Etiket arşivi: bylock cezası

İstanbul’da flaş FETÖ soruşturması: 16 bin kişilik ByLock listesi Emniyete gönderildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul’da 130 bin kişinin, FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandıkları tespit edildi. Soruşturma kapsamında 130 bin kişinin pasaportu iptal edilirken 30 bin kişi hakkında incelemelerin devam ettiği belirtildi.

Akşam’dan Murat Kelkitoğlu’nun bugün kaleme aldığı yazısında ByLock listelerine ait bilgiler verildi. Kelkitoğlu’nun haberinde göre Bylock listeleri hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Son olarak sadece İstanbul Emniyeti’ne 16 bin kişilik bir liste daha yollandı. İlk tedbir olarak, bugüne kadar kendilerini gizlemeyi başarmış olan listedekilerin tamamının pasaportlarına el konuldu. Zira, öyle isimler vardı ki, deşifre olduklarını anladıklarında anında soluğu yurtdışında alabilirlerdi.

Kamuoyunun yakından tanıdığı STK yöneticileri, işadamları ve gazetecilerinin yer aldığı listedekileri duyunca ‘yok artık’ demekten kendimi alamadım.

MİT’in araştırmasına göre bu isimlerden birçoğu 2014 yılından itibaren ByLock kullanmaya başlamış, hatta aralarında ‘kırmızı liste’de olanlar dahi var… Yani çoğu örgütün yönetim kadrosunda olanların yer aldığı listedeler!

Neyse ki, İstanbul Emniyeti MİT’in yazısına istinaden ilk adımı atıp, kaçmalarını engelledi. Şimdi hesap verecekleri günü bekliyorlar!

Bu arada İstanbul Emniyeti’nin firarları önlemek için yoğun bir çaba sarf ettiğinin de altını çizmek isterim. Bu çerçevede 130 bin kişinin pasaportu iptal edildi, halen de 30 bin kişinin incelemesi sürüyor.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

ByLock’tan Tutuklanan FETÖ’cülerin Yargılanması Başladı (İlk Tutuklama Adana’dan)

Darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında terör örgütünün şifreli haberleşme programı ByLoc’u kullandıkları gerekçesiyle tutuklanan kişilerim yargılanmalarına başlanıldı.

Adana’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan ve meslekten ihraç edilen komiser yardımcısı Erdal Ergün, ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle terör örgütü üyeliği suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verilip tahliye edildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen komiser yardımcısı Erdal Ergün tutuklandı. Cep telefonunda yapılan incelemede Ergün’ün ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Savcı, Erdal Ergün hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Yöneltilen Suçlamaları Reddetti

Örgütle herhangi bir ilgisinin olmadığını öne süren Ergün, “Telefonuma ByLock programı indirmedim. Nasıl bulunduğunu bilmiyorum. Suçlamayı kabul etmem” diye savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, örgütün haberleşme sistemini kullandığını belirttiği Ergün’ü silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verip, temyiz sürecini dikkate alarak adli kontrol kararıyla tahliye etti.

5haber.com  | Adana
DHA