Etiket arşivi: deaş

TSK’dan Son Dakika Açıklaması: “El Bab Tamamen Kontrol Altına Alındı”

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir son dakiak açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında operasyonların devam ettiği El Bab’ın terör örgütlerinden temizlendiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri geçen yıl 24 Ağustos’ta, Türkiye sınırının terör unsurlarından temizlenmesi amacıyla Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattı ve Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nden, Suriye’nin terör örgütü DEAŞ denetimindeki Cerablus kentine geçti. Aynı gün TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri Cerablus’ta kontrolü sağlayarak, sınır hattında ilerleyini sürdürdü. Sırasıyla Rai ve Dabık bölgelerini de temizleyerek iç kesimlere inen TSK ve ÖSO güçleri, geçen 8 Aralık’ta DEAŞ’ın Rakka’nın ardından ikinci merkezi olan El Bab’a yönelik harekat başlattı. Günler süren harekatın ardından bir süredir kontrolü sağlandığı El Bab’ın bugün tamamın ÖSO güçlerinin kontrolüne girdiği duyuruldu.

TSK’dan da konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, başta siviller olmak üzere kutsal ve tarihi mekanlar, kamu bina ve tesisleri ile temel ihtiyaçlara yönelik kaynaklara zarar verilmemesi esas alındığı ve harekatın uzaması pahasına büyük titizlik içerisinde hareket edildiği kaydedilerek şöyle denildi:

“TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu unsurlarınca gerçekleştirilen harekat kapsamında; 25 Ağustos 2016’da Cerablus DEAŞ terör örgütü işgalinden kurtarılmış, harekata güney istikametinde devam edilerek, 29 Ağustos 2016 itibarıyla Sacur Çayı’na kadar olan bölge PYD/PKK terör örgütü unsurlarından temizlenmiş, 2 Eylül 2016 tarihinde Rai bölgesinden ilerleme sağlanarak, 4 Eylül 2016’da harekat icra edilen bölgedeki hudut hattımız DEAŞ terör örgütünden tamamen arındırılmış, 16 Ekim 2016 tarihinde Dabık ve Suran bölgelerinin kontrol altına alınmasıyla birlikte DEAŞ terör örgütü mensubu teröristlerin topraklarımıza yönelik katyuşa ve uzun menzilli top atışları tehdidi ortadan kaldırılmış, Fırat doğusunda bulunan DEAŞ terör örgütünün ağırlık merkezini oluşturan Bab meskun mahallinin kontrol altına alınması kapsamında; 8 Aralık 2016 tarihinden itibaren Bab çevresindeki arazi kesimleri ve meskun mahallerinde bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hale getirilerek, Bab’ın; kuzey-doğu ve batıdan kuşatılması ve tecridi, 8 Şubat 2017 tarihinde, Bab şehir merkezinin ele geçirilmesine yönelik harekat başlatılarak şehre hakim konumda bulunan Akil Tepesi’nin kontrolü, 24 Şubat 2017 itibarıyla, Bab’ın tüm mahallelerinde kontrol sağlanmıştır. Halen, kontrol altına alınan bölgelerde bulunan engel, mayın/EYP’lerin temizlenmesi faaliyetleri devam etmektedir. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında; toplam 230 meskun mahal ve 1925 kilometre kare alanda kontrol sağlanmıştır. Azaz bölgesi ile birlikte şu anda 2225 kilometrekare alan ÖSO kontrolündedir. Harekatın hedeflerine ulaşmasında ve böyle başarılı bir sonucun elde edilmesinde, hiç kuşkusuz en büyük pay başta hayatlarını bu uğurda hiç çekinmeden feda eden aziz şehitlerimize, operasyonlarda yaralanan ve harekat boyunca kahramanca mücadele eden silah arkadaşlarımıza aittir. Harekatta hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Ayrıca; vatanlarının kurtarılmasında DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele ederken şehit olan ÖSO mensuplarına da Allah’tan rahmet ve yaralananlarına acil şifalar diliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri; her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, sabır, kahramanlık ve fedakarlıkla tehdidin kaynağı neresi olursa olsun, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

5haber.com  | Ankara

DHA

Numan Kurtulmuş’tan Flaş Açıklama: “DEAŞ’ın Bir Elinde ABD, Diğer Elinde Rus Silahı..”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan son dakika açıklaması geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Eyüp Bahariye Mevlevihanesi’nde İstanbul Dostluk Derneği’nin “Cumhurbaşkanlığı Sistemine Dostlarla Birlikte Evet” adlı programına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada amiral gemi olduğunu belirterek, Türkiye’nin güçlü olmaması için ikinci Sykes-Picot’yu uygulayan güçlerin en büyük hedeflerinden biri olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Onun için FETÖ’nün sırtını sıvazlarlar. Onun için El Bab’da savaşıyor bizim askerlerimiz, El Bab’da karşısındaki DEAŞ militanının bir elinde Amerikan silahı bir elinde Rus silahı… Bir kasaba falanca ülkenin desteklediği örgütlerin elinde öteki falanca örgütlerin elinde. Bu coğrafyada PYD denilen unsurun eline her türlü silahları, hatta zırhlı araçları verenler kimler ve niçin veriyorlar?” dedi.

DEAŞ’ı Kim Çıkardı?

“Dünyanın dört bir tarafından asla bir araya gelmemiş adamlar sosyal medya üzerinden örgütlenecekler ve DEAŞ diye bir örgüt ortaya çıkaracaklar” diyen Kurtulmuş, “Bunu bu millete anlatamazsınız. DEAŞ’ı kim çıkardı? Bunlara siyasi destekleri, lojistik destekleri, mühimmat desteklerini kim verdi? Boko Haram’ından Taliban’ına kadar El Kaide’sine kadar bu coğrafyada farklı isimlerde onlarca örgüt nasıl oldu da birkaç yıl içinde ortaya çıktı ve maalesef hala Ortadoğu’daki bu çatışmanın sonuçları konuşuluyor ama maalesef uluslararası camia bu çatışmanın nedenleri üzerinde odaklanmıyor” şeklinde konuştu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

El-Bab’dan Flaş Haber!! DEAŞ’ın Sözde Emiri Öldürüldü

Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen son dakika bilgilerine göre önceki gün gerçekleşen hava operasyonunda terör örgütü DEAŞ’ın sözde emirlerinden Ebu Husen Tunusi içinde bulunduğu araç ve korumalarıyla birlikte vuruldu. Hürriyet’te yer alan habere göre, Tunusi’nin terör örgütünün Rakka’da etkili olan kritik isimleri arasında yer aldığı, sözde emirin özel olarak seçilip El Bab’a gönderildiği iddia ediliyor.

TSK’dan Açıklama

TÜRK Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar bin 171’i ölü, 117’si yaralı ve 6’sı yakalanmak üzere toplam DEAŞ mensubu bin 294 terörist; 291’i ölü, 4’ü yaralı ve 11’i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 306 terörist etkisiz hale getirildiğini, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 883 hedefe 965 bomba atıldığını, ayrıca tespit edilen 2 bin 392 El Yapımı Patlayıcının ve 42 Mayının imha edildiğini açıkladı.

TSK, Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında, 22-29 Aralık tarihinde Diyarbakır,Lice ve Bitlis,Tatvan bölgelerinde orta çaplı operasyonların icra edildiğini bildirdi. Operasyon kapsamında ,23 teröristin etkisiz hale getirildiği, 22 adet El Yapımı Patlayıcı, 14 adet piyade tüfeği, 7 adet tabanca, 6 adet av tüfeği, 1 adet makineli tüfek, 140 kg. amonyum nitrat, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile El Yapımı Patlayıcı yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirildiği belirtildi. Şırnak/Uludere bölgesinde 1 mağara, Siirt/Eruh bölgesinde 2 mağara, Mardin/Mazıdağı Konur Mahallesi bölgesinde 1 sığınak, Batman,Sason Kelhasan Köyü Yamaçlı Tepe bölgesinde 2 sığınak, Tunceli/Hozat Aşağışavaliler Mahallesi bölgesinde 1 sığınak olmak üzere toplam 7 adet sığınak ve mağara, çok miktarda yaşam ve gıda maddesi ile örgütsel dokümanın bulunarak imha edildiği mağarave sığınakların kullanılamaz hale getirildiği kaydedildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, yürütülen operasyonlar sayesinde terör örgütünün Diyarbakır, Lice, Bitlis,Tatvan, Şırnak,Uludere, Siirt,Eruh, Mardin,Mazıdağı ve Tunceli,Hozat bölgelerinde ağır zayiata uğratıldığını açıkladı.

Büyük Bir Alan Kontrol Altına Alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:”Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında: TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 225 meskûn mahal ve bin 860 kilometrekare’lik alan kontrol altına alınmıştır. 09 Aralık tarihinde başlayan El Bab Harekatı’nda batıdan ve kuzeyden şehrin hemen çevresinde yer alan mahallelerine ulaşılmıştır. El Bab’ın, ele geçirilmesine yönelik planlı harekâtın icrasına devam edilmektedir. DEAŞ’ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekât sürdürülürken; PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar bin 171’i ölü, 117’si yaralı ve 6’sı yakalanmak üzere toplam DEAŞ mensubu bin 294 terörist; 291’i ölü, 4’ü yaralı ve 11’i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 306 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından 883 hedefe 965 bomba atılmıştır. Ayrıca tespit edilen 2 bin 392 El Yapımı Patlayıcı ve 42 Mayın imha edilmiştir. Gelinen bu aşamada TSK; Fırat Kalkanı ve Musul Harekâtı kapsamında koalisyonun gerektirdiği işbirliği ve koordinasyon esaslarını gözeterek destek faaliyetlerine devam etmekte, teröristle mücadelenin gerektirdiği kolluk kuvvetlerine destek kapsamında da operasyonel faaliyetlerini yerine getirme azim ve kararlılığını sürdürmektedir. “

Fırat Kalkanı Harekatı’ndan Acı Haber Geldi: 1 Şehit , 9 Yaralı

Fırat Kalkanından acı haber geldi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 118’inci gününde 1 askerin şehit olduğunu belirtildi. Yapılan açıklamaya göre, harekatın 118’inci gününde terör örgütü DEAŞ’lı 218 hedefi karadan ve havadan bombalanarak imha edildi. Harekatta 11 terörist de etkisiz hale getirildi, Özgür Suriye Ordusu’nun da harekat sırasında 4 askeri yaralandı. Harekatın son durumuna ilişkin Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, şöyle denildi:

“Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 11 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 4 muhalif yaralanmıştır. DEAŞ terör örgütünün El Bab meskun mahallinde gerçekleştirdiği bombalı araç saldırısı sonucu ÖSO unsurlarına destek sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu kahraman 1 personelimiz maalesef şehit olmuştur. Kahraman şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, TSK personelimize ve yüce milletimize baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 156 DEAŞ hedefi ateş destek vasıtaları ile ateş altına alınarak baskı altında tutulmuş/ imha edilmiş/ etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait toplam 52 hedef imha edilmiştir.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Son Dakika!! Fırat Kalkanında DEAŞ Saldırısı: 6 Türk Askeri Yaralandı

Suriye’nin kuzey bölgesinde başlayan ve bölgedeki terör unsurlarının ortadan kaldırılması için başlatılan Fırat Kalkanı Harekatında terör örgütü DEAŞ, Türk askerlerine yönelik saldırı düzenlendi. DEAŞ militanları tarafından düzenlenen saldırıda 6 Türk Askeri ile birlikte bazı ÖSO askerleri de yaralandı. Yaralanan 6 asker, Kilis Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 107 günden beri Suriye’de devam eden ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda, El Bab bölgesine terör örgütü DEAŞ tarafından saldırıda bulunuldu. Saldırıda Türk askerleri ile birlikte bazı Özgür Suriye Ordusu askerleri yaralandı. Yaralılar arasında bulunan 6 Türk askeri, sınır hattına getirilerek, burada hazır bekletilen ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil serviste tedaviye alınan yaralı askerlerin sağlık durumlarını iyi olduğu belirtildi.

32 Terörist Öldürüldü

Suriye’de devam eden ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda terör örgütü DEAŞ’a ait 13 hedef, karadan ve havadan ateş altına alınarak imha edilirken 32 terörist etkisiz hale getirildi.

Konu ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DEAŞ terör örgütü tarafından kullanılan 3 adet tank, 2 kontrol noktası, 3 barınma yeri, 3 karargah binası, 1 bomba yüklü araç toplam 12 hedef ateş altına alınarak imha edilmiştir. Hava taarruzları sonucu ilk tespitlere göre 23 DEAŞ mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda, DEAŞ terör örgütüne ait 1 zırhlı araç ve 9 mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 22 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 42 mayın ve 2008 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

5haber.com  | Ankara
DHA

DEAŞ’ın Saldırılarda Kullandığı Rokette Kimyasal Gaz Belirtileri

Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir son dakika açıklaması geldi.

TSK’dan yapılan son dakika açıklamasında, Suriye’de devam eden terör operasyonunda, DEAŞ terör örgütünin düzenlediği saldırılarda kimyasal gaz kullanıldığı tespit edildi.

TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi : Haliliye bölgesinde DEAŞ terör örgütü tarafından atılan roket sonucunda 22 Muhalif unsurun göz ve vücutlarında kimyasal gaza maruz kalma belirtileri gözlemlenmiştir.

Deaş Hedefleri Vuruldı-u

Suriye’de devam eden ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda terör örgütü DEAŞ’ın 4 merkezi, Türk jetleri tarafından düzenlenen hava harekatıyla imha edildi. harekatta terör örgütü DEAŞ’ın roketli saldırısı sonucu aralarında ÖSO askerlerinin de bulunduğu 36 kişi yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 96 gündür yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda terör örgütü DEAŞ’ın 4 merkezi Türk jetlerinin hava harekatıyla vuruldu. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda ÖSO’nun 1 askeri yaşamını yitirdi, 14’ü ise yaralandı. Terör örgütü DEAŞ’ın, Haliliye bölgesine düzenlediği roketli saldırıda ise 22 kişi yaralandı. Yaralılarda kimyasal gaz belirtileri gözlemlendiği kaydedildi. Harekatın son durumuna ilişkin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 1 muhalif şehit olmuş, 14 muhalif yaralanmıştır. Haliliye bölgesinde DEAŞ tarafından atılan roket sonucunda 22 muhalif unsurun göz ve vücutlarında kimyasal gaza maruz kalma belirtileri gözlemlenmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Anifah bölgesinde bulunan 4 DEAŞ hedefi yapılan hava harekatı ile imha edilmiştir. AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com | Ankara
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “DEAŞ Gibi Örgütlerin Hedefinde İslam Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “FETÖ’nün Pakistan’a zarar vermeden en kısa sürede bertaraf edileceğine yürekten inanıyorum. Pakistan hükumetinin bu doğrultuda aldığı son kararları yerinde buluyorum. Bu zat, rahatlıkla Vatikan’la dinler arası diyalog kurabiliyor. Dinler arası diyalog nasıl olabiliyor? DEAŞ gibi terör örgütler İslam’a karşı yürütülen savaşın aracı olan yapılardır. Bizi parçalıyorlar, parçaladılar. Onun için de İslam çatısı altında bütünleşerek yarınlara yürümeye mecburuz. Batı şu anda DEAŞ’ın yanındadır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda konuştu.

Türkiye ve Pakistan ilişkilerine değinen Erdoğan, “Pakistan değerlerine sahip çıkarak demokrasinin işletilebileceğini başarı ile göstererek İslam dünyası için önemli bir örnek olmuştur. Bu başarınız için sizleri ayrıca tebrik ediyorum. Türkiye ve Pakistan ilişkileri herhangi iki ülke arasındaki diplomatik temasların çok ötesinde bir özelliğe sahiptir. Biz sözde değil hakiki manada çok iyi iki kardeş ülkeyiz. Kurtuluş Savaşımızda gördüğümüz desteği ve dayanışmayı hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmadık, çıkarmayacağız” dedi.

15 Temmuz’da Yanımızda Olan İlk Ülke Pakistan’dı

15 Temmuz darbe girişimi sürecini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de 15 Temmuz terörist darbe girişiminin ardından Pakistan’ın devlet yönetimi ve halkı ile yanımızda yer alan ilk ülke olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Sizlere, şahsım ve milletim adına şükranlarımı iletiyorum. Allah sizlerden razı olsun. Temennimiz dayanışmamız ilelebet olsun. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için tehdit olan eli kanlı bir terör örgütüdür. Mısır’da bir gazeteye verdiği demeçte öyle diyor ‘kainatın imamı.’ Pensilvanya’dan dünyayı yönetiyor, 170 ülkeyi” ifadelerini kullandı.

Vatkan’la Rahatlıkla Diyalog Kurulabiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında FETÖ’nün bağlantılarına dikkatleri çekerek, “Rahatlıkla Vatikan’la dinler arası diyalog kurabiliyor. Dinler arası diyalog nasıl olabiliyor? İslam ile diğer dinler arasında bir diyaloğu nasıl ortaya koyabiliyoruz, bu mümkün mü? Ama bu zat bunu koyabiliyor. Çok daha ileri giderek ‘o bize şah damarından daha yakın’ diyecek kadar kendisine bağlılar oluşturabiliyor” dedi.

FETÖ, Pakistan’a Zarar Vermeden En Kısa Sürede Bertaraf Edilecektir

Erdoğan FETÖ’nün ülkeler arası amacına da değinerek, “Bu terör örgütünün kardeş Pakistan’a zarar vermeden en kısa sürede bertaraf edileceğine yürekten inanıyorum. Pakistan hükumetinin bu doğrultuda aldığı son kararları yerinde buluyor, FETÖ ile mücadelemize verdiği destek için teşekkür ediyorum” dedi.

DEAŞ Gibi Örgütler İslam Karşıtı Örgütlerdir

Terör örgütü DEAŞ’ın hedefinin islam dünyasına zarar vermek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “El-Kaide ve onun bir parçası olarak ortaya çıkan DEAŞ gibi terör örgütleri İslam’a karşı yürütülen savaşın aracı olan yapılardır. Türkiye olarak bizler DEAŞ’a karşı ciddi bir mücadele veriyoruz. Hem içeride hem Suriye’de hem de Irak’ta mücadele veren bir ülkeyiz. Bu mücadeleyi yılmadan vermeye devam edeceğiz. Bu örgütün İslam’la yakından uzaktan alakası yoktur. İslam’a bunların verdiği zararı kimse vermiyor. Bizim dinimizde günahsız herhangi bir insanı başını vurmaya, öldürmeye hakkı yoktur. İşte bunlar bunları yapıyor” açıklamasında bulundu.

Batı DEAŞ’ın Yanında Yer Alıyor

Terör ile mücadele bağlamında Batı ülkelerini eleştiren Erdoğan, “Bunların yanında kimler var? Batı şu anda DEAŞ’ın yanındadır. Bunların elinde yakaladığımız silahların Batı menşeili olduğunu tespit ettik. Gördük, görüyoruz. Bütün bunlar İslam’a karşı yapılıyor. Bölünen Suriye, Irak, Libya, Afganistan hep bu ülkeler. Ondan sonra bakıyorsunuz Afganistan ile Pakistan vuruşturuluyor. Pakistan, terör ile mücadele ediyor. Terörden kendisini kurtaramadı. Türkiye’de kurtaramadı. O silahlar hep batı ülkelerinden çıkıyor. Müslüman, kanı dökmekten başka hiçbir maharetleri olmayan bu katil sürülerini en kısa zaman İslam aleminden ve tüm dünyadan söküp atmalıyız. Aksi takdirde ne İslam ne de insanlık huzura kavuşacaktır. El ele verip sorunlarımızın üstesinden gelemezsek Müslümanları içine düştükleri zillet çukurundan da çıkaramayız” ifadelerini kullandı.

İslam Çatısı Altında Bütünleşmeliyiz

İslam ülkeleri arasında nifak sokmaya çalışan dış etmenlere de dikkatleri çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terör örgütleri, Müslümanların arasındaki tefrikaları farklılıkları kaşıyarak kendilerine taban bulmaya çalışıyorlar. Müslümanları yaşadıkları bu zelil durumdan kurtarmak için İslam toplumlarının arasında kol gezen mezhepçilikten etnik ayrımcılığa kadar tüm istismar vesilelerini ortadan kaldırmalıyız. Bizi parçalıyorlar, parçaladılar. Onun için de İslam çatısı altında bütünleşerek yarınlara yürümeye mecburuz. Hep birlikte mücadele etmeliyiz” sözlerini söyledi.

Keşmir Sorununu BM’ye Taşıyacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Keşmir sorunu vicdanlarımızı yaralamaya devam ediyor. Istırapların farkındayız. Gerilimin tırmanmasından deri endişe duyuyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreterliği seçimlerini yapıldığı bugünlerde arkadaşlarımız genel sekreterlik nezdinde Keşmir sorunu dile getirmek suretiyle bunu BM’ye tekrar ayrıca taşıyacağız. Sorunun hak ve hukuka uygun bir şekilde çözülmesi için uluslararası toplum daha fazla çaba sarf etmeli” açıklamaları ile konuşmasına son verdi.

5haber.com  | Ankara
DHA