Etiket arşivi: chp

Adana’da Ceyhan Belediye Başkanı görevden alındı

Adana’nın Ceyhan ilçesinin Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı Kadir Aydar görevden alınarak yerine kayyum atandı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde en fazla oyu alarak Ceyhan Belediye Başkanı seçilen Kadir Haydar geçmişte yargılandığı davalardan dolayı 24 aylık cezası yargıtay tarafından kesinleştiği anda İçişleri Bakanlığı tarafından Ceyhan belediye başkanlığı görevinden alınmış oldu.

CHP’li belediye başkanı Kadir Haydar’ın yerine kayyum atandı. Ceyhan’da halen kaymakamlık görevini yürüten Dr. Bayram Yılmaz Ceyhan Belediyesine kayyum başkan olarak atandı.

Sözcü gazetesinin haberine göre ilerleyen günlerde belediye meclisi toplanarak yeni seçip olup olmayacağına karar verecek.

Diğer Adana haberleri için tıklayınız.

İş Bankası Hisseleri Hazine Bakanlığına Mı Geçiyor ?

Uzun süredir tartışılan İş Bankasındaki Chp’nin hisseleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı iki haftaya kadar çalışma tamamlanır ve yasa meclise sunulur sözünden sonra yeni bir boyut kazandı.

Uzun süreden beri Adelet ve Kalkınma Partisi’nin bu konuda bir çalışma yaptığı biliniyordu.

AK Parti yönetimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılmak üzere CHP tarafından temsil edilen İş Bankası’ndaki yüzde 28,09’luk hissenin, Hazine’ye devrini bir kez daha gündemine aldı.

Chp böyle bir yasa çalışmasının Miras Hukukuna aykırı olduğunu yasa hazırlanıp Akp ve Mhp oylarıyla meclisten geçerse Anayasa Mahkemesinden oda olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden döneceği belirtiliyor.

Chp Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan İş Bankası’nda CHP tarafından temsil edilen hisselerin devrinin, 1950’lerde, daha sonra 12 Eylül askeri rejim döneminde elinden alındığını, ancak bunların yargıdan döndüğünü anımsattı.

“Anayasa’da miras ve mülkiyet hakkı mutlak haklar içinde korunmuştur, herhangi bir şekilde kanunla da müdahale edemezsiniz. ‘Ben kanun çıkardım, miras bırakılan bir şeyi de alıyorum’ diyemezsiniz. Miras ve mülkiyet hakkı temel haklardandır dokunulamaz devredilemez haklar arasındadır.

“İkincisi miras ve mülkiyet hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin, evrensel hukukun güvencesi altındadır, hiçbir şekilde müdahale edilemez. Onun için zaten darbe dönemlerinde hisseler alınsa bile, sonradan yargı kararıyla iade edilmiştir.” dedi

Böyle bir adımın “Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret” anlamı taşıyacağını kaydeden Tezcan, “Ben yaptım oldu” mantığıyla hareket edilse bile CHP’nin her platformda direneceğini söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin böyle bir düzenleme yapmasına ihtimal vermediğini de ifade eden Tezcan, her şeye rağmen böyle bir düzenleme yapılması halinde yargıdan döneceğini, eğer yargıdan dönmese bile nihai olarak AİHM’den döneceğini belirtti.

Adana Çalıştayı Sona Erdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün katıldığı Chp’nin Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı bu ay Adana’da yapıldı.

Adana’da yapılan çalıştay sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanları çalıştayın çok verimli geçtiğini birbirleriyle fikir alış verişinde bulunduklarını ifade ettikleri Adana çalıştayı sona erdi.

Çalıştay sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar “Yeni seçilen belediye başkanlarımızın, teslim aldıkları belediyelerin olağanüstü ekonomik zorluklar içerisinde olduğunu bütün Türkiye biliyor. Ama buna rağmen çok kısa sürede neler yapabileceklerini kamuoyuna gösterdiler. Kısa zamanda milletin parasının nasıl kullanılması gerektiğini tüm Türkiye’ye gösterdik.” diye konuştu.

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanları Adana çarşısında gezdiler. İlgi özellikle İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun üzerindeydi. Adana’da çok sevilen Ekrem İmamoğlu ile Adanalı vatandaşlar bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

ADANA ŞALGAMI NASIL YAPILIR ?

Adana Kebabı Tarifi; Adana Kebap Nasıl Yapılır?

ADANA’DA GEZİLECEK YERLER

VAZGEÇİLMEZ ADANA LEZZETLERİ

5haber.com’da bulunan Adana Haberleri için TIKLAYINIZ

CHP CNNTürk’ü Boykot Ediyor | Boykot’un CNNTürk’e Maliyeti Ne Kadar?

Chp’de Tuncay Özkan yapmış olduğu basın açıklamasında CHP’nin CNN Türk’e karşı boykot kararı aldığını açıkladı. Tuncay Özkan, “CNN Türk kanalının 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana iktidarın reklam ajansı gibi çalıştığını” söylerken, “Yurttaşlarımıza CNN Türk yayınlarını izlememelerini, çocuklarına izletmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

CNNTürk’ün tamamıyla iktidara yönelik haber yapmasından ve gerçekleri öğrenilmesine yönelik değil bir propaganda kanalı gibi çalıştığını belirten Özkan CNNTürk Yayınlarının izlenmemesini istedi.

Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Ekrem İmamoğlu 12 Şubat’ta Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge’ye  konuk olacağı programı parti kararından sonra iptal ettiğini duyurdu.

Boykot’un CNNTürk’e Maliyeti Ne Oldu?

CHP’nin almış olduğu boykot kararından sonra öncelikli olarak gözler CNNTürk’ün Twitter sayfasına çevrildi. Twitter’da yoğun bir şekilde CHP’liler takipten çıkarırken CNNTürk’ün 5 milyon 40 bin olan takipçi sayısı kısa süre içerisinde 5 milyonun altına indi.

4 Milyon 906 bin seviyelerine kadar gerileyen CNNTürk’ün takipçi sayısının CHP’nin boykot kararının yanlış olduğunu düşünen Ak Partililerin takip etmeye başlaması sert düşüşü önlemiş oldu.

Aynı zamanda daha önce CNNTürk’ü takip etmeyen kimi AFAD İl Müdürlükleri ile kamu kurum hesaplarının da CNNTürk’ü takip etmeye başlaması dikkat çekti.

Daha önce Doğan Media bünyesinde çalışmış ancak sonradan yolları ayrılmış kimi gazetecilerin takibi bırakmadığı da gözlerden kaçmazken 2009 yılında açılmış olan kanalın Twitter hesabında pasif durumda olan pek çok CHP’linin bulunduğu da görülüyor.

Bu boykotun esas amaçlarından biri de maddi olarak kanalı zor durumda bırakmak. CNNTürk’ün reklam gelirlerinde ne kadar değişim oldu henüz bilinmiyor ama Şubat ayı ortalaması, CNNTürk yüzde 3,84 reyting ile tüm kanallar arasında dokuzuncu sırada yer alırken bu rakam Ocak ayında yüzde 4,50 ile yedinci olarak görülmüştü. Buna rağmen CNNTürk şubat ayı ortalaması Aralık ayından yüksek bir konumda bulunuyor. Aralıkta bu oran yüzde 3,53 idi ve yine dokuzuncu sırada tamamlamıştı.

 

 

15 Temmuz Şehitleri İçin Toplanan Paraya Ne oldu ?

CHP, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile Beşiktaş terör saldırısı mağdurları için toplanan 397.2 milyon lira tutarındaki bağışların, şehit yakınları ve gazilere dağıtılması için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifin gerekçesinde bağışların yaklaşık 3.5 yıldır mağdurlara verilmediği vurgulandı ve “Şehit yakınları ve gaziler için devlete emanet edilen bağışlar ile bu paradan sağlanan nema miktarının hak edenlere verilmemesi, bu paranın fon olarak kullanıldığı tespitlerini haklı çıkarmaktadır” denildi ve 15 Temmuz Şehitleri için 397.2 milyon TL para toplandığını ve bu paraların şehitlerin ailelerine hala verilmediği belirtilerek T.B.M.M’ne kanun teklifi verildi.

Ahmet Hakan: “CHP’nin bu stratejiye karşı feraseti, kabiliyeti, sezgisi, organizasyonu yok”

Hürriyet gazetesi Yazarı Ahmet Hakan bugün kaleme aldığı yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve CHP ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Bugünkü köşesinde yayımlanan yazısında Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019 seçimleri stratejisini çözdüğünü söyledi ve şu ifadelere yer verdi:

“Anlaşıldı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’u kazanmak için… Ha bire CHP’ye vuracak.
*
Vuruşları da şu üç noktadan olacak:
*
– BİR: Özellikle değerler, kimlikler, inançlar üzerinden CHP’ye vurarak… Yüzde 70’lik muhafazakâr kesimi arkasında toplamaya çalışacak.
*
– İKİ: CHP’nin yaptığı küçük, büyük her türlü hatanın üzerine yüklenerek… Ahaliye “Onlar mı, ben mi? Seç!” demeye çalışacak.
*
– ÜÇ: CHP’nin geçmiş defterlerini açarak… Sağ kesime “Benim arkamda toplanın” mesajını vermeye çalışacak.
*
Kısacası…

Tayyip Erdoğan’ın tek bir amacı var:

“Ben gidersem CHP zihniyetiyle baş başa kalırsınız” cümlesini, ahalinin zihnine bir mıh gibi çakmak.
*
CHP’nin bu stratejiyi boşluğa düşürecek feraseti, kabiliyeti, sezgisi, organizasyonu olmadığına göre…
Bu stratejinin tutmaması için hiçbir neden yok.
*
Tabii ahali, “Yahu yeter! Sıkıldık artık! Hep aynı hikâye!” demezse…

İYİ DE O MEMURLAR KEMAL BEY’İN MEMURLARI MI?
CUMHURBAŞKANI Erdoğan, müftü nikâhına itiraz eden Kemal Kılıçdaroğlu’na şöyle seslendi: “Senin memurlarının lafını Anadolu’daki kız dinlemez ama bir hoca efendinin lafını Anadolu’daki kız da erkek de dinler”.
*
Çok merak ediyorum.
Kemal Bey çıkıp da “O memurlar nereden benim memurlarım oluyor Tayyip Bey” derse…
Nasıl bir cevap verilecek kendisine?”

Melih Gökçek Açıklaması

Hakan, yazısının devamında, İstifa haberleri ile son günlerde gündeme gelen ve istifa edeceği neredeyse kesinleşen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“MELİH GÖKÇEK’LE İLGİLİ ÇÖKEN ÜÇ ŞEHİR EFSANESİ

– ÇÖKEN EFSANE BİR: Melih bu! Kadir Abi’ye benzemez… Ne yapar ne eder… Ayakta kalır.
– ÇÖKEN EFSANE İKİ: Herkese dokunulur ama Melih’e dokunulamaz. Melih’i yemek hiç de kolay değildir.
– ÇÖKEN EFSANE ÜÇ: Melih’ten korkulur… Melih’ten çekinilir… O yüzden Melih’i götürmek istemezler.”

5haber.com  | Ankara

Melih Gökçek’ten Flaş İddialar: “Kemal Kılıçdaroğlu Tutuklanmaktan Korkuyor”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten flaş bir iddia geldi.

Melih Gökçek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı son dakika açıklamasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili flaş iddialarda bulundu. Tutuklu bulunan CHP’li Vekil Enis Berberoğlu’nun cezaevinden partiye haber gönderdiğini iddia eden Melih Gökçek, şu açıklamalarda bulundu:

“KILIÇDAROĞLU MİT TIRLARI BELGELERİNİ GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ”

“NE DEMİŞTİM… KILIÇDAROĞLU ADALET (!) YÜRÜYÜŞÜNÜ KENDİ TUTUKLANMASINDAN KORKTUĞU İÇİN YAPTI. ŞİMDİ BOMBA AÇIKLAMALARIMI DİNLEYİN. İNANIN BU DUYDUKLARIM HEPSİ CHP KAYNAKLIDIR… İÇİNDE ZERRE UYDURMA BİLGİ VARSA NAMERDİM… ŞİMDİ KOLTUĞUNUZA YASLANIP TWİTLERİMİ OKUYUN. BİLİYORSUNUZ KILIÇDAROĞLU MİT TIRLARI KONUSUNDA ENİS BERBEROĞLU’NA VERİLEN BELGELERİ DAHA ÖNCEDEN GÖRDÜĞÜNÜ BİRKAÇ YERDE İTİRAF ETMİŞTİ.

“KILIÇDAROĞLU TUTUKLANMAKTAN ÇEKİNDİĞİ İÇİN YÜRÜDÜ”

ENİS BERBEROĞLU’NUN; “Bana bu belgeleri Cumhuriyet gazetesine götürmem için KILIÇDAROĞLU verdi” DEMESİ KILIÇDAROĞLU’NUN TUTUKLANMASI VE ENİS BERBEROĞLU’NUN DIŞARI ÇIKMASI İÇİN KÂFİ. NİTEKİM KILIÇDAROĞLU ENİS’İN KENDİSİNİ ELE VERMESİNDEN ÇEKİNDİĞİ İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPTI. ANCAK BU YÜRÜYÜŞ ENİS’İ TATMİN ETMEDİ…

“SÖYLEYİN KILIÇDAROĞLU BENİ ÇIKARTTIRSIN”

ENİS ŞU ANDA KENDİNİ ZİYARET EDEN HER CHP’Lİ İLE KILIÇDAROĞLU’NA HABER GÖNDERİYOR. ENİS’İN İÇERDEN GÖNDERDİĞİ HABER ŞÖYLE; “Söyleyin KK’ya beni derhal içerden çıkarttırsın. Benim 25 yıl içeride çürümeye niyetim yok. Size bir ay süre. Çıkartmazsanız konuşurum ve bana belgeleri kimin verdiğini açıklarım.Ömür boyu İÇERDE yatamam,gidin KK’ya söyleyin”

“KILIÇDAROĞLU KENDİNİ KURTARMAK İÇİN YÜRÜDÜ”

ARKADAŞLARI ENİS’E; “AYIP ediyorsun, KK senin için yürüdü” DEYİNCE ENİS DEVAM EDİYOR; “O kendini kurtarmak İÇİN yürüdü.Beni içerden çıkartacaksınız o kadar.Nereye gidiyorsanız gidin beni içerden çıkartın.Bak diyorum, size bir ay süre,aksi taktirde konuşurum.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN GECE UYKULARI KAÇIYOR”

BU ANLATTIKLARIMA İNANMAYANLAR SÖYLEDİKLERİMİN DOĞRULUĞUNU TEST ETMEK İÇİN ENİS’İ HAPİSHANEDE ZİYARET EDEN CHP MV T.Ö.’A SORABİLİRLER. BUNUN ÜZERİNE KK BÜTÜN CHP MV’Nİ VE BÜROKRATLARINI SEFERBER ETTİ… EMEKLİ HAKİMLER ÇAĞRILDI, BİR TARAFTAN YARGITAY’DA ENİS İÇİN YOĞUN ÇABA SARFEDİLECEK, ÖTE TARAFTAN ANAYASA MAHKEMESİNE MÜRACAAT EDİLİP, CAN DÜNDAR GİBİ KARAR KESİNLEŞİNCEYE KADAR SERBEST KALMASI TEMİN EDİLECEK. ANAYASA MAHKEMESİNE MÜRACAAT EDİLDİ, HUKUKÇULARI ÇALIŞIYOR. KK’YI HAPİSHANE KORKUSU SARDI… HATIRLARSANIZ BEN KK’NIN ADALET (!) YÜRÜŞÜNÜN ADI; “ATEŞ PAÇAYI SARDI YÜRÜYÜŞÜ” OLMALI DEMİŞTİM. İNAN OLSUN ARKADAŞIM BİR CHP’LİNİN SÖYLEDİĞİ ŞUDUR; “KK’DA MORAL SIFIR. GECELERİ UYKULARI KAÇIYOR. ENİS İÇİN HERKESİ SEFERBER ETTİ.”

“ENİS İTİRAF DİLEKÇENİ VER”

BUGÜN HABER İNTERNET SİTELERİNE DÜŞTÜ. ALMAN MEDYASINA TÜRKİYE’Yİ ŞİKAYET EDEN KK; “BENİ TUTUKLAYABİLİRLER” DEDİ. BEN ENİS’İ GAZETECİLİK YILLARINDAN TANIRIM. HÜRRİYET’DE BANA HAKSIZLIKLAR YAPILDIĞINDA DEVREYE GİRERDİ. KİBAR İNSANDI. O NEDENLE BURDAN ENİS BERBEROĞLU’NA TAVSİYEM OLACAK… DOSTLARI ENİS’E MUTLAKA İLETSİNLER. ENİS KK’NIN SENİ KURTARMASINI BEKLEMEN BOŞUNA GAYRET YARIN YARGITAY KARARINI VERDİKTEN SONRA,İTİRAFIN İTİBAR GÖRMEYEBİLİR.BENCE ANAYASA MAHKEMESİNDEN RED KARARI ÇIKAR ÇIKMAZ DİLEKÇENİ VER KULLANILDIĞINI BİLİYORSAN, ÇOLUK ÇOCUĞUN VAR,NEDEN BOŞ YERE YATACAKSIN. SEN MELİH’İN TAVSİYESİNİ YABANA ATMA…”

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Apartman Toplantısına Katılan CHP Liderinden Flaş Açıklama: Karşımdakilerin hepsi..

Bir sitenin toplantısına katılan ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda site sakinlerinin sorusunu yanıtladı. Konu ile iglili açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Karşımdakilerin hepsi sabah ‘Kılıçdaroğlu’, öğle ‘Kılıçdaroğlu’, akşam ‘Kılıçdaroğlu’…Ne istiyorsunuz benden. Ben de Anadolu’da doğmuş 7 kardeşi olan bir anne, babadan geliyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, “Hepimizin hakkı güvence altına alınırsa vatandaş olarak, o hepimizin anayasası demektir. Ancak hepimizin değil de bir grubun hakkını güvence altına alırsa o anayasa uzlaşma belgesi değil egemenlerin belgesi olur” sözlerini söyledi.

Başkanın Kararname Çıkarma Yetkisi

Beylikdüzü’nde bir sitenin apartman toplantısında site sakinleri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, “Eyaletler, kamu-tüzel kişiliği olarak kurulabilir mi?” şeklindeki sorusuna Kemal Kılıçdaroğlu, “Devletin idari yapısını belirleme konusunda başkan kararname çıkarabilir. Dolayısıyla başkan arzu ederse mesela Trakya’da Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı birleştirip Trakya vilayeti yapabilir. Başına da bir vali atayabilir. Bir engel yok, Bu yetkiyi verip vermemek sizin elinizde. Ha bu başkan yapmadı ama bir başka başkan gelir yapar” ifadelerine yer verdi.

Demokrasilerde Yetki

“Bu referandumun A partisi B partisiyle ilgisi yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, “Bir başkan gelir çok akıllıdır, çok zekidir hiçbir şey yapmaz. Bir başkan gelir akıllı değildir, Türkiye’yi felakete sürükler. Bu nedenle demokrasilerde yetki bir kişiye verilmez. Yetki paylaştırılır. Bu sadece cumhuriyet döneminde değil Osmanlı’da da böyleydi. Osmanlı’da bir padişah var ancak Başbakan’da vardı. Adı neydi ‘Veziriazam’. Şimdi vezir yerine ‘bakan’, veziriazam yerine ‘Başbakan’, padişah yerine ‘Cumhurbaşkanı’ var. Padişah ile Cumhurbaşkanının farkı nedir? Padişahlıksa millet yoktur, ümmet vardır. Dolayısıyla herkes padişahın kulu ve kölesidir. Cumhuriyette ise herkes bireydir özgür vatandaştır. Bütün vatandaşlar eşittir” diye konuştu.

Sabah Kılıçdaroğlu, Öğlen Kılıçdaroğlu, Akşam Kılıçdaroğlu

Bir mahallelinin siyasetçinin dili ve üslubuyla ilgili kendi düşüncelerini açıklaması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetçilerin dilinin sert olmaması ve kucaklayıcı bir dili olması gerektiğine vurgu yaptı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Elbette siyasetçiler birbirini eleştirecektir. Çünkü bir siyasetçi A derken diğeri B öbürü de C diyebilir. Ama hangisinin doğru olduğuna vatandaş karar verir. Siyasetin dilinin iyi olması lazım. Sert olmaması lazım. Ben buna özen gösteriyorum, göstermeye de çalışıyorum. Ancak karşımdakilerin hepsi sabah ‘Kılıçdaroğlu’, öğle ‘Kılıçdaroğlu’, akşam ‘Kılıçdaroğlu’…Yav ne istiyorsunuz benden. Ben de Anadolu’da doğmuş 7 kardeşi olan bir anne, babadan geliyorum” ifadelerini kullandı.

Anayasa Açıklaması

Referandum sürecinde hiçkimseyle tartışmamaya özen gösterdiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Anayasayı oylayacağız. Anayasa hem benim hem de benim gibi düşünmeyenlerin de anayasası olacak. Hepimizin anayasası olacak. Dolayısıyla ne siyasi görüş ne etnik kimlik ne yaşam tarzı bu anayasayı ilgilendirmiyor. Anayasa hepimizin haklarını güvence altına alacak. Hepimizin hakkı güvence altına alınırsa vatandaş olarak, o hepimizin anayasası demektir. Ancak hepimizin değil de bir grubun hakkını güvence altına alırsa o anayasa uzlaşma belgesi değil egemenlerin belgesi olur” şeklinde konuştu.

Milletvekilliği Seçilme Yaşı

Anayasa değişikliğiyle milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülecek olmasına değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Hepimiz biliyoruz ki garibanın 18 yaşındaki çocuğu milletvekili olmayacak. 18 yaşındaki çocuk iş istiyor. Egemenler ne diyor; ’18 yaşında getireceğim kendi çocuğumu milletvekili yapacağım, askerlikten muaf olacak. Garibanın çocuğu da El-Bab’a gidecek, PKK ile mücadele edecek’. Bu nedenle o anayasaya biz ‘Hayır’ diyoruz.” diye konuştu.

Fotoğraf Çekildi

Toplantıya Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da katıldı. Toplantının sonunda vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Kemal Kılıçdaroğlu, site sakinleriyle fotoğraf çektirdi.

5haber.com  |  İstanbul
DHA

Marmarisli CHP Üyelerinden Sosyal Medyada Hayır Profil Resmi ile Tepki

AK Parti ve MHP’nin destek verdiği ancak, CHP ile HDP’nin karşı çıktığı yeni anayasa ve başkanlık sisteminde CHP’li üyeler yeni bir propaganda yöntemi buldu. CHP üyeleri Marmaris’te sosyal medyada profil fotoğraflarını ‘Hayır’ olarak değiştirerek bu konuda sergiledikleri tutumu sosyal medyaya taşıdı. Sosyal medyada başlatılan eyleme kısa sürede binlerce kişi destek vererek profilini değiştirdi.

TBMM’de yeni anayasa tartışmaları kavga ve tartışmalar içerisinde devam ederken ‘Evet mi, Hayır mı’ sorusu sosyal medya üzerinde geniş yankı buldu. Marmaris’te bir grup CHP üyesi, sosyal medya platformu Facebook üzerinden bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda “Bu akşam saat 21.00’de profillerimizi aynı anda tek tip yapıyoruz katılırsan ve katılımı arttırırsan çok mutlu olacağım. Sevgiler” yazıldı. Sosyal medyada çağrıya cevap veren kişiler, aynı anda kırmızı renk üzerine beyaz renkte ‘HAYIR’ yazılı profil olarak değiştirdi.

Yapılan paylaşımlarla 4 saatte yaklaşık 8 bin kişi tek tip profil yaparak eyleme destek verdi. Profil fotoğraflarının altına ‘Tepki mi gösteriyorum’, ‘Demokratik hakkımı kullanıyorum’ ve ‘Vatandaş olarak tavrımı ortaya koyuyorum, bunu da engelleyemezler’ yorumları yapıldı.

5haber.com  | Ankara