Etiket arşivi: donald trump

Trump’ın Başı Belada

ABD Senatodaki Demokrat Parti yöneticileri çarşamba günü Senato’da Azil süreci ile ilgili tartışmalara başladılar. Senatörler, Başkan Trump’ı mahkum etmek ve kongrenin gücünün kötüye kullanılması ve engellenmesi suçlamasıyla görevden alınması gerektirdiklerini düşündükleri delilleri senatoya sundular.

Evin başsavcısı California temsilcisi, Temsilci Adam B. Schiff, senatörler sessizce Başkan Trump’ın kaderini konuşmaya hazırlanırken kürsüdeki yerini aldı.

Eşit ve ölçülü bir şekilde konuşan, 2020 Başkanlık seçimlerinde Ukrayna’yı “aldatmaya” yardım etmesi için Ukrayna’yı baskı altına almak için Ukrayna’yı kullanmak suçundan dolayı yargılanmasına başlandı.

Ülkenin kurucularını ve kendi çıkarlarını gözeten bir liderin kendi kişisel kazancı için demokrasiyi alt üst edebileceğine dair korkularını çağıran Schiff, Başkan Trump davranışının, anayasanın çerçevelerinin, suçlamanın çözümünü tasarladığında aklında olan şey olduğunu iddia etti. “savaşmak istediği kötülük kadar güçlü” dedi.

Schiff açılış konuşmasında, “Senato’daki mahkumiyeti ve görevden alınmasıyla düzeltilmediği takdirde Başkan Trump’ın görevini kötüye kullanması ve Kongre’nin engellenmesi hükümetin arasındaki güç dengesini kalıcı olarak değiştirecektir” dedi. “Başkan, yasaların üzerinde olduğuna ve kısıtlamalara küstah olduğuna inandığını gösterdi.

Son Dakika! Donald Trump Açıkladı: ABD Suriye’ye mi Giriyor?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bu akşam bir toplantı yaptı. Yüz yüze gerçekleştirilen görüşmede Rusya ve Suriye meseleleri, Ukrayna’daki kriz ve IŞİD terör örgütüyle mücadele gibi konular ele alındı.

Görüşmenin sonra ermesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ve Jens Stoltenberg ortak basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen ıortak basın toplantısında Stoltenberg, “NATO terörle mücadelede daha fazlasını yapmalı, hepimiz üzerimize düşeni gerçekleştirmeliyiz” açıklamalarında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ise “Suriye’deki felaketi çözmek gerektiğinin” altını çizerek, “Artık bu cani iç savaşı bitirme ve mültecileri evlerine dönmelerini sağlama vakti geldi,” sözlerini söyledi.

Bu açıklama sonrasında Amerika Birleşik Devletlerinin Suriye’ye askeri harekatlara devam mı edeceği, yoksa konuyu diplomatik yollarla halledeceği merakla bekleniyor. Konu ile ilgili açıklamalar gelir gelmez haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

İdlip Saldırısının Soruşturmasını Rusya Veto Etti

BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya, Suriye’deki kimyasal gaz saldırısının BM tarafından soruşturulması teklifini veto etti. Suriye’de kimyasal silah kullanımı kınama ve gözlemcilere Suriye’nin askeri tesislerini denetleme talebi sunması öngörülen teklif, Rusya’nın veto etmesi üzerine reddedildi. Teklif, 4 Nisan’da İdlib’de gerçekleşen saldırıda Suriye devleti tarafından kimyasal gaz kullanıldığı suçlaması üzerine ABD, İngiltere ve Fransa tarafından hazırlanmıştı.

Son dakika haberlerinden, dünya haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Donald Trump’tan Flaş Hamle!! Kararnameyi Tekrar İmzaladı

Geçtiğimiz ay büyük tartışmalara neden olan kararname yine imzalandı. ABD Başkanı Donald Trump, vize ve göçmenliğe sınırlama getiren yeni kararnameyi imzaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, seyahat, vize ve göçmenliğe yönelik yeni bir düzenleme yapan, ancak Federal Mahkeme tarafından geri çevrilen kararnameyi bugün yeniden imzaladı. Daha önce nüfusu Müslüman ağırlıklı 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ye giriş yasağı getiren kararnamenin yeni düzenlemesinde, Irak listeden çıkarıldı.

Mahkemenin seyahat yasağına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiği önceki kararnamede yer alan listede Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen bulunuyordu. Kararname ayrıca Amerika’nın mülteci kabul programlarını askıya almıştı. Trump’ın başkanlık özel yetkisini kullanarak yeniden imzaladığı kararnamede Suriye’li sığınmacılar da kapsam dışı bırakıldı.

Trump, kapsamlı ve geçici seyahat yasağının, ABD’ye teröristlerin girişini engellemeye yönelik olduğunu savunmuştu.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Beyaz Saray Basına Sansür Uygulaması Başlattı (Gazeteciler Toplantıya Alınmadı) | Son Dakika

Beyaz Saray’dan son dakika açıklaması geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın izlediği politikaları eleştiren medya kuruluşlarını yalan haber üretmekle suçlamasının ardından, Beyaz Saray’da ‘sansür uygulaması’ başladı.

Sansür uygulamaya başlanmasının ardından The New York Times, CNN, Politico, The Hill, Buzfeed, Daily Mail ve BBC muhabirlerinin Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer’ın Cuma günü düzenlediği günlük basın toplantısına katılmalarına izin verilmedi. Toplantıya katılmalarına izin verilenler arasında bulunan The Times ve Associated Press muhabirleri de, Beyaz Saray yetkililerinin bu yaklaşımını protesto etmek için basın toplantısına katılmadı. Beyaz Saray Muhabirleri Derneği Başkanı Jeff Mason yaptığı açıklamada, uygulamayı şiddetle kınadıklarını, özgür basın ve şeffaf yönetimin, ABD’nin vazgeçilmez ilkeleri olduğunu söyledi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, dünya haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından 5haber’i takipte kalarak haberdar olabilirsiniz.

5haber.com  | Ankara
DHA

ABD-İran Arasında Savaş mı Çıkacak? ABD ve İran’ın Birbirine Uyguladığı Yaptırımları Artıyor | Son Dakika

ABD ile İran arasında son dönemlerde yaşanan gerginlik, Başkanlığa Doald Trump’ın gelmesinin ardından iyice arttı. Karşılıklı söz düelloları ile başlayan tartışmalar vize yasaklarına, ambargolara ve ciddi yaptırımlara dönüşmeye başladı. Tüm bu tartışmalar sonrasında akıllara gelen ilk soru ise ABD ile İran arasında savaş mı çıkarak? sorusu oldu.

ABD’den İran’a Yaptırımlar

ABD Hazine Bakanlığı, hafta içinde balistik füze denemesi yapan İran’a yönelik yeni yaptırım kararları aldı.

Trump yönetimi, İran’ın yaptığı füze denemesinin ardından, yeni yaptırımları devreye soktu. Donald Trump yönetimi İran ile ilgili, bazıları Çin, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olmak üzere 13 kişiye ve 12 kuruma yeni ekonomik yaptırım uygulama kararı aldı.

İran’dan Misilleme Ambargolar Geldi

ABD’nin, İran’ın füze programına katkı sunduğu gerekçesiyle bazı İranlı şirket ve kişilere yaptırım kararı almasına Tahran’dan dakikalar içinde misilleme geldi. Tahran teröre destek veren bazı ABD’li şirket ve kişilere ambargo uygulayacağını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı, “Bölgedeki terör örgütlerinin oluşumunda, desteklemesinde veya savunmasız insanların öldürülmesinde rolü olan bazı ABD’li şirket ve kişiler hakkında ‘yasal kısıtlamalar’ uygulayacağını” duyurdu.

Yaptırım kapsamına alınacak kişi ve şirketlerin isimlerinin daha sonra açıklayacağını kaydedildi.

Kararı, ABD’nin bugün aldığı yaptırım kararına karşılık aldığını belirten Dışişleri Bakanlığı, “ İran, vize kısıtlamasında olduğu gibi halkının menfaatlerini hedef alan her türlü eyleme uygun karşılık verecek” ifadelerine yer verdi.

ABD Hazine Bakanlığı, bugün İran’ın balistik füze programına katkı sunduğunu öne sürdüğü 13 kişi ve 12 firma hakkında yaptırım kararı almıştı.

 

Trump’ın Ateşle Oynuyor Açıklamasına İran’dan Flaş Cevap Geldi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Twitter’dan paylaştığı, “İran ateşle oynuyor” açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter’dan yaptığı açıklamada tehditlerin İran’ı etkileyemeyeceğini ifade etti.

Zarif, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran, güvenliğini halkından aldığından tehditlerden etkilenmez. Biz asla savaşı başlatan olmayacağız, ancak sadece kendi savunma araçlarımıza güveniriz” dedi.

Donald Trump, bugün Twitter hesabından paylaştığı bir mesajda, “İran ateşle oynuyor” ifadesini kullandı. Trump, kendisinin İran’a karşı, Obama kadar “kibar” olmayacağını söyledi.

Türkiye-ABD İlişkileri

Washington’da düzenlenen bir panelde Türkiye-ABD ilişkileri masaya yatırıldı. Panelde ilk sözü alan ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı General Mark Kimmitt, ABD ve Türkiye arasındaki karşılıklı stratejik çıkarlara dayanan ilişkiye dikkat çekerek, Türkiye’nin çevrelendiği coğrafyanın krizlerle boğuştuğunu ve bu krizlerin ABD’nin güvenliğini tehdit etme potansiyeline sahip olduğunu hatırlattı. Kimmitt, bu yüzden ABD’nin öncelikle kendi güvenliği için Türkiye ile yakın işbirliği yapması gerektiğini savundu. Krizleri fırsata çevirmenin iki ülkenin elinde olduğunu anlatan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’nin Ortadoğu’da Türkiye ile ortak hareket etmeksizin başarılı olmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

5haber.com  | Ankara
DHA

ABD Başkanı Donald Trump ile Arnold Schwarzenegger Arasında Laf Düellosu

ABD Başkanlığına gelen Donald Trump hakkında tartışmalar devam ediyor. Son olarak bu tartışmalara ünlü aktör ve eski Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger de katıldı. Ünlü aktör, sunduğu programın reytingleriyle alay eden Trump’a, “İşleri değişelim, senin işini ben devralayım da, insanlar yeniden rahat uyuya bilsin” sözlerini söyledi.

2003-2011 yılları arasında Kaliforniya valisi olarak görev yapan unutulmaz oyuncu Arnold Schwarzenegger, Twitter’dan yayınladığı videoda “Hey Donald, benim harika bir fikrim var: Neden işlerimizi değiştirmiyoruz?” diyerek Başkan’a cevap verdi. Schwarzenegger “Sen televizyon işini devral, çünkü ‘reyting’ konusunda gerçekten uzmansın. Ben de senin işini devralayım da insanlar nihayet yeniden rahat uyuyabilsinler,” diye konuştu.

Trump bugün katıldığı ‘Ulusal Dua Kahvaltısı’ etkinliğinde, “Ben başkanlığı aday olduğumda, The Apprentice (Çırak) programında yerimi alması için çok büyük bir film yıldızı tuttular. Sonrasında ne olduğunu gördük. The Apprentice programının reytingleri için de dua edelim” diyerek gülmüştü. Programın yapımcısı Mark Burnett’e de takılan Trump, “Reytingleri dibe vurdu, tam bir felaket. Mark bir daha asla Trump’a karşı bahse girmeyecektir” demişti.

İş hayatıyla ilgili bilgi ve becerilerini ortaya koyan yarışmacıların rekabet ettiği The Apprentice programını, uzun süre Donald Trump yönetmiş ve sunmuştu.

Son dakika haberlerinden, dünya haberlerinden, gündem haberlerinden, güncel haberlerden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Cumhurbaşkanından Son Dakika Donald Trump Açıklaması Geldi

ABD Başkanlığına gelen Donald Trump, hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı son dakika açıklamasında ortadoğu’da belirleyeceği stratejinin ne olacağının gidişat için önemli olacağını söyledi.

Son dakika açıklamalarında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump’ın ortadoğu tavrı ve stratejisi açıklamasının ne olacağının önemli olduğun söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda Afrika gezisi öncesi açıklamalarda bulundu. Meclis’ten geçen Anayasa değişikliği ile ilgili soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle ben ülkemizle alakalı açıklamaları henüz erken buluyorum. Şundan dolayı; tabi bu sürecin parlamento aşaması gerçekten başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Tabi bunun adı referandumdur. Şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandum kararıyla ilgili vereceği karar ne olacak? Bunu önce bir görmemiz lazım. Tabi bunu gördükten sonra milletimiz hakikaten bu referandum kararını onaylıyorsa, onayladıktan sonra biliyorsunuz hemen bir seçim söz konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. Seçim şu andaki görüntüsü 2019. Bu seçimde tekrar millete gidilecek. Millet ne karar verecek tabii onu da görmek gerekiyor. Onun için bu neticeleri alalım, neticeleri aldıktan sonra bu adımları atalım. Tabi ki özellikle partili bir Cumhurbaşkanı süreci bir defa bu işin en farklı olan yönü olacak. Ve bütün bunların yanında da özellikle Türkiye’nin geleceğe yönelik çok daha performansı artırıcı kararlar almasının gereğine inanıyoruz. Yani biz idarede; çünkü her ne kadar birileri rejim mejim deyip duruyorsa da ki alakası yok. Bu bir sistem değişikliğidir. Ve bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar daha kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşana dayanır bu iş” dedi.

Referandum Süreci

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şuan da milletimizin vereceği karar bizim için baş göz üstünedir. İnşallah bu adımı bu şekilde atacağız. Ama 2019’da seçim yapılır yeni partili cumhurbaşkanı seçilir, partili cumhurbaşkanı seçildikten sonra da kim olacaksa partili cumhurbaşkanı tabi ki o kabinesini oluştururken artık bağlayıcı bir niteliği olmayan bir süreçtir. Burada ağırlıklı olarak biliyorsunuz parlamentodan değil parlamento dışı bir kabine oluşturma şansı olacağı için bu defa birinci derecede önem arzediyor. İkinci derecede parlamento içinden de bu kabineye kişiler alabilir.”

Türkiye Ortadoğunun En Güçlü Ülkesi

Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarına ilişkin, “Sayın Trump birçok açıklamalar yapıyor ve biz de bu açıklamaları şu anda izliyoruz. Köprüler vesaire demiryolları ondan öte şu anda Ortadoğu’yu düşünüyoruz. Trump’ın Ortadoğu’daki tavrı ne olacaktır? Çünkü Ortadoğu şu anda kaynıyor. Şu anda Ortadoğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor ki bu söylemler doğrusu rahatsız edicidir. Onun için tabii bunları oturup değerlendirmek gerekecek. Biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir Ortadoğu’dan yanayız. Parçalı bir Ortadoğu’yu asla düşünmüyoruz ve bu doğru olmaz. Bu Ortadoğu halklarının bir defa kendisine saygısızlık olur. Böyle bir düşünceye biz Türkiye olarak evet diyemeyiz. Ve onunla ilgili de tabii özellikle ben Sayın Trump’a yapacağımız ziyarette ki randevu ne zamana verilir, şu anda bilemiyorum. Arkadaşlarımız, Dışişleri bununla ilgili görüşmelerini, çalışmalarını sürdürüyorlar. Ve o görüşmede bunları tabii A’dan Z’ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız. Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi Türkiye’dir ve belirleyici ülkesi Türkiye’dir. Ortadoğu ile yakından uzaktan ilgisi alakası olmayanlar kalkıp da Ortadoğu ile ilgili hakikaten çok çok tarihi bir yanlışın içerisine düşerek, bir karar verirlerse bu tabi dünyamız için insanlık için isabetli olmaz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu

Kampanya Süreci

Bir basın mensubunun “Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili referandum süreci başlayacak ve referandumda bir kampanya süreci olacak. Başbakan Binali Yıldırım da 7 Şubat’ı işaret etmişti. Siz de kampanya sürecinde yer alacak mısınız? Meydanlarda görecek miyiz sizi?” şeklindeki soruya Erdoğan, “Tabi şu anda yani bizim meydanlarda yer almamızda mani bir hal yok. Birçok etkinlikler olacaktır. Ve bu etkinlikler içerisinde arkadaşlarımla değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra meydana çıkar mıyız, çıkmaz mıyız… Ben şu anda zaten meydanlardayım. Bakın dün de meydandaydım, bundan önce de meydanlardaydım” diye cevap verdi.

5haber.com  | Ankara

Ortadoğu’daki tavrı ne olacak bizim için o önemli

ABD ve Dünyada Donald Trump ile Yeni Bir Dönem Başlıyor | Son Dakika

Beklenen devir teslim töreni gerçekleşiyor. ABD seçimlerinden zaferle ayrılan Donald Trump, koltuğu eski Başkan Barrack Obama’dan devralıyor.

Beyaz Saray’da bugün Barack Obama ve eşi Michelle Obama’yı ziyaret eden Trump çifti, birazdan gerçekleşecek olan yemin töreninden ardından resmen ABD başkanlığı görevine başlayacak olan Donald Trump’la birlikte, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada yeni bir dönem başlayacak.

Benim Başkanım Değil Sloganları

Bugüne kadar en az kamuoyu desteği alarak başa gelen tek ABD Başkanı olma özelliği taşıyan Trump, göreve başladığının ertesi günü başkent Washington DC’de, “benim başkanım değil” temeline dayalı protesto gösterisinde bir milyona yakın kadın tarafından protesto edilecek.

Trump, ABD başkanlığı görevini hem kutlamalar hem de protestolar gölgesinde devralacak. Donald Trump ve eşi Melania bugün Türkiye saati ile 17:30’da Beyaz Saray’da son saatlerini yaşayan Barack Obama ile eşi Michelle Obama tarafından kabul edilecek.

Yemin 20.00’da

Daha sonra Trump ve Obama eşleriyle birlikte yemin töreninin yapılacağı Kongre binasına gidecekler.

Trump, Türkiye saatiyle 20:00’de Kongre binasının önünde kurulan platformda Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın huzurunda yemin edecek. Trump, yemin töreninin ardından bir de konuşma yapacak.Trump daha sonra yardımcısı MikePence ile birlikte Pensslyvania caddesinde yaklaşık iki buçuk kilometrelik yürüyüşe katılacak.

100 Günlük Direniş

ABD’de 8 Kasım’da yapılan seçimlerde, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’da daha az oy almasına karşın, seçici kurul üyelerinden daha çok aldığı için yeni başkan seçilen Donald Trump, başkanlığının ilk 100 gününde ciddi bir direniş ile karşı karşıya kalacak.

New York’ta Trump Uluslararası Otel ve Kulesi önünde dün akşam binlerce kişinin katıldığı protestoda duyurulan “100 günlük direniş” boyunca, ABD’nin yeni yönetimine ilişkin her türlü ayrılıkçı, baskıcı, özgürlük kısıtlayıcı tutum yada yaklaşım yetkili makamlara rapor edilecek.

5haber.com  | Ankara