Etiket arşivi: Corona virüs

13.04.2020 Tarihli Corona Virüs Tablosu Açıklandı

Corona Virüs’e Ülkemizde bu hastalığa yakalananların sayısı artmaya devam ederken iyileşenlerin ve vefaat edenlerinde sayısı artmaya devam etti.

Corona Virüs tüm Dünyayı çok feci bir şekilde etkilemişken ülkemizde de bu artış devam ediyor.

Toplamda 1296 kişi ülkemizde vefaat ettiği bildirildi. Bugün Açıklanan rakamlara göre bugün içerisinde 34.456 testin yapıldığını ve bunlardan 4093 kişide hastalığa rastlandığını,bugün hastaneden iyileşerek çıkan kişilerin sayısı ise 511 kişi olduğu açıklandı ve bugün hayatını kaybedenlerin sayısının ise 98 olduğu açıklandı.

Corona Virüs’te Son Veriler Açıklandı!!!

Dünya’ya da ve Türkiye’de Hayatı etkileyen ve milyonlarca kişinini evlerinde kalmasına sebep olan Corona Virüs’ün Türkiye’deki bilançosu git gide ağırlaşıyor.

Bugün açıklanan verilere göre 96 can kaybının yaşandığı günde 28.578 tes yapılıp 4056 adet yeni vakanın ortaya çıktığı ve 296 kişinin ise iyileştiği bildirildi.

Corona Virüs’ün bugün açıklanan tablosuna göre toplam can kaybı 908’e yükselirken toplam yapılan test sayısı 276.338 oldu.

Türkiye’de ilk olarak 10 Mart’ta tespit edilen Corona virüs’ün toplam vaka ve hayatını kaybeden kişi sayıları gün gün aşağıdaki şekilde görüldü;

10 Mart: 1 vaka
13 Mart: 5 vaka
14 Mart: 6 vaka
15 Mart: 18 vaka
16 Mart: 47 vaka
17 Mart: 98 vaka, 1 ölü
18 Mart: 191 vaka, 2 ölü
19 Mart: 359 vaka, 4 ölü
20 Mart: 670 vaka, 9 ölü
21 Mart: 947 vaka, 21 ölü
22 Mart: 1236 vaka, 30 ölü
23 Mart: 1529 vaka, 37 ölü
24 Mart: 1872 vaka, 44 ölü
25 Mart: 2 bin 433 vaka, 59 ölü
26 Mart: 3 bin 629 vaka; 75 ölü
27 Mart: 5 bin 698 vaka; 92 ölü
28 Mart: 7 bin 402 vaka; 108 ölü
29 Mart: 9 bin 217 vaka; 131 ölü 
30 Mart: 10 bin 827 vaka; 168 ölü
31 Mart: 13 bin 531 vaka; 214 ölü
1 Nisan: 15 bin 679 vaka; 277 ölü
2 Nisan: 18 bin 135 vaka; 356 ölü
3 Nisan: 20 bin 921 vaka; 425 ölü
4 Nisan: 23 bin 934 vaka; 501 ölü
5 Nisan: 27 bin 89 vaka;   574 ölü
6 Nisan: 30 bin 217 vaka; 649 ölü
7 Nisan: 34 bin 109 vaka; 725 ölü
8 Nisan: 38 bin 226 vaka; 812 ölü
9 Nisan: 42 bin 282 vaka; 908 ölü

Adana’da Yeni Corona Virüs Önlemi

Adana Valiliği Corona Virüsü ile ilgili yeni önlemlerini duyurmaya başladı. Buna göre Adana’nın Tüm ilçelerinde hemen hemen her gün yapılan semt pazarları yalnızca Bir gün yapılacağını halka duyurdu.

Adana Valiliği’nin yapmış olduğu basın açıklaması;

İlimizin tüm ilçelerinde kurulan pazarlar tek gün kurulacaktır. Sabah başlayıp akşam bitirilecektir. Bu uygulamaya 10/04/2020 tarihinden itibaren geçilecektir.
Bu kararın tüm pazar esnafına duyurulmasına karar verilmiş ve karara uymayanlar hakkında “Emre Aykırı Davranış” fiilini düzenleyen 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32/1. Maddesi gereğince yaptırım uygulanacaktır.
Şeklindeki basın açıklaması ile Adana halkına duyurdu.

6 Nisan Corona Virüs Son Durumu

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de Corona Virüs verileri giderek artıyor.

Corona Virüs’ün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son durum verileri şu şekildedir.

Ülkemizde bugün yapılan test sayısı 21.400 kişiye yapıldığı halde 3148 kişide Corona Virüse rastlandığı ,Bugün gün içerisinde 75 kişinin Corona Virüs sebebiyle canını kaybettiği, 284 kişinin ise hastalığı yenerek sağlığına kavuştuğu açıklandı.

Türkiye’de Durum Ağırlaşıyor

Corona Virüs sebebiyle Türkiye’de bugün yaşamlarını yitiren ve iyileşen hasta sayısı az önce Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde açıklandı.

Bu duruma göre bugün Türkiye’de 19.664 Adet testin yapıldığını ve bu kişilerden 3013 kişi de vakaya rastlandığı açıklandı.

Bugün 76 kişi ise Corona Virüs sebebiyle hayatlarını kaybederken Türkiye de toplam Vefaat eden sayısı 501 kişiye ulaştı.

Hastalığa yakalanıp bugün taburcu olan sayısı 302 toplamda ise 782 sayısına ulaştı.

Koronovirüs açıklamasından sonra marketler boşaltılıyor

Sağlık bakanı Fahrettin Koca dün gece Koronavirüs vakasının  Türkiye’de tespit edildiğini açıklamıştı. Bakan Koca’nın açıklamasından sonra marketlerin boşaltıldığı görüldü. Koronavirüs henüz hangi şehirde olduğu belli olmamasıyla vatandaşlar tedbir amaçlı kendilerini sağlama almak için şimdiden erzak alışverişlerini yaptı.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda koronavirüs olayının ciddiyetini gösteriyor. Birçok market raflarında erzak ve temizlik malzemelerinin, dezenfekte malzemelerin tükendiği görülüyor.

Yetkililer vatandaşların bu kadar paniğe kapılmamasını söylüyor. Önlemlerini almalarını ,virüsten korunmak  için  yapılması gerekenlere dikkat etmeleri gerektiğini belirttiler. Vatandaşlar sosyal medyada boşaltılmış marketlerin fotoğrafını atarak stok için yüklü miktarda alışveriş yapıldığını gösteriyor. Türkiye’nin dört bir yanından eczane ve market raflarının boşaltıldığı görülüyor.

Türkiye’de İlk Corona Virüs Vakası Görüldü. İşte Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca gece 00,30’da düzenlediği basın toplantısında Corona Virüsü testi pozitif çıkan hastanın olduğunu belirterek hastalığın, virüsün Türkiye’ye bulaştığını resmen açıkladı. Bu saatten sonra daha dikkatli olup hastalığın kitlelere yayılmasını önlemek için tedbirli olunması gerekliliğini unutmamalıyız. Aşağıdaki yazımızda Corona Virüsü ile detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs’ün Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs’ün belirtileri bugüne kadar rastlanan vakalarla derlenmiştir. Bu belirtiler her geçen gün yeni vakalarla değişebilir. Şimdiye kadar tespit edilen Koronavirüs salgın belirtileri şöyle;

39-40 dereceye ulaşabilen yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum yetmezliği. Bu belirtilerin hepsi veya birkaçının bulunduğu hastalar öncelikli tehlike sınıfında. Virüsü tehlikeli yapan unsurlardan biri de bu zaten. Çünkü bu semptomlardan sadece nefes darlığı ve solunum yetmezliği normal gripten farklı bir seyir gösteriyor. Dolayısıyla astım hastalığı olan birinin grip olması durumunda teşhis oldukça zor. Veya astım-bronşit teşhisi konulması oldukça olası.

Diğer bir risk ise bu belirtilerin hafif ve orta seyirde devam etmesi. Yani hastalık kuluçka süresindeyken hafif bir nezle olduğunuzu sanabilirsiniz. 1 hafta sonrasında virüs kuluçka süresini tamamlıyor ve semptomlar şiddetleniyor. Bu süreç içerisinde görülmüş olan vakaların yüzde 20’ye yakını yoğun bakım ünitelerine muhtaç kalmıştır. Hastalık şimdiye kadar yüzde 70’ten fazla erkeklerde görüldü.

Koronavirüs’ten Nasıl Kurtulunur?

Koronavirüs hakkında pek çok detay öğrenildi. Ancak henüz net bir tedavi yöntemi geliştirilemedi. Grip tedavisinde kullanılan ilaçlardan yüksek dozda veya başka ilaçlarla karıştırılarak kullanılmasıyla tedavi uygulanmaya çalışılıyor. Bu da hastalığın en fazla yavaşlatılmasını sağlıyor. Hastalığın bulaştığı diğer insanların kurtarılması için tedavinin bulunması hedefleniyor.

Hastanelerde tedavi altına alındığınız zaman yapılan en etkili çözüm şu an için organların iflas etmesini engelleyerek bağışıklığı kuvvetlendirmekten geçiyor. Bu sayede vücut bağışıklık kazanarak virüsü yenebileceği geliştirilen etkili çözümlerden biri.

Koronavirüs Bulaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Koronavirüs’ün ortaya çıktığı ortama dikkat edersek aslında çözüm gayet basit. Koronavirüs Vuhan kentindeki canlı hayvan pazarında oldukça sağlıksız bir ortamdan çıktı. Hijyen bu virüsün yayılmasını önlemek için en önemli etken. Bol sabunla el yıkamak şu an için en etkili çözüm olarak biliniyor. Temiz ellerle bile ağız burun ve gözlerinize dokunmayın. Pişmemiş etten uzak durun. Hastaysanız dışarı çıkmayın, hasta olan insanlardan uzak durun, elinize öksürmeyin ve hapşırmayın, mutlaka mendil veya peçete kullanın ve ikinci kez kullanmayın. Çin’e gitmiş, Çin’den gelmiş insanlardan uzak durun. Ancak Çin’den gelen kargolardan yana endişe etmenize gerek yok çünkü virüsün bir canlı bünyesinin dışında en fazla 3 saat yaşadığı tespit edildi. Evdeki hayvanınıza da Koronavirüs bulaşabilir ve bu hayvanlarınız için daha yüksek oranda öldürücüdür. Ancak evcil hayvanlardan insanlara bulaşabildiği henüz görülmedi. İnsanlara sadece vahşi hayvanlardan ve insanlardan bulaşabiliyor.

Corona Virüs Şüphesi Hangi Hastaneye Gitmeli?

Türkiye’de Koronavirüs salgını için Sağlık Bakanlığı tarafından 25 hastane belirlendi. Eğer sizde de bu virüsün olduğunu düşünüyorsanız bu hastanelerden birine gitmeniz gerekiyor.

Adana’da: Adana Şehir Hastanesi.

Ankara’da: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi.

Antalya’da: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Bursa’da: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi.

Diyarbakır’da: SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Elazığ’da: Fethi Sekin Şehir Hastanesi.

Erzurum’da: SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Eskişehir’de: Eskişehir Şehir Hastanesi.

Gaziantep’te: Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Isparta’da: Isparta Şehir Hastanesi.

İstanbul’da: SBÜ Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

İzmir’de; Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kayseri’de: Kayseri Şehir Hastanesi.

Malatya’da: Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Sakarya’da: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Samsun’da: SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Trabzon’da: SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Van’da: SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Yozgat’ta: Yozgat Şehir Hastanesi.

Bulunduğunuz ilde Koronavirüs tedavisi için bir hastane yoksa en yakın hastaneye müracaat ederek nakil edilmeyi talep edebilirsiniz.

Son Dakika Haberi: Türkiye’de Yeni Corona Virüs Vakası açıklandı

Coronavirüs Planlanmış Bir Kurgu mu?

Koronavirüs’e karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılır?

Uzaktan Eğitime Karar Verildi. Evden Eğitim Nasıl Olacak ? 3GB İnternet Hediyesi

 

Dünya’da Corona Virüsü Alarmı

İlk Defa Çin’in Wuhan Kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü için Dünya’da alarm verildi.

Ölü sayısının her geçen gün artması ve hastalığa yakalananların sayısınında da sürekli artışın olmasından dolayı dünya sağlık örgütü çok ciddi uyarılar yapmaya başladı.

Şuana kadar 170 kişinin öldüğü ve toplamda 7 bin 711 hastalık vakasının gerçekleştiği açıklandı.

Ülkemizde Corona virüs hastalığına henüz yakalanan olmadı. Ancak geçtiğimiz günlerde İstanbul’da 2 Çinli Turist hastalığı taşıma riskinden dolayı ülkesine geri gönderildi. Adana’da hastaneye kaldırılan Çin vatandaşı da temiz çıktı.

Corona Virüsü dünyada yaklaşık 10 ülkede görüldü. Virüsün daha da yayılmasından şüphe ediliyor.