Etiket arşivi: devlet bahçeli

Aytaç Durak’tan Flaş Açıklamalar

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseti ‘anketlerden okuduğunu’ belirten ve bunların sonuçlarına göre yol haritası çizdiğini kaydeden Durak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin öne alınacağının önemli işaretleri olduğunu belirtti.

Durak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının 3 Kasım’ını seçimler için hedef gösteriyor ama Türkiye’yi bu yaz seçime götürecek. Anayasanın ilgili maddesi de Meclis’e bu yetkiyi veriyor” derken Bahçeli’nin hamlesi içinde, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşık iki yıl varken niye konuşuyor? Partisini diri tutup seçime hazırlıyor. Tayyip Bey’in ‘Bu yıl seçim yok’ demesine rağmen onun önünü açıyor” yorumunda bulundu.

Aytaç Durak AKP’nin kendi belediye başkanlarını istifa ettirmeleri içinde şu değerlendirmeyi yaptı: 

‘AÇIKLARI OLMASA İSTİFA ETMEZLERDİ’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile üç büyük şehir belediye başkanının istifa ettirilmelerinde şaşılacak bir durum yok. Açıkları olmasaydı bunlar istifa etmezlerdi.

‘GÖKÇEK’E MESAJ GÖNDERDİM; AÇIĞIN YOKSA İSTİFA ETME’

İstifa etmezlerse haklarında soruşturma açılıp belki de tutuklanabilirlerdi. O yüzden istifa ettiler. Bu konu gündeme geldiğinde Melih Gökçek’e mesaj gönderdim. ‘Açığın yoksa istifa etme. Ankaralı seni yine seçer’ dedim.

‘Erdoğan bana beşinci kez aday olma’ demişti. AKP’den istifa ettim. Adanalıya sordum aday olmamı istediler. MHP’den aday olup yine seçildim. 86 müfettişle üzerime geldiler, dört yıl hukuksuz olarak açıkta tuttular.

ADANA BELEDİYESİ 4 YIL FETÖ‘NÜN EMRİNE GİRDİ

Adana Belediyesi 4 yıl FETÖ’nün emrine girdi, kaybeden ben değil Adana oldu.– Melih Gökçek’i görevden almak zordu. O yüzden de istifa ettirildi. Diğer başkanlar da açıkları yoksa direnmeliydi. Ancak, istifa ettiklerine göre bu açıkları olduğunu gösterir.(sözcü)

Bahçeli’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: “Üzücü ve üslup açısından sorunlu açıklamaları cevapsız kalmayacak”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den flaş bir çıkış geldi. Bahçeli yaptığı son dakika açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün yaptığı konuşmasına tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Partimizin bu haftaki Meclis grup toplantısında FETÖ’nün siyasi ayağı hakkındaki yorum ve değerlendirmelerim ses getirmiş, yankı bulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı hiç beklemediğim, arzu ve tahmin etmediğim ölçüde grup konuşmamdaki bu sözlerden rahatsız olmuştur. Sayın Erdoğan’ın, 24 Mayıs 2017’de Brüksel’e seyahati öncesinde üzücü ve üslup açısından sorunlu açıklamaları cevapsız kalmayacaktır.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Bahçeli’den Alpaslan Türkeş’i Anma Töreninde Flaş Açıklamalar

Milliyetçi Hareket Partisinin kurucusu Alpaslan Türkeş’in vefatının 20. yıldönümü vesilesi ile Beştepe’de bulunan anıt mezarlığında bir tören düzenlendi. Düzenlenen törende konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, “Bu ülke için yeminimiz var dedik, çiğnemedik, çiğnetmedik. Devletimiz beka sorunu yaşarken bir köşeye çekilip seyirci kalmayı reddettik. Sırf bu yüzden hedef alındık, ama bunu da aştık, yine aşacağız. Merhum Türkeş Bey bizlere diyordu ki: ‘Allah birdir, tektir, birliği sever.’ Devamında şöyle söylemişti: ‘Birlik olan yerde bereket, kutsiyet vardır. Tüm teşkilatımızda daima arkadaşlarımız arasında samimi kardeşlik, el birliği, gönül birliği, işbirliği istiyorum. Birliği bozucu, birliğe zarar verici, ikiliğe yol açıcı davranışları hiçbir zaman kabul edemem, tasvip edemem.’ Biz de kabul etmiyor, elimizin tersiyle itiyoruz. Ben Ülkücüyüm diyen hiç bir vatan ve millet evladı da onay vermiyor, vermeyecek. Partimizin hisarlarında delik açmak için hayırsızlığın koro ve kafilesinde toplanmış küçük bir azınlığa artık ne sabrımız ne de tahammülümüzün kalmadığını Merhum liderimizin huzurunda açıklıyorum. O yaşasaydı aynı tepkiyi gösterirdi. O aramızda olsaydı tereddütsüz, tartışmasız, tavizsiz ölçüde bu görüşümüzde olurdu” sözlerini söyledi.

Türkeş Bey’in Açtığı Çığırda Ülkülerimizi Bir Adım Daha İeri Götürmeliyiz

Konuşmasına devam eden Devlet Bahçeli, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in vefatının üzerinden 20 uzun yıl geçmiştir. O, Türk devlet ve siyaset hayatının mümtaz ve müstesna bir yüzüydü. O, zamanının kabuklarını kıran, çağına damga vuran, Türk-İslam ülküsünü bayraklaştıran inanmış bir dava insanıydı. Başbuğumuzu manevi huzurunda Fatihalarla yad ederken, aynı zamanda bizlere bıraktığı eşsiz emanetleri kıskançlıkla koruma ve zafere ulaştırma mücadelemizin de azimle süreceğini söylemek istiyorum. Çünkü koyduğumuz hedeflere ulaşmak mecburiyetindeyiz. Çünkü Merhum Türkeş Bey’in açtığı çığırda, gösterdiği yolda, tavsiye edip tembihlediği güzergâhta hem ilerlemek hem de ülkülerimizi bir adım daha ileri götürmek durumundayız. Bunu yaparken kaynaklarımızdan kopamayız, kopmayacağız. Bu uğurda ruh kökümüzden, fikri yörüngemizden, ülkülerimizden asla savrulmayacağız. Üstlendiğimiz emanetler kutludur. Üstümüzdeki sorumluluk ağır olduğu kadar tarihidir. Ülkü şehitlerimizin anıları, yarım kalan hayalleri bizimledir. Taş duvarları medreseye çeviren, her biri gururumuz olan Yusufiyeli arkadaşlarımın hedefleri irademizdir. Karşımıza çıkarılan engelleri birer birer aştık, aşmaya devam ediyoruz. Tuzakları kırıp, kötürüm bakış ve yaklaşımları reddettik. Merhum Başbuğumuzun izinden yürüyor, Ülkücü ömürlerin varlık ve birlik mücadelesini sürdürüyoruz. 48 yıllık siyasetimizin hakkını, hukukunu ve haysiyetini savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatan ve Millet Üzerine Yemin Ettik

‘Bizi durdurmaya çalışıyorlar, tıpkı dün olduğu gibi’ diyen MHP Lideri Devlet Bahçeli konuşmasına şu şekilde devam etti; “Önümüze duvarlar örüyorlar, tıpkı geçmişte yaşandığı gibi. Nifak ve namertlikle saflarımızı dağıtmaya, safiyane duygularımızı istismar etmeye çabalıyorlar, aynen mazide görüldüğü gibi. Ancak yine başaramayacaklar, yine yapamayacaklar. Güvence Milliyetçi-Ülkücü Hareket’tir. Fırsatçıların, kriptoların, kişilik bozulmasına, ideolojik başkalaşmaya uğramış gafillerin elbette hevesleri kursaklarında kalacaktır. Biz bu ülke için yemin ettik. Biz bu vatan ve millet üzerine yemin içtik. Asla vazgeçmeyeceğiz. Asla dönmeyeceğiz. Asla gerilemeyeceğiz. Merhum Türkeş Bey yaşamış olsaydı aynısıyla bunu yapardı. Nitekim bizlere anlatıp öğrettiği buydu. Gösterip uyguladığı da böyleydi. Liderliğin; fedakarlık, fikri yükseklik, zihni berraklık, vicdani duruluk, ahlaki temizlik, siyasi uzak görüşlülük, engin ve derin bir kavrayış olduğunu fani hayatında kanıtlayan da oydu. Merhum Türkeş Bey devlet bekası üzerine titremiştir. Milli birlik ve kardeşlik ruhuna sadakatle bağlılık göstermiştir. Türkiye’nin tarihi hak ve çıkarlarını korkusuzca müdafaa etmiştir. Türklük denildi mi, onun nezdinde akan sular dururdu.”

Ucunda Ölüm Dahi Olsa Dahi Kararımızdan Dönmeyiz

Düzenlenen anma töreninde Devlet Bahçeli konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı: “Bu ülke için yeminimiz var dedik, çiğnemedik, çiğnetmedik. Devletimiz beka sorunu yaşarken bir köşeye çekilip seyirci kalmayı reddettik. Sırf bu yüzden hedef alındık, ama bunu da aştık, yine aşacağız. Merhum Türkeş Bey bizlere diyordu ki: ‘Allah birdir, tektir, birliği sever.’ Devamında şöyle söylemişti: ‘Birlik olan yerde bereket, kutsiyet vardır. Tüm teşkilatımızda daima arkadaşlarımız arasında samimi kardeşlik, el birliği, gönül birliği, işbirliği istiyorum. Birliği bozucu, birliğe zarar verici, ikiliğe yol açıcı davranışları hiçbir zaman kabul edemem, tasvip edemem.’ Biz de kabul etmiyor, elimizin tersiyle itiyoruz. Ben Ülkücüyüm diyen hiç bir vatan ve millet evladı da onay vermiyor, vermeyecek. Partimizin hisarlarında delik açmak için hayırsızlığın koro ve kafilesinde toplanmış küçük bir azınlığa artık ne sabrımız ne de tahammülümüzün kalmadığını Merhum liderimizin huzurunda açıklıyorum. O yaşasaydı aynı tepkiyi gösterirdi. O aramızda olsaydı tereddütsüz, tartışmasız, tavizsiz ölçüde bu görüşümüzde olurdu.Bizler, milletimizin birlik ve beraberliği için kavli karar ettik. Kararımızdan da ucunda ölüm dahi olsa dönmeyiz, dönmeyeceğiz. Bizler; şanıyla şerefiyle, şehidiyle şühedasıyla edep ve erdemiyle tarihe adını kahraman diye yazdırmış Milliyetçi-Ülkücü Hareketiz. Bu duygu ve düşüncelerle konuşmama son verirken Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i ve aziz şehitlerimizi minnet ve şükran hislerimle anıyor; Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

5haber.com  |  Ankara
DHA

Cumhurbaşkanlığından Devlet Bahçeli’ye Tebrik ve Teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Almanya ile ilgili yaptığı açıklamalara MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den destek geldi. Devlet Bahçeli yaptığı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararında yanlız olmadığını belirtti.

MHP LideriDevlet Bahçeli yaptığı açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Sayın Cumhurbaşkanı, 4 milyon Türk’ün yaşadığı Avrupa’yla ilgili olarak ‘Ben istersem gelirim. Kapıdan sokmadığınız zaman da dünyayı ayağa kaldırırım’ demiştir. Sayın Cumhurbaşkanı eğer Avrupa’ya gitme kararındaysa yalnız değildir. MHP Genel Başkanı olarak ben de kendisiyle birlikte Avrupa’ya gelirim. Türk dünyasının önemli bir parçasını oluşturan Avrupa’da yeni bir ‘Türk Ruhu’nu ortaya koymak üzere Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikteyim” ifadelerine yer vermişti.

Devlet Bahçeli’nin Açıklamasına Cumhurbaşkanlığından Teşekkür

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği bu sözlerini sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Devlet Bahçeli açıklamasıyla asil ve millî duruşunu bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir. Tebrik ve teşekkür ediyorum” ifadeleri ile Bahçeli’ye teşekkürlerini sundu.

Son haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

MHP Liderinden Hande Fırat’ın ‘7 Eleştiriye 7 Yanıt’ Haberi Hakkında Flaş Yorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın ‘7 Eleştiriye 7 Yanıt’ haberine ilişkin “15 Temmuz darbe teşebbüsünün püskürtülmesinde başarılı rolü olan bir bayan gazetecinin şimdilerde yaptığı haberden dolayı suçlanması tuhaf bir çelişki ve çarpıklıktır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Devlet Bahçeli, isim vermeden Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinde başarılı bir rol üstlendiğini anımsatarak, Fırat’ın Hürriyet Gazetesinin 25 Şubat 2017 tarihli ‘7 Eleştiriye 7 Yanıt’ manşetli haberinden dolayı suçlanmasının tuhaf bir çelişki ve çarpıklık olduğunu vurguladı. Bahçeli “Buna göre son zamanlarda Genelkurmay Başkanı eve TSK ile ilgili bazı eleştirilere karargahın nasıl baktığı bunlara nasıl cevap verdiği ortaya çıkmıştır. Medya üzerinden başlatılan karalama kampanyası doğru mudur? ” dedi

Son dakika haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

MHP Lideri Bahçeli’den Başbakan Yıldırım’ın Bozkurt İşaretine Flaş Yorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘bozkurt işareti’ yapmasına ilişkin, “Başbakan’ın Bozkurt işareti eline yakışmış, samimi ve milli duruşuna tam oturmuştur. Rahatsız olanlar kendi işine bakmalıdır. Bozkurt yapmak ilk bakışta hiç kimseyi MHP’li, Ülkücü yapmaz; ama en azından dürüst ve içtense milli ve yerli olduğunu kanıtlar” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal paylaşım sitesi adresinden Hocalı Katliamı’nın yıldönümüne ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bozkurt işareti yapmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli’nin yaptığı açıklamalar şu şekilde: “Tam 25 yıl evvel, Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabasında şiddet ve vahşet Azerbaycan Türklüğünün başına yağdı. Üstelik soykırım suçu işlendi. Rusların 366. Alayı ve tepeden tırnağa silahlı Ermeni çeteler masum soydaşlarımızı vicdansızca katletti, cellatlar Hocalı’yı kana buladı. Hocalı soykırımında 106’sı kadın,63’ü çocuk olmak üzere 613 kardeşimiz şehit edildi. 487 soydaşımız ağır yaralandı, bin 275’i de rehin alındı. Hiçbir kötülük unutulmaz. Unutan, karakter ve ahlaki kaliteden bahsedemez. Türk milleti çile çekse de mihnet potasına girmez.

Soykırım Açıklaması

Saldırılar Türklüğü durduramadı. Katliamlar Türklüğü pes ettiremedi. Soykırımlar Türklüğün parlak yoluna taş koyamadı. Ve yine koyamayacak. Düşmanlık dumanlarının milletimizi kesif karanlıklar içinde bıraktığı dönemler de bile, ben Türk’üm diyenin aklından teslimiyet geçmedi. Teslimiyet iradenin felç hali, ideallerin ölüm sancısıdır. İlkesizlik ise iradesizliğin duldasında filizlenip tavizkarlıkla serpilir.

Gariplerin devrilen umutları, dökülen kanları insanlığın dip yaptığı, zulmün devleştiği anlarda yayılarak koyu bir örtü gibi dünyayı sarar. Mazlum ahı, kaldırılması en ağır yük, karşılanması en zor külfettir. Tarihin duvarında nice masumun feryadı çınlar, nicesinin iniltisi çağlar. Türklük, asırlarca varlığının bedelini çok acı ödemiştir. Eğer Türk milleti varsa soylu fedakârlıklarıyla soysuz fenalıklara direnmesindendir.”

Hocalı Açıklaması

Hepimiz Hocalı’nın yasını tutuyoruz. Hepimizin kalbi Hocalı’da atıyor ve işgalin bitmesi için Türklüğün vicdanı sabrediyor, gün sayıyor. Hocalı şehitlerine Allah’tan rahmet diliyor, milletçe bu acının alacaklısı olduğumuzu, 1992’deki caniliğin unutulmayacağını ifade ediyorum. Cevizi çift görmese ağaca taş atmayacak olan fırsatçılar, kurnazlığın mahkum elebaşları milli hissiyatı anlamaz, milleti tanımaz, tanıyamaz. Hocalı’yı duymamış, duysa bile duyarlılığının öznesi yapmamış çevrelerin uyduruk tezleri, uyuşmuş teklifleri Türk milletini meşgul edemez.

ABD Açıklaması

Yağmur yağsa yaş görmeyen, dolu yağsa taş değmeyen; tarlası sırtında vızır vızır gezip vıdı vıdı dedikodu yapanlarla zaten yol yürünemez. Derler ki, tazının topal olduğu tavşanın kulağına gidince tavşanı gülme almış. Bu tazının meselesidir. Bozkurt ise alayının ensesindedir. Bozkurt Türklüğün ruh kökü, diriliş sembolüdür. Bağımsızlığımızın rehberi, varoluşumuzun şanlı destanı, milli duruşumuzun şerefidir. Her ülkenin sembolü vardır ve bu gayet normaldir. Mesela Horoz Fransa’ya, Aksungur İzlanda’ya, Bizon Polonya’ya, Kınalı Keklik Irak’a aittir. Kaplan Bangladeş’le, Kartal Mısır’la, Akbaşlı Kartal ABD’yle, Aslan Birleşik Krallık’la, Boğa İspanya’yla, Boz Ayı Rusya’yla özdeşleşmiştir. İbibik Kuşu İsrail’i çağrıştırırken, Panda Çin’i, Kanguru Avustralya’yı hatırlatmaktadır. Türkler ise Bozkurt’la anılmaktadır. Birçok ülkenin bayrağında hayvan figürü vardır. Mesela Ekvator’un Akbaba, Peru’nun Lama, Uganda bayrağında da Turna vardır. ABD’de Demokratlar Eşek, Cumhuriyetçiler ise Fil simgelerini kullanmaktadır. Bunları niçin söylediğim sanıyorum anlaşılmıştır.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Bozkurt İşareti

Başbakan partisinin grup toplantısında yapmış olduğu Bozkurt işareti günlerce konuşuldu. İlginçtir ki, siyasi gündem buna göre konuşlandı. Herkes fıtratına uygun görüş sarfetti: Niye yaptı, neden yaptı, ne söylemeye çalıştı? Şeklindeki sualler havalarda uçuştu, ortalığa doluştu. Toz duman geçtikten, her şey yerli yerine oturduktan sonra değerlendirme yapmak için bekledim, izleyip, niyet ve mesaj sahiplerini gördüm. Bir defa, Başbakan’ın Bozkurt işareti eline yakışmış, samimi ve milli duruşuna tam oturmuştur. Rahatsız olanlar kendi işine bakmalıdır. Ne yapsaydı, başka ülkelerin sembollerini mi kullansaydı? Türk milletinin ferdine Bozkurt yapmak düşer, fitnecilere yiyecek ekmek yoktur. Bozguncular diyor ki, geçmişte Bozkurt yapanlar suçlanmış, takibata uğramış. Ben de diyorum ki, samanlıkta iğne aramayın, o devirler geçti. “Havada uçan karakuş sürüleri, ey Bozkurt senden geçemez.” diyen Yusuf Has Hacip’in bu sözü Türk devletini yönetenlerin pusulası olmalıdır.

FETÖ’nün Yeni Sığınağı

FETÖ’cülerin yeni sığınağı olduğuna dair şüphe ve soru işaretleri gün geçtikçe yoğunlaşan Aydınlık ve havarileri boşuna el-avuç ovuşturmasın. FETÖ’nün paralı piyonları ve kripto elemanlarıyla Türk düşmanlarının kalemşor ve siyasi tetikçileri harman yeri dişlemesin, pusuda beklemesin.

Bozkurt İşareti Açıklaması

Sayın Yıldırım, siyasi zarafet ve hoşgörü kapsamında Bozkurt yapıyorsa, bunu saygı, takdir ve tebrikle karşılamak asıl ve esastır. Büyük âlim Yusuf Has Hacip’ten esinlenip diyorum ki: Evet diyerek “Kaçana yetişip uçanı tutacağız. Kırığı sarıp bozuğu düzelteceğiz.” Evet diyerek yeni bir Bozkurt destanı yazacağız. Mürüvvete endaze olmaz inancıyla adam gibi, Bozkurt ruhuyla evet mührünü basacağız. Bozkurt yapmak ilk bakışta hiç kimseyi MHP’li, Ülkücü yapmaz; ama en azından dürüst ve içtense milli ve yerli olduğunu kanıtlar.

Çıkarcı ve Döneklere Fırsat Tanımayın

Evet, insan eşref-i mahlukattır. Bozkurt ise Türk olan insanın medarı iftiharı, tarihin özeti, hayırsızların ve karanlık emellerin engelidir. “İnsana yararlı olan miras sözdür. Miras bırakılan sözü tutmanın yararı yüzdür”der Y.Has Hacip. Yüzümüzün kara çıkmaması için evet diyeceğiz. Dikkatle, titizlikle yanılmayacak, yanıltmayacağız. Bunu her zaman aklımızda tutup dünü, dünümüzü, kök ve kaynağımızı unutmayacağız. Yusuf Has Hacip’in duasından ilham alarak sesleniyorum: “Ya Rab, devletimizi artır, dileğimizi ver. Her işimizde arka ol, desteğini ver.” Suyu kesilmiş değirmen gibi patırtı gürültü çıkaran içimizdeki ve dışımızdaki çıkarcılara, dönekliğin markalarına şans ve fırsat tanıma. Açgözlüler, MHP üzerinde hesabı olan vicdanı nasırlılar bilsin ki; “Aç kişinin mala doymaz gözü, meğer içine dolmayınca kara yer tozu.” Milletin gönlüne ilmek ilmek işledik kutlu davamızı, akıl ve ahlakla düşünüp, cesaretle büyüyüp Bozkurt gibi Türklüğün şafağında doğduk.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Devlet Bahçeli’den Flaş Açıklama: “Rusya Askerlerimizi Şehit Ediyor Sonra da …”

Devlet Bahçeli’den son dakika açıklaması geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk askerlerinin El-Bab’da Rus uçağı saldırısı sonucu şehit olmasına değinerek,”Şimdi Rusya askerimizi şehit ediyor. Sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üste çıkıp Türk Silahlarını suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe saymaktır. Rusya’nın maksadı nedir. Ne yapmaya çalışmaktadır.”dedi.

MHP Genel Başkanlığı tarafından, Konya’da dün başlayan , 16 Nisan’da yapılacak referandum için sürdüreceği kampanyanın nasıl yapılacağının da görüşüldüğü, genel merkez yönetim organları ve milletvekillerinin katıldığı toplantı bugün sona erecek. MHP Lideri Devlet Bahçeli, bugün toplantıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bahçeli, ”Şimdi Rusya askerimizi şehit ediyor. Sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üste çıkıp Türk Silahlarını suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe saymaktır. Rusya’nın maksadı nedir. Ne yapmaya çalışmaktadır.”dedi. Suriye’nin El- Bab kentinde Fırat Kalkanı Harekatı’nda bulunan 9 askerin Rus uçağının bombalı saldırısı sonucu şehit düşmesi olayına değinen Bahçeli, şunları söyledi:
”Şimdi Rusya askerimizi şehit ediyor. Sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üste çıkıp Türk Silahlarını suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe saymaktır. Rusya’nın maksadı nedir. Ne yapmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin saldırılar karşısında seçini çıkarmaması alttan alması birşey olmamış gibi davranması nasıl beklenecektir. PKK- PYD’yi terör örgütü olarak görmeyen kaldı ki Moskova’da ofis açmasına müsade eden Rus yönetiminin art niyeti, gizli gündemi, sahne gerisinde beslediği emelleri doğrultusunda ülkemizin karşısında husumet odağı olmada adeta talip ve isteklidir. Rus hava saldırısı sonucu şehit olan evlatlarımızın hesabı bir kaç özürle, telafiyle örtbas edilemez. Dahası şehitlerimizin hesabı mutlaka sorulmalıdır. Suçlular ortaya çıkarılmalı, hak ettiyi cezayı bulacaktır. Karşımızdaki muhatap Rusya Federasyonu ise bizde Türkiye Cumhuriyetiyiz. Kendimize güvenmeli,gücümüzün farkında olmalıyız. Bu coğrafyada var olmanın ve elelebet yaşamını sırrı aman sorun çıkmasın diye uğraşmak değil. Bilakis çıkan sorunların üzerine milletce kiliklenip, cesaretle gideceğiz,”

5haber.com  | Adana
DHA

MHP Lideri Devlet Bahçeli’den İhraç Edilen Akademisyenler ile İlgili Flaş Açıklama

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihra. edilen akademisyenler hakkında tartışmalar devam ediyor. Bu kapsamda son olarak MHP Lideri Devlet Bahçeli bazı açıklamalarda bulundu.

KHK’lar ile ihraç edilen akademisyenlerin hepsinin masum olmadığını savunan Bahçeli, şu açıklamalarda bulundu:

“(KHK’larla ihraçlar) Muhalif kavramının içeriğinde çok net bilgi görülmüyor. Muhalif dediğiniz unsurlar belki de FETÖ’nün beyin takımlarından olabiliyor. Bunu görebilmek açısından bazı uygulamalar her devlet tarafından yapılır. O bakımından uygulamaların sonucunu görebilmek için adalet mekanizmasının kısa sürede harekete geçip, orada sorgulanmanın başlaması lazım. Üniversite çok önemli bir kurum ama üyelerinin hepsinin masum olduğunu da söylemek çok yanlış olur. Eski bir öğretim üyesi olarak söylüyorum.”

Abdullah Gül’ün Açıklamaları

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün yaptığı açıklamaları ile ihraç edilen akademisyenlere ilişkin durumu değerlendirdi. Gül açıklamasında, “Doğrusu bunu üzüntüyle takip ettiğimi beyan etmek isterim. Çünkü hem vicdanla hem de çok adaletle bağdaşmayan birçok durumlar görüyorum, bu kanun hükmünde kararnamelerle ve görevlerine son verilenlerle ilgili. Özellikle bilim dünyasında, üniversitelerde üniversitelerde bu işin sıklaşması çok rahatsız edici ve çok vicdan yaralayıcıdır” ifadelerine yer vermişti.

5haber.com  | Ankara

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Referandum Açıklaması: “Bir Hafta İçinde …”

Etiyopya Cumhurbaşkanı ile Külliye’de bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, Anayasa Değişikliğine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Hangi istikamette yürüdüğümüz bellidir. Ülkemizi terörize etmek isteyen anlayışlar bellidir. Cumhurbaşkanı olarak ülkemi terörize etmek isteyen anlayışlarla yol yürüyenlerle beraber hareket edenlerle hiç bir zaman bizim fikri birlikteliğimizin olması mümkün değil” sözlerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Etiyopya ile 439 milyon dolar olan ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Erdoğan’ın konuşmasında şu ifadeler yer aldı:” Etiyopya bizler için anlamı ve önemi büyük köklü gönül bağımız olan bir Afrika ülkesidir. Afrika’da ki en önemli stratejik ortaklarımızdan biridir. Bundan sonraki süreçte neler yapabiliriz bunları değerlendirme fırsatını bulduk. Stratejik coğrafi konumu Afrika kıtasını ilgilendiren meselelerde üstlendiği sorumluluklarla gerçekten çok önemli roller oynuyor. Kıtada dünyanın adeta merkez hareket noktasıdır. Etiyopya’nın kıta ile işbirliğimizin geliştirilmesinde Türkiye’ye yol arkadaşlığı yapmasını arzu ediyoruz. Bugünkü görüşmelerde birçok farklı alanda benzer görüşler taşıdığımıza şahit olduk. İşbirliğimiz geliştirmek konusunda her iki tarafta da güçlü bir irade olduğunu gördüm. Şu noktayı da ifade etmek istiyorum, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bizlere desteğini ve dayanışmasını ilk açıklayan ülkelerden biridir. Etiyopya FETÖ’nün cani yüzünü insanlık için teşkil ettiği büyük tehdidi, gören dostlarımızdandır. Bu konuda el birliği içerisinde gereken adımları atıyoruz. Ülkemizin Afrika’daki 6 milyar dolarlık yatırımlarının 2. 5 milyar dolardan fazlası Etiyopya’da bulunuyor. İkili ticaret hacmimiz 439 milyon dolar. Bugün hedef belirledik, ilk etapta bunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda tercihli ticaret anlaşması müzakerelerini çok kısa zamanda başlatacağız. Yap, işlet , devret. Kamu özel ortaklığı gibi modeller vasıtasıyla kazan temelli ortaklıklara imza atabileceğimize inanıyorum. Hidroelektrik santraller konusunda ciddi bir deneyimimiz var. Etiyopya su kaynakları konusunda ciddi bir potansiyele sahip hidroelektrikler noktasında Etiyopya ciddi bir enerji kaynağına sahip olma fırsatını Türk girişimcilerle paylaşabilir.”

FETÖ Bağlantılı Okulların Devri

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu konuşmasında, Etiyopya’da bulunan Fetullah Gülen’le bağlantılı tüm okulların Maarif Vakfı’na devredileceğini bildirdi. Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu’nun konuşması şöyle:” Türk halkına ve Hükümetine cesaretleri ve demokrasilerini anayasal olmayan bir şekilde 15 Temmuz’da yönetimi devralma konusunda gerçekleştirilen girişime karşı demokrasinin savunma konusundaki gösterdikleri kararlılıktan dolayı tebrik ediyorum. Bu bağlamda Etiyopya her zaman desteğini ifade etmiştir. Fetullah Gülen’le bağlantılı olan tüm okulların Maarif Vakfı’na devri ile ilgili karar alınmış durumdadır. Görüşmemiz sırasında mevcut bölgesel ve küresel işbirliğimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunu ele aldık.

Referandum Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin, “Anayasa değişikliği konusunda onay süreciniz devam ediyor, bu süreyi sonuna kadar kullanmayı düşünüyor musunuz ? Arada geçen süre dolayısıyla çeşitli spekülasyonlar ortaya çıktı. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz ? ” Sorusunu şu şekilde yanıtladı:” Bunlar sadece birer uydurma. Anayasa Komisyonu’nda parlamentoda uzun uzadıya yapılmış olan değerlendirmeler var. Cumhurbaşkanı olmam hasebiyle değerlendirmeler yapmam gerekiyor. Meclis’in koşulları itibariyle de nasıl ne zaman bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Sadece okuyup onay vermek değil, veya reddetmek değil bunun her yönünü değerlendirmek durumundayız. Hangi istikamette yürüdüğümüz bellidir. Bu süreç ülkemiz için önem arz ediyor. Ülkemizi terörize etmek isteyen anlayışlar bellidir. Terörize etmek isteyen anlayışların milletim tarafından kabul edilemeyeceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanı olarak ülkemi terörize etmek isteyen anlayışlarla yol yürüyenlerle beraber hareket edenlerle hiç bir zaman bizim fikri birlikteliğimizin olması mümkün değil. Sayın Bahçeli’ye yapmış olduğu konuşmadan dolayı teşekkür ediyorum. Bu hafta içerisinde kararımızı veririz.”

5haber.com  | Ankara
DHA