Etiket arşivi: cumhurbaşkanlığı

Döviz ve Altın İşlemlerinde Vergi Arttırıldı

Türkiye’de son günlerde Doların 7’TL yi geçmesi üzerine Ekonomide yeni önemler alınmaya başlandı ve Altın,Döviz alımı gibi işlemlerde vergi arttırıldı.

Döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi oranları artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.

Yeni vergi oranlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte 100 ABD Doları alacak bir kişi, 1 ABD Doları vergi ödeyecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın elinde döviz alım satımında geçerli olan BSMV’yi yüzde 2’ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor.

Daha önce kambiyo işlemi olarak değerlendirilmeyen altın işlemleri de geçen hafta bu kapsama alınmış ve binde 2’lik vergiye tabi hale getirilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan son kararla birlikte bankalarda açılan altın hesaplarında da alım satım vergi oranı yüzde 1’e yükseltildi.

Bunun üzerine bu durum Türkiye’de Ekonomistlerde tepkiye sebep oldu.

Türkiye’de Piyasa Kontrolünün amaçlandığını ve uzun vadede Türkiye’nin imajı için olumsuz etki yapacağını dile getirdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Kanuna Onay Verdi

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen son dakika bilgilerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 kanun onayladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından geçen kanunlar, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı kanunlar:

1. 6999 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü Arasında İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün Türkiye’de Kurulması Hakkında Anlaşmaya Ek Değişiklik Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

2. 7000 sayılı “Kalıcı Organik Kirleticilere İlişkin Stockholm Sözleşmesine İlave Edilen Anlaşmazlıkların Çözümü Hakkında Ek-G’nin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

3. 7001 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Ekvador Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

4. 7002 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Komorlar Birliği Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

5. 7003 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Moritanya İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

6. 7004 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fas Krallığı Hükümeti Arasında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

7. 7005 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Madagaskar Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”,

8. 7007 sayılı “Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasının Tadil Edilen Eklerinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, resmi gazete haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Ankara’da Darbe Oluyor İddiası Vatandaşları Tedirgin Etti (Ankara’da Neler Oluyor?)

Ankara’da önceki gece sosyal medya üzerinde bir iddia dolaştı. Yayılan iddiada yeni bir darbe girişimi var söylentileri paniğe neden oldu.

Ankara’da dün gece yarısından sonra sosyal medya üzerinden bir iddia yayıldı. Yayılan iddiada bir askeri hareketlilik olduğu ve yen bir darbe girişimi olabileceği söylendi. Bu iddiaları sosyal medya üzerinde duyan bazı vatandaşlar, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giderek nöbet bekledi.

İddiaların sosyal medya üzerinde yayılmaya başlaması ile birlikte AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı. Külünk yayımladığı mesajda vatandaşların sakin olmasını, böyle bir durumun olmadığını söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk Twitter adresi üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Sakin olun değerli kardeşlerin, Her şey kontrol altında.” ifadelerini kullandı.

Bu mesaj sonrasında rahatlayan vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde nöbetlerini tamamladı ve evlerinin yolunu tuttu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, kamu haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Son Dakika: Nihat Hatipoğlu YÖK Üyeliğine Atandı (Nihat Hatipoğlu Kimdir?)

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen son dakika bilgilerine göre Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine seçildiği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ” Sayın Cumhurbaşkanımız, Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Bakanlar Kurulunca yapılan seçimini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 6 ncı maddesinin (b) fıkrası gereğince onaylamıştır. ”

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Kimdir?

11 Mayıs 1955 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelen Nihat Hatipoğlu, Siirt ve Malatya’da ilkokul eğitimini tamamladı. 1975’te Uşak İmam Hatip Lisesi’ni ve Uşak Lisesi’ni tamamladı.

1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı. Aynı Fakültede Hadis Ana Bilim dalında Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü adlı çalışmasıyla doktor, 2000 yılında da Doçent oldu. 2012 yılında ise Profesör oldu. Şu anda Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Hadis Ana bilim dalı Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 1985-1987 yılları arasında Mısır’da Arapça üzerine eğitim gördü. İmam Hatip, Kur’an Kursları Müdürlüğü görevlerini yaptı. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanından Garo Paylan’ın Soykırım Sözlerine Sert Yanıt | SON DAKİKA

TBMM’de devam eden anayasa görüşmeleri sırasında HDP Milletvekili Garo Paylan tarafından kullanılan soykırım ifadesine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’dan yanıt geldi.

Yalçın Topçu, “Her ülkenin haini vardır, her ülkenin o ülkenin hak ve menfaatlerini düşünen insanı vardır. Soykırımdan bahsedenler önce 21. yüzyılda Hocalı’da yaptıkları soykırımın hesabını vermeliler” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu katılığı bir programda yaptığı açıklamada, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın, önceki gece TBMM Genel Kurulunda kullandığı “soykırım” ifadesi ile ilgili, “Her ülkenin haini vardır, her ülkenin o ülkenin hak ve menfaatlerini düşünen insanı vardır. Türkiye çok büyük bir ülkedir, Türkiye, Türkiye’den de büyük bir ülkedir onun için bu büyük ülkenin Meclis’inde de sokağında da her yerinde bu ülkenin kahramanları olduğu gibi alçakları da olur hainleri de olur. Bundan hiçbirimizin gocunmasına gerek yoktur. Bu dünya üzerinde insanlıkla ilgili hangi devlet, hangi millet, hangi şahıslar soykırım yaptıysa Allah onları kahretsin. Bizim tarihimizde asla böyle şeyler söz konusu değil. 0 bin yıllık Türk tarihi bu dünyanın üzerine adaleti, merhameti ve barışı getirmiştir. Bizim dedelerimiz Tanrı Dağı’ndan inip Anadolu’ya, Malazgirt’e girdikleri andan itibaren Mezopotamya’nın çocukları ile, Balkanların çocukları ile, Afrika’nın çocukları ile, Hicaz’ın çocukları ile kucaklaşmışlar ve Hira’ya çıkıp ‘İnnemel mû’minûne ihvetun’ (Mü’minler ancak kardeştirler) emrinin gereğini bir hakkın binlerce yıl uygulamış bir millettir. Biz savaşlara bir ahlak getirdik. Savaşları istemeyiz ama savaş yaptığımız zamanlarda bile o savaşın bir ahlakı vardı. Türk tarihinin savaşlarında asla kadınların ırzına geçilmedi, çocuklar asla öldürülmedi, medeniyetten, insanlıktan bahsedenler 21. yüzyılda Bosna’da, Kosova’da kadınların ırzına geçti, çocukları katletti. Şimdi bütün dünyanın gözü önünde Şam’ı, Halep’i, Musul’u, Bağdat’ı yaşanmaz hale getirdi. Arakan’da Müslüman çocuklara eziyet yapılıyor ve bütün dünyanın gözü önünde Karabağ’da alçak, zalim, haksız bir Ermeni işgali devam ediyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz ve yüksek sesle haykıracağız. Soykırımdan bahsedenler önce 21. yüzyılda Hocalı’da yaptıkları soykırımın hesabını vermeliler. Türkiye Devleti ve milletli olarak Ermenilerin Hocalı’da 21. yüzyılda yaptıkları soykırımın takipçisiyiz ve işgalin son bulmasını istiyor ve bütün uluslar arası organizasyonlarda bunu dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Soykırım Tartışması

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin 11’inci maddesi görüşülürken söz alan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın Ermenilere ‘soykırım’ yapıldığı iddiası gerginliğe neden oldu.

AK Parti milletvekilleri, ‘soykırım’ ifadesinden dolayı Garo Paylan’ın özür dilemesini istedi. Ancak Paylan konuşmasına “Bir zamanlar yüzde 40 idik. Bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki; ben bunun adına soykırım diyorum. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Bir zamanlar atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Adını siz koyun o zaman. Biz yok hükmündeyiz. Binde bire düşmüşüz,” diye devam edince AK Partili milletvekilleri masaya vurarak protestoda bulundu.

Bazı Ak Partili milletvekilleri kürsüye doğru yaklaşırken, HDP’li Sırrı Süreyya Önder, Paylan’ı kendi sıralarına götürdü. Ak partili milletvekilleri Paylan’a “Ermeni diasporasının ifadelerini kullanamazsın burada. Böyle ifade özgürlüğü olmaz. Bu ne edepsizlik, bu ne şahsiyetsizlik” diye tepki gösterdi.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın tartışmanın uzaması üzerine birleşime ara verdi.

5haber.com  | Ankara