Etiket arşivi: deprem haberleri

Erzurum’un Aziziye İlçesinde 4.9’lik korkutan deprem-Bölgeden ilk görüntüler geldi

Son dakika depem haberi Erzurum’dan geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgisine göre, merkez üssü Erzurum’un Aziziye İlçesi’nde, Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü merkez Aziziye İlçesi Halilkaya Mahallesi olarak saptadığı deprem, saat 20.58’de meydana geldi. Yerin 2.7 kilometre derinliğinde olan deprem, kent merkezinin yanı sıra bazı ilçelerde de hissedildi. Kısa süreli paniğe neden olan deprem nedeniyle bazı vatandaşlar sokaklara çıktı. İlk belirlemelere göre depremde can ve mal kaybının olmadığı belirtildi.

İşte bölgeden gelen ilk görüntüler

Beklenen Açıklama Geldi: Hasar Yok

Bu arada AFAD, depremin büyüklüğünü 4.7 ve merkez üssünü Aşkale olarak açıkladı. Depremin ardından bölgede büyüklükleri 3.1 ile 2.1 arasında değişen 6 deprem daha meydana geldi. Depremin yoğun hissedildiği Aşkale ilçesi ile bağlı köylerinde herhangi bir yıkım meydana gelmedi. Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran’ın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanması üzerine kayyum atanan Başkan Şenol Polat, “Büyük bir sarsıntı oldu ama herhangi bir göçük meydana gelmemesi sevindirici. Sadece daha önceden heyelan yaşanan Gölören köyümüzde iki evin duvarında hafif hasar meydana geldi. Heyelan ve ardından yaşanan depremle endişelenen Gölören köylüleri evlerine girmekten korttukları için çadır istediler. Köyümüze çadır göndereceğiz. Onun dışında herhangi korkulacak bir şey yok. Depremden hemen sonra belediye ekipleri AFAD ve Kızılay, köylerde inceleme yaptı, bir olumsuzluğa rastlanmadı” dedi.

Son dakika haberlerinden, son depremlerden, kamu haberlerinden, yerel haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Son dakika: Van’da art arda depremler oldu

Son dakika haberi Van’dan geldi. Van’dan alınan son dakika bilgilerine göre bu akşam art arda depremler meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, bu akşam biri 4.5, diğeri de 4.0 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem meydana geldi. İki deprem yerleşim merkezlerinde ciddi şekilde hissedilirken bölgede can ve mal kaybı olmadığı alınan ilk bilgiler arasında.

Van’ın Gevaş İlçesi’nde  Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğündeki depremin ardından, en büyüğü 4.0 büyüklüğünde artçı şoklar yaşandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre saat 21.09’da Van’ın Gevaş İlçesi Kurultu Mahallesi’nde Richter ölçeğine göre 4.0 büyüklüğünde artçı şok meydana geldi. Yerin 5.4 kilometre derinlğinliğindeki sarsıntı yakın çevrelerden hissedilirken, yıkıma yolaçmadı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise arçı şoku 4.1 büyüklüğünde ve zeminden 13.56 kilometre derinliğinde meydana geldiğini kaydetti.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, son depremlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Van

Deprem Uzmanından Manisa ve İzmir Depremleri Hakkında Flaş Açıklama

Son deprem haberleri bugün İzmir ve Manisa’dan geldi. Deprem haberlerinin gelmesi ile birlikte uzmanların deprem açıklamaları geldi. Deprem haberleri sonrasında Haberturk Tv’ye konuk olan Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr Şükrü Ersoy, “İnşallah ardından büyük bir deprem gelmez. Daha önce de Çanakkale’de deprem fırtınaları yaşanmıştı. Bu bölge tektonik olarak başka bir sisteme ait. Genellik le bu bölgede uzun dönem depremler olur. ardından daha büyük bir deprem meydana gelmeyebilir. Simav’ı hatırlarsınız 6’ya kadar çıkan depremler olurdu.” ifadelerini kullandı.

4.9 Yer Kabuğunu Kırmaz

Konuşmasına devam eden Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu ifadeleri kullandı: “4,9 büyüklüğünde bir deprem yer kabuğunu kırmaz. Yeri kıracak enerjiye sahip değildir. Ona göre düşünmek gerekir. 4,9 etrafta çok hissedilmiş olması çok normal. Bu biraz da derinliğe ve zemine bağlı oalrak sarsıntıyı fazla hissetme durumu olabilir. Arkadan daha büyük bir deprem gelir diye bir kaide yok. Ancak neyin olacağını bilme şansımız da yok. Belki büyük bir deprem gelmeksizin küçük depremlerle sönümlenebilir. Ben orada yaşasaydım 4,9’dan sonra sokağa çıkardım. Bu tür depremlerden sonra daha büyüğüne karşı sokakta olmanın faydası var.”

Manisa’da ve İzmir’de bugün sabah saatlerinden ve önceki günlerden bu yana çoğu küçük çapta olmak üzere depremler oldu.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Manisa’da 4.3 Büyüklüğünde Deprem Oldu | Son Depremler

Manisa’da korkutan bir deprem oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre bugün saat 08.32 sularında Manisa’nın Çavuşoğlu bölgesi merkez üssü olmak üzere 4.3 büyüklüğünde kkorkutan deprem meydana geldi.

Şehir merkezinden ve çevre bölgelerden de hissedilen deprem, kısa süreli paniğe neden olurken, olası artçı sarsıntılar korku dolu anlar yaşatıyor.

Muhtar: Korkuttu

Manisa’da paniğe neden olan bu deprem ile ilgili Çavuşoğlu Mahallesi Muhtarı Halil Sağır, şiddetli bir sallantı olduğunu söyledi. Halil Sağır, halkın panikle dışarı çıktığını anlatırken, “Daha yeni uyanmıştım. Kahvaltıya oturmuştum ki yerden şiddetli bir sallantı geldi. Ancak herhangi bir hasar yok. Kaymakam ve jandarma da arayarak bilgi aldı. Deprem korkuttu ama hasar ve can kaybı olmaması bizi sevindirdi” diye konuştu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Manisa

Mehmet Özhaseki’den Flaş Deprem Açıklaması: “İstanbul’da Deprem Olursa..”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da olası bir depremde felaket yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “İstanbul’da deprem olursa felaket olur. Bilim adamları en geç 2030’a kadar Marmara’da deprem olacağını ve en az 7,2 şiddetinde olacağını söylüyor. Buna hazırlık mıyız? Değiliz” dedi.

Kalseri Ticaret Odası (KTO) tarafından düzenlenen ‘Gelecek Kayseri’de’ temalı geleneksel ödül törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri milletvekilleri İsmail Tamer, Hülya Nergis, Vali Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, KTO Meclis Başkanı Ömer Gülsoy ve KTO üyeleri katıldı. Törende açılış konuşması yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Yaşadığım büyüdüğüm yerde rabbim bana hizmet etme imkanı verdi. 20 yıl belediye başkanlığı yaptım ve vicdan rahatlığı ile ayrıldım. Şimdi ise bana görev verdiniz. Görevimi yapmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Terör konusuna değinen Özhaseki, “Doğu’da hendek kazan teröristler vatandaşların evlerini tarumar ettiler. Evlerin içine el yapımı bombalar yerleştirdiler. İşte oraları temizliyoruz. Evleri yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan Türkiye’yi depreme hazırlamaya çalışıyoruz. 6’nın üzerinde son yüzyılda 60’a yakın deprem olmuş. 82 bin insan ölmüş. Özellikle ülke için Marmara depremi çok tehlikeli. İstanbul’da deprem olursa felaket olur. Bilim adamları en geç 2030’a kadar Marmara’da deprem olacağını ve en az 7,2 şiddetinde olacağını söylüyor. Buna hazırlık mıyız? Değiliz. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. İnşallah insanlarımızın rahat etmesini istiyoruz. Kadere eyvallah diyorum ama bunun çaresi de hazırlıklı olmaktır” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını belirten Özhaseki, “Bir grup darbe yapmaya çalıştı. 250 kişi şehit oldu. 2 binden fazla insanımız yaralandı. Meclisi bombalamışlar Avrupa ülkelerinden birisi dolu dolu (geçmiş olsun) diyemedi. Hani demokrattınız? Siz darbeye karşı değil misiniz? Akıllarındaki soru? Nasıl başarısız olduk? Böyle bir rezillik var mı?” diye konuştu.

Anayasa konusuyla ilgili de konuşan Özhaseki, “Referandumda herkes istediği kararı verecek. Evet verene de hayır verene de saygı duyarız. Şuan ki sistemde Cumhurbaşkanı hiçbir şekilde yargılanamıyor. İkili sistem hakikaten sürmez. Şimdiki yeni sistemde Cumhurbaşkanı her attığı imzadan sorumlu. Türkiye’ye istikrarlı hükümetler lazım. İstikrar olmazsa yürümez. Güçlü olmazsak bu coğrafyada bizi yaşatmazlar. Bir yanda da (Cumhurbaşkanı sizde, hükümet sizde daha ne istiyorsunuz) diyorlar. Emin olun kendimiz için istemiyoruz. Eski yapı güçlü değil. Bu yapı olduğu sürece kavgalarla gün geçiririz. İnşallah hayırlısı olur” diye konuştu.

5haber.com  | İstanbul
DHA

Son Dakika | Şırnak’ta Art Arda 3 Deprem Oldu

Son günlerde sıkça gelen deprem haberlerine bir yenisi daha eklendi. Şırnak’ın Uludere İlçesinde ard areda meydana gelen 3 deprem, bölgede paniğe neden oldu.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde ilk deprem Richter ölçeğine göre 4.0 büyüklüğünde oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre; merkez üssü Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde Richter ölçeğine göre saat 20.36’da 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem bölgede kısa süreli paniğe neden oldu. Depremin Beytüşşebap’tan da hissedildiği öğrenildi.

AFAD ise depremin büyüklüğünü 4.1, merkez üssünü de Beytüşşebap olarak açıkladı.

Yapılan ikinci açıklamada bir deprem daha olduğu belirtildi. Merkez üssü aynı olan ikinci depremin büyüklüğü ise 3.1 olarak ölçüldü. Saat 20.53’te meydana gelen deprem, yerin 8.7 km altında gerçekleşti.

Üçüncü deprem ise diğerlerinden daha düşük şiddette oldu. saat 21.00’da Uludere İlçesi Hilal bölgesinde meydnaa gelen depremin büyüklüğü 2.6 olarak açıklandı ve deprem yerin 9.3 km altında gerçekleşti.

İlk deprem bölgede hafif şekilde hissedildi. Diğerleri ise hissedilmedi.Bölgede kısa süreli panik oldu.

5haber.com  | Şırnak

Son Depremler !! Ardahan Türkgözü’nde 4.1 Büyüklüğünde Deprem Oldu

Son dakika deprem haberi Ardahan’dan geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada Ardahan’ın Türkgözü İlçesinde Gürcistan sınırına yakın bir bölgede deprem oldu. Yerin 5 kilometre altında meydana gelen depremin büyüklüğü 4.1 olarak açıklandı. Yapılan açıklamada depremin saati 16.52 olarak açıklandı.

Akdeniz’de Küçük Çaplı Deprem

Saat 11.39’da Akdeniz merkez üslü olarak açıklanan küçük çaplı bir deprem oldu. Büyüklüğü 3.2 olarak açıklanan ve merkez Üssü Akdeniz olan deprem yerin 35.8 km altında gerçekleşti.

Deprem Şiddetleri ve Etkileri

Deprem Şiddeti 1 ile 4 arası: Sallantılar zor hissedilir, binalar ve eşyalar zarar görmez.

Deprem Şiddeti 5 ise: Bu şiddette pencere camları ve mutfak eşyaları zarar görür.

Deprem Şiddeti 6 ise: Bu şiddet aralığında meydana gelen depremler, herkes tarafından hissedilir. Sıvalarda çatlaklar meydana gelir ve ağır eşyalar yerinden oynar.

7-8 arası şiddette: Bu şiddette bir depremde ayakta durmak oldukça zorlaşır ve eşyaların büyük bir kısmı hasar görür. Taş ve Kerpiç gibi zayıf maddeler ile yapılmış yapılarda hasar meydana geldi.

89 arası şiddette: Şiddeti sekiz ve üstü olan depremlerde ayakta duran kimse olmaz, araba kullanmak zorlaşır  ve binaların çoğunda büyük hasarlar meydana gelir.

9 ve üstü şiddette: Binaların hemen hemen hepsi yıkılır, yeryüzünde büyük çatlaklar meydana gelir. Barajlarda büyük hasarlar olur. Heyelanlar olur ve raylar yerlerinden çıkıp dökülür.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, deprem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, yerel haberlerden, Türkiye haberlerinden, kamu haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

 5haber.com  | Ardahan

Marmara’da Olası Bir Deprem Nasıl Felaketler Getirir? İstanbul’da Deprem Olursa Zararı Ne Kadar Olur?

Son günlere başta Türkiye’de olmak üzere dünyanın birçok yerinde meydana gelen küçük ve orta çaplı depremler, paniğe ve tedirginliğe yol açmakta. Son olarak geçtiğimiz gün Çanakkale’de art arda meydana gelen yaklaşık 50 depremden sonra akıllara ‘acaba olası büyük depremin habercisi mi?’ sorusunu getirmeye başladı.

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu yaptığı son dakika açıklamasında, “Marmara Bölgesi’nde beklenen ve İstanbul’u etkileyecek olan depreme hazırlanmak ve zararlarını azaltmak için çalışmaları hızlandırmamız gerekir. Bu bölgede oluşacak depremden Türkiye nüfusunun üçte biri etkilenecektir” ifadelerini kullandı.

Yalova’da, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nin(MAG-DER), Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan ofisini ziyaret eden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, burada Marmara Bölgesi’nde yaşanabilecek olası bir depremle ilgili değerlendirmede bulundu. Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, “Afet durumunda insanın en temel refleksi hayatta kalmak ve sevdiklerini kurtarmak gerçeğidir. Bu gerçek ile yola çıkarak, MAG mahalle örgütlenmesinin hayatı normalleştirmekte vazgeçilmez özelliği vardır. Marmara bölgesinde beklenen ve İstanbul’u etkileyecek olan depreme hazırlanmak ve zararlarını azaltmak için çalışmaları hızlandırmamız gerekir. Bu bölgede oluşacak depremden Türkiye nüfusunun üçte biri etkilenecektir. Türkiye’nin nitelikli sanayisi ve önemli bir nüfus yoğunluğu tehdit altında kalacaktır. 1999 Gölcük depreminden sonra geçen 17 yılda verilen destekler merkezi ve yerel yönetimler olarak azalmıştır. Son günlerde kendiliğinden yıkılan binalar durumun ciddiyetini göstermektedir” sözlerini söyledi.

Yerel yönetimlerin mahalle afet gönüllülerine sahip çıkması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, “Yaptığımız tartışmalar sonucunda olası depremde Mahalle Afet Gönüllülerinin önemi bir kez daha vurgulanmış ve vazgeçilmez olduğundan hareketle örgütlenmemizin geliştirilmesi için desteklerin arttırılması saptanmıştır. Bu doğrultuda yerel yönetimlerin Mahalle Afet Gönüllülerinin çalışmalarını sürdürebilmeleri için her türlü desteği vermelerinin önemli olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır” diye konuştu.

5haber.com  | İstanbul
DHA