Etiket arşivi: cumhurbaşkanı

Hangi Günler Sokağa Çıkma Yasağı Var?

Salgın nedeni ile alınan tedbirler kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası sokağa  çıkma yasağı uygulanacak tarihler belli oldu.Cumhurbaşkanı Erdoğan 16, 17 ,18 , 19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını bildirdi.

Dün 65 yaş üstü vatandaşlarımızın 4 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasını kaldırdık. Çarşamba günü yine aynı saatler arasında 0 – 14 yaş arası, cuma günü 15 – 20 yaş grubu aynı imkanlardan aynı saatte yararlanacaklardır. Herhangi bir olumsuz durum olmadığı taktirde , bu uygulamayı sürdürmeyi planlıyoruz.

16 , 17, 18 , 19 , Mayıs günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 17 Mayıs Pazar günü yaşlılarımız sokağa çıkabileceklerdir.

 

Üniversiteler 15 Haziranda Açılacak mı?

Üniversiteler koronavirüs önlemleri nedeniyle 23 Mart tarihinden itibaren eğitime uzaktan devam ediyordu. Öğrenvilerin merk ettiği üniversiteler ne zaman açılacak sorusu oldu. Koronavirüs önlemi nedeni ile Önlisans, Lisans ve Lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler talep etmeleri halinde 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecekler.

Cumhurbaşkanı Kabine toplantısı sonrası Üniversiteler hakkında konuştu. Erdoğan Üniversitelerin 15 Haziranda açılacağı ve bu eğitim kurumların akademik takvimlerine geri dönebileceğini açıkladı.

YÖK é Devletin ilgili kurumlarından 1 Haziran 2020 ‘den itibaren 14 gün boyunca salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla , 15 Haziran 2020 tarihinden sonra üniversitelerimizde de normale dönüşün ilk aşaması başlayacaktır. ” açıklamasını yaptı.7

YÖK’ten Sevindirecek Açıklama geldi

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı’nın ilk oturumu TYT için sadece bu yıl geçerli olmak şartıyla 135 dakikalık verilen süreye ek olarak 30 dk daha eklendi ve 165 dk ‘ya çıkartıldı uygulama sadece bu yıl için geçerli sayılacaktır.

Bir Sevindirici haber daha vererek YÖK öğrencileri sevindirdi.  Üniversite Baraj Puanı bu seneyle sınırlı kalmak kaydıyla 180’den 170’e çekildi.

YÖK Açıklama yaptı ;

Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Covid-19 küresel salgınına karşı göstermiş olduğu başarılı süreç ile ilgili olarak geçilmesi planlanan normalleşme sürecinin değerlendirildiği ve belirlendiği Kabinenin kararı doğrultusunda Yükseköğretim Kurumları Sınavı, ÖSYM tarafından gerekli koruyucu önlemler alınarak 27 – 28 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır. diye belirtildi.

 

65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altına Müjde

Cumhurbaşkanı Edoğan Kabine toplantısı sonrası açıklama yaparak İLk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır diyerek. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı bu hafta sonu pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arası gerçekleştiryoruz . dedi.

20 yaş altında iki grup halinde uygulayacağız 0 – 14 yaş grubu 13 mayıs çarşamba günü 11.00 le 15.00 arasında dışarı çıkabilecek.

 

7 İlde Giriş Çıkış Yasağı Kalktı – 24 İlde Yasak Devam Ediyor

Koronavirüs salgın nedeni ile alınan önlemler kapsamında 31 İl için Giriş çıkışlar  uygulanmaktadır. Cumhur Başkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası  açıklama yaparak 7 İlde seyahat yasağının kalktığını duyurdu.

İşte o iller ; ERZURUM, ANTALYA, MERSİN, MUĞLA, AYDIN, HATAY, MALATYA  olarak 7 il için yasak kalktı. Giriş Çıkış yasakların bu geceden itibaren kalkacağını bildirdi. Diğer geriye kalan 24 il için 15 gün daha yasağın uzatıldığını bildirdi.

Seyehat Yasağı bulunan 24 il hangileri?

Seyahat yasağı 15 gün uzatılan 24 il;
ADANA, ANKARA, BALIKESİR, BURSA, DENİZLİ, DİYARBAKIR,
ESKİŞEHİR, GAZiANTEP, İSTANBUL, İZMİR, KAHRAMANMARAŞ,
KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, MANİSA, MARDİN, ORDU, SAKARYA,
SAMSUN, ŞANLIURFA,TEKİRDAĞ,TRABZON,VAN, ZONGULDAK
Tek çift ticari plakalı taksi uygulamasını 15 Mayıs’ta kaldırılacağını açıkladı.

Cumhur Başkanı Erdoğan : Bayram Sonrası Normal Hayata Geçmeyi hedefliyoruz..

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs salgınına ilişkin “Ramazan ayı boyunca  tedbirlere en üst seviyede riayeti sağlayarak inşallah, bayram sonrası ülkemizin normal hayata geçişini hedefliyoruz. Türkiye olarak dünyanın tamamı gibi koronavirüs ile yoğun bir mücadele içindeyiz.

Geldiğimiz noktada salgını yatay seyre geçirmeye başladığımızı görüyoruz. Türkiye yeniden yapılanma sürecinin merkezinde yer alma fırsatı elde etti. Salgın ekonomik sonuçları itibari ile 2. Dünya savaşından sonraki en büyük krize dönüştü. Türkiye’nin bu salgından etkilenmemesi mümkün değil ama biz önlemimizi erken aldık.”  dedi

Kalabalık yerlerde maske takmak zorunlu oldu

Koronavirüs salgın nedeni ile ülkemizde birçok tedbirler alınmaya devam ediyor. Cumhur başkanı Erdoğan Açıklama yaparak Koronnavirüsten korunma tedbirleri olarak yani tedbirler aldıklarını açıkladı. Alınan tedbirler kapsamında kalabalık yerlerde maske takmanın zorunlu olduğunu açıkladı. Pazar yerleri , market gibi yerlerde insanların maske takması zorunlu oldu. “4 Nisan Cumartesi tarihinden itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır.

Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, yarından itibaren İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka riayet edilecektir. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.”

Erdoğan, “Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığını hem de onlarla temas edenlerin sağlığını güvence altına almaktır. Ülkemizde hayatı ne zaman normalde döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek, salgının seyrini o derece hızlı kontrol altına alır ve tehdidi tamamen ortadan kaldırabiliriz. Aksi halde bugün üzüntüyle takip ettiğimiz kimi ülkelerin durumuna düşmemiz kaçınılmazdır. Milletime güveniyorum. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerine şahit olabiliyoruz.” dedi.

Türkiye Şehitlerine Ağlıyor

Türkiye İdlibden Gelen Şehit haberlerine ağlıyor. Suriye idlibde Türk askerlerinin bulunduğu gözlem noktalarına Şam rejimi tarafından düzenlenen saldırıda 33 askerimiz Şehit düşerken , 32 Askerimiz ise yaralandı.Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Geceyi aralıksız olarak diplomatik trafikle geçirerek bunların bedelini ödetecekleri açıklamalarında bulundular.

Nato ve Abd Türkiye’ye destek açıklaması yaptılar.

Türkiye akşam saatlerinde Suriye’nin İdlib kentinden gelen şehit haberleriyle sarsıldı. İdlib’de ‘rejim kuvvetleri’ tarafından yapılan hava saldırısında 33 askerin şehit olduğu, Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından açıklandı.

Beştepe’de yapılan 6 saat süren Güvenlik Zirvesi ise sona erdi. Zirve sonrası açıklama yapılmadı.Hatay Valisi Rahmi Doğan, ilk olarak 9 askerin şehit olduğunu açıklarken, ilerleyen saatlerde ise şehit olan askerlerin 33 olduğunu açıkladı. Vali Doğan açıklamasında şunları söyledi: “Bugün idlib’te TSK mensuplarına karşı yapılan saldırı sonucu 29 Mehmetçiğimiz şehit oldu, diye paylaşmıştık. Ağır yaralılarımızın olduğunu ifade etmiştik.
Ağır yaralı olan askerlerimizden 4 tane Mehmetçiğimiz daha şehit olmuştur. Hava saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Diğer yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Şuan itibariyle 32 yaralımız var ve bu yaralı askerlerimizin hiçbirinin hayati tehlikesinin olmadığını söyleyebilirim.Bu yaralılarımızın bütün tedavileri sağlık personelimiz tarafından yerine getirilmektedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Beştepe’de acil toplantı

İdlib’den gelen şehit haberlerinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de acil toplantı düzenledi. 
Bölgeden gelen ilk bilgiler konusunda değerlendirme yapılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan, kuvvet komutanları ve güvenlik bürokrasisiyle acil toplantı yaptı. 6 saat süren kritik toplantı sonrasında açıklama yapılmadı.

Beştepe’den ilk açıklama geldi. İdlib’den gelen şehit haberlerinin ardından, Beştepe’den yapılan ilk açıklama İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Fahrettin Altun yaptığı açıklamada, “Hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

CHP’de toplantı, vekiller Hatay’a gidiyor.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aynı saatlerde yansıyan bilgileri değerlendirmek üzere parti genel merkezine geçti ve partideki kurmaylarıyla değerlendirme toplantısına başladı. CHP’li milletvekillerinden Serkan Topal, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur ve Suzan Şahin’in de saat 23.45 uçağıyla Hatay’a hareket ettiği öğrenildi.

Erdoğan, Akşener’le görüştüİyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib’de meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Çelik: Katil rejim bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde verecekAKP Sözcüsü Ömer Çelik, gelen şehit haberlerinin ardından yaptığı açıklamada “Katil rejim ve onu cesaretlendirenler bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde vereceklerdir” dedi.

Devrik Lider Hayatını Kaybetti

Mısır’da uzun süreli Devlet Başkanlığı yapan Hüsnü Mubarek Hayatını Kaybetti.

Hüsnü Mubarek Arap Baharından sonra Mısır da büyük ayaklanmalar olmuş yerine yardımcısını geçirmişti ancak Halkın direnişi devam ettirmesinden sonra Şuanda ki Cumhurbaşkanı Sisi Mısır da darbe yaparak yönetime el koymuştu.

Muhammed Hüsnü Sadi Mübarek olan Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı, 4 Mayıs 1928’de dünyaya geldi.

Hüsnü Mubahrek Mısır da Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın bir suikast sonucu öldürülmesinin ardından 1981’de Mısır Cumhurbaşkanı oldu.

30 yıl Mısır’ı demir yumrukla yöneten Hüsnü Mübarek Arap Baharı gösterileri sırasında devrilen liderler arasında yer aldı.
Ortadoğu’da “Arap Baharı” adı verilen süreçte yaşanan halk eylemleri sonucu Şubat 2011’de görevini yardımcısı Ömer Süleyman’a devrederek istifa etti.
Görevi bırakmasıyla sonuçlanan sürecin ardından oğulları Ala ve Cemal ile birlikte tutuklandı ve yargılandı.
Yargılama sonucunda müebbet hapse mahkum edilen Hüsnü Mübarek 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra 24 Mart 2017’de serbest bırakılmıştı.