Etiket arşivi: Doğalgaz

Elektriğe 3 Ay Zam Yok, Doğalgaza İndirim Var

Botaş, Doğalgazdan elektrik üreten santrallere gaz fiyatında yüzde 12,5 indirime gidileceğini açıkladı. Elektrik faturalarına 3ay zam yapılmayacak. Doğalgaz indirimi 1 Temmuzdan itibaren uygulanacak.

Botaş’ın internet sitesinde yer alan “2020 Yılı Temmuz Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi’ne göre konutlarda kullanılan doğalgaz’ın fiyatında değişikliğe gidilmedi.

Doğal gazdan elektrik üreten santrallere satılan gazın fiyatlarında ise yüzde 12,5 indirim uygulandı. ve bu şekilde bin metre küp gazın fiyatı 1400 lira oldu. sanayi ve ticarethane abonelerine de yüzde 9,8 indirim yapıldı ve bin metreküp gazın fiyaı 1400 lira oldu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, resmi sosyal medya hesabı üzerinden sanayicilere güzel haberi verdi. Sanayicilerin, Botaşvasıtasıyla kullandığı doğalgazda indirime gidildiğini aktaran Dönmez “BOTAŞ’tan sanayicimizin kullandığı doğalgaza indirim hayırlı olsun. Yeni normalde sanayimizin Çarkları daha hızlı dönecek , ekonomik toparlanmamız hız kazanacak. Doğalgaz maliyetlerindeki yüzde 9,7 ile yüzde 12,5 arası düşüş , üretim ve istihdama pozitif yansıyacak” ifadelerine yer verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, resmi sosyal medya hesabı üzerinden sanayicilere güzel haberi verdi. Sanayicilerin, BOTAŞ vasıtasıyla kullandığı doğalgazda indirime gidildiğini aktaran Dönmez, “BOTAŞ’tan sanayicimizin kullandığı doğalgaza indirim hayırlı olsun. Yeni normalde sanayimizin çarkları daha hızlı dönecek, ekonomik toparlanmamız hız kazanacak. Doğalgaz maliyetlerindeki yüzde 9,7 ile yüzde 12,5 arası düşüş, üretim ve istihdama pozitif yansıyacak” ifadelerine yer verdi.

Elektrik ve Doğalgaz Faturasında Yeni Dönem

Corona Virüsü gündelik hayatımızı etkilemeye devam ederken sahada çalışmak zorunda olan Elektrik ve Doğalgaz Faturasını kesen personeller sayaç okumak için binalara girmek zorunda kalırken hastalığa yakalanma oranlarını da arttırmış oluyorlardı.

Bu konudan dolayı EPDK bu konu ile ilgili yeni bir çalışma yapmaya başladı. EPDK Batı’da örnekleri görüldüğü gibi doğalgaz ve elektrik şehiriçi dağıtım şirketi personeli, aylık düzenli fatura okumayacak. Bunun yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Anılan ay için geçmiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler dikkate alınarak fatura çıkartılacak.

EPDK ve şehir içlerinde çalışan personellerin Corona Virüsünden korunmaları için bu yöntemi yakın zamanda açıklaması bekleniyor.

Doğalgaz Havalar Isınınca Kesilecek

Havalar soğudu doğalgaz faturaları gelen zamlardan sonra geçen yıla göre %30 dan fazla artmış görünüyor. Vatandaşlar ister istemez doğalgaz faturalarını ödemekte sıkıntı çekmeye başladılar.

Ancak Ankara’da ön ödemeli gazlara 100 TL yüklendiğinde 95 TL’si borcuna karşılık kesilmeye başlanınca Başkent Doğalgaz açıklama yapmak zorunda kaldı. Başkent Doğalgaz’ın açıklamasına göre soğuklar bitene kadar eski borçtan kaynaklanan bir doğalgaz kesintisini yapmayacağını bildirdi. Bunun üzerine vatandaşlar derin bir nefes aldılar.

Doğalgaz Faturaları El Yakıyor

Havaların soğuması ile birlikte insanlar kombileri çalıştırmaya başladı. Doğalgaza ard arda gelen zamların ardından hanelere çok yüksek doğalgaz faturaları gelmeye başladı.

Bu durum Sosyal medyada tepkisini dile getiren vatandaşlar faturalarını paylaşıp, çalışana ve emekliye yüzde 5 zam verildiğini hatırlatarak, doğalgaza en az yüzde 30 zam yapıldığını belirtti. Vatandaşlar tüketim miktarlarının aynı olmasına rağmen gelen fahiş faturalardan sonra “Isınmak artık lüks oldu” diye konuşmaya başladılar

Son 2 yılda doğalgazdaki fiyat artışı yüzde 65’i buldu

2019 yılı Ağustos ayında Doğalgaza yüzde 14.97 ve eylül ayında yüzde 14.90 oranlarında zam yapılmıştı. Böylece 2019’da yapılan toplam zam oranı yüzde 32.1’e çıkmıştı. 2018’de de yapılan yaklaşık yüzde 30’luk zamla birlikte, son 2 yılda doğalgazdaki fiyat artışı yüzde 65’i geçti.

Vatandaşlar bu yüzden dolayı tepkilerini sosyal medyada dile getirmeye başladılar.