Etiket arşivi: eğitim sistemi

Erken Yaşta Yabancı Dile Önem Verelim

Yabancı dil dünya genelinde insanlar için çok önemli bir ayırt edici faktördür. Yabancı dil eğitiminin önemi tüm dünyada 1.Dünya Savaşından sonra başlamıştır. Dünya’daki bazı ülkeler Yabancı Dil eğitimine ayrı bir önem vermektedirler.

Örneğin Fransa’da erken yaşta yabancı dil eğitimi ilk olarak 1970 yıllarında başlamıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı bir dönem ara verilmiş olsa da 1980 yılından itibaren tekrar ülkenin saygın okullarında başlamıştır. Fransa da daha sonra 1995 yılından itibaren başlayan yeni sistemde ilkokul 2. sınıftan itibaren çocuklara yabancı dil eğitimi verilmiştir. Ancak yetişmiş öğretmen açıklığından dolayı belirli sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır. Fransızlar bu durumu ise öğretmenlere meslek içi eğitim kurslarıyla gidermeye çalışmıştır.

İtalya’da 1990 Yılından itibaren zorunlu yabancı dil eğitimi başlamıştır. Öğrenciler İngilizce, Fransızca ve Almancadan en az birini seçerek zorunlu eğitimine başlamışlardır. 1995 yılından itibaren ise İtalya’da haftada 30 saat yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmış ve çocukların yabancı dile adaptasyonu sağlanmıştır.

Türkiye’de ise erken eaşta yabancı dil eğitimi 1956 yılından itibaren Özel yabancı okullarda Galatasaray Lisesinde, 1970’li yıllarda Ankara’nın özel okulları ve Anadolu liselerinde eğitim vermeye başlamıştır. Ancak 1998 yılında   yapılan eğitim reformuyla beraber ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla beraber 3 ve 4 sınıftan itibaren okullarda yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Ancak ülkemizde bu eğitimi verecek olan öğretmen kadrosunun tam olarak yetişmemiş olmasından dolayı okullarda verilen eğitim yetersiz kalmıştır. Bu sebepten dolayı İngilizce öğretmenliği ve İngiliz Dil ve Edebiyatı mezunları dışında da alımlar söz konusu olmuştur. Birçok okuldan yabancı dil eğitimi ilkokul 3 ve 4 sınıfta değil çoğu zaman 6 ve 7 sınıfta verilmeye başlanmış bu da sistemin başarısız olmasına yol açmıştır.

Ancak erken yaşta verilen yabancı dil eğitiminin çocuklar açısından daha fazla öğretici ve geliştirici olduğu açıklanmaktadır. Çünkü erken yaşta başlayan bir eğitim daha öğretici olmakta çocuk öğrendiği bu eğitimi unutmamakta ve düşünce yapısında da bu farklılığı hissetmektedir.

Günümüzde özellikle özel okullarda yabancı dil eğitimi gençlere daha çok eğitici ve öğretici olmaktadır. Hatta çağımızda çocuklar bilgisayar ve tabletlerden İngilizce kelime dağarcığını arttırmakta ve çocuğun öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Atalarımızın bir sözü vardır “Ağaç Yaş iken Eğilir” diye bu sözden yola çıkarsak bile erken yaşta öğrenilen bir yabancı dilin kişisel gelişim açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden çocuklarımız için Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimine önem verelim ve çocuklarımızı geleceğe ona göre hazırlayalım.

 

Emre Dokuyucu

 

Milli Eğitim’den sınavsız eğitim sistemi ve LGS açıklaması

Sınavsız sistem mi geliyor?

Milli Eğitim Bakanı Hürriyet’e konuk oldu. Gamze Kolcu’nun sorularına cevap veren bakan Selçuk, eğitimde sınavsız sistem istediğini söyledi.

Gamze Kolcu’nun haberine göre Bakan Selçuk, “Eğitim mutabakat ister. Yani parti eğitimi olmaz. Milletin eğitimi olur. Ülkenin eğitimi olur. Hani o yüzden de hep böyle milletin ortak paydası nedir, oraya bakarak hareket etmek. Yoksa herkes kendi bakış açısıyla çocuk yetiştirmeye çalışır”  dedi.

Sınavlara değil öğrencileri hayata hazırlamaları gerektiğini söyleyen Selçuk, “2040’a doğru dünyada, dünya tarihinin dördüncü büyük kırılması geliyor. Yani tarım, sanayi ve bilgi toplumundan sonra dördüncü büyük kırılma geliyor 2030’ların sonunda. Mevcut istihdam sistemlerinin tümünü yok sayıyor. Bunun içinde çocukların bu beceriyle meşgul edilmemesi gerekiyor. Sınava değil hayata insan hazırlamalıyız Türkiye’de. Dünyanın istediği beceri seti ne ise ben o beceri setini okul öncesinden itibaren vereyim istiyorum.” dedi.

SINAVSIZ EĞİTİM

Hayalinin sınavsız eğitim sistemi olduğunu ifade eden Selçuk, “Birdenbire sınav kalksın, her şey sınavsız olsun, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Şundan dolayı değil; okullar arasındaki imkan farkı olması gerekenin çok üzerinde Türkiye’de. Bu Batı Avrupa’da yüzde 10’un altında. Okullar arasında imkan farkları olunca veli ‘Ben şu okulu istiyorum’ diyor. O okula talep artıyor ve sınav kaçınılmaz oluyor. Eğitimin amacı da değişiyor, yani sınav için elemek için eğitim yapıyoruz. Hayalim sınavsız bir sistem.” dedi.

LİSELERE GİRİŞ SINAVI

Liseye Giriş Sınavı (LGS) için de konuşan Bakan Selçuk, “Prensip olarak şunu söyleyeyim hiçbir çocuğun hayatını zorlaştırmayacağız, hiçbir çocuğumuz bundan dolayı strese girmeyecek. Öğrencilerin mevcut artış oranından kaynaklı bir problem yaşamayacak.” ifadelerini kullandı.

İsmet Yılmaz’dan Yeni Müfredat Açıklaması: İkili eğitim kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı son dakika açıklamasında önümüzdeki eğitim döneminde yeni müfredata geçileceğini söyledi. Bakan Yılmaz yaptığı son dakika açıklamasında, “İkili eğitim sistemini daha kaliteli bir eğitim için kaldıracağız. Müfredatımızı yeniliyoruz. Önümüzdeki dönem 1-5-9’dan itibaren inşallah yeni müfredatla eğitime başlayacağız. Çocuklarımızı bilgi hamalı yapmak istemiyoruz. İyi bir yoldayız. Bize güvenin” ifadelerine yer verdi.

Çeşitli programlara katılmak için Sinop’a gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Havaalanında protokol üyeleri tarafından karşılandı. Bakan Yılmaz, daha sonra valiliği ziyaret etti ve basına kapalı olarak geçekleşen ziyaret sonrasında AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

Yeni Müfredat

Yeni dönemde uygulanacak olan müfredat ile ilgili açıklama yapan Bakan Yılmaz, “İkili eğitim sistemini daha kaliteli bir eğitim için kaldıracağız. Başbakanımızın talimatı ‘Önümüzdeki dönemde İsmet bey, ikili eğitimi kaldıracaksınız. Okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaksınız. Bir de ilkokuldan sonra yabancı dil ağırlıklı sınıf haline getiriyoruz. Hazırlık sınıfı gibi. İstiyoruz ki evlatlarımız kendi ana dili gibi anlayabilsin. Kafasında ki düşüncesinde ne varsa onu ifade edebilsin diye. Müfredatımızı yeniliyoruz. Önümüzde ki dönem 1-5-9’dan itibaren inşallah yeni müfredatla eğitime başlayacağız. Daha iyi bir eğitimle. Çocuklarımızı bilgi hamalı yapmak istemiyoruz. Öğrettiğimiz bilgilerin çocuklarımızın hayatlarında faydası ve katkısı olsun yani geleceğinde o bilgi kendisine faydalı olsun diye. İyi bir yoldayız. Bize güvenin” sözlerini söyledi.

Referandum Açıklaması

16 Nisan günü gidilecek olan referandum ile ilgili açıklamad bulunan Bakan Yılmaz, “Kesinlikle bundan sonra hükümet olmak istiyorsak, uzlaşma gelecek. Uzlaşmanın da Türkiye’ye faydası var. Uzlaşma herkesi değiştirir ve orta noktaya getirir. Kavgadan ve kutuplaştırıcı dilden uzak tutar. Türkiye’nin bir barış iklimine ihtiyacı var. Onu da bu sistem sağlayacaktır. Türkiye’de ki yürütme iki başlıdır. İki başlılığı kaldıracağız. Ancak yürütmenin bir başı herşeyden sorumlu Başbakan. Diğeri de çok yetkili ancak sorumsuz. Diyoruz ki yetkiyi ikiye bölmeyelim. İki başlılığı ortadan kaldıralım. Yetki verdiğimiz her şeyden sorumlu olsun. Bu 16 Nisan’da ki halk oylamasına 2007’de ki oylamayla bu millet ‘evet’ demiş oldu. Yani çoğunu yaptı. Çok az bir kısmı kaldı. Tek suçladıkları şu, ‘tek adam’ diyorlar. Başkada suçladıkları yok. Biz de şunu diyoruz. ‘Tek adam yalnızdır. Güçlü olmaz.’ Tek adam ne zaman güçlüdür? Millet yanında durduğu zaman güçlüdür. O zaman millet kimin yanında duracağını bilir. Millet Kılıçdaroğlu’nun yanında durursa Kılıçdaroğlu güçlü, millet Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durursa o güçlü. Millete kızamayanlar ‘niye Tayyip Erdoğan’a destek veriyorsun. Yanında duruyorsun’ diye kızamayanlar bu sefer Tayyip Erdoğan’a kızıyorlar ki ‘bu millet neden senin yanıda duruyor’ diye. İyide 15 Temmuz’da bu millet gördü. Zifiri karanlıkta fırtınalı hava da bir vatan gemisini sağ salim limana ulaştıran bir lideri gördü. Millet kimin yanında duracağını bilir. Evlatlarımız, ülkemiz, Türkiye için vatan için ve bayrak için 21’nci yüzyılda Türkiye’yi lider yapmak için buna ‘evet’ dememiz gerekir. Yüz akıyla diyeceğiz inşallah. Bu sistemde vatandaşın kaygı duyacağı hiç bir şey yok.” sözlerini söyledi.

Bakan İsmet Yılmaz daha sonra Türkeli ilçe ziyareti için karayoluyla ilden ayrıldı.

5haber.com  |  Sinop
DHA