Etiket arşivi: dolar ne kadar

Dolar ve altın fiyatları yükseldi

Altın fiyatları ile dolar yükseliyor.

AB’nin Türkiye açıklamasının ardından dolar kuru yükseliş gösterdi. Serbest piyasalardan gelen bilgilere göre dolar kritik seviyeyi yine aştı ve 6 TL’ye göz kırptı.

Cuma gününde 294 lirayı gören gram altın fiyatı bugün yükseliş eğilimine girdi ve 297 lirayı gördü.

Alınan son bilgilere göre gram altın 297,58 lirayı gördü. 479 liradan alınan çeyrek altın ise 482 liraya satılıyor.

Piyasaların işleme başladığı bugünde dolar kuru, yükselişe geçti. Cuma gününü 5,88 liradan kapatan dolar , bugüne yükselişle başladı. Sabah 5,89 liraya çıkan dolar kuru, piyasaların Türkiye’de işleme kapanmasının ardından 5,90 lirayı geçti. Gece saatlerinde dolar kuru 5,9150 lirayı gördü.

Dolar ile birlikte Euro kuru da yükseliş gösterdi. 6,53 liradan geçen haftayı kapatan euro bugün yükseldi ve 5,9150 lirayı gördü.

Dolar, euro döviz kurları, altın fiyatları ve borsada işlem gören şirketlerin en iyileri görmek için https://www.5haber.com/haberler/ekonomi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Euro Tarihi Zirveyi Gördü (6 Temmuz 2017 Piyasalarda Son Durum)

Son dakika haberi ekonomiden geldi. Son verilere göre Euro 4.14 lira sınırını da aşarak 4.1415 lira ile tüm zamanların rekor düzeyine yükseldi.

Dolar ise 3.63 Lira seviyesine kadar yükseldi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 13-14 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının dün akşam açıklanan tutanakları sonrası küresel piyasalarda yaşanan elişmelerle dolar ve euro yükseliyor.

Yeni güne 3.60 lira ile dünkü düzeylerden başlayan dolar, artan jeopolitik risklerin de etkisiyle 3.6380 liraya ulaşırken, euro da 4.1415 liraya kadar tırmandıktan sonra, bu düzeylerde hareket etmeye başladı.

Lirayı, küresel piyasalardaki gelişmelerin yanında, bölgesel jeopolitik risklerin de etkilediğine dikkat çeken piyasa analistleri, özellikle Suriye ve Katar’a ilişkin gelişmelerin Türkiye’nin bölgeye yakınlığı nedeniyle lira üzerinde satış baskısını ağırlaştırdığına dikkat çekiyor.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, sıcak gelişmelerden, yerel haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Son dakika! Katar tezkeresi TBMM’de kabul edildi Dolar ve Euro fırladı

Son dakika haberi: Piyasalar tekrar hareketlendi. Son günlerde dalgalı şekilde seyir gösteren piyasalar, bugün yukarı yönde eğilim gösterirken hareketli geçmesi beklenen Perşembe günü öncesi TBMM’de alınan karar ile iyice yükseldi.

Katar tezkeresi TBMM’den onaylandı; euro yeniden 4.0 lirayı aştı, dolar 3.55 liranın üzerinde.

Tezkerenin onaylanmasının ardından euro 4.0 lirayı aşarak 4.0025 liraya, dolar da 3.5569 liraya kadar yükseldi. Hükümetin Katar hamlesiyle jeopolitik risklerin arttığı algısı Borsa İstanbul’da da satış getirdi ve BIST 100 Endeksi günün sonunda 0.73 düşüşle 97 bin 617 puandan kapandı.

Hükümetin öne çekerek bugün onaylanmasını sağladığı tezkere, TBMM Genel Kurul gündeminin alt sıralarından öne çektiği, “Katar topraklarında Türk Kuvvetlerinin konuşlandırılmasına ilişkin uygulama anlaşması” ve “Türkiye ile Katar arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine ilişkin işbirliği protokolü”nü içeriyor.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Katar krizi sonrası dolar ve altın fiyatları ne kadar oldu?

Son dönemlerde iç ve dış diplomaside yaşanan hareketlilik, altın piyasasını canlandırdı.

Yaklaşık 2 ay önce düşüşe geçen altın fiyatları, düşüşün ardından tekrar yükseliş evresine girdi. Sn olarak 140 lirayı bulan altının gram fiyatı, Katar’da yaşanan diplomasi sorunları nedeniyle 146 lira seviyelerine çıkarak son ayların en yüksek fiyatını gördü.

Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik uyguladığı yaptırımları değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, piyasalarda Katar tedirginliği devam ederken, bazı yatırım araçların ön plana çıktığını aktardı.Küresel anlamda jeopolitik ve siyasi risk sürecinin yeniden yükseldiğini ifade eden Gözgör, “Hafta başında bazı Arap ülkelerinin Katar’a yaptırım uygulaması sonrası piyasalarda riskli varlık olarak sınıflandırabileceğimiz gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisselerden çıkışlar yaşandı. Katar ile yaptırım uygulayan Arap ülkeleri arasındaki sorunların derinleşmesi piyasalarda yeni fiyatlamalara sebebiyet verebilir” ifadelerini kullandı.

Altın Fiyatları

Kapalı çarşıda gram altın 146 lira seviyesinden işlem görürken çeyrek altın 233 liraya alınıp 239 liraya satışa sunulmakta, yarım altın 467 liraya alınıp 479 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 970 liraya alınıp 985 liraya satışa sunulmaktadır.

Döviz Piyasasında Son Durum

Öte yandan döviz piyasası da hareketliliğini devam ettiriyor. Küresel piyasalardaki diplomasi hareketliliği, döviz kurlarının da dalgalı bir seyir halinde olmasa büyük ölçüde etki ediyor.

İngiltere’deki parlamento seçimlerinin yapılacak olması, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırması olasılığının yüksek olduğu toplantısı ve FBI eski başkanı James Comey’nin Senato’da soruları yanıtlayacağı Perşembe günü öncesinde küresel yatırımcılar pozisyonlarını koruma yönünde tercihlerini kullanıyor.

ABD’de geçtiğimiz Cuma günü açıklanan verilere göre, tarım dışı istihdam Mayıs ayında beklentilerin altında kaldı. Bu bu verinin, Fed’in faiz artışı için öngördüğü ekonomik canlanmayı yansıtmadığına ilişkin yorumlara dayalı olarak, dolar küresel piyasalarda zayıfladı.

Dolar, şu sıralar 3.51 seviyesinde işlem görmekte iken euro ise 3.96 lira seviyesinde sabit kaldı.

5haber.com  | Ankara

5 Mayıs dolar, euro ve altın fiyatları (Fed kararı sonrası piyasalar hareketlendi)

Geçtiğimiz gün yapılan enflasyon oranları açıklaması, daha sonrasında ise Amerikan Merkez Bankası’nın faiz açıklamaları ile dolarda hareketlilik yaşandı. Özellikle Fed’in bu yıl için “iki kez” faiz artırım hedefini koruduğuna ilişkin sinyal vermesi sonrası kademeli yükselişle 3.57 lirayı da aştı. Öte yandan Fed’in Haziran ayında bir faiz arttırıma gitmesinin beklentilerinin artması ile küresel piyasalarda dolar değer kazanmaya devam etti.

Türkiye’de açıklanan yılın ilk 4 ayına ait enflasyon oranının da yüksek çıkması ile 3.52 liradan tırmanışa geçen dolar, yeni güne 3.57 liranın da üzerinde başladı ve 3.5777 lira seviyesine kadar çıkmıştı. Son olarak dolar 3.573 lira seviyesinde sabitlendi. Enflasyon öncesi 3.85 lira düzeyine kadar çekilen euro da yeni günde 3.9287 lira ile 3.93 liraya dayandı. Son olarak ise euru 3.922 seviyesinde sabitlendi.

Fed’in iki günlük toplantısı sonrası, Çarşamba akşamı yapılan açıklamada, birinci çeyrek ekonomik büyümedeki zayıflamanın geçici olduğu, işsizlikteki azalmanın süreceği ve bu yıl iki kez daha faizleri artırma hedefinin korunduğu belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları Nisan ayında yüzde 1.31 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 11.87 ile dokuz yılın en yüksek düzeyine yükseldi.

Altın Fiyatları

Altında ise fiyatlar şu şekilde: Gram altın 141 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 226 liraya alınıp 232 liraya satılmaktadır. Yarım altın 453 liraya alınıp 464 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 935 liraya alınıp 950 liraya satılmaktadır.

5haber.com  | Ankara

Dolar Türk Lirası karşısında son dönemin en düşük seviyesinde

15 Temmuz’dan sonra bir anda yükselen ve piyasaları kötü etkileyen dolar, son günlerde art arda yapılan hamleler ile düşüşe geçti. Merkez Bankası’nın bankaların maliyetlerini artırıcı adımlarıyla gerileyen dolar, 3.55 liranın altında başladığı yeni haftanın ilk işlem gününde 3.52 lira seviyesine kadar çekildi.

Merkez Bankası’nın geç likidite penceresi faizini 0.50 puanlık artışla yüzde 12.25’e çıkarmasının ardından geçen hafta 3.56 lira düzeyine gerileyen dolar, bugün 3.5204 liraya kadar inerken, küresel piyasalarda 1.091 dolara kadar yükselen euro da, iç piyasada parite etkisiyle 3.8422 liraya kadar geriledi.

Güne yüzde 0.36 yükselişle 94 bin 994 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi de (BIST100) yeniden 95 bin puan sınırını aşarak, 95 bin 350 puan ile yeni bir gün içi rekoru kırdı. BIST 100 daha sonra gerileyerek günü, düne göre yüzde 0.32 düşüşle 94 bin 356 puandan kapattı.

Beklentiyi Alıp Gerçeği Satışa Sunmak

İş Yatırım’ın, “Beklentiyi alıp, gerçeği satmak…” başlıklı günlük piyasa raporunda, “Mayıs ayına Nasdaq endeksinde yeni bir kapanış zirvesi ile başladık” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“Zayıf dolar, düşük faiz ve güçlü Avrupa büyümesini arkasına alan Borsa İstanbul Nisan ayını 2013 yılı zirvesini kırarak bitirdi. Olumlu dış konjonktür ve güçlü ilk çeyrek karları borsadaki yükselişi destekliyor. Ancak piyasalar beklentileri satın alıp gerçekleri satarlar. İçerde ve dışarda belirsizliklere rağmen risk alan yatırımcılar Mayıs ayında kar satışına geçmeyi tercih edebilirler. Borsanın dolar bazında kritik bir direnç noktasına geldiği mevcut değerlemeler aşağı yönlü risklerin arttığını gösteriyor. Son 7 yılın verisi gelişmekte olan hisse senedi ve döviz piyasalarında Nisan sonunda satıp Mayıs sonunda almanın yüzde 70-yüzde 80 gibi yüksek bir ihtimalle kazandırdığını gösteriyor.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Merkez Bankasının açıklaması sonrasında dolar ve altında flaş hareketlilik

Beklenen açıklama Merkez Bankasından geldi. Yapılan son açıklamaya göre 2017 ve 2018 yılı sonuna ilişkin enflasyon öngörülerini, sırasıyla 0.5 ve 0.4 puan yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu’na ait sunum yaptı. Yapılan sunumda, 2017 yılı sonuna ilişkin enflasyon öngörüsünü yüzde 8.0’den yüzde 8.5’e ve 2018 sonu enflasyon öngörüsünü de yüzde 6.0’dan yüzde 6.4’e yükselttiklerini açıkladı.

Çetinkaya, daha önce 57 dolar olarak belirledikleri 2017 petrol fiyatı öngürüsünü de 55 dolara revize ettiklerini söyledi.

Sunumda konuşan Çetinkaya “Son aylarda yaşanan arz yönlü gelişmeler, baz etkileri ve döviz kurunun yansımaları enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden oldu” diyen Çetinkaya, Merkez Bankası’nın “enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak için” Ocak ayından itibaren güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirdiğine işaret etti ve ekledi:

“Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek. Uygulanan para politikası kur oynaklığı ve enflasyon baskılarını azaltmakta etkili oldu, sıkılaştırmanın ilk yansımaları finansal göstergelerde çıktı, enflasyondaki gecikmeli etki zamanla gözlenecek.”

Sıkı para politikası duruşunun katkısıyla önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün başlamasının beklendiğini de vurgulayan Çetinkaya, “Bununla birlikte, enflasyonda kısa süre içinde gözlenen hızlı yükseliş fiyatlama davranışlarının yakından takip edilmesini gerektiriyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek. Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenecek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesi ve dış talepteki toparlanmanın desteğiyle net ihracatın büyümeye katkısının artması bekleniyor.”

Döviz Kuru ve Altın Fiyatları

Merkez Bankasının bu açıklaması sonrasında dolar 3.55 seviyesine düşerken euro 3.88 lira oldu. Gram altın 144 liraya gelirken, çeyrek altın 231 liraya alınıp 237 liraya yükseldi. Cumhuriyet altını ise 963 liraya alınırken 975 liraya satılmaktadır.

5haber.com  |  Ankara

Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı-Karar sonrası dolar ne kadar oldu?

Merkez Bankası, beklendiği gibi PPK politika faizi ve gecelik borç verme ve borçlanma faizlerini değiştirmedi. Geç likidite penceresi faizini 0.50 puan artırdı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği gibi politika faizi ve gecelik borç verme ve borçlanma faizlerini değiştirmedi; geç likidite penceresi faizini (GLP) 0.50 puan artırdı. Açıklama öncesi 3.59 liranın üzerinde olan dolar, açıklamanın ardından 3.56 lira düzeyine kadar geriledi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Marjinal fonlama oranı yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutulmuştur. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8’de sabit tutulmuştur. Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0.0 düzeyinde sabit tutulurken borç verme faiz oranı yüzde 11.75’ten yüzde 12.25’e yükseltilmiştir” denildi.

Merkez Bankasının bu kararı sonrasında dolar 3.56 TL seviyesine kadar indi. Euro ise 3.89 TL’ye geriledi.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Dolar TL Kuru Dalgalı Seyrediyor (17 Nisan Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Türkiye tarihi referandumu geride bıraktı. 16 Nisan Pazar günü, Cumhurbaşkanlığı sistemini ön ören 18 maddelik anayasa değişikliği teklifi, milletin onayına sunuldu ve yüzde 51.4 oranında çıkan EVET ile değişiklik teklifi kabul edildi. Referandum sonucunun evet çıkması ile döviz kurları ve altın fiyatlarındaki son durum araştırılmaya başlandı. Referandum sonrası belirsizliklerin sona ermesi ile birlikte ciddi bir düşüş yaşayan dolar, 3.63 liraya gerileyen dolar ve 3.86 liraya gerileyen euronun yönü, sonuçlara ilişkin tartışmaların etkisiyle yeniden tırmanmaya başladı.

Anayasa değişikliği referandumundan yüzde 51.4 oranında evet çıkması ile birlikte, “yeni bir seçim olasılığının gündemden düştüğü” algısıyla, geçen haftayı 3.70 lira civardında kapatan dolar yeni haftaya 3.63 – 3.64 lira ve geçen hafta son gününde 3.90 lira dolayında işlem gören euro da 3.86 – 3.87 lira aralığında başlangıç. yaptı. Ancak, kısa sürede dolar keskin bir toparlanma ile 3.67 lirayı, euro da 3.91 lira seviyesine geldi..

Piyasalarda gözler Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı/ Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi (AGİT/ DKİHB) tarafından oluşturulan Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti’nin (SSGH) bugün anayasa değişikliği referandumu ile ilgili yapacağı açıklamaya çevrildi.

Altın Fiyatları

Referandum sonrası gram altın 152 lira seviyesine gelirken, çeyrek altın 243 liraya alınıp 249 liraya satılmaktadır. Yarım altın 487 liraya alınıp 499 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 1006 liraya alınıp 1022 liraya satılmaktadır.

Piyasalar AGİT’i Bekliyor

Piyasa analistlerine göre, referandum sonuçlarına ilişkin çıkan tartışmalar nedeniyle, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinden 23 parlamenter ve görevli, AGİT/DKİHB’den 40 uzun dönemli gözlemci ve 63 uzman görevli olmak üzere 26 ülkeden gözlemcinin bugün 15.00’de yapacağı açıklama izlenecek. Analistlere göre, referandum sürecinde ilişkilerin gerildiği Avrupa Birliği’nden (AB) gelecek açıklamaların da piyasalarda etkili olabilecek.

5haber.com  |  Ankara