Etiket arşivi: bylock listesi

İstanbul’da flaş FETÖ soruşturması: 16 bin kişilik ByLock listesi Emniyete gönderildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul’da 130 bin kişinin, FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandıkları tespit edildi. Soruşturma kapsamında 130 bin kişinin pasaportu iptal edilirken 30 bin kişi hakkında incelemelerin devam ettiği belirtildi.

Akşam’dan Murat Kelkitoğlu’nun bugün kaleme aldığı yazısında ByLock listelerine ait bilgiler verildi. Kelkitoğlu’nun haberinde göre Bylock listeleri hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Son olarak sadece İstanbul Emniyeti’ne 16 bin kişilik bir liste daha yollandı. İlk tedbir olarak, bugüne kadar kendilerini gizlemeyi başarmış olan listedekilerin tamamının pasaportlarına el konuldu. Zira, öyle isimler vardı ki, deşifre olduklarını anladıklarında anında soluğu yurtdışında alabilirlerdi.

Kamuoyunun yakından tanıdığı STK yöneticileri, işadamları ve gazetecilerinin yer aldığı listedekileri duyunca ‘yok artık’ demekten kendimi alamadım.

MİT’in araştırmasına göre bu isimlerden birçoğu 2014 yılından itibaren ByLock kullanmaya başlamış, hatta aralarında ‘kırmızı liste’de olanlar dahi var… Yani çoğu örgütün yönetim kadrosunda olanların yer aldığı listedeler!

Neyse ki, İstanbul Emniyeti MİT’in yazısına istinaden ilk adımı atıp, kaçmalarını engelledi. Şimdi hesap verecekleri günü bekliyorlar!

Bu arada İstanbul Emniyeti’nin firarları önlemek için yoğun bir çaba sarf ettiğinin de altını çizmek isterim. Bu çerçevede 130 bin kişinin pasaportu iptal edildi, halen de 30 bin kişinin incelemesi sürüyor.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

MİT Çifte Teyit Yöntemi ile ByLock Listelerindeki Hataları Ayıkladı

Karar Gazetesinde yer alan habere göre Milli İstihbarat Teşkilatı, ByLock listelerindeki yeni hataları tekrar ayıkladı.

MİT kaynaklarından edinildiği belirtilen bilgilere göre yeni ByLock sorgusu adı verilen bir ekran geliştirildi ve ByLock listelerindeki hatalar ayıklandı.

Karar Gazetesinde yer ala haberde şu ifadelere yer verildi:

“KOMBS FETÖ/PDY Yeni Bylock Sorgusu” adı verilen ekranda yapılan sorgulamalar hataları giderdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile KOM Daire Başkanlığı’nın, emniyet, savcılık ve mahkemelerden gelen taleplere cevap verebilmesi amacıyla kullanımına açılan ekranda yeniden yapılan sorgular dava dosyalarına girmeye başladı. 267 sanıklı İzmir’deki darbe girişimi davasında 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebiyle yapılan sorgulama bunlardan biri oldu. Mahkemenin, KOM Daire Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, 206 sanığın ByLock sorgulamasının yeniden yapılması talep edildi. KOM ise raporunda 56 sanığın ByLock kullandığını mahkemeye iletti. Raporun “Hatalı TCKN numarası ya da ByLock kaydı bulunmayan ya da Sorgulama Esnasında Hata Oluşan TCKIMLIK Numaraları Kontrol Listesi” bölümünde de 153 sanık için “ByLock kaydı yoktur.”

MİT’in bu araştırmaları sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mağduriyetlerin giderilebilmesi için ByLock konusunda çifte teyit uygulaması yapacağı öğrenildi. Yapılacak bu çifte teyit uygulaması ile ByLock listelerindeki hataların düzeltileceği ve terör örgütü FETÖ ile bağlantısı olmayanların ortaya çıkarılacağı öğrenildi. ByLock kullandıkları belirtilen ancak ByLock kullanıcısı olmayanların, çifte teyit yöntemi ile aklanacağı belirtildi.

Alınan bilgilere göre öfte teyit yöntemi ile az sayıda kişinin ByLock ile bağlantısı olmadığı öğrenilirken, sayının az olmasına rağmen soruşturmanın ciddi anlamda kararlılıkla yürütüldüğü ve sonuçların kısa sürede ortaya çıkacağı öğrenildi.

Çifte Teyit ile Aklananlara Yeni KHK’da Yer Verilecek mi?

Kamudan ihraç edilen veya açığa alınanlardan, çifte teyit yöntemi ile aklananların yeni KHK ile kamuya iade edileceği öğrenildi.

5haber.com  |  Ankara
Kaynak: Karar

ByLock’taki Hatalar Giderildi-Yeni ByLock Listeler Savcılığa Gönderildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında terör örgütü FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturmalarda, gözaltıların büyük bir kısmı kişilerin terör örgütü FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullananlar arasından oldu. Ancak son günlerde gündemde yer alan haberlerde ByLock listelerinde bazı hataların olduğu ve yetkililerin bu hatalar üzerinde çalışma yürüttükleri ileri sürüldü.

Habertürk’ten Neşet Dişkaya’nın kaleme aldığı habere göre hatalı olduğu belirtilen ByLock listelerindeki hataların düzeltildiği ve mesaj içeriklerinin Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderildiği belirtildi.

Darbe girişimi sonrasında büyük bir titizlikle yürütülen araştırmada Milli İstihbarat Teşkilatı, ByLock üzerindeki çalışmaların büyük bir kısmını tamamladı Litvanya’da bulunan server’dan alınan bilgiler neticesinde listeler yeniden düzenlendi ve daha önce terör ve istihbarat şube müdürlüklerine gönderilen ByLock ve ByLoc2 listeleri birleştirildi. Litvanya’dan alınan bilgiler ile birlikte bu listeler birleştirildi ve güncellemesi yapıldı. Öte yandan MİT, bu listelerde hatanın olmaması için büyük bir titizlik ile çalışmaları yürüttü.

Çalışamalar Tamamlandı

Ortak Wi-Fi üzerinden yaşanan ByLock indirme sıkıntıları da hazırlanan bu listelerde düzeltildi. Çalışmalar tamamlandıktan sonra MİT, Türkiye’de ByLock kullandığı tespit edilen 122 bin ismin bulunduğu listeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Hazırlanan listeler illerde bulunan KOM’lara da gönderildi. Bu listelere bakarak KOM ekipleri, yaptıkları sorgulamalarda telefonun öncelikli olarak kim tarafından kullanıldığına baktı.  Öte yandan yapılan incelemelerde önceki listelerde yer almayan bazı ByLock kullanıcıları da ortaya çıktı.

Mesaj İçerikleri Çözülmek Üzere Başsavcılıklara Gönderildi

Hazırlanan listelerde bulunan ByLock kullanıcılarının toplamda 18 milyon mesaj içeriği ise çözülmek üzere listeler ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderildi.

5haber.com  |  Ankara
Neşet Dişkaya/Habertürk