Etiket arşivi: bedelli askerlik ne zaman

Başbakan’dan flaş bedelli askerlik çıkışı

Başbakan Binali Yışdırım’dan bir son dakika açıklaması geldi. Yıldırım yaptığı açıklamasında bedelli askerlik meselesine değindi.

Çankaya’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Yıldırım, bedelli askerlik ile ilgili, “BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmenizin ardından bedelli askerlik gündeme geldi. Ufukta böyle bir şey var mı?” sorusuna, “Böyle bir şey yok. Bizim programımızda, Hükümetin gündeminde bedelliyle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız. Sayın Destici, böyle bir hususu gündeme getirdi, yani ‘Bedelli olsa da bunlardan elde edilen parayı SMA hastalarına getirsek’ diye bir temennisi oldu. Bizim ona karşılık bir cevabımız olmadı.” cevabını verdi.

Zeytinlik Açıklaması

Öte yandan bir basın mensubunun “Zeytinlikler imara açılacak mı?” sorusuna Başbakan Binali Yıldırım, düzenlenmenin ilgili maddesini okudu.

Düzenlemeye göre, 9 kişilik kurulun uygun görmesi üzerine, zeytinlik sahaları ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede kimyasal atık oluşturacak yatırım tesisi yapılamayacağını belirten Yıldırım, “Alternatif olarak yatırım amaçlı bu alanların kullanılması icap ediyorsa bu bir kurul marifetiyle değerlendirilecek, uygun görülmesi halinde de Bakanlığın oluruyla izin verilebilecek. Tabii bununla kalmıyor, burada kullandırılan saha da aynı miktarda tekrar zeytinlik alanına dönüştürülmüş olacak.” sözlerini söyledi

İstismar Edilecek Bir Konu Değil

Düzenlemenin istismar edilecek bir konu olmadığını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bazen fiili durumlar var, eskiden zeytinlik alanıymış ama oraya sanayi tesisi yapılmış. O sanayi tesisinin, bir şekilde var olan durumun hukuki hale getirilmesi icap ediyor. Böyle bir durum olabiliyor. İkinci bir hal de önemli olan ‘Nasıl orman alanı eksiltilemez?’ Nasıl, orman anayasal güvence altındaysa zeytinlik alanı da başka alanlar ilave edilmesi suretiyle eksiltilemez, üzerine konur. O bölge de sanayi içinde kalmışsa, artık zeytinlik yapma imkanı yoksa orada sanayinin ihtiyacı olan alanı kullanma imkanı veriliyor, belirli şartların sağlanması durumunda, kurulun uygun görmesi durumunda.

Bunu ‘Zeytin alanları imara açılıyor’ gibi bir takdim ediyorlar. Bu kesinlikle yanlış. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, bu yanlış. Ben burada daha işin başında bunu düzeltmek isterim.” dedi.

5haber.com  | Ankara

Bedelli askerlikte son durum ne? Bedelli askerlik gelecek mi? Daha önce kaç defa çıktı?

Yüz binlerce kişinin büyük bir merakla beklediği bedelli askerlik meselesi halen belirsizliğini koruyor. Binlerce kişi, sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar ile seslerini yetkililere duyurmaya çalışmakta ve bedelli askerliğin tekrar gündeme gelmesi istiyor. İşte bedelli askerlik konusunda yapılan son açıklamalar.

Numan Kurtulmuş Gündemimizde Yok Dedi

Hükumet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda yaptığı açıklamada bedelli askerliğe değinirken konu ile ilgili ilgili “Türkiye’nin şu ortamında, terörle mücadelenin bu kadar had safhada olduğu bir ortamda bedelli askerlik konusuyla ilgili herhangi bir çalışma Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında mevcut değildir” dedi. Kurtulmuş, “Yakın dönemde de bu konunun gündeme gelmesi mümkün değildir” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırmıştı.

Başbakan Yıldırım’dan Açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlik konusunda yaptığı son açıklamada, “Yok böyle bir şey, programımızda gündemimizde yok” ifadelerine yer verdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan Açıklama

Aylar önce katıldığı bir programda katıldığı bir televizyon programında bedelli askerlik meselesine değinen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bedelli askerlik gündemimizde yok” ifadelerini kullanmıştı.

Daha Önce Kaç Kere Çıktı? Kaç Kişi Faydalandı?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 kez çeşitli nedenlerle bedelli askerlik çıkarıldı. 12 Eylül 1980 darbesinden bu yana 35 senede dört kez bedelli askerlik çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 70 bin kişi olmak üzere toplam 195 bin 834 kişi yararlandı.

5haber.com  | Ankara

Bedelli askerlik için yeni bir düzenleme mi geliyor?

Milliyet Gazetesi’nden Prof. Dr. Metin Taş, bugün yayınlanan yazısında bedelli askerlik konusunda önemli bazı bilgiler verildi.

Metin Taş, kaleme aldığında yazısında bedelli askerlik konusuna ilişkin yaklaşımlarda dikkate alınması gereken bazı noktalara değinilmesi gerektiğini belirtiyor.

Metin Taş yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Askerlik, aslında bir vergidir. Günümüzde vergi denildiğinde “parasal” yollarla yapılan ödemeler akla geliyor. Oysa para ekonomisinin yeterince yaygınlaşmadığı dönemlerde vergiler “mal olarak” da ödenebiliyordu. Geçmişte vergilerin “bedeni olarak” da ödendiği biliniyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında uygulanan “yol vergisi” bunun en tipik örneği. İşte, askerlik de belirli yaşa gelmiş ve herhangi bir engeli olmayan erkeklerin hizmet ifası şeklinde ödedikleri bir vergi.

Ne olmalı?

Bu kadar laftan sonra sıra, bedelli askerlik konusunda ne düşündüğümüzü söylemeye geldi. İşte tam burada, konuya ilişkin yaklaşımlarda dikkate alınması gereken bazı noktalara değinilmesi gerekiyor.

Hizmet olarak ödenen bir yükümlülüğün parasal olarak da ödenmesi mümkündür. Ancak, bu konunun belirli dönemlerde geçici olarak gündeme getirilmesi doğru değil.

İkinci olarak, bedelli askerliğin toplumdaki algısı değiştirilmeden bu yola gidilmesi sakıncalı. Böylesi bir aceleci yaklaşım; zengin-fakir şeklindeki ayrışmayı körükler.

Üçüncü olarak, bedelli askerlik uygulaması devlet açısından iyi bir “gelir” potansiyeline sahip. Ayrıca, politik olarak oy potansiyeli olduğu da rivayet ediliyor. Oy konusunu bilemeyiz ama böyle bir konunun salt gelir potansiyeli yönüyle gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz.

Dördüncü olarak, bu konunun kalıcı olarak çözümlenmesini sağlamak ve her seferinde temcit pilavı muamelesi görmesini engellemek için profesyonel ordu konusunda çalışma yapılması gerektiği açık.

Ancak, bu konu tek başına siyasetçilerin günlük kaygılarına dayalı olarak değerlendirilmeyecek kadar önemli. Böylesi nazik bir konu; ordunun ihtiyaçları, öncelikleri ve görüşleri mutlaka dikkate alınarak ve aceleye getirmeden, iktidarı ve muhalefetiyle ortak paydada buluşulduğunda kalıcı olarak çözüme bağlanabilir.”

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara