Etiket arşivi: binali yıldırım

Başbakan Yıldırım’dan Yeni Anayasa ile Meclis Zayıflıyor İddialarına Sert Cevap

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı programda yaptığı açıklamasında anayasa değişikliğinin önemine değindi. Başbakan Yıldırım, “‘Bu anayasayı Recep Tayyip Erdoğan, kendisi için yapıyor’ diyorlar. Anayasa değişikliği, Erdoğan için değil; her doğan içindir. Türkiye’nin geleceği için bu değişikliği yapıyoruz. Bizim, benlik davamız yok” dedi.

Başbakan Yıldırım, AK Parti’nin Amasya mitinginde konuştu. Yavuz Selim Meydanı’ndaki mitingde halka hitap eden Yıldırım, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, “‘Bu anayasayı Recep Tayyip Erdoğan, kendisi için yapıyor’ diyorlar. Anayasa değişikliği Erdoğan için değil, her doğan içindir. Türkiye’nin geleceği için bu değişikliği yapıyoruz. Bizim benlik davamız yok. Hepimiz faniyiz. Az yaşa, çok yaşa; ölüm gelir başa. Onun için milletimizden saklayacağımız, gizleyeceğimiz hiçbir şey yok. Ne yaparsak millet için yaparız, milletin dediğini yaparız. Bugün de ne yapıyorsak sizinle ve birlikte yapıyoruz” diye konuştu.

Meclis Zayıflıyor İddialarına Açıklama

Muhalefetin ‘Güven oyu kaldırılıyor, Meclis zayıflatılıyor’ eleştirilerine yanıt veren Yıldırım, “Be kardeşim, vatandaşın güven oyundan daha büyük güven oyu olur mu? Vekillerin güven oyuna mı bırakalım? Sandıkta seçiminizi yapıyorsunuz. Cumhurbaşkanını seçiyorsunuz. Cumhurbaşkanı seçimler belli olur olmaz hemen iş başı yapıyor. Birinci yanlışı düzelttik. İkinci yanlış, ‘Efendim, Meclis gelecek değişiklikle etkisiz hale geliyor’. Külliyen yalan. Yalan bunların artık sanatı haline gelmiş. Meclis, aksine daha da güçleniyor. Yalanda bunların hiçbir ölçüsü yok. Bunların hayatı ‘hayır’. Bunlardan hayır gelmez. Bunlar hangi işe ‘Evet’ dediler?” dedi.

Bu Sistem Baba ile Oğulu Birbirine Düşürüyor

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Meclis’i feshetme, diye bir şey yok. Meclis’te diyelim ki cumhurbaşkanı ile Meclis arasında bir anlaşmazlık var. İşler yürümüyor. Olmadı mı? Hatırlayın. Çankaya’nın şişmanı, bilmem neyin düşmanı; diye rahmetli Özal’a Demirel orada adamın ecelsiz gitmesine sebep oldu. Sürekli tenkit, sürekli hakaret. Sonra Ecevit, Ahmet Necdet Sezer’i seçti. Kısa süre sonra onlar da papaz oldular. Bu sistemin arızasından kaynaklanıyor. Bu sistem, baba ile oğlu birbirine düşürür. Onun için değişmesi lazım. Keyfi bir iş yapmıyoruz”

5haber.com  | Ankara
DHA

Başbakan’dan Flaş KOSGEB Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, olası Rakka operasyonuyla ilgili “Bu konuda verilmiş kararımız şudur. Rakka’da, PKK’nın yok edilmesiyle ilgili olarak PKK’nın kuzeni konumundaki, eşiti konumundaki YPG, PYD gibi örgütler terör unsurları destek amacıyla kullanılırsa biz bu operasyonlarda katiyen olmayız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM’de düzenlenen AK Parti grup toplantısında hitap etti. Toplantının başında, 28 Şubat’ın yıl dönümünde, 28 Şubat ve sonrasında yaşananların kronolojik olarak derlendiği kısa bir film izletildi. 28 Şubat’ta yaşananlar üzerinden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi vurgusu yapan Yıldırım, “Orada milli iradenin nasıl el değiştirdiğini çarpıcı şekilde tekrar hafızalarımızı yokladık, gördük. Biz niye cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diyoruz? Diyoruz; çünkü millet, yetkiyi sandıkta doğrudan kendisi verecek. Milletin verdiği yetkiyi abidik gubidik yaparak, oyunlarla tezgahlarla değiştiremeyecek. Onun için 16 Nisan’da milli iradenin tesisi için hazır mıyız? Maşallah, siz işi bitirmişsiniz” diye konuştu.

PKK Kürtleri Temsil Etmiyor

‘Kürt kardeşlerimizle bizim sorunumuz yoktur’ diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Irak’ta, Suriye’de yaşayan, terörle iç içe olmamış, teröre bulaşmamış Kürtler; bizim kardeşimizdir. Ülkemizdeki Türk, Kürt kökenli kardeşlerimiz de bizim başımızın tacıdır. Kürtlüğüyle bu vatandaşlarımız ne kadar iftihar etse o kadar yeridir. Ama şunu da unutmayalım. PKK’nın Kürtleri temsil etmesi, PKK’nın Kürtlerin dertleriyle dertlenmesi iddiası da koca bir yalandır. Problem, Kürt kökenli vatandaşlarımızın hayatını dar eden terör örgütü PKK’nın ta kendisidir. Bu terörle mücadeledeki amacımız da orada yaşayan onurlu, Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kardeşlerimizi bu terör örgütünün belasından kurtarmaktır. Yaptığımız budur”

Rakka Operasyonu Açıklaması

Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, olası Rakka operasyonunun da ele alındığını belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Türkiye’nin Bab operasyonunu başarıyla tamamlamasından sonra DEAŞ terör mensuplarının Rakka’dan çıkarılması konusunda da ABD, koalisyon güçleri, Rusya ve diğer paydaş ülkelerle görüşmeler devam ediyor. Bu konuda verilmiş bir kararımız yoktur. Verilmiş bir kararımız şudur. Rakka’da, PKK’nın yok edilmesiyle ilgili olarak PKK’nın kuzeni konumundaki, eşiti konumundaki YPG, PYD gibi örgütler terör unsurları destek amacıyla kullanılırsa biz bu operasyonlarda katiyen olmayız. Hiçbir terör örgütüyle biz yan yana olamayız. Hele hele canımızı acıtan, enerjimizi azaltan bu alçak PKK terör örgütünün akraba örgütleriyle de hiçbir operasyonun içinde olmayız. ABD’ye söylediğimiz çok açık ve nettir. Bir terör örgütünü yok etmek için başka bir terör örgütünü kullanırsanız daha sonra o terör örgütünü yok etmek için ne yapacaksınız? Bu, Türkiye-Amerika stratejik ortaklığına hiçbir şekilde uygun düşmeyecek bir harekettir”

KOSGEB Kredisi

KOSGEB faizsiz kredi başvurularıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, “KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. KOSGEB şartları sağlayan bu kadar işletmeye kredi verecek. KOSGEB kredilerini verme işlemi bugün başlıyor. Küçük işletmelere yaklaşık 11 milyar TL nakit kaynak sağlıyoruz. Gurbetçiler ya da yurt dışında yaşayanlar, Türkiye’de konut ya da işyeri almaları durumunda kendilerinden KDV alınmayacak. Bir referanduma gidiyoruz, diye her şeyi bırakıp işi gücü rafa kaldıramayız. Kalkınma projelerimiz devam ediyor. Her sözümüz gibi bu sözümüzü de tutuyoruz” dedi.

28 Şubatçılar Başarılı Olmuş 15 Temmuzcular Tuş Olmuştur

15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunanların, 28 Şubat’ı planlayanlarla aynı hedefte olduğunu savunan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Türkiye, vesayetle mücadele ede ede, bugünlere geldi. İşte gördük 28 Şubat’ta vatandaş, yetki vermiş, iktidar olmuşlar; ama birileri bu iktidarı sevmemiş. Bir vesayetle 28 Şubat darbesi gerçekleşti. Bazıları isim koyuyor ‘post modern darbe’. Vatandaşa dürüst olun kardeşim. Bal gibi darbe teşebbüsü. 9 saat MGK toplantısı yapıldı, tanklar gezdi. Ortaçağ Avrupa’sında bile görülmeyen bağnazlıklarla kızlarımızın zorla başlarının açılması yoluna gidildi. İkna odaları kuruldu. Medya kontrol altına alındı. Siyasi partiler kapatıldı. Tam bir sıkıyönetim ilan edildi. Ülke, süratle 2001 büyük krizine doğru sürüklendi. İşte 28 Şubat’ın özeti budur. 15 Temmuz’da da tanklarla sokakları işgal etmeye, milletin iradesine darbe vurmaya çalışanlar; 28 Şubat’ı planlayanların hedefiyle aynı hedefteler. Bunlar darbe kardeşleridir. Her ikisi de milli iradeye karşı darbe girişiminde bulunmuştur. Ama tek fark vardır. 28 Şubat’çılar başarılı olmuş, 15 Temmuz’dakiler de tuş olmuştur. Halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. Eğer bir hükümet iş yaparken, birtakım çeteler, gruplar ‘Rejim tehlikede’ diye çığırtkanlık yapıyorsa bilin ki millete yapılan bu hizmetten rahatsızlık duyuyorlar. Şimdi bu millet sandığa gidecek. Vesayet rejimlerini, müdahale meraklılarını tarihe gömmek için ‘Evet’ diyecek”

Kılıçdaroğlu’na Sert Tepki

‘Meclis, işlevsiz kalacak’ ve ‘tek adam’ eleştirileri üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Yıldırım, şunları söyledi: “Tutturmuşlar ‘Meclis, işlevsiz kalacak’. Senin keyfin için 2 cumhurbaşkanı, 2 başbakan, 2 belediye başkanı mı çıkaralım; ne diyorsun? Sayın Kılıçdaroğlu, bu idarecilik biçiminden rahatsızsa CHP’nin başına ikinci bir genel başkan daha seçsin. Nasıl olacak, diyorsa bugünlere kol kola gittikleri HDP’ye baksınlar, onları yaptığını yapsınlar. Onlarda nasıl olsa bu uygulama var. Her şeyin bir eşi var. Ne diyor CHP Genel Başkanı? ‘Tek adam’. Cumhurbaşkanı, vali, kaymakam, belediye başkanı kendisi. İnsaf kardeşim. Bu kadar da çarpıtma olur mu? Evet, cumhurbaşkanı tek adam olacak, doğru. Onu millet seçecek millet. Meclis de millet adına denetleyecek. Bu kadar açık ve net”

Mesele Siyaset Meselesi Değil Memleket Meselesi

Anayasa değişikliği referandumu üzerinden CHP, MHP, HDP ve diğer partilere oy veren vatandaşlara çağrıda bulunan Başbakan Yıldırım, “İlk cemre, havaya düştü. ikincisi suya düştü. Haftaya üçüncüsü de toprağa düşüyor. Dördüncü cemre, 16 Nisan’da sandığa düşecek. Milletin zaferiyle sonuçlanacak. Onlarca ili kapsayan yoğun miting programlarına başlıyoruz. İlk durak Amasya. Buradan CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye ve diğer partilere gönül veren bütün vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunuyorum. Mesele, siyaset değil. Mesele memleket meselesi. Mesele sen, ben meselesi değil. Mesele, millet meselesi. Onun için kararınız net, oyunuz ‘Evet’ olsun” diye konuştu.

5haber.com  | AnkarA
DHA

Başbakan Binali Yıldırım’dan Referandum Çıkışı: “Sürekli Problem..”

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Parlamenter sisteme 1923’ten bu tarafa bir bak. Sürekli problem. Problem iki yerde çıkıyor. Bir, zayıf iktidarlarda; ikincisi de cumhurbaşkanı seçiminde. Millet, sandıkta memleketi kimin yöneteceğine karar veremiyor; veremediği için orada Ali Cengiz oyunları başlıyor” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da Çevre Projeleri Açılış Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Kültür Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene; Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı. Açılış töreninde hitap eden Yıldırım, şehirlerin inşası için yatay mimari vurgusu yaptı.

Yatay mimaride dikey mimariye göre, daha fazla ruh olduğunu dile getiren Yıldırım, “AK Parti hükümetlerinin bir sıkıntısı var. İş çok, açılış için zaman yok. Onun için 100’er 100’er, 200’er 200’er bir paket yapıyoruz. Öyle açıyoruz. Bu yatırımlar ne ilk ne son, devamı gelecek. Çevreyi ve şehirciliği biz çok önemsiyoruz. Bakıyorsunuz şehirler inşa ediliyor. Amerika’da Manhattan denen yerde, gidiyorsunuz binalar arasında, göğün 7 kat yukarısına kadar çıkıyor. Binalar büyük, heybetli ama ruh yok. Onun için biz yatay mimari diyoruz. Dikey mimariden ziyade, yatay mimaride daha fazla sıcaklık var. Daha fazla ruh var. İnsanların daha fazla tanışması, görüşmesi var. Hiçbir zaman şehircilik konusunda böyle geldi, böyle gider; demeyeceğiz. Bizim kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan, kendisi de belediyecilikten geliyor. Belediyeciliği iyi bilen ve birçok hizmete de İstanbul’u o zor zamanlarında imza atıp, İstanbul’un o yoksunluktan, çukurdan, çamurdan kurtarmış ve o dönem çalışmaları da bugünlerin alt yapısını oluşturmuştur” diye konuştu.

Düzeltmek İçin Harcanan Para Yapmak için Harcanan Paradan Fazla

Her şehri, kendi değerleriyle birer marka şehir yapmayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, “Göreve başladığımız ilk günlerden beri yanlışları doğruya tahvil etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Temelleri yanlış atılmış, planları yanlış yapılmış, yanlış inşa edilmiş şehirleri maalesef şimdi kentsel dönüşüm diye riskli alanlar ilan ederek, kendi elimizle yaptığımız bu yanlışı, bu rezilliği düzeltmenin gayretini gösteriyoruz. 200’den fazla yerde kentsel dönüşüm riskli alan ilan ettik. Yapmaya çalışıyoruz. İzmir’in yüzde 62’si bina stoğunun imarsız, kuralsız ve depreme dayanıklılık bakımından sorunlu. İstanbul hakeza, herhalde bütün Türkiye çapında olaya baktığımızda, yanlış hatırlamıyorsam 7 milyon binayı yenilemek gerekiyor. Düzeltmek için harcadığımız para, yapmak için harcadığımız paradan daha fazla. Bir de mağduriyetler var, içinde oturan insanlar var. Nereden bakarsan bak sıkıntı” dedi.

İnanmıyorsan Say

Bir yandan yollar yapılırken, diğer yandan şehirlerin ağaçlandırıldığını anlatan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Şehirlerde, ilçelerde yeşil alanlar oluşturuluyor. 15 yılda 4 milyar fidan diktik. Bazıları itiraz ediyor. ‘Nasıl olur?’. İnanmıyorsan say kardeşim. Biz diktik. Senin de işin gücün yoksa say. 15 yılda, yeşil alan miktarını ciddi ölçüde artırdık. Orman varlığımızı 2 milyon hektar seviyesinde artırdık. 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman yapıyoruz. En son aldığımız karar, bu çok önemli, millet gidiyor bereketli topraklara bina yapıyor. Yazık günah, oradaki kıraç yerler boş duruyor. Şimdi Tarım Bakanlığımız bir karar aldı. Türkiye genelinde 184 ova var. Bu ovaları tarımsal sit alanları ilan ediyoruz, ettik. Bunun dışında bir amaçla kullanılmayacak. Tarım için, verim için çok önem bir şey”

Kentsel Dönüşüm Hakkında

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldırım, “Kentsel dönüşüm çalışmaları aralıksız sürüyor. Bu bağlamda, 187 proje, 162 bin konutluk şu anda devam eden iş var. Hele hele bu alçak terör örgütünün Güneydoğu’da yaptığı bu hendekler, binaları yerle bir etti. Oradaki Kürt kökenli vatandaşlarımız evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ama biz onların canına okuduk. Hepsini o şehirlerden çıkardık. Şimdi dışarıda da onlara hayat hakkı yok. Hangi deliğin arkasında olursa olsun bulup, teker teker çıkarıyoruz” diye konuştu.

Biteceksiniz

Anayasa değişikliği referandumuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, şöyle devam etti: “Şimdi aralarında ne konuşuyorlar. ‘Aman bu referandum, ‘Evet ‘ çıkarsa biz bittik’. Biteceksiniz, başka yolu yok. Ben bölgedeki vatandaşlarımı şunu söylemek istiyorum. Siz kimliğinizle gurur duyun. Kürt’sünüz, Kürtlüğünüzden iftihar edin; ama PKK terör örgütünün sizinle ilgili hiçbir derdi yok. Bunların işi gücü hayatı size zehir etmek. Yaşlı, çocuk demez. Daha Viranşehir’de, 11 yaşında süt almaya giden çocuğu alçakça şehit ettiler. Dolayısıyla bunlar Kürtler, diye bir sorunu yok. Asıl Kürt vatandaşlarımızın terör örgütü gibi bir sorunu var. Bu sorunu gündemden kaldıracağız. Allah’a şükür kalkmaya başladı”

Dünya Terör Örgütlere Çifte Standart Uyguluyor

Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin Başbakan Yıldırım, “Dünyada aynı anda üç tane terör örgütüyle mücadele eden başka bir ülke gösterin bana. FETÖ, BÖTÖ, PKK ve DEAŞ bu üç alçak terör örgütüyle amansız mücadele ediyoruz. Şimdi dünya DEAŞ ile mücadele ediyormuş gibi davranıyor. Gerçekte mücadele eden yok. Tek mücadeleyi veren Türkiye. Fırat Kalkanı ile Bab’ı da hallettiler ve oradaki insanlar normal hayatlarına döndüler” dedi.

Terör Örgütleri Gençlere Ölümden Başka Bir Şey Vermiyor

Gençlerin terörün tuzağına düşmeyeceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Pırıl pırıl gençlerimiz; birikimli, dinamik iş gücümüz var. Bu güçle Türkiye’yi yeniden inşa ediyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da çok genç bir nüfusumuz var. Daha önce bu alçak terör örgütü gençlerin gelecek umudunu kararttı. Onlara dağdan, ölümden başka bir şey vaat etmedi. Şimdi o gençler gerçeği gördüler ve gelecek planlarını yapıyorlar. 23 ilimize özel bir kalkınma projesi uyguluyoruz. 115 bin doğrudan eleman çalışacak. Gençlerimiz dağda, terörün tuzağına düşmeyecek, daha güzel bir gelecek için, Gazi Mustafa Kemal’in muasır medeniyetler seviyesi hedefi için el ele doğu ile batı kuzey ile güney el ele vereceğiz. İnşallah Türkiye’yi cumhuriyetimizin 100’üncü yılında parmakla gösterilen memleketler arasına sokacağız”

Ali Cengiz Oyunları Başlıyor

Anayasa değişikliği referandumu üzerinden yapılan tartışmalara değinen Yıldırım, “Şimdi çıkmış konuşuyorlar. ‘Efendim, halk oylaması olursa Türkiye bölünür’. Türkiye, bölünmez kardeşim. Türkiye, 80 milyon vatandaşıyla tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet, kararımız ‘Evet’. 16 Nisan’da sandığa gideceğiz. Sanki ölüm kalım meselesi, sanki genel seçim oluyor. Seçimi daha 1 Kasım’da yaptık. Üzerinden 1,5 sene geçti. Seçim falan yok. Bu bir referandum. Mevcut sistem cumhuriyet kuruldu, parlamenter sistem. Parlamenter sisteme 1923’ten bu tarafa bir bak. Sürekli problem. Problem iki yerde çıkıyor. Bir, zayıf iktidarlarda; ikincisi de cumhurbaşkanı seçiminde. Millet, sandıkta memleketi kimin yöneteceğine karar veremiyor. Veremediği için orada da Ali Cengiz oyunları başlıyor” diye konuştu.

Davetsiz Misafirlere Geçit Yok

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Biz ne diyoruz? Artık kriz üretmeyen, istikrarsızlık üretmeyen, güçlü, tek başına bir iktidar olsun. Aynı belediye başkanlığı seçimi gibi. Rejim falan değişmiyor. Onların kimyası değişiyor. Bunların çalışıp, çabalayarak, iktidar olmak gibi derdi yok. Bir karambol olsa da bir taraftan sisteme dahil olsak. Ömürleri boyunca terlemeden, yorulmadan ya ihtilaller öncesi ya ihtilaller sonrası iş çıkarmışlar. Artık davetsiz misafirlere geçit yok. İşin adını millet koyuyor, sandıkta hükümeti kuruyor, sandıkta hesabını soruyor. İki sandık arasında yetkiyi veriyor. Vekillere de cumhurbaşkanına da yetkiyi veriyor. Olay budur. Bunun dışında söylenenler hep laf-ı güzaf, kafa karıştırma”

5haber.com  | Ankara
DHA

Yıldırım İle Bahçeli Görüşmesinin Tüm Ayrıntıları ve Değişikliklerin Detayları

Son Dakika açıklamaları geldi. Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Lideri Devlet Bahçeli görüşmesi sona erdi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada Anayasa değişikliğinin TBMM’ye geliş tarihi açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım, “Önümüzdeki hafta Anayasa değişiklik teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Değişiklikle, Cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisi ile ilişiği devam edecek.”

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Lideri Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği görüşmesi sonrasında ortak bir basın açıklaması yaptı. Anayasa değişikliği teklifinde uzlaşıldığı mesajı verilen açıklamada Başbakan Binali Yıldırım, “Son gözden geçirmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Değişiklikte cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek” derken, MHP Lideri Bahçeli ise “Çok kısa süre içerisinde TBMM’ye bir metin sunulmuş olacaktır” sözlerini söyledi.

Başbakan Yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli, anayasa değişikliği konusunu görüşmek üzere, bugün Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider, ortak basın toplantısı düzenleyerek, anayasa değişikliği metni üzerinde mutabık kalındığını açıkladı. MHP Genel Başkanı Bahçeli, çok kısa bir süre içerisinde uzlaşılan metnin Meclis’e sunulacağını belirterek, “Anayasa değişikliği üzerinden Sayın Başbakan’ımızla zaman zaman bir araya gelerek, konunun olgunlaşması noktasında çaba sarf edilmiştir. Bugünkü görüşmemizde son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa süre içerisinde TBMM’ye bir metin sunulmuş olacaktır. Sunulmuş olan metin, artık Meclis’in değerlendirmesi ışığında sonuçlandığı takdirde memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım” diye konuştu.

Önümüzdeki Haftalarda TBMM’ye Gelecek

Uzlaşılan metnin son kez gözden geçirilip, AK Parti’nin teklifi olarak, önümüzdeki hafta TBMM’ye sunulacağını açıklayan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu bir süredir memleketimizin gündemindedir. Bu konuda MHP ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar, müzakereler belli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Ondan sonraki iş, Meclis’imizin iradesidir. Meclis’te 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletin vereceği karardır. Ülkemiz, milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz biz. Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz”

Mevcut Durum Anayasa ile ;Uyumlu Haline Getirilecek

Mevcut durumun anayasa ile uyumlu hale gelmesi için anayasa değişikliğinin önemine dikkat çeken Yıldırım, “Yapılmak istenen değişiklik bellidir. 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çıkmaza girmesiyle beraber cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesi anayasa girmiş ve ondan sonraki seçimlerde de Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Bu mevcut durumun mevcut anayasa ile bir ölçüde uyumlu hale gelmesi, icra ve yasamanın yetkilerinin sınırlarının çok daha net şekilde belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın da istikrarı ve güveni sağlayacak şekilde tesisi için bu şekilde bir değişiklik elbette siyasi istikrar için çok yerinde bir karar olacaktır. Milletimize inşallah hayırlı uğurlu olur, diyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Seçilirse Parti ile İlişkiler Sürecek

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Yıldırım, cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin üyelikle mi sınırlı olacağı sorusu üzerine şu yanıtı verdi: “Bu değişiklikte cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada ‘Partisiyle ilişiği kesiliyor hükmü’ var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek. Hepsi bu”

Teklif AK Parti’den Gelecek

AK Parti’nin teklifinde MHP’nin imzasının olup olmayacağı sorulan Yıldırım, “Hayır. AK Parti kendi anayasa değişikliği olarak bu teklifi sunacak. Sunacağımız bu teklif MHP’nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip, uzlaştığımız bir metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek” diye yanıt verdi.

Bazı Konular Gözden Geçirilecek

Mutabık kalınan metinde son kez hangi konuların gözden geçirileceği sorulan Yıldırım, “Şekil olarak, usül olarak, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilme ihtiyacı var. Bu bizim ortak anlayışımız. O bakımdan bu 1-2 gün içerisinde arkadaşlarımız bunları Sayın Genel Başkan’ın, bizim bakış açımızı dikkate alarak, tamamlamış olacaklar” dedi.

Parti ile İlişki Devam Edecek

Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin genel başkanlık düzeyinde olup olmayacağı sorulan Başbakan Yıldırım, “Yeni getirilecek değişiklikte cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği devam edecek. Gayet, yeterince açık bir şey” diye yanıt verdi.

Gizli Saklı Bir Şey Olmayacak

Anayasa değişiklik paketinde milletvekili sayısı ve seçim barajıyla ilgili maddelerin olup olmadığı sorulan Yıldırım, şöyle konuştu: “Seçim Kanunu’nun anayasada herhangi bir yeri yok. Biz demokratik düzenin unsurlarıyız. Gizli, saklı bir şey olmaz. Her şey milletin gözü önünde, aleni şekilde olmaktadır. O bakımdan yapılacak değişikliklerin asıl amacı ülkede istikrarın, güçlü siyasi iradenin devamı, parlamento ve yürütme ilişkilerinde söz konusu olabilecek pürüzlerin, anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasını esas alıyor”

60 Gün İçerisinde Referandum Ön Görülüyor

Öngörülen bir referandum takviminin olup olmadığı da sorulan Başbakan Yıldırım, “Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra yasa çok açık. 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra Meclis kabulünden sonra 60 günlük bir süre daha buna ilave edebilirsiniz. Her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir” diye yanıt verdi.

Gündemde Erken Seçim Yok

Erken seçim tartışmalarına da değinen Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: “Seçim diye bir şey söz konusu değil. Gündemde seçim yok. Yakın zamanda seçim yaptık. Vatandaş artık işine gücüne bakacak. Sürekli seçimle vatandaşımızın ne vaktini ne de parasını israf etmememiz lazım. Ülkemizin daha fazla büyümeye, kalkınmaya ve milli sorunumuz haline gelen FETÖ ve bölücü terör örgütüyle daha kararlı, içeride ve dışarıda mücadele etmek gibi önemli bir işi de vardır. Bunu da gözden uzakta tutmamamız lazım”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5Haber’i takipte kalın.

Başbakan Cinsel İstismar Yasasının Komisyona Alındığını Açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, son günlerde gündemde büyük tartışmalara ve protestolara neden olan cinsel istismar tasarısını komisyona geri aldıklarını, “Gerek toplumda bu konuda mutabakatın sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki mutabakat çağrısı gerekse de muhalefet partilerine kendi önerileri geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz” şeklinde açıkladı.

Ankara’dan İstanbul’a hareket eden Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanında basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı basın toplantında Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “erken yaşta evlenenlerin mağduriyetinin giderilmesine ilişkin düzenleme” ile ilgili ifadesine binaen sorduğu soruya şu şekilde cevap verdi:

“Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri, rıza olsa bile, kanuni yasa suç. AK Parti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti hem gençleri korumak, hem aileyi korumak adına reşit yaştan önceki evlilik, rızayla bile olsa bunu ceza kanununda suç olarak tanımladı. Ancak bu değişikliği bilemeyen gençler, 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor, o evlilikten çocuklar olunca bu çocukların nüfusa kaydedilmesi esnasında veya doğumda bunun suç olduğunu ancak öğrenebiliyorlar. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuğu veya çocuklarla ortada kalıyor. Gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Özellikle bu, toplumda bilindiğinden daha derin, kanayan bir yaradır. Bunu görmek lazım.”

AK Parti Sorunları Torunlara Havale Etmeyecek

Başbakan Yıldırım AK Parti, CHP, MHP ve diğer partilerin bu sorunla karşı karşıya olduğunu ve sorunlara çözüm ürettiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti,

“Biz bir söz verdik; toplumun bütün sorunlarını çöze çöze bugünlere gelen AK Parti’nin bir prensibi var: Sorunları, torunlara havale etmek değil, sorunlara çözüm üretmek. Bu bağlamda ‘Bu işi halledelim. Saadet-Mehmet Yavuz’un, Aysel-Ahmet Yurduseven’in, Fadime-Rıdvan Koç’un ve daha binlerce gencin bu sorununu çözelim’ diye bir girişimde bulunduk. Meclis’e bir kanun teklifi verdik. Birden bire ne olduysa oldu, kıyamet koptu. Neymiş? ‘Efendim tecavüzcüye af geliyor’. Böyle bir şey yok. Bizim amacımız, az önce anlattığım bu mağduriyeti gidermek. Muhalefet partilerine bu konuda uzlaşma çağrıları yaptık ve hatta dedik ki ‘Teklifiniz varsa, buyrun teklifinizi de getirin, bu meseleyi halledelim. Böylece kanayan bir yara ortadan kalksın.’ Ne yazık ki bu çağrımız gerektiği gibi kabul görmediği gibi, aynı zamanda bunu bir siyasi rant olarak kullanma yolunu tercih ettiler ve çok önemli bir problemi yine ıskaladılar. Ayrıca bu yönde toplumda da bir kafa karışıklığı oluşturmayı kısmen başardılar”

Cinsel İstismar Tasarısını Komisyona Alıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, mutabakatın sağlanması için tasarıyı komisyona aldıklarının altını çizerek, “ Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz ve komisyonda etraflıca bütün tarafların görüşleri de dikkate alınarak değerlendirilip bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. 3 bin 800 bu şekilde vaka var, bunların binlerce çocukları var. Çocuklar baba şefkatinden, sevgisinden yoksun olarak büyümek mecburiyetinde kalıyor, bütün yük annelerin sırtında. Yani anne babanın hatasının bedelini çocuklar ödüyor. Bunu asla bizim toplumumuz da kabul etmez, insanlık da kabul etmez. Mesele budur.” açıklamalarında bulundu.

Yanlışı Düzeltmenin Yollarını Arayacağız

Başbakan Yıldırım konu ile ilgili bir başka basın mensubunun “MHP ve CHP önergenin geri çekilmesini istiyor. Ama hükumet de ‘Farklı bir öneriniz varsa getirin tartışalım.’ diyor. Sizce hangisi olacak?” sorusunu, “Komisyonda bu meseleler görüşülecek, onlardan (Muhalefet) bir teklif gelirse bu da dikkate alınarak olgunlaştırılacak. Gelmezse sivil toplum örgütlerinden, vatandaşlardan, uzmanlardan akademisyenlerden gelen önerileri de dikkate alarak bu meseleyi halledeceğiz. Çünkü sorunların çözüm yeri siyasettir. Eğer siyaset ülke sorunlarına çözüm üretmiyorsa, üretemiyorsa o zaman topluma bir yüktür. Biz hep sorunları çöze çöze geldik. Dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürerek geldik. O bakımdan mutlaka bu yanlışı bir şekilde düzeltmenin yolunu da bulacağız.” şeklinde cevap verdi.

CHP’nin Kriz Uyarısı İçin Teşekkür Ediyoruz

Başbakan Binali Yıldırım son zamanlarda doların yükselmesiyle yaşanan ekonomik göstergeler üzerine CHP’nin kriz uyarısında bulunduğunu belirtmesi üzerine, ” CHP’ye bu uyarısı için teşekkür ediyoruz. CHP hep kriz uyarısı yapar” dedi ve şu şekilde devam etti: “Vatandaşlarımız olsun, iş adamlarımız olsun herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok. Her şey kontrol altında. CHP’nin kriz uyarısı için teşekkür ediyoruz. CHP hep kriz uyarısı yapar. Mutlaka Merkez Bankası’nın kendi iradesiyle, kararıyla bu gelişmelere, kurdaki bu dalgalanmalara karşı bir tedbiri vardır ve bunu devreye sokacaktır. Türkiye ekonomisi birçok ülke ekonomisinden daha sağlam temellere oturmuştur.”

Doların Yükselişi Global Bir Durum

Başbakan Yıldırım, doların yükselişinin global olduğunu belirterek, “ Dünyada özellikle ABD’deki seçimleri favori adayın değil Donald Trump’ın kazanmasıyla dalgalanma ve doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmaya başladı. Türkiye de bundan etkilendi. Dolayısıyla bizde bir tabir var,’ Elle gelen düğün bayramdır’. Mesele budur. Türkiye ekonomisinin gidişatını bir kalbin çalışması gibi izliyoruz. 7 gün 24 saat tüm dış gelişmelerini, içerideki olayları takip ederek gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi.

Dalgalanma Bir Süre Daha Devam Edecek

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomik tedbirler aldıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Dünyadaki ekonomiyle ilgili dalgalanma bir müddet daha devam edecek. Özellikle kurlardaki dalgalanmalar beklenebilir. Türkiye bakımından alınması gereken tedbirler var. Bu tedbirleri iki başlıkta değerlendirmek mümkün. Bir tanesi Merkez Bankasının alacağı tedbirler. Mutlaka Merkez Bankasının kendi iradesiyle, kararıyla bu gelişmelere, kurdaki bu dalgalanmalara karşı bir tedbiri vardır ve bunu devreye sokacaktır. Diğer bir tedbir, hükümet olarak bizim yaptığımız işler, yapacağımız işler. Bunlarda ne var? Yasal düzenlemeler, yapısal reformlar var. Bunların bir kısımı yaptık, bir kısmı da Meclis gündeminde yapılıyor. Diğeri de idari kararlar, bankalarla ilgili. Mesela KOBİ’lerle ilgili şimdi, KOBİ’lerin kaynağa erişimini kolaylaştırmak için kredi garanti fonunu devreye soktuk ve 17 milyar liraya kadar ek bir kredi imkanı getirdik.”

İkinci bir tedbir olarak, kamu bankalarının mevduat faizlerini ortak bir kararla daha alt düzeye indirdiğini aktaran Yıldırım, “Çünkü bankaların amacı yüksek faizle kar etmek değil. Gerçek ekonomiye can suyu vermek, destek olmak.” dedi.

Başbakan Yıldırım, ekonomiyle ilgili birçok teşvik paketi açıklandığını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki cazibe merkezleri başta olmak üzere birçok alanda ekonomiye ilave destek, tarımda, sanayide, esnafa yeniden yapılandırma, çek yasasında düzenleme, hileli iflaslar veya iflas ertelemede düzenlemeler yapıldığını belirtti.

5Haber.com  | İstanbul
DHA

Başbakan Cinsel İstismar Kanununun Muhalefet Partileri ile Görüşmesi Talimatını Verdi

Gündemde büyük spekülasyonlar yaratan ve ülke genelinde birçok yerde düzenlenen mitin ve protesto gösterilerine sebep olan cinsel istismar meselesinde son dakika gelişmesi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan son dakika bilgisine göre, Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülen cinsel istismar suçlarına ilişkin önergeyle ilgili AK Parti Grubuna, muhalefet partileriyle konunun görüşülmesi talimatını verdi.

Beyoğlu’nda Cinsel İstismar Yasasına Tepki

Galatasaray Meydanı’nda bu akşam saat 19.30’da toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, TBMM’de tartışmalara neden olan ‘cinsel istismar düzenlemesi’ni protesto etti. Ellerinde “Çocuk İstismarcılarını Aklatmayacağız” pankartı ve dövizler bulunan kadınlar, düzenlemeye tepki içeren sloganlar attı. Yaklaşık 10 kişiyi bulan kadınlar adına Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Meltem Figen basın açıklamasını okudu. Açıklamada, “Bu önerge ile 4 bin failin serbest kalınması isteniyor. Başbakan önergeyi ‘babalar hapiste’ diye savunuyor. Biz kabul etmiyoruz. AKP’nin oldu, bittiye getirerek geçirmeye çalıştığı, çocukların istismarcısıyla evlendirilmesinin önünü açan önerge red edilemlidir. Çocukların geleceklerinin allerinden alınmasına, bu önergenin mecsliten geçmesine izin vermeyceğiz.” denildi.

Bodrum’da Kadınlar Tepki İçin Sokaktaydı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifi, kadınlar tarafından protesto edildi.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde, Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanan kadınlar, Meclis’te görüşülen cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifini protesto etti.

İzmir’te Düzenlenen Yürüyüşte 14 Kişi Gözaltına Alındı

İzmit’te, cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeyi protesto etmek isteyen kadınlara polis müdahale etti, 14 kişiyi gözaltına aldı.

5haber.com  | Ankara

Başbakan Binali Yıldırım, Cinsel İstismar Düzenlemesinin Detaylarını Açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün Meclis Kurulunda geçen cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili “Bu bir tecavüze af değildir. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Bunun dışındakiler; CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret” açıklamalarını yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da kıldığı cuma namazı sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cinsel istismar suçunda fail ve mağdurun evlenmesi halinde fail hakkında gereken hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeye ilişkin tartışmalar hakkında basın mensuplarının kendisine yönlendirdiği bir soruya Başbakan Yıldırım, “Olay şudur. Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları, dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Seçim kampanyalarında herkes bu sorunu çözmek için söz vermişti. Her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Tecavüzle ilgili bir konu değil” şeklinde cevap verdi.

CHP’nin Çarpıtma, Saptırmaya Yönelik Faaliyetlerinden İbaret

‘Tecavüzcüler bundan istifade edecek’ yönündeki açıklamaların tamamen gerçek dışı ve iftira olduğunun altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, “Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan, yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu, aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste; bunlara bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik, CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara

Başbakan Yıldırım İhracat Zirvesinde Konuştu: “2017 Yılı Çok Daha Güzel Geçecek”

Ekonomi Bakanlığı himayesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen Ekonomi Forumunda Başbakan Binali Yıldırım bazı açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016’da” İhracat Forumu zirvesine Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de katılımda bulundu. Düzenlenen forumda tekstilden otomotive ve tarımdan madenciliğe toplamda 26 sektörün temsilcileri kendilerine verilen üçer dakikalık süre içerisinde sektörün sorunlarını dile getirdi.

Formun sonunda bazı açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, “Büyük bir darbe belasından kurtulduk. Onlar zannetti ki Türkiy’de her şey alt üst olacak. Ama hesapları tutmadı. 15 Temmuz’u yaşamış bir ülke olarak, kamu kurumlarının içerisine yuvalanmış, bütün kurumların sistemini adeta zehirlemiş bir alçak örgütün oluşturduğu mikropları hala temizleyebilmiş değiliz, bunun için gayret ediyoruz. O yüzden de bürokraside, kollukta, yargıda, askerde hala bu temizlik harekatı devam ediyor, bir müddet daha devam edecek.” sözlerini söyledi.

Başbakan Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Enerjimizi azaltan, hızımızı kesen bu bürokrasi canavarına karşı birlikte mücadele etmemiz devam edelim. Bu bizim ortak geleceğimiz. Devletin görevi vatandaşın işini zorlaştırmak değil, devletin görevi vatandaşın işini kolaylaştırmak, önünü açmak, sorunlarını çözmek. Burada da ciddi bir direncin olduğunu biliyoruz, kaynağını da biliyoruz. Ama sabredin, bunların hepsinin üstesinden geleceğiz. Ümitsiz olmaya gerek yok. 2017 yılı çok daha güzel olacak. Buradan söylüyorum. Hesabınızı ona göre yapın. Beklemeye gerek yok. Bu yapılan algı operasyonları Türkiye’nin gerçek gücünü yansıtmıyor. Türkiye’nin gerçek gücü ve gerçek potansiyeli, kabiliyeti bunun çok çok üzerinde. (FETÖ) Bu örgüt, küresel bir terör örgütü. İşin adını doğru koymamız lazım. Sadece Türkiye’nin başının belası değil, birçok ülkenin de potansiyel tehdidi olan bir örgütten bahsediyoruz. Bunlar bütün değerlerimizi kullandılar. Bizi biz yapan kutsallarımızı yok ettiler. Verdikleri tahribatın ölçülmesi, adeta imkansız hale geldi. Ama yapacakları en son iş, silahlı darbe girişimiydi. Onu da yaptılar, boylarının ölçüsünü de aldılar. Bundan sonra ne yapmak isterlerse, bu millet misliyle karşılık verecektir.”

Yapılan algı operasyonların gerçeği yansıtmadığını belirten Yıldırım, “Türkiye’de istikrarın bozulacağı, ekonominin kötüye gideceği yönünde yine bu alçak terör örgütünün ülkemiz dışında belirli mihraklarda acımasızca bir algı operasyonu tüm hızıyla devam ediyor. Ama ne yaparsa yapsınlar asla başarılı olamayacaklar. Çünkü yaptıkları iş, yanlış iştir. Yaptıkları iş, ne insanlığa sığıyor ne hukuka sığıyor ne de vatandaşlığa sığıyor. Belirsizlik diye bir şey yok. Bakın buradan söylüyorum, Türkiye’nin geleceğinde belirsizlik yok. Belirsizlik varmış algısı oluşturmaya çalışanlar var, çok net. Önümüzde bir iş kaldı. Onda da bir mesafe katettik. Darbeden kalan ve 2007 Cumhurbaşkanı seçilememesinden kaynaklı, daha sonra referandumla Cumhurbaşkanının halk tarafından seçiminin gerçekleşmesiyle ortaya doğan bir mevcut durum var. Bu durum, Anayasa’yla uyuşmuyor. Şimdi yapacağımız iş bu hükümet sistemini mevcut Anayasa’yla uyumlu hale getirmek ve böylece bu alandaki enerji kaybına da son vermek. Bu da belli. Bu çok kapsamlı bir değişiklik olmayacak, sınırlı bir değişiklik yapacağız ve en kısa sürede de referanduma, milletin önüne götüreceğiz. Ondan sonra artık seçim filan yok. 2017’de seçim filan yok, 2018’de yok, 2019’a kadar hiçbir şey yok. İşinize gücünüze bakın kardeşim.” şeklinde konuştu.

5haber.com  | İstanbul
DHA

Milli Tarım Projesi Toplantısı Beştepe’de Yapıldı

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Milli Tarım Projesi Toplantısında Başbakan Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, hayvancılıkta Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke haline getirilmesinin hedeflendiğinin altını çizdi. Koruma kararıyla tarım alanlarına fabrika ve bina da yapılmayacağının altını çizen Başbakan Yıldırım, “Mutlaka ve mutlaka damızlık hayvancılığını teşvik edeceğiz. Bir süre belki de daha ithalat yapacağız ama o süre geçtikten sonra artık hayvancılıkta kendi kendimize yeten ülke haline gelmeyi hedefliyoruz. Planlarımızı, projelerimizi buna göre yaptık. Tarım alanlarımızın korunmasına yönelik 184 ovamızı özel koruma altına alıyoruz. Buralara fabrika, bina yapılmayacak. Bina, fabrika yapılacaksa tarım arazi dışında yapılması lazım. Ne yazık ki şehirleşmede görüyoruz. O güzelim tarım arazilerinde yüksek yüksek beton binalar yükseliyor. Ülkemizin bereketli toprakları beton yığınına dönüşüyor. Bunun da önüne geçeceğiz koruma kararıyla birlikte” sözlerini söyledi.

Meralarımız Çobanlarla Şenlenecek

Meraların teröristler tarafından değil, çiftçiler tarafından kullanılacağını söyleyerek konuşmasına devam eden Başbakan Binali Yıldırım, “Buğdayla koyun gerisi oyun. Bizim beslenme geleneğimizde bu var. Sebze, diğer ürünler de muhakkak önemli ama tahıl ve et bizim için stratejik iki üründür. Bunların her yerde desteklenmesi için gereken tedbirli alacağız. Milli tarım projemizin çiftçimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bundan böyle meralarımız, alçak terör elemanlarıyla değil; çobanlarımızla, çiftçilerimizle ve ülkemizin hayvancılığıyla daha şenlenecek” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara