Etiket arşivi: corona

Covid-19 Krizinde Dünya İMF’den Yardım İstedi

Yeni Tip Corona Virüs nedeniyle Dünya genelinde 1929 yılında ki Büyük Buhran’dan sonra ki en büyük küresel krizde tüm ülkelere vatandaşlarını koruyabilmek için bir çok iş yerini, Avm’yi , Sinema,Tiyatro, Lokantalar gibi bir çok yer kapatılarak Vatandaşlarını Covid-19 adlı virüse karşı korumaya çalıştılar. Ancak Bu durum bir çok ülkeyi zor durumda bırakarak ülkeleri ekonomik krizin içerisine soktu.

Bundan dolayı bu küresel krizde tüm Ülkeler İMF ( Uluslararası Para Fonu) ile görüşmelere başladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dünya ülkelerinin yarısının koronavirüs salgınının neden olduğu kriz nedeniyle ekonomik yardım talebinde bulunduğunu açıkladı.

Benzeri olmayan bir aciliyet durumuyla karşı karşıya olduklarını söyleyen IMF Başkanı Georgieva, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu durum kötü yönetim ya da hatalar yapıldığı için oluşmadı. Ülkelere hızlı fon tedarikinde bulunuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bilindiği üzere İMF Türkiye’ile de görüşmelerde bulunulduğunu açıklamış daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak İMF ile görüşme yapmadıklarını açıklamışlardı.

 

 

Bakan Soylu : Testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var

İçişleri bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada ; “Şuana kadar emniyet teşkilatımızda 30 , jandarma teşkilatımızda 18 , ayrıca 4 kaymakamımız 1 valimiz ve yine diğer teşkilatlarımızda salgınla karşı karşıya kalan bir bölümü semptom gösteren bir bölümü de pozitif çıkan mesai arkadaşlarımız var.” Şeklinde konuştu. Bakan Soylu şuanda 21 İlimizde 50 belde köy ve mezrayı karantinaya aldık.

Süleyman Soylu , polis , imam , vali , jandarma , kızılay , öğretmen , devletin bütün birimleri 725 bin yaşlı insanımızın evine gittik. Diyerek açıklamada bulundu.

Bakan Soylu , şehirler arası yolcu taşımacılığı yüzde 98. 9’u düştü ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Bugünkü Corona Virüs Tablosunu Açıkladı

Sağlık Bakanlığı 31.03.2020 Tarihli olan Corona Virüs’ten kaynaklı güncel verileri internet sitesinde paylaştı, Bugün Açıklanan verilere göre ;

Bugün Yapılan testlerle beraber toplam test sayısı 92.403’e ulaştığını bu test sonuçlarına göre toplam vaka sayısının 13.531’e çıktığını, bugün yapılan  test sayısının 15.422 olup haftalardır yapılan en yüksek test sayısına ulaştığını, bugünkü vaka sayısının ise 2704 olduğunu ve  bugün hayatını kaybedenlerin kişilerin  sayısının 46’ya ulaştığını açıkladı.

Bu sayılara göre bugün Türkiye’de salgının ilk açıklandığı tarihten itibaren kaybedilen en yüksek hasta sayısı olduğu açıklandı.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? İzin belgesi e-Devlet’ten alınacak

Salgın haline gelen koronavirüs tedbirleri kapsamında salgını azaltmak amacıyla şehirler arası seyahatlerin kısıtlandığı valilik izni ile zorunlu halde olanlar için izin verileceği açıklanmıştı. Vatandaşlar bu açıklamadan sonra nasıl izin alacağını araştırmaya başladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşların artık kaymakamlıklara gitmesine gerek yoktur seyahat izin belgesi e – Devletten yapılacaktır. Sonuç ise cep telefonunuza gelecektir.

Dışarıdan aldığımız sebze ve meyveleri nasıl yıkayıp muhafaza etmeliyiz?

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeni ile eve aldığımız yiyecekleri aldıktan sonra temizlemeden yemek sağlığınız açısından tehdit olabilir. Korona virüs etkisini göstermeye devam ederken bizler de korunmaya çalışacağız. Aldığımız sebze meyveleri yeterince temiz olduğunu anladıktan sonra dolaba kaldırmalıyız.

Sebze ve meyvelerde bulunan kimyasallarla birlikte aklımıza takılan aldığımız  yiyeceklerde virüs var mı diye düşünmeden edemiyor insanlar.

Pazar ve manavlardan aldığınız ürünleri nasıl yıkamalıyız?

Sebze ve meyveler aldıktan sonra bol su ile yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeleri geniş kaba alarak  bir miktar beyaz sirke dökün ve yiyeceklerinizi 10 dk içinde bekletin daha sonra  sade su ile tekrar yıkayın ve  kuruladıktan sonra dolaba kaldırın.

Evde Dezenfekten ve Sirke Nasıl Hazırlanır ?

Özellikle marul maydonoz gibi yeşilliklerinizi  ilk olarak temiz su ile bir kez yıkayın daha sonra geniş kaba su doldurun ve içine beyaz sirke dökün bir tatlı kaşığı  karbonat dökün ve  15 dk bekletin  daha sonra yıkayın sade suda ve bir süzgece alıp yarım saat bekletip dolaba kaldırabilirsiniz.

Marketlerden aldığınız paketli ürünleri sabunlu su ile yıkayıp kurulayın yada aldığınız paketli ürünleri , bakliyatlarınızı erzak kabına boşaltabilirsiniz daha güvenli olacaktır.

Çarşı ve pazar , manav gibi yerlerde virüs taşıyan insanlar hapşurup öksürdüklerin de meyve sebzelere virüs bulaşabilir bu virüsler bir kaç saat üzerinde durur bunun için en büyük önlem titizlikle yıkamaktır.

Meyve ve sebzelerinizi alırken taze olmasına dikkat edilmelidir. Çürük , ezik ,lekeli ürünleri almayınız.

Çarşı ve pazara çok acil işiniz olmadıkça çıkmayınız çıktığınızda da sakin kalabalık olmasına dikkat edin.  Sosyal mesafenizi koruyun en az bir metreden fazla yaklaşmayın  sebze meyvelerinizi aldıktan sonra yüzünüze dokunmayın.

28 mart Türkiye koronavirüs vaka sayısı

Dünya genelini etkileyen koronavirüs salgını  Türkiye’yi de kapsadı. Covid 19 her geçen gün Türkiye’de de etkisini gösteriyor. Sağlık Bakanlığı 28 mart vaka sayılarını açıkladı.

Türkiye’de bugüne kadar toplam 55.464  test yapıldı. Bugünkü test sayısı 7.641 oldu. Bugünkü hasta sayısı 1.704 oldu. Hayatını kaybeden sayısı ise 16 oldu. Toplam can kaybı 108 oldu.

İyileşen hasta sayısı 70 , Toplam vaka sayısı 7.402 , Toplam yoğun bakım hastası 445, entube hasta sayısı 309 oldu.

Haftasonu Piknik Yapmak , Balık Tutmak, Spor Yapmak Yasaklandı

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada Koronovirüsten korunma kapsamında yeni önlemi alındı.

Genelgeye göre 28 29 mart tarihleri de dahil olmak üzere virüsle mücadele sağlanıncaya kadar hafta sonlarında il ve ilçelerde vatandaşların spor yapması, balık tutması, piknik yapması gibi faaliyette  bulunulması yasaklandı.

Görevliler tarafından sokaklarda zorunlu olmadıkça dışarıda olan vatandaşların evde kalmaları için duyuru yapılacaktır. Bu Karar il ve ilçeler için haftaiçi de uygulamaya geçebilir.

Yeni tip koronavirüs önlemi kapsamında salgının yayılarak insan hayatının tehlikeye atılmasını engellemek amacı ile vatandaşların evlerinde kalması konusunda sürekli uyarıda bulunan İç İşleri Bakanlığı 81 İl valiliğine genelge gönderilerek vatandaşların piknik yapması, Balık tutması , spor yapması yasaklandığı açıklanmıştır.