türkiye’ye karşı faaliyet içerisinde olan terör grubuyla dostlarımızın ve müttefiklerimizin görüntü vermesinin çok şık olmadığını, Türkiye’nin hoşuna giden bir durum olmadığını bir kez daha ifade etmek herhalde en doğru yoldur” dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti’ye dönüşünün Ak Parti kadrolarında büyük bir sinerji ortaya çıkaracağını belirtti. Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni dönemin ortaya koyduğu en önemli gelişmelerden birisi, halk oylamasında verilen en önemli kararlardan birisi Cumhurbaşkanının partisiyle olan ilişkisinin kurulabilmesidir. Daha doğrusu Cumhurbaşkanlarının partileriyle olan ilişkilerinin kesilmemesidir. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu doğal lideri olduğu Ak Parti’ye geçişi ile ilgili süreçte başlatılmıştır. MYK toplantısında aldığı kararlarla birlikte bu süreç başlatılmış ve 21 Mayıs’ta Ak Parti büyük kongresinin hazırlıkları için düğmeye basılmıştır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın inşallah 21’nde Partimizin Genel Başkanı olması böylece bu süreçle ilgili adımların atılmış olması da gerçekleşecek. Yarın saat 13.00’da Ak Parti Genel Merkezi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın öncelikle partiye yeniden üye olması ile ilgili bir toplantı yapılacak, böylece bu süreç tamamlanmış olacaktır. Türkiye yeni yönetim modelinin gerektirdiği adımlarından birisini de atmış olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın partiye dönüşü ve 21’indeki kongrede Genel Başkan oluşu ile birlikte Ak Parti kadrolarında büyük bir sinerjinin ortaya çıkacağını Türkiye’de Ak Parti seçmeninin bu süreçte motive olacaklarını bir kere daha ifade etmek isterim.”

 

Bakanlar Kurulu Değişecek mi?

Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nun revizyonunun söz konusu olmadığını kaydetti. Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü:” Sayın Başbakanımız ilk sefer bakanlara eşleriyle birlikte yemek veriyor değil. Daha evvel farklı vesilelerle çok kez eşlerimizle birlikte bir araya geldik. Samimi sohbet ve dostluk ortamı içerisinde bu toplantılarda bir araya geldik. Bu akşamda böyle oldu, bütün bakan arkadaşlarımız eşleriyle birlikte bu toplantıda yer aldık. Bakanlar Kurulu revizyonu başka bir şey, Bakanlar Kurulu’nun eşleriyle birlikte bir yemekli toplantıda toplanması başka bir şeydir. Siyasetin gerektiği durumlar ortaya çıktığında Bakanlar Kurulu’nun revizyonu gündeme gelir, bugün itibariyle böyle bir revizyon söz konusu değildir.”

ABD ile Suriye Sorunu

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini , Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto’nun açıklamaları ve Avrupa Birliği ile ilişkileri açısından izlenecek sürecin sorulması üzerine Numan Kurtulmuş,” Avrupa’da şimdiye kadar Türkiye aleyhtarı bir akımın daha doğrusu yabancı düşmanı göçmen ve İslam karşıtı ve Türkiye düşmanı bir tavrın gelişmekte olduğunu hep ifade ettik. Biz en kötü muamelelerle karşılaştığımız dönemlerde bile hep şunu söyledik, Avrupa’nın içerisinde bazı siyasetçiler , topyekûn Avrupa’nın tamamını bu siyasetin içerisine koyarak değerlendirmedik. Sayın Mogherini’nin açıklaması ve diğer açıklamaları makul ve doğru açıklamalar olarak kabul ediyoruz. Yani Türkiye halk karar verdi resmi olarak bu sonuç açıklandı. Demokrasinin gereği bu iradeye herkesin saygı göstermesidir. Yapılan bu açıklamaları demokratik olarak halkın ortaya koyduğu karara saygı göstermek olduğu şeklinde değerlendiriyoruz. Avrupa Birliği’nin geleceği bakımından da yeniden Türkiye ile olan ilişkilerini düzenlemek Avrupa Birliği’nde gelişen o içe kapanmacı tavırları bir taraf bırakarak Türkiye üzerinden açılım politikalarını yeniden benimsemeleri de Avrupa Birliği’nin lehine olacaktır. Bu tür açıklamaları dikkatle takip ediyoruz “diye konuştu.

Hoş Karşılanmaz

Numan Kurtulmuş’un “ABD zırhlılarının YPG unsurları ile birlikte Türkiye sınırına çok yakın noktalarda olması” sorusuna yanıtı şöyle: “Türkiye’nin sınır dışında yapmış olduğu bu operasyonlar Türkiye’nin milli güvenliğini koruması bakımından atması gereken adımlardır. Türkiye laf olsun diye oralarda bir operasyon yapmış olalım diye bir operasyon yapmıyor. Fırat Kalkanı Operasyonu’nda Suriye ve Irak Kuzeyi’ndeki bölgelere PKK mevzilerine karşı yapılan operasyonlarda Türkiye’nin hem sınır güvenliğini korumak, hem o bölgeden Türkiye’ye karşı gelecek olan terör örgütlerinin tehditlerini ortadan kaldırmak için yapılan işlerdir. Terör örgütlerinin cenneti haline gelmiş olan bu bölgede Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi dost ve müttefikimiz olan ülkelere de bir kere daha şu tavsiye de bulunuruz. Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünü sağlamak bu bölgedeki siyasi geleceğin en önemli unsurlarındandır. Bu bölgede ABD ve Rusya’da meşru güçler üzerinden ittifaklarını geliştirmek durumundadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 80 milyonluk nüfusa sahip bölgenin ekonomik ve siyasal istikrar sahibi bir ülke olarak dostlarımızın Türkiye’ye karşı zarar veren bu terör örgütleriyle görüntü vermesini hiçte içine sindirememekte hiçte hoş karşılamamaktadır. Biz bu bölgede ABD ve Rusya ile uzun dönemli ortak ve bölge barışını kurmaya dönük yeni perspektifler geliştirmek üzerinde samimi olarak çalışmaya hazırız. Herhangi bir terör grubuyla , Türkiye’ye karşı faaliyet içerisinde olan terör grubuyla dostlarımızın ve müttefiklerimizin görüntü vermesinin çok şık olmadığını, Türkiye’nin çokta hoşuna giden bir durum olmadığını bir kez daha ifade etmek herhâlde en doğru yoldur.”

5haber.com  |  Ankara
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kabine değişikliği hakkında flaş açıklama

Hindistan’a gitmeden önce bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin konuları değerlendirirken basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. ABD askerleri ile YPG’li teröristlerin yan yana fotoğrafları ile YPG bayrağı hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içerisinde tabi Amerika’nın bayraklarının olması bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunları da ziyarette sayın Başkan’a buyrun diyeceğiz göstereceğiz” dedi. ‘Bunun artık noktalanması lazım’ diyen Cumhurbaşkanı şöyle konuştu: “Karaçok’ta ne olduysa Sincar’da ne olduysa, artık biz bunlara devam etmek durumunda kalacağız. Dün de söylediğim gibi ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ derken bunu kast ediyorum. Herhalde tarih vererek, haber verecek gidecek değiliz. Ama bilecekler ki TSK buraya gelebilir. Biz endişeyle yaşamaktansa, onlar korkuyla yaşasınlar” ifadelerini kullandı.

Kabine Değişikliği

Son günlerde gündemde sıkça konuşulan kabine değişikliği ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine değişikliği teklifi Cumhurbaşkanının değildir. Kabine değişikliği teklifi hükumetindir. Dolayısıyla hükumetin tasarruf alanına ben tabi ki Cumhurbaşkanı olarak giremem. Şuanda gündemde böyle bir şey söz konusu değil. Ama ileride ne olur, ne biter? Onu da şuanda söylemek yanlış olur. Sağlıklı bir şekilde şuanda yürüyen bir hükümet yapısı var. Ekonomide şuanda sürekli bir yükseliş trendi içindeyiz. Bunun daha da iyi bir konuma geleceğini, ama her alanda da tabi ki hükumetimizin başarısı, bu başarıyı değerlendirme, bu noktada sayın Başbakanın kendi tasarrufları her an olabilir. Bu tasarrufları Cumhurbaşkanı olarak paylaşma imkanımız da olacaktır. Yani ne bir kapama, ne de böyle bir karar yetkisi açıklama gibi bir anlayışım söz konusu değildir. Buradaki yetki Başbakan ve hükumete aittir. Bütün bizim temennimiz, ülkemizin geleceği için en hayırlı olan neyse odur. Ama biz Türkiye’de, biliyorsunuz, bir şeyi alışkanlık haline getirdik. O da şudur; sağlıklı bir hükumet yapısıyla, geleceğe yürümek, böyle her an hükumetlerin değiştiği bir yapı değil. O bizden öncelerde, eski Türkiye’de kaldı. Ki, hedefimiz bizim güven ve istikrardır. Güven ve istikrar ise, sağlıklı hükumetler ile olur. Temennimiz odur ki, hükumetin alacağı isabetli kararlar paylaşılır ve ülkemize hizmet aynen devam eder.” ifadelerini kullandı.

Hindistan Ziyareti Açıklaması

7 yıl aradan sonra Hindistan’a ilk resmi ziyareti gerçekleştireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret ile ilgili, ” Başbakanlığım döneminde 2008 Kasım ayında gittim. Bu ziyaret 16 Nisan halk oylamasından sonra ilk ziyaretim olacak. Ardından Rusya, Kuveyt, Çin, ABD ve Brüksel’e ziyaretlerim olacak. Yeni Delhi’de Cumhurbaşkanı ve Başbakanla kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ziyaretim sırasında Türkiye ve Hindistan iş forumuna katılacağım. FETÖ terör örgütü başta olmak üzere iki ülke ilişkilerini dinamitlemeye çalışan şer odaklarını etraflıca ele alacağız. Özellikle yazılım sektöründe Hindistan’ın konumu bellidir. Ekonomik ilişkilerde elbette seviyeyi kafi bulmuyoruz. İlişkilerimizi daha ileri noktalara taşımak istiyoruz ” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı-İşte OHAL kararı

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Tüm Türkiye’nin beklediği kritik Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bazı açıklamalarda bulundu ve Bakanlar Kurulu kararlarını açıkladı.

Referandum sonuçlarına değinen Kurtulmuş, “Yönetim sisteminin değiştirilmesi konusunda bütünüyle sivil iradenin olduğu bir süreç yaşadık.” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Güvenli bir şekilde çok erken saatte seçim sonuçları elde edilmiştir. Çok önemi bir dönemeç millet iradesiyle geçilmiştir. Referandumun sonucunda kazanan millettir. Hem milletimiz hem demokrasimiz kazançlı çıkmıştır. YSK’nın kararını bekliyoruz. Karar resmi gazetede yayınlanır yayınlanmaz uygulanmaya başlanacaktır.”

Kurtulmuş, referandum ile ilgili sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yapılan seçim bir parti seçimi değildir. 16 Nisan’da Türkiye, milletvekili seçimi ya da belediye başkanı seçimi yapmadı. Yani şu oy şu partinin oyu, bu oy şu partinin oyudur diyemeyiz. Dolayıyla herhangi bir şekilde bu sonuçlarla herhangi bir partinin falanca seçimde aldığı sonuçların kıyaslanması siyasi mantık bakımında doğru değildir.”

OHAL Kararı

Olağanüstü Hal ile ilgili kararı da açıklayan Numan Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu toplantımızda, MGK’nın tavsiye kararı ele alınarak, 19 Nisan 2017 saat 01.00’den itibaren olağanüstü halin 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin, TBMM’ye konunun arz edilmesi yazısı kaleme alındı.” ifadelerini kullandı.

5haber.com  |  Ankara

Numan Kurtulmuş’tan Son Dakika Yeni KHK Açıklaması Geldi

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulunda alınan ve görüşülen kararları açıklayan Numan Kurtulmuş, basın mensuplarının yeni KHK ile ilgili sorusuna cevap verdi. Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamasında yeni bir Kanun Hükmünde Kararname’nin gündemlerinde olduğu ve bu konuda son çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlığında Toplandı

Bakanlar Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı.

Düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmesi beklenen önemli gündem başlıkları terörle mücadele, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ile yaşanan sorunlar ve referandum süreci ele alınacak.

BAKANLAR KURULU, CUMHURBASKANI ERDOGAN BASKANLIGINDA CUMHURBASKANLIGI SARAYI'NDA TOPLANDI FOTOGRAF: ANKARA / DHA

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılacak olan açıklamalardan, kurul kararlarından ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

BAKANLAR KURULU, CUMHURBASKANI ERDOGAN BASKANLIGINDA CUMHURBASKANLIGI SARAYI'NDA TOPLANDI FOTOGRAF: ANKARA / DHA

5haber.com  | Ankara

Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Numan Kurtulmuş’tan Flaş Açıklamalar-Son Dakika Haberi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Toplantının sona ermesi sonucu Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantıda alınan kararları açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında taşeron işçileri ilgilendiren bir açıklama yapılmadı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası Reina’daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Kurtulmuş, “Bu terör saldırısı karşısında çağrılarımızın bir kısmı da uluslar arası camiadır. Terörden canı yanmış bir ülkenin mensupları olarak bir kez daha şunu söylemek herhalde hakkımızdır. Uluslararası camia terörün karşısında çifte standartlı davranmayı bırakmalıdır, terk etmelidir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası Reina’daki terör saldırısına yönelik açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş’un konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Milletimizin uyanık olmasını istirham ediyoruz. Milletimiz teröre karşı yekvücut olmak durumundadır. Beşiktaş saldırısında nasıl yekvücut olduysak, Kayseri saldırısında nasıl yekvücut olduysak, Ortaköy saldırısında da yekvücut olacağız. Bu hainlerin hepsini bir ve beraber oldukları aynı karanlık odalardan yönetilen birtakım köleler olduklarının bilinciyle teröre karşı hep beraber omuz omuza yan yana duracağız. Bu çerçevede milletimize bir kere daha gün birlik beraberlik günüdür diyorum. Bu terör saldırısı karşısında çağrılarımızın bir kısmı da uluslar arası camiayadır. Terörden canı yanmış bir ülkenin mensupları olarak bir kez daha şunu söylemek herhalde hakkımızdır. Uluslararası camia terörün karşısında çifte standartlı davranmayı bırakmalıdır. Terk etmelidir. Her terör saldırısından sonra timsahın gözyaşları mesafesindeki bir takım taziye dileklerinin hiç bir anlam ifade etmediğini bir kere daha söylemek isterim. Terör örgütlerinin bu kadar büyük silah destekleri, istihbarat destekleri, lojistik destekleri, siyasi destekleri almaya devem ettiği sürece değil Türkiye dünyanın hiç bir ülkesi terör saldırılarından korunmuş olmayacaktır. Eğer samimiysek , terörün dünyadan bir küresel tehdit olmaktan çıkmasını istiyorsak gelin, uluslar arası camianın bütün güçleri bütün ülkeler, hep beraber olalım. Hep beraber teröre karşı bütün terör örgütlerini bir vekalet savaşının aracı olmaktan vazgeçerek bir kenara bırakalım. Terör örgütlerine karşı ortak bir mücadele verelim. Bu Türkiye olarak son derece zorunlu olan bir çağrımızdır. Bütün dünyaya yaptığımız bir çağrımızdır. Gelin insanlık cephesinde ortak bir cephede buluşalım. Ama, fakat, şöyle böyle demeden, terörün türlerini ayırmadan. Terör örgütlerini tasnif etmeden bütün dünyada ahlaktan, insanlıktan, insan onurundan yana olanlar insanlık cephesinde buluşalım. Bunun karşısında olan bu vahşilere, canilere bu terörist çetelere ve arkasındaki karanlık akıllara karşı mücadelemizi sürdürelim.”

Çevremizdeki Sorunları Birer Birer Çözeceğiz

Numan Kurtulmuş, 2017’de yapacağımız çok sayıda iş var dedi. Kurtulmuş’un konuşmasında, “bunlardan 4 tanesini kamuoyuna bir kere daha hatırlatmayı vazife telakki ederim. Bunlardan 1. si Türkiye 2017 yılında da terör örgütlerinin tamamıyla hiç bir ayrım gözetmeksizin eş zamanlı bir mücadeleyi sürdürecektir. İçerde ve dışarda nerede hangi kapasite ile mücadele edeceğimizi biliyoruz. Hangi örgütle hangi yöntemle mücadele edeceğimiz de gayet iyi biliyoruz. Dışardaki mücadelemizde Türkiye’nin ulusal güvenliğinin bir parçası haline gelmiş olan Fırat Kalkanı Operasyonu vasıtasıyla da sürdürülecektir. 2. si Türkiye Suriye başta olmak üzere son zamanlarda ortaya Ortadoğu’daki yeni barış insiyatiflerini geliştirmeye devam edecektir. Zaten bu saldırıların bir kısmı da Türkiye’nin Ortadoğu’daki yeni barış insiyatiflerini kullanmasına mani olmak isteyenlerinde bu işin içinde olduğunu tahmin ediyoruz. Rusya ile yapılan görüşmelerle uçak krizi nedeniyle neredeyse kopma noktasına gelmiş olan Türkiye Rusya ilişkileri hem tamir edildi, başta Halep olmak üzere Suriye genelinde bir barış planı uygulanmaya konulmaya başlandı. Kopma noktasına gelmiş Türkiye Irak ilişkileri yeniden başlatılmıştır. Perşembe, cuma günleri Sayın Başbakanımız Irak’a resmi bir ziyarette bulunacak. 2 ülke arasındaki meseleler, Irak’ta teröre karşı ortak mücadele bu mücadele kapsamında da Irak’ın geleceğinin nasıl olması gerektiği ele alınacaktır. Irak’ta da yeni bir barış perspektifi kapıdadır. Türkiye çevresindeki bütün bu sorunları birer birer çözecek “ifadeleri yer aldı.

Meclis Görüşmeleri Tamamlandıktan Sonra Milletin Görüşünü Soracağız

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinin üretim gücünü artıracak tüm tedbirlerin alındığını vurguladı. Kurtulmuş, “Türkiye ekonomisinin her türlü saldırılara, bir takım provokasyonlara rağmen güçlenerek yoluna devam etmesini sağlamamızdır. Bu tedbirlerin uygulanmasında gerekli olan adımlar da atılıyor. Eğer varsa yeni adımlarda atılacak. Başta KOBİ’lerimiz olmak üzere bu memlekette üretime katkıda bulunan her vatandaşımıza devlet olarak üzerimize düşen sorumlulukla destek olmayı sürdüreceğiz. 2017 yılının 4. temel meselesi ise Türkiye’de anayasal reform sürecinin önemli bir adımı olan Cumhurbaşkanlığı meselesinin Meclis’e getirilmesi, Bu hafta içerisinde inşallah Meclis’te komisyondan geçmiş olan Anayasa Teklifi Meclis’e gelecek oylama süreci başlayacak. En kısa zamanda Meclis görüşmeleri tamamlanarak milletimizin reyine bu iş için müracaat edilecektir” diye konuştu.

Hızla Kimlik Tespitine Gidilecektir

Numan Kurtulmuş,” Soruşturmada gelinen son nokta nedir? Bu saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliği tespit edildi mi? 8 kişinin göz altında olduğuna ilişkin haberler var. Aralarında bu isim var mıdır? ” sorusunu şöyle yanıtladı:”8 tabi çok zor bir soruşturma diğer soruşturmalarda zor ama bu özellikle çok titizlikle sürdürülmesi gereken bir soruşturma bir kelime dahi fazla verilecek bir soruşturma değildir. 8 kişi göz altındadır. Teröristle ilgili parmak uçları ve eşkâliyle ilgili verilere ulaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte de hızla kimlik tespitinin yapılmasına gidilecektir. Ümit ediyoruz ki sadece terörist değil, varsa başka bağlantıları o anda içerde yada dışarda destek vermiş insanlar varsa onlar ve arkalarındaki güçleri de ortaya çıkarmamız mümkün olur. ”

OHAL Açıklaması

Gazetecilerin “19 Ocak’ta Olağanüstü hal tamamlanıyor. Bugünkü Bakanlar Kurulu’nda OHAL’in uzatılmasına dair değerlendirmeler oldu mu? OHAL uzatılacaksa olası bir referandum göz önüne alınarak mı takvim belirlenecek , yeni Kanun Hükmünde Kararname’lere dair bir çalışma söz konusu mudur? ” sorusuna Kurtulmuş’un verdiği yanıt şu şekilde:” Yeni Kanun Hükmünde Kararname hazırlıklarımız sürüyor. Büyük bir kısmı tamamlandı son rötuşlar yapılıyor. OHAL laf olsun diye çıkarılmış bir karar değildir. İhtiyaca binaen çıkarılmıştır. Türkiye’nin bu kadar çok terör saldırılarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, OHAL gerektiği kadar devam edecektir.”

Sosyal Medya Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Yılbaşı kutlamaları üzerinden, sosyal medya üzerinden bazı mesajlar verildi. Bu saldırının övüldüğü bazı mesajlara da şahit olduk. Sosyal medya ile ilgili bir düzenleme olacak mı? ” sorusunu şu şekilde cevapladı:” Sosyal medya büyük bir nimettir. Sosyal medyanın milli menfaatlerimiz, kardeşliğimiz, beraberliğimiz Türkiye’nin geleceğini daha iyi yapabilmek için kullanabileceğimiz bir alan olarak görmemiz lazım. Provakatif olarak kullanılan bütün sosyal medya hesaplarını takip ediyoruz. Takip etmeye de devam edeceğiz. Burası dingonun ahırı değildir. 3 5 tane sosyal medya trolü bu memleketin arasına fitne fesat soksun diye de onlara seyirci kalacak değiliz. Bundan da alınanlar olursa alınmaya devam etsinler. 347 sosyal medya hesabı son derece söylediğiniz çerçevede milletin arasına düşmanlık tohumları ekecek çerçevede görüldüğü için bunlar hakkında soruşturma başlatıldı. 92 kişi hakkında da işlem yapılarak gerekli yerlere çıkarıldılar. Terör örgütlerine destek sağlayan sosyal medya hesaplarının kapatılması konusunda önemli adımlar attık.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, taşeron haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

KHK Çıkarma Yetkisini Kim Verir? OHAL Süresi En Fazla Ne Kadar? (KPSS Sorusu)

Bugün gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda adaylara Kanun Hükmünde Kararname yetkisinin kim tarafından verildiği ve Bakanlar Kurulu’nun tek seferde en fazla kaç aylık OHAL ilan edebileceği soruları soruldu.. İşte KHK çıkarma yetkisini Bakanlar Kuruluna veren yer ve en fazla verilebilecek OHAL süresi.

KHK Yetkisini Kim Verir?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK), genel tanım olarak yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükumet tarafından çıkarılan, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücünü kazanacak olan kararnamedir. Türkiye’de 1982 Anayasasının 87. maddesi ile, “Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek” TBMM’nin görev ve yetkileri arasında sayılmıştır.

Anayasanın 91. maddesinde de KHK çıkarma yetkisi verme hususu düzenlenmiştir. Bu madde şöyledir:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasi haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez.

Kanun hükmünde kararnameler, olağan ve olağanüstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde, Olağan Kanun Hükmünde Kararnameler, Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmakta; bu yetki Bakanlar Kurulu’na Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yetki kanunu ile verilmektedir. Temel haklar, kişi hak ve ödevleri ile siyasî hak ve ödevler hakkında düzenleme yapılamaz. Olağanüstü Kanun Hükmünde Kararnameler ise Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmaktadır. Bunun için TBMM’nin yetki kanunu vermesine gerek yoktur. Uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri yerine getirmek şartıyla, her alanda düzenleme yapılabilir. Kanun hükmünde kararnameler hem meclis tarafından siyasi denetime hem de Anayasa Mahkemesi tarafından yargısal denetime tâbidirler.”

OHAL Süresi

“Anayasanın 119 ve 120 nci maddeleri uyarınca olağanüstü hal ilânına karar verilmesi durumunda, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına sunulur ve kabulü doğrultusun da bu karar Resmî Gazetede yayımlanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise derhal toplantıya çağırılır. Meclis, olağanüstü hal süresini değiştirebilir, Bakanlar Kurulunun istemi üzerine, her defasında dört ayı geçmemek üzere, süreyi uzatabilir veya olağanüstü hali kaldırabilir.

5haber.com  | Ankara

Malatya , İzmir ve Kayseri’de Kentsel Dönüşüm Kararı Resmi Gazete’de

Yapılan son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında alınan kararlar, 13 Kasım tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’de yer alan yazıya göre; Malatya’nın Yeşilyurt, Kayseri’nin Kocasinan, İzmir’in Çiğli ilçelerine bağlı bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kamuoyu ile paylaşıldı.

Resmi Gazete’nin 13 Kasım tarihli sayısında yayımlanan kararlara göre; İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı Güzeltepe Mahallesi, Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Beyazşehir Mahallesi, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi sınırları içerisinde kalan bazı belirli alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı kapsamına alınırken; İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Yıldıztepe Mahallesi 1. Kısım ve Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Bayındırlık, Gediz, İshak Çelebi, Kocatepe ve Dilşikar köy ve mahalleleri arasındaki sınırlar içerisinde kalan alanlar da riskli alan olarak ilan edildi.

Başbakandan Şehrin Mimarları ve Belediye Başkanlarına Tavsiye

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün katıldığı bir programda yaptığı konuşmasında, “Marka şehirler diyoruz, yaşanacak şehirler diyoruz. Aslında bizde AK Parti olarak hükümet programlarımızda seçim beyannamelerimizde bunu hep söyledik; marka, yaşanabilir şehirler kuracağız. Ancak şehirlerin öyle bir şehir kurmaktan önce devraldığımız medeniyeti korumak, onların zarar görmesini engellemek belki daha önemli. Medeniyetimizin izini taşıyan büyük şehirlerimize baktığımızda, İstanbul, Edirne, Bursa, Konya gibi şehirlere baktığımız da maalesef imar rantı ile geçmişin değerinin büyük bir savaşın içinde olduğunu görüyoruz. Ama ne yazıktı geçmişimiz, medeniyetimiz imar rantına her geçen gün yenik düşmekten kurulamıyor” açıklamalarını yaptı.

5haber.com  | Ankara