Etiket arşivi: Çin

Thy Uçağı Ankara’ya Acil İniş Yaptı

Türk Hava Yollarına ait Tahran-İstanbul Seferini yapan yolcu uçağı Ankara’ya acil iniş yapmak zorunda kaldı.

İran’ın Başkenti Tahran kalkan uçakta Corona Virüs Şüphesi bulunduğu bu yüzden Ankara ya acil iniş yapıldığı gelen bilgiler arasında olsa da Resmi bir açıklama yapılmadı.

Corona Virüs Çin’in Wuhan Kentinde ortaya çıkarak kısa zaman da Tüm Dünya’yı Etkisi altına aldı. Corona Virüs Henüz Türkiye’de Rastlanmadı.

Corona Virüsü Öldürmeye Devam Ediyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan hızla tüm hızıyla  dünyaya yayılan Corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 427’den 492’ye yükseldi.

Dünya Sağlık örgütünün tüm dünyada acil durum ilan ettiği Corona’ya karşı tüm önlemler alındığı halde ölüm sayınının önüne geçilemiyor.

Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam en az 23 ülkede görüldü. Virüsün Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor.

Ülkemizde Virüsün ortaya çıktığı ve yayıldığı andan itibaren virüsün Türkiye’ye gelmesini engellemek için Türk Hava Yolları Çin’e uçak seferlerini durdurmuştu.

Fırsatçılar İşbaşında | Koronavirüs Belasını Defeden Maskeler Satışta

Coronavirüs Planlanmış Bir Kurgu mu?

Koronavirüs Hakkında | Son Gelişmeler | Tedbirler | Tehlikesi | Semptomlar | Tedavi Yöntemleri

Koronavirüs Hakkında | Son Gelişmeler | Tedbirler | Tehlikesi | Semptomlar | Tedavi Yöntemleri

Koronavirüs veya diğer adıyla Wuhan Coronavirüsü ya da bilimsel tabiriyle 2019 n-COV hakkında pek çok şey yazılıyor. Peki derli toplu bir bilgi nerede var? Bu haberimizde Şubat ayının başı itibarıyla dünyadaki Koronavirüs vakalarını, son gelişmeleri, güncel rakamları, bulguları, korunma yöntemlerini ve ne kadar tehlikeli olabileceğini derledik.

Koronavirüs Alarmında 2. Ay Doldu

Koronavirüs ilk olarak 2019’un Aralık ayında haberdar olduğumuz bir vakaydı. Bu salgında 2 ayı doldurduk. Bu 2 ay içerisinde dünya alarma geçti, Çin’deki milyonlarca insan şehirlerde karantina altına alındı. Çin’de 10 günde devasa bir hastane inşaatı tamamlandı. Maskesiz sokaklara çıkmanın yasaklandığı, pek çok hava yolu şirketinin Çin’e uçuşlarını durdurması ve 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinin karantina altına alınması insanların paniğe kapılmasına sebep oldu.

Şimdiye kadar 2 aylık süre içerisinde toplam 21 ülkede Coronavirüs vakası görüldü. Pek çok hastane diğer hastalarını başka hastanelere sevk ederek sadece Coronavirüs ile mücadele için kaynaklarını ayırdı. Dünyada 12 binden fazla insana bulaşan hastalık bu süre içerisinde 259 kişinin ölümüne sebep oldu. 12 bin civarındaki vakalardan 100 kadarı Çin dışında gerçekleşirken başka ülkelerde sadece 1 ölüm gerçekleşti.

Ancak diğer ülkelerdeki 100 vakadan 80’inin görüldüğü insanlar Çin’e hayatı boyunca hiç gitmeyen insanlar. Bu durum virüsün bazı bünyelerde uzun saklanabilmesinden, yani kuluçka süresinin uzun sürmesinden endişe ederken dünyada toplamda kaç kişide bu virüsün bulunabileceği bilinmiyor.

Türkiye’de bu güne kadar hiç coronavirüs vakasına rastlanmadı. Çin’den getirilen vatandaşlarda tetkikler yapıldı ve buluntuya rastlanmadı.

SARS ve MERS ile benzerlik gösteren bu virüs, SARS’ta yüzde 10, MERS’te yüzde 40’lık bir ölüm oranına karşın 2019 n-COV virüsü yüzde 2.9 ila yüzde 4 arası bir ölüm oranına sahip. Peki bu denli düşük ölüm oranına rağmen neden güvenlik tedbirleri diğer iki salgından çok daha fazla? Çünkü Coronavirüs diğer iki kuzeni SARS ve MERS’ten çok daha hızlı yayılıyor. Örneğin SARS 40 günlük bir kuluçka süresinin ardından yayılmaya başlarken Koronavirüs 20 günün ardından yayılmaya başladı. Ayrıca coronavirüs 7 gün içerisinde 10 bin kişiye bulaştı. SARS’ta ise 2 bin kişiye hastalığın bulaşması yaklaşık 20 gün sürmüştü. SARS’ın yayılmasının durması 80 gün sürmüş ve bu süre içerisinde yaklaşık 8200 kişi etkilenmişti.

Bu oranlara bakarak bir tahminde bulunmak gerekirse Coronavirüs’ün SARS’ın hayatta kaldığı süre içerisinde 1 milyondan fazla kişiye bulaşacağını söylemek mümkün. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti.

Koronavirüs’ün Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs’ün belirtileri bugüne kadar rastlanan vakalarla derlenmiştir. Bu belirtiler her geçen gün yeni vakalarla değişebilir. Şimdiye kadar tespit edilen Koronavirüs salgın belirtileri şöyle;

39-40 dereceye ulaşabilen yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum yetmezliği. Bu belirtilerin hepsi veya birkaçının bulunduğu hastalar öncelikli tehlike sınıfında. Virüsü tehlikeli yapan unsurlardan biri de bu zaten. Çünkü bu semptomlardan sadece nefes darlığı ve solunum yetmezliği normal gripten farklı bir seyir gösteriyor. Dolayısıyla astım hastalığı olan birinin grip olması durumunda teşhis oldukça zor. Veya astım-bronşit teşhisi konulması oldukça olası.

Diğer bir risk ise bu belirtilerin hafif ve orta seyirde devam etmesi. Yani hastalık kuluçka süresindeyken hafif bir nezle olduğunuzu sanabilirsiniz. 1 hafta sonrasında virüs kuluçka süresini tamamlıyor ve semptomlar şiddetleniyor. Bu süreç içerisinde görülmüş olan vakaların yüzde 20’ye yakını yoğun bakım ünitelerine muhtaç kalmıştır. Hastalık şimdiye kadar yüzde 70’ten fazla erkeklerde görüldü.

Koronavirüs’ten Nasıl Kurtulunur?

Koronavirüs hakkında pek çok detay öğrenildi. Ancak henüz net bir tedavi yöntemi geliştirilemedi. Grip tedavisinde kullanılan ilaçlardan yüksek dozda veya başka ilaçlarla karıştırılarak kullanılmasıyla tedavi uygulanmaya çalışılıyor. Bu da hastalığın en fazla yavaşlatılmasını sağlıyor. Hastalığın bulaştığı diğer insanların kurtarılması için tedavinin bulunması hedefleniyor.

Hastanelerde tedavi altına alındığınız zaman yapılan en etkili çözüm şu an için organların iflas etmesini engelleyerek bağışıklığı kuvvetlendirmekten geçiyor. Bu sayede vücut bağışıklık kazanarak virüsü yenebileceği geliştirilen etkili çözümlerden biri.

Koronavirüs Bulaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Koronavirüs’ün ortaya çıktığı ortama dikkat edersek aslında çözüm gayet basit. Koronavirüs Vuhan kentindeki canlı hayvan pazarında oldukça sağlıksız bir ortamdan çıktı. Hijyen bu virüsün yayılmasını önlemek için en önemli etken. Bol sabunla el yıkamak şu an için en etkili çözüm olarak biliniyor. Temiz ellerle bile ağız burun ve gözlerinize dokunmayın. Pişmemiş etten uzak durun. Hastaysanız dışarı çıkmayın, hasta olan insanlardan uzak durun, elinize öksürmeyin ve hapşırmayın, mutlaka mendil veya peçete kullanın ve ikinci kez kullanmayın. Çin’e gitmiş, Çin’den gelmiş insanlardan uzak durun. Ancak Çin’den gelen kargolardan yana endişe etmenize gerek yok çünkü virüsün bir canlı bünyesinin dışında en fazla 3 saat yaşadığı tespit edildi. Evdeki hayvanınıza da Koronavirüs bulaşabilir ve bu hayvanlarınız için daha yüksek oranda öldürücüdür. Ancak evcil hayvanlardan insanlara bulaşabildiği henüz görülmedi. İnsanlara sadece vahşi hayvanlardan ve insanlardan bulaşabiliyor.

Hangi Hastaneye Gidilmeli

Türkiye’de Koronavirüs salgını için Sağlık Bakanlığı tarafından 25 hastane belirlendi. Eğer sizde de bu virüsün olduğunu düşünüyorsanız bu hastanelerden birine gitmeniz gerekiyor.

Adana’da: Adana Şehir Hastanesi.

Ankara’da: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi.

Antalya’da: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Bursa’da: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi.

Diyarbakır’da: SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Elazığ’da: Fethi Sekin Şehir Hastanesi.

Erzurum’da: SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Eskişehir’de: Eskişehir Şehir Hastanesi.

Gaziantep’te: Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Isparta’da: Isparta Şehir Hastanesi.

İstanbul’da: SBÜ Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

İzmir’de; Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kayseri’de: Kayseri Şehir Hastanesi.

Malatya’da: Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Sakarya’da: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Samsun’da: SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Trabzon’da: SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Van’da: SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Yozgat’ta: Yozgat Şehir Hastanesi.

Bulunduğunuz ilde Koronavirüs tedavisi için bir hastane yoksa en yakın hastaneye müracaat ederek nakil edilmeyi talep edebilirsiniz.

Çin’de 10 günde CoronaVirüs Hastanesi Tamamlandı

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede Çin’ e yayılan corona virüsü için yerinde etkin müdahale amacıyla sıfırdan bir hastane inşaatı başlatan Çinliler 9 günde hastaneyi tamamlama aşamasına geldi.

24 Ocak tarihinde başlanan devasa hastane inşaasının 3 Şubat tarihinde tamamlanarak hizmete girilmesi planlandı. Ancak elini çabuk tutan Çinliler hastanenin yapımını hemen hemen tamamladı.

Daha öncede kısa sürede devasa binalar inşa etmesi haberlerini duyduğumuz Çin, bu kez yatay mimarı olarak inşaa ettikleri hastaneyi yarından itibaren kullanıma açmayı planlıyorlar.

Çin’de şimdiye kadar 10 bin üzerinde coronavirüs vakası tespit edilirken 200 den fazla insan yaşamını yitirmişti. Yeni yapılan hastane ile tam bir karantina bölgesi uygulamayı hedefleyen Çinli yetkililer hastalığın daha fazla yayılmadan kontrol altına alınmasına çalışıyor.

Koronavirüs’ün ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde salgından etkilenen hastaları tedavi etmek üzere 23 Ocak’ta hastane inşaatına başlanmıştı. İnsaatın bittiği ve pazartesi hastalara hizmet vermeye başlanacağı bildirildi. Çin merkez televizyonu, yeni koronavirüsü bulaştığı hastaların, yeni hastanede askeri sağlık ekibi tarafından tedavi edileceğini duyurdu. Hastane için Wuhan’ da şehrin dış bölgelerinde 25 km ileride bir göl kenarında etrafı boş arazi seçilmişti. 24 Ocak’ta başlanan hastane yapımından sonra 3 Şubat’ta tedaviye başlanacağını Çin televizyonları duyurdu. Gece gündüz işçiler 10 gün içinde durmadan çalışıp hastanenin inşaatını bitirdiler.

5haber.com sitesini takip ederek coronovirüs ile ilgili son dakika gelişmelerine ulaşabilirsiniz.

Ölü Sayısı Artıyor

Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan Corona Virüsü can almaya devam ediyor. Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 259’a yükseldi.

Vaka sayısında ise bir günde 2 bin 101 artış yaşandı. Ülke genelinde Corona virüsüyle enfekte olan hasta sayısının bugün itibarıyla 11 bin 791 olduğu açıklandı.

Bunun üzerine Türk Hava Yolları Çin’e uçuşlarını durduğunu açıkladı. Bu yüzden dolayı Çin’de 42 tane Türk Vatandaşı Mahsur kaldı. Bunun üzerine Askeri Kargo uçağı Çin’e giderek vatandaşlarımızı ülkemize getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü sebebiyle tüm Dünya’da Acil durum ilan etmişti.

Corona Virüsü ile ilgili tüm haberlere ulaşmak için tıklayınız.

THY Çin Uçuşlarını Durdurdu

Türk Hava Yolları Çin’e uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Bugün Türk Hava Yolları yapmış olduğu resmi basın açıklamasında Corona virüsü sebebiyle Çin’e 9 Şubat’a kadar Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlediğimiz seferlerini durdurduğunu duyurdu.

Çapa’daki Çinli çocuk ve Adana’daki hastalarla ilgili Coronavirus açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum İlan Etti

Corona virüs ile ilgili diğer haberleri görmek için tıklayın. 

 

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum İlan Etti

Dünya Sağlık Örgütü Dünya’da yayılan CoronaVirüsü için acil durum ilan etti. Şuana kadar 170 kişinin öldüğü Coronavirüsünden bin kişinin üzerinde Corona virisü şüphesiyle gözlem altında tutuluyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan basın toplantısında DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel ölçekte acil durum ilan edilmesinin nedeninin “Çin’de değil, diğer ülkelerde yaşananlar” olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, virüsün sağlık sistemleri zayıf ülkelere yayılmasından endişe duyduklarını belirtti.

DSÖ, şu ana kadar Çin dışında 18 ülkede 98 vaka tespit edildiğini, ancak hayatını kaybeden olmadığını açıkladı.

Ülkemizde Şuana kadar Coronavirüsüne rastlanmadı.

Dünya’da Corona Virüsü Alarmı

İlk Defa Çin’in Wuhan Kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü için Dünya’da alarm verildi.

Ölü sayısının her geçen gün artması ve hastalığa yakalananların sayısınında da sürekli artışın olmasından dolayı dünya sağlık örgütü çok ciddi uyarılar yapmaya başladı.

Şuana kadar 170 kişinin öldüğü ve toplamda 7 bin 711 hastalık vakasının gerçekleştiği açıklandı.

Ülkemizde Corona virüs hastalığına henüz yakalanan olmadı. Ancak geçtiğimiz günlerde İstanbul’da 2 Çinli Turist hastalığı taşıma riskinden dolayı ülkesine geri gönderildi. Adana’da hastaneye kaldırılan Çin vatandaşı da temiz çıktı.

Corona Virüsü dünyada yaklaşık 10 ülkede görüldü. Virüsün daha da yayılmasından şüphe ediliyor.

Corona Virüsü Türkiye’ye Mi Geldi ?

İlk defa Çin’in Wuhan kentinde  12 Aralık 2019’da ortaya çıkan, bugüne kadar 106 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü kâbusu şimdi de bizim kapımızı mı çaldı?

Aksaray’da öksürük ve bulantı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan 10’u Çinli turist, 2’si Türk 12 kişi, ‘corona virüsü’ şüphesi ile tedbir amaçlı gözetim altında tutuluyor.

Sağlık Bakanlığı’na gönderilen kan örneği sonuçlarının beklendiği, herhangi bir bulguya rastlanmazsa 12 kişinin taburcu edileceği belirtildi.

Corona Nedir ?

Corona Virisü ilk defa Çin’inWuhan Kentinde ortaya çıkan şuana kadar Çin Dışında Kanada ve Amerika da görülen ilk başta grip gibi burun akıntısı ve yüksek ateş yapan bir çeşit enfeksiyondur.