Etiket arşivi: DİSK

DİSK’in Yeni Dönem Asgari Ücret İçin Önerdiği 2 Bin TL Teklifi Kabul Edilir Mi?

Son günlerin gündem konusu olan asgari ücret görüşmeleri devam ederken, milyonlarca işçinin gözü kulağı görüşmelerden çıkacak olan kararda. Peki karar ne zaman açıklanacak? Asgari ücret artışı olarak nasıl bir rakam düşünülüyor?

Geçtiğimiz günlerde Habertürk kanalına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, devam eden asgari ücret belirleme kurulu toplantısı hakkında açıklamada bulunmuştu. Mehmet Müezzinoğlu, İşçi, işveren ve hükümet temsilcileri arasında pazarlığın kıyasıya devam ettiğini belirterek henüz net bir rakam üzerinde mutabık kalınmadığını ancak görüşmelerin önümüzdeki haftalarda sona ereceğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, Türk-İş Sendikasının asgari ücret tespit komisyonunda bin 600 TL, DİSK’in 2 bin TL istediğini belirterek, önümüzdeki 10 gün içerisinde tarafların sabit bir rakam üzerinde mutabık kalacağını belirtti. İyi bir hakemlik yapacağız diye Bakan Müezzinoğlu’nun beklenen haberi önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor.

DİSK’in Önerdiği Rakam Mümkün Mü?

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerinde işçi kesimini temsil eden DİSK, yeni dönem asgari ücretin 2 bin TL seviyesinde olması konusunda diretiyor. DİSK’in yanı sıra ise Türk-İş Sendikası da asgari ücretin yeni dönemde bin 600 TL olması gerektiğini savunuyor. Ancak işçilerin büyük bir kısmının DİSK’in teklifinin kabul edilmeyeceğini ve yeni dönem asgari ücret zammının düşük bir miktar olacağı inancına girdi.

Bir diğer taraftan işçiler, asgari ücret 2 bin TL olursa, elektrik, su, kira, doğalgaz gibi giderlerin de bu oranda artacağından çekindiği için bu denli yüksek bir artışı istemiyor. Öte yandan ülkenin son günlerde içinde bulunduğu sıkıntılı süreç ve ekonomideki sallantılar nedeniyle bu rakamın kabul edilmesi biraz zor görünüyor.

Son gelişmelerden sonra tüm gözler asgari ücret tespit komisyonun vereceği karara odaklanmış durumda.

Sizde bu konu hakkında fikirlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazarak sesinizi duyurabilirsiniz.

Asgari Ücrete Zam Yapılmamasına DİSK Üyelerinden Simitli Protesto

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası üyeleri tarafından asgari zam yapılmamasını protesto etti. Asgari ücrete zam çıkmamasını simit yiyerek protesto etti.

DİSK Tekstil İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nuri Toprak’ın da katıldığı sendika binasındaki toplantıda bir araya gelen üyeler, asgari ücrete zam yapılmamasına tepki gösterdi. Sendika üyeleri, simit yiyerek, zam yapılmamasını protesto etti.

Toplantıda konuşan DİSK Tekstil İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nuri Toprak, ülkedeki işçilerin yüzde 50’sinden fazlasının asgari ücretle çalıştığını hatırlatarak buna zam yapılmamasının işçileri zor durumda bırakacağını söyledi. Doların yükselişinin de ekonomiyi olumsuz etkilediğini kaydeden Toprak, şöyle konuştu:

“Bir yandan artan enflasyon diğer taraftan doların yükselişi hepimizi borçlu hale getirirken aynı zamanda da yoksullaştırmaktadır. Hayatta kalabilmek için çoğumuz borcu borç ile çevirmek zorundayız. Gelirimizin geçimimize yetmediği açıkken bir de zorunlu emeklilik kesintisi yapmak adil değildir. İşveren tarafı 2016 yılı için çok fazla maliyet artışı olduğunu ileri sürerken almış olduğu teşviklerden ücretlerin enflasyonla dolar kuruyla verilmesine hiç söz etmemektedir. İşçilerin yüzde 50’sinden fazlasının asgari ücret aldığı bir ülkede asgari ücrette artış yapılmaması hiç tartışmasız milyonlarca insanın yoksullaşması anlamına gelmektedir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz bozdurma kampanyasını desteklediklerini de ifade eden Toprak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın milli paranın kullanılması ile ilgili bir talebi var son dönemde. Biz sendika olarak kendisine destek veriyoruz. 2023 doları sendikamız adına bozduracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu talebine destek vermek istiyoruz” diye konuştu.

DİSK Tekstil İş Sendikası üyelerinden Nihat Bencan ise asgari ücrete sıfır zam dayatılmasının üzücü olduğunu kaydederek, ‘simit zammı’ istemediklerini söyledi.

5haber.com  | Ankara
DHA

DİSK Üyelerinden Son Dakika ‘Asgari Ücret 2 bin TL Olsun’ Açıklaması

DİSK üyeleri son günlerin gündem konusu olan asgari ücret hakkında, Eskişehir’de bir basın açıklaması yaptı.Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyeleri tarafından yapılan açıklamada asgari ücretin 2 bin lira olması istendi.

Eskişehir’de bulunan İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı bölgesinde toplanan ve DİSK üyesi oldukları belirtilen yaklaşık 40 kişi, ‘Asgari ücret geçim ücreti, 2 bin TL net olsun’ yazılı pankart açtı. DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz konuşmasında asgari ücretin net 2 bin lira olması gerektiğinin altını çizdi.

DİSK Bölge Temsilcisi Ayaz konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Asgari ücret, TÜİK tarafından hesaplanan bir işçinin geçimi için gerekli besin içi ve besin dışı harcamalara ilişkin asgari tutarın daha altında kalmaktadır. TÜİK tarafından 2015 Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonuna sunulan ve Kasım 2015’teki değerleri içeren miktar 1600 lira iken, asgari ücret 1300 lira olarak belirlenmiştir. Bir işçinin geçimi için gerekli miktarın aradan geçen bir yıl içinde en az yüzde 10 oranında arttığı kabul edilmelidir. Bu durumda 2016 Kasım ayında bu miktar 1750 lira olacaktır. 2017 için ise döviz kurlarındaki sıçrama nedeniyle enflasyonunun da artacağını söylemek kehanet olmayacaktır. Dolayısıyla 2016 Kasım ayında 1750 lira civarında olan tek işçinin asgari geçim maliyeti 2017’de 2 bin lirayı rahatlıkla bulacaktır. Asgari ücretin sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendirdiğinin, tüm ücretleri belirlediğinin bilinciyle tüm işçileri 2 bin lira net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından çeşitli sloganlar atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

5haber.com  | Eskişehir
DHA

DİSK’ten Son Dakika Taşeron Açıklaması: “İnsanlar İhaleyle Çalıştırılmaz Kadro Haktır”

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, taşeron işçilere kadro konusu ile ilgili yazılı açıklamasında, “İnsan ihaleyle çalıştırılmaz, kadro haktır” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada taşeron işçilere ‘kadro vaadi’nin yerine getirilmesi için çalışmaların tamamlanmadığını, ‘son noktaya gelinmediğini’ açıkladı. Alınan kararın 720 bin vatandaşı ilgilendirdiğine değinen Kurtulmuş ‘Öyle bir uygulama yapmak durumundayız ki; hem vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayalım hem de devletin çekemeyeceği bir yükü kamunun üzerine koymayalım. Titizlikle bunlar çalışıldı. Son noktaya gelse teferruatıyla bilgilendirirdim ama çerçevesi konuşuldu. İnşallah bu anlamda adımlar atılacak’ dedi. Seçimlerin ardından bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hükümet bu vaadini yerine getirmemekte, ‘çalışmaların sürdüğü’ bahanesiyle işçileri oyalamaya, işçilerin umutlarıyla oynamaya devam etmektedir.

Tüm Taşeron İşçilere Kadro Verilmesi İçin Mücadelemiz Sürecek

İktidar partisinin seçimlere giderken üzerinde çalışma yapmadan bir vaatte bulunması, devlet yönetme ciddiyetinden uzak bir tutumdur. Seçimden önce umutları istismar edilerek ‘oy deposu’ olarak görülen taşeron işçilerinin seçimlerin ardından ‘kamuya yük’ olarak tarif edilmesi de kabul edilemez. İşçiler hastanelerde, belediyelerde, karayollarında kamuya hizmet üretmektedir. Kamuya yük olan, taşeron işçilerin emeği üzerinden beslenen taşeron şirketler ve kadro hakkını seçim vaadi haline getirip oy sağlamaya çalışan siyasetçilerdir. Daha önceden defalarca dile getirdiğimiz gibi ‘İnsan ihaleyle çalıştırılmaz, kadro haktır, seçim vaadi olamaz’. Tüm taşeron işçilere ayrımsız-kayıtsız-şartsız kadro hakkı için mücadeleye devam edeceğiz”

5haber.com  | Ankara
DHA