Etiket arşivi: dolar

Yatırımcı Döviz ve Altına Güveniyor

Türkiye’de ekonomik durumu insanların Türk Lirasına yatırım yapmasını engelleyen faktörlerden biridir. 2018 yılında Rahip Brunson olayından sonra doların 7,00 lirayı bulması daha sonrasında oların 5,5-6,00 TL bandında tutulmuş olsa da hala vatandaşlar hala Türk Lirasına güvenememe alışkanlığını devam ettiriyor.

Bu sebepten dolayı şuan vatandaşların ve özel şirketlerin yaklaşık 1,3 Trilyon Türk Lirası döviz hesaplarında tuttukları ortaya çıktı.

Bu kadar nakit olan dövizin ekonomiye girmesi halinde doların daha da gerileyebileceği net bir şekilde görülmektedir. Ancak Türk Lirasına olan güvenin azalması insanların hesaplarındaki dövizleri bozdurmak istememelerine yol açıyor.

Yatırımcı Altına Güveniyor

Yüksek enflasyon ve döviz kurlarında yaşanan oynaklık ve küresel riskler yatırımda altın tercihinin öne çıkmasında etkili oldu. Güvenli liman olarak görülen altında mevduatlar 2019 yılında yüzde 98.5 arttı. Döviz mevduatlarındaki artış ise yüzde 20.4’u buldu. BDDK verilerine göre Aralık 2018’de 38 milyar 335 milyon lira olan vatandaşların altın hesapları Aralık 2019’da 76 milyar 98 milyon liraya ulaştı.

Temmuz ayından itibaren Merkez Bankası’nın hızla faiz indirmeye başlaması TL mevduatlarına olan ilginin azalmasında etkili oldu.

 

Dolar ve altın fiyatları yükseldi

Altın fiyatları ile dolar yükseliyor.

AB’nin Türkiye açıklamasının ardından dolar kuru yükseliş gösterdi. Serbest piyasalardan gelen bilgilere göre dolar kritik seviyeyi yine aştı ve 6 TL’ye göz kırptı.

Cuma gününde 294 lirayı gören gram altın fiyatı bugün yükseliş eğilimine girdi ve 297 lirayı gördü.

Alınan son bilgilere göre gram altın 297,58 lirayı gördü. 479 liradan alınan çeyrek altın ise 482 liraya satılıyor.

Piyasaların işleme başladığı bugünde dolar kuru, yükselişe geçti. Cuma gününü 5,88 liradan kapatan dolar , bugüne yükselişle başladı. Sabah 5,89 liraya çıkan dolar kuru, piyasaların Türkiye’de işleme kapanmasının ardından 5,90 lirayı geçti. Gece saatlerinde dolar kuru 5,9150 lirayı gördü.

Dolar ile birlikte Euro kuru da yükseliş gösterdi. 6,53 liradan geçen haftayı kapatan euro bugün yükseldi ve 5,9150 lirayı gördü.

Dolar, euro döviz kurları, altın fiyatları ve borsada işlem gören şirketlerin en iyileri görmek için https://www.5haber.com/haberler/ekonomi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Fed’den Son Dakika Faiz Açıklaması Geldi

Son dakika açıklaması Fed’den geldi.

ABD Merkez Bankası Fed, faizlerde 0,75 – 1.00 aralığında yükseliş kararı aldı. Fed, 2017 boyunca 3 kez faiz artırımı yapma kararı aldığını açıkladı.

Dolar Ne Kadar Oldu?

FED kararının ardından Dolar / Lira kuru 3,69’un altına indi.

ABD Federal Merkez Bankası (FED) Fed, Çarşamba günü düzenlediği toplantıda faizleri çeyrek puan artırırken, 2017 yılı içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidilebileceğini öngördü. Piyasaların beklediği faiz oranı artışı böylece bu yıl içinde ilk kez gerçekleşmiş oldu.

FED faizlerin 0.25 oranında artırılması kararın ardından yaptığı açıklamada, ‘Gerçekleşen ve beklenen işgücü piyasası koşulları ve enflasyona bakıldığında, komite, federal fon faizi için hedef aralığını yükseltme kararı aldı. Ekonomik gidişe ilişkin kısa vadeli görünüm oldukça dengeli görünüyor’ dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefi dolaylarında istikrar kazanacağını bildirirken, gıda ve enerji haricinde enflasyonun yüzde 2 hedefinden biraz aşağıda olduğunu belirtti.

2017 yılı içerisinde 3 veya daha fazla faiz artışı yapılacağı beklentisinde olan FED yetkililerinin sayısı, 11’den 14’e yükselirken, 5 FED yetkilisinin de 2017 yılı için en az 4 kez faiz artışı öngörüyor.

Ekonomi İlerleme Kaydediyor

FED Başkanı Janet Yellen, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, çeyrek puanlık faiz artışının ekonominin ilerleme kaydettiğini gösterdiğini, ancak ekonomik görünüme ilişkin değişikliği yansıtmadığını söyledi. Yellen, ekonomik öngörülerin Aralık ayından bu yana çok az değiştiğini, temel izlenimin ekonominin iyi yönde gittiği şeklinde olduğunu belirtti. Faiz artışları için uzun süre beklemenin uzun vadede daha hızlı bir faiz artırımına gidilmesi demek olabileceğini belirten Yellen, FED’in faiz politikası kararlarının, önceden belirlenmiş bir yol haritası olmadığını vurguladı.

Yellen, Trump yönetiminin potansiyel politika değişiklikleri ve bu politikalara ilişkin büyük bir belirsizlik bulunmasından dolayı, ayrıntılı olarak görüşmediklerini de söyledi. FED Başkanı Yellen, enflasyonun önümüzdeki yıllarda yüzde 2 hedefi etrafında denge kazanacağını, çekirdek enflasyonun son aylarda yüzde 2 dolaylarında sürdüğünü ve artmasının beklendiğini sözlerine ekledi. İstihdamın güvenli bir biçimde arttığını belirten Yellen, işe alım ve iş koşullarının daha da güçleneceği beklentisinde olduklarını söyledi ve maaş artışı tahminlerinin belirgin bir oranda yükseldiğinin altını çizdi.

Ekonomik hedeflere giderek yaklaşıldığının anlaşılmasının kilit nokta olduğunu söyleyen Yellen, FED’in faizleri aşamalı olarak artırmasının, etkisiz bir tutum sergilemekten daha uygun olacağını savundu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Merkez Bankası ve AP Kararları Sonrası Döviz Kuru ve Altın Fiyatları (24 Kasım Gündel)

Son günlerde sürekli olarak yukarı yönde seyir gösteren Dolar ve diğer döviz kurları, aynı eğilimlerini devam ettiriyor. Önceki gün alınan Enerji Koordinasyon Kurulu ve Para Politikası Kurulu toplantılarının tekrar yapılması kararları ile piyasalar rahatlatılmaya alışılırken dolar 3.40 seviyelerine kadar geldi.

Önceki gün 3.36 seviyelerinde güne başlayan dolar, saat 17 civarında, tarihinin rekorunu kırarak 3.4155 seviyelerine kadar geldi. Bu gelişmelerin sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gerçekleşen Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Toplantı sonrasında herhangi bir açıklamanın yapılmaması, günlerdir bu toplantıyı bekleyen piyasaların beklentisini boşa düşürdü.

Öte yandan doların, bugün Avrupa Parlamentosunda gerçekleşecek olan Türkiye’nin AB üyelik değerlendirme oylamasından da etkilenmesi bekleniyor. Piyasalar ve bilhassa döviz kurlarının odaklandığı bir başka nokta ise bugün gerçekleşecek olan Merkez Bankası Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısı.

Merkez Bankası Faiz Açıklamasını Yaptı Dolar Daha da Yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın faiz indiriminde bulunmasını istedi. Bu açıklama sonrası ise gözler bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak olan Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısına çevrildi. Ancak bazı kurumların yaptıkları değerlendirme açıklamasında, faizlerde 0.25′ lik bir indirim olması ya da indirimin hiç olmaması gibi bir durum söz konusu.

Merkez Bankasının faiz kararını açıklamasının ardından dolar 3.44 seviyesine kadar gelerek bir rekora daha imza attı. Öte yandan euro ise 3.62 ile rekor kırdı.

Altın Fiyatları

Altın ise önceki güne göre düşüş eğilimi gösterirken, gram altın kapalı çarşıda 130 TL’ye kadar düştü. Çeyrek altın ise 208 TL’ye alınırken, 213 TL’ye satılmaktadır. Cumhuriyet altını ise 869 TL’ye alınırken, 882 TL’ye satışa sunulmaktadır.

5Haber.com  | Ankara

Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararını Açıkladı: Faizler Düşürülmedi

Son dakika haberi Merkez Bankasından geldi.

Merkez Bankası PPK politika faizini 0.50 bazpuan yükseltti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır” dedi.
Merkez Bankası ayrıca reeskont kredileri için aldığı kararı da şöyle açıkladı: “31 Aralık 2016 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri için; azami 31 Mart 2017 tarihine kadar vade uzatılabilmesine, vade uzatımı imkânının kullanılmayıp kredinin vadesinde ödenmesi halinde, kredi geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine ve bu işlemlerde geri ödeme tarihindeki Bankamız döviz alış kurunun kullanılmasına olanak tanınmasına karar verilmiştir.”

Faiz Artışı ile Düşen Dolar, AP Kararı ile Tekrar Yükseldi

Merkez Bankası’nın politika faizi ve faiz koridorunu yükselterek yaptığı çifte faiz artışıyla düşen dolar, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamadan “Türkiye ile AB üyelik görüşmeleri dondurulsun” önerisinin çıkmasıyla geri döndü.

Merkez Bankası’nın çifte faiz artışının ardından dolar üç kuruş birden düşerek 3.37 liraya geriledi. Ancak AP kararının açıklanmasıyla yeniden yukarıya dönerek 3.39 lirayı aşarken, 3.56 lira düzeyine düşen euro da 3.58 liranın üzerine çıktı.

Doların son günlerde peş peşe rekorlar kırarak yükselmesi nedeniyle Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantıda politika faizini ve faiz koridorunun üst bandını yükselterek çifte faiz artışı yaptı.

PPK’nın ardından yapılan açıklamada, “Marjinal fonlama oranı yüzde 8.25’ten yüzde 8.5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7.5’ten yüzde 8.0’e yükseltildi” denildi.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, ekonomi haberleri, dolar haberleri ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara
DHA