Etiket arşivi: ege üniversitesi rektörü

Son dakika! Ege Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun açığa alındı

Ege Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun hakkında flaş karar verildi. Alınan son dakika bilgilerine göre eski Rektör Hoşcoşkun’un kapatılan Şifa Üniversitesi’ni kuran Türkiye Tabipler Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldığı gerekçesiyle hakkında devam eden soruşturma kapsamında kamudan ihraç edildiği öğrenildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun hakkında, Kapatılan Şifa Üniversitesi’ni kuran Türkiye Tabipler Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldığı gerekçesiyle geçtiğimiz şubat ayında soruşturma açıldı. Açılan soruşturma kapsamında, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) da yürütülen soruşturmanın selameti açısından Prof. Dr. Hoşcoşkun’u açığa aldı

YÖK’ün 18 Mayıs günü yapılan genel kurul toplantısında da Prof. Dr. Hoşcoşkun, kamudan ihraç edildi.

Prof. Dr. Hoşcoşkun’a, 23 Temmuz 2016 tarihli 667 Sayılı KHK’nın 4’üncü maddesi uyarınca bugün kamu görevinden çıkarıldığının bildirildiği belirtildi.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Eğitim-Sen’den Açığa Alınan Ege Üniversitesi Rektörü Hakkında Önemli Açıklama

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un hakkında açılan soruşturma kapsamında YÖK tarafından açığa alınması sonrasında Eğitim-Sen bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, onun döneminde yapılan atamaların ve verilen cezaların iptalini, üniversiteden ihraç edilen öğretim üyelerinin de geri alınmasını istedi.

Eğitim- Sen 3 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Ahmet Arı, yanında KHK ile Ege Üniversitesi’nden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Lülüfer Körükmez, ihraç edilen öğretim üyelerinin avukatı Arif Ali Cangı ve 6 yarı dönem uzaklaştırma cezası alan Emine Akbaba ile basın toplantısı düzenledi. Arı, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hoşcoşkun’un açığa alınması ve yerine vekaleten Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun atanmasını üniversiteye ‘ikinci kez kayyum atanması’ olarak değerlendirdi.

Üniversitede yapılan rektörlük seçiminde 4’üncü sırada olan Prof. Dr. Hoşcoşkun’un 12 Temmuz 2016’da rektör olarak atandığını kaydeden Ahmet Arı, göreve geldikten sonra yardımcılarını, daire başkanlarını ve üst yönetim kademelerine dışarıdan atamalar yaptığını hatırlattı.

Eğitim- Sen Şube yöneticisi Ahmet Arı, Rektör Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un üniversitede baskı kurduğunu ileri sürerek, “Barışı savunan akademisyenlerin üniversiteden atılmasına ön ayak oldu. Öğrencileri hukuksuz soruşturmalar açtı. Toplamda 50’dan fazla öğrenciye 3 yıla varan uzaklaştırma cezaları verdirdi” dedi.

Ahmet Arı, açığa alınan Rektör Prof. Dr. Hoşcoşkun hakkında ne zaman ve hangi konularda soruşturma başlatıldığının ilgili makamlarca kamuoyuna açıklanmasını da istedi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü görevine vekaleten Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun atanmasını eleştiren ve hızla rektör seçimi yapılmasını isteyen Ahmet Arı, ” Demokratik yollardan gelmeyen bir rektörü Ege Üniversitesi’nin gerçek sahiplerinin, emekçilerin ve öğrencilerin ne kadar sahipleneceğini göreceğiz. Emekçilerin sesine kulaklarını tıkayan, öğrencilerini duymayan, görmeyen, sendika olarak randevu taleplerimizi yanıtsız bırakan rektörün bizim gözümüzde meşruluğu yoktur” dedi. Ege Üniversitesi’nden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Lülüfer Körükmez de Rektör Prof. Dr. Hoşcoşkun dönemindeki tüm kararların gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Üniversiteden ihraç edilen öğretim üyelerinin avukatı Arif Ali Cangı da hukuk mücadelesini sürdürdüklerini gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

5haber.com  |  İzmir
DHA

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun Açığa Alındı | Son Dakika

Alınan son dakika bilgilerine göre Ege Üniversitesi Rektörü açığa alındı.

YÖK tarafından yapılan son dakika açıklamasında  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle açığa alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamanın devamında ise Ege Üniversitesi Rektörlüğüne vekaleten YÖK Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun atandığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Ege Üniversitesi Rektörü’ne FETÖ kapsamında soruşturma açıldı. Soruşturmanın selameti açısından da YÖK, Rektör Hoşcoşkun’u açığa aldı.

5haber.com  |  İzmir