Etiket arşivi: ekonomide son durum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yatırımcılara Flaş Çağrı: “Güven ve İstikrar Var , Risk Alın”

Borsa İstanbul’da düzenlenen törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan ekonomi ile ilgili önemli açıklamalar ve çağrılarda bulundu.

Borsa İstanbul Kuruluş Yıl Dönümü programı ve yeni hizmet binasının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde Borsa İstanbul’un da hedef olmasının tesadüf olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişiminde Borsa İstanbul’un da hedef olması tesadüfü değildir. Bu vesileyle Borsa İstanbul’da verdiğimiz şehitler başta olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’yi her şeyiyle dışa bağımlı hale getirmek isteyenlerin elleri üzerimizden hiç eksik olmadı. 2003 yılından bu yana da benzer yöntemler zaman zaman denenmek istendi. Borsa, döviz kurları, faizler üzerinden ülkemizi krize sürükleme çabaları hep yaşandı. Büyük projelerimizi engellemek için kredileri zorlaştırmak başta olmak üzere her yolu denediler. Eski Türkiye yok herkesin bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Döviz Açıklaması

Son dönemde sürekli olarak artış eğiliminde olan döviz kuruna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize yönelik ekonomik saldırılar durmuş değil. 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi, milletimiz ekonomiye siper oldu. Biz direndikçe karşımızdakiler de saldırı çıtasını yükseltiyorlar. Son günlerde döviz kurunu silah olarak kullanıp yine üzerimize gelmeye başladılar. Varsın gelsinler. Bizler de bunların alternatiflerini üretiyoruz, üreteceğiz. Hiçbir ekonomik rasyonalitesi temeli olamayan bir şekilde döviz kurunun yükseltilmesini başka bir izahı yoktur” ifadelerini kullandı.

Sorunumuz Süratli Hareket Edememek

Türkiye’nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bizim bu saldırıyı karşılayacak gücümüz ve imkanlarımız vardır. Ama maalesef eskiden beri var olan tüm çabalarımıza rağmen üstesinden gelemediğimiz bir hastalığımız yüzünden böyle bir görüntüye sebebiyet veriyoruz. Bizim sorunumuz süratli hareket edememek. Döviz spekülasyonlarında olduğu gibi milletimizin moralini bozacak düzeyde dalgalanmalara yol açıyor. Siyasi sebeplerin hedeflerin, oyunların gayet iyi farkındayız” açıklamasında bulundu.

Irak’ın Son Durumu Hakkında Açıklama

Dış politikaya ilişkin Erdoğan, “Suriye meselesinin çözümü konusunda oldukça ümit verici gelişmeler yaşanıyor. Irak’ta da olumlu gelişmelerin yaşanması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Sorun yaşadığımız pek çok ülke ile yeni bir döneme girdik. Küresel ticaretteki durgunluğun aşılmaya başlandığına dair işaretlere şahit oluyoruz. Güncel sıkıntıların çözümünde atılması gereken adımlar konusunda biraz daha hızlı ve kararlı olunması açıktır” dedi.

Ekonomimizin Kısa Sürede Şu Durumdan Kurtulmasını Bekliyoruz

Türkiye ekonomisinin çok kısa bir sürede bugünkü sıkıntıları da atlatacağına yürekten inandığını vurgulayan Erdoğan , “Döviz kurundaki suni şişkinliğin giderilmesi ile birlikte piyasalardaki bekle gör politikasının da sona ereceğini ümit ediyorum. Esasen ortada üstesinden gelinemeyecek bir meselede yoktur. Türkiye ekonomisinin çok kısa bir sürede bugünkü sıkıntıları da atlatacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Yatırımcılara Önemli Çağrı

“Türkiye’nin bugün kendisine inanan, güvenen risk almaya hazır yatırımcılara ihtiyacı var” diyerek konuşmasına devam eden Erdoğan, “Her sıkıntımızda olduğu gibi ekonomideki sıkıntılarımızda da savunmada kalarak değil hücum pozisyonuna geçerek aşabiliriz. Yol haritamız 2023 hedeflerimiz. Reel ekonomi çok çok önemli. Türkiye’nin bugün kendisine inanan, güvenen bunun için risk almaya hazır yatırımcılara, işadamlarına, girişimcilere ihtiyacı var” dedi.

Ülkede Güven ve İstikrar Var , Risk Alın

Yatırımcılara seslen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçenlerde yine söyledim. Bu işi geciktirmeyin. Yatırımlarınızı yapın kendinize, ülkeye güvenin. Bu ülkede güven, istikrar var. Risk alın. Risk almadıktan sonra bu iş olmaz. Siyaset de bir risk. Hayat bir risktir. Nerde ne zaman, nasıl gideceğimiz belli değil. hiç ummadığınız zamanda ölümle hastalıklarla baş başa kalabiliriz. Ülkesini, milletini seven bu toprakları seven herkesi harekete geçmeye davet ediyorum” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

5haber.com  | İstanbul
DHA

Dolar Art Arda Rekorlar Kırmaya Devam Ediyor!! Yeni Rekor: 3.4155

Döviz kurlarında önlenemez artış devam ediyor. Dolar, bugün gerçekleşecek olan Enerji Kordinasyon Kurulu Toplantısı ve yarın yapılması planlanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantıları öncesinde tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Önceki günü 3,37 seviyesinden kapatan dolar, bugüne 3,38 seviyesinden açılış yaptı ve gün ortasında 3.39 seviyelerine kadar tırmandı. Son olarak saatler 17.00′ ı gösterirken 3,4155′ e kadar yükselerek tarihin en yüksek seviyesini görmüş oldu. Öte yandan Euro ise güne 3.57 seviyelerinde bir başlangıç yaptı ve kapanışı 3.6017 seviyelerinde yaptı.

Küresel piyasalardaki gelişmelerin yanında, Türkiye’deki artan iç politik gerginlikleri ve Amerikan Merkez Bankasının açıklamalarının etkisiyle, geçen haftanın son işlem gününde lira karşısında art arda yeni rekor düzeylere tırmanan dolar 3.4069 liraya ve euro da 3.6011 lira ile yeni tarihi rekor seviyelerine kadar tırmanmıştı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen EKK toplantısının etkisiyle dolar 3.37 – 3.37 ve euro da 3.57 – 3.58 aralığına çekilmişti.

Hükumet tarafından dün akşam Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacağı ilan edilen ancak daha sonra iptal edilen EKK toplantısı, bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak. Çeşitli kurumların yaptıkları anket sonuçlarında, liranın büyük ölçüde zayıflamasına karşın, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Perşembe günü düzenlenecek toplantısında faizlerde ya 0.25 puanlık bir küçük artış olacağı, ya da değişiklik olmayacağı yönündeki beklentiler ağırlık kazanıyor.

Ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara

Nurettin Canikli’den Son Dakika Devalüasyon Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katıldığı bir açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Giresun’da spor tesislerinin temel atma törenin katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ekonomik konular hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Canikli, kur seviyesindeki dalgalanmalar için, “Biz dalgalı kur politikası uyguluyoruz. Yani dövizin fiyatı aşağıda gelir, yukarı da gider. Bunların hiçbiri devalüasyon değildir, devalüasyon olmayacak. Türkiye’de teknik olarak devalüasyonun olma ihtimali de yoktur” açıklamalarını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, iki spor tesisinin temelini atmak için Giresun’a geldi. Canikli, seyahati kapsamında Vali Hasan Karahan’ı da ziyaret etti. Valilikte bazı açıklamalarda bulunan Canikli, Mardin’in Derik İlçesinde dün öğle saatlerinde kaymakamlık binasına yapılan saldırıda şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün tüm hayatını ve mesleki faaliyetlerini millet için adamış bir yiğit kahraman olduğunu söyledi. Safitürk’ün Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası için verilen terörle mücadele konusunda en ön safta çarpışan yiğit bir insan olduğunu dile getiren Canikli, “Allah rahmet eylesin. Bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Bütün teröristler bu topraklardan söküp atılana kadar kararlılıkla, taviz vermeden devam edecek. Arkalarında kim olursa olsun, kim tarafından desteklenirse desteklensin, bu ülkenin beraberliğini, huzurunu tehdit eden son yıllarda ivme kazanan bu terör faaliyetlerinden inşallah bu millet kurtulacak” dedi.

Avrupa Terörün Ev Sahibi Haline Geldi

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, terör örgütlerinin dost bildikleri ve müttefik olarak kabul ettikleri Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkelerden destek aldıklarının altını çizerek şu şekilde devam etti:

“Terör örgütüne, teröristlere verdiği desteği Avrupa’nın, başta Almanya olmak üzere hep birlikte görüyoruz maalesef. Aynı ittifak içerisinde olduğumuz ülkeler bunlar. Hem ekonomik hem de siyasi anlamda ittifak içerisinde olduğumuz, dost kavramı içinde değerlendirdiğimiz ülkeler. Ama o kadar büyük destek veriyorlar ki teröre, terör örgütlerine, teröristlere. Avrupa bugün itibariyle terörün yuvası olmuş vaziyette. Sadece bölücü terör örgütü üyelerine değil, aynı zamanda FETÖ teröristlerine de kucak açtı Avrupa. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü tehdit eden ne kadar terör örgütü varsa, ne kadar terörist varsa Avrupa destek veriyor, kucak açıyor, finansman desteği sağlıyor. Terör örgütlerinin en büyük kaynaklarından biri de Avrupa’da ortaya çıkan, üretilen kaynaktır maalesef. Şu anda Avrupa’daki terör örgütü ve terörist sayısı, Suriye’deki, Irak’taki terörist sayından daha fazladır. Tam anlamıyla Avrupa terörün bir yuvası haline gelmiştir. Bu desteği de açıkça ve göz göre göre yapıyorlar. Terörist olduğu açık olarak bilinen, terör örgütü olduğu konusunda hiçbir tereddüt bulunmayan bu yapılara, o kişilere kucak açıyorlar, destek veriyorlar, baş tacı ediyorlar. Bu gerçek anlamda üzüntü verici ama Türk milletinin kararlılığını zerre kadar etkilemeyecek.”

Yüzme Havuzu ve Stadyum’un Temeli Atıldı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli daha sonra Aksu Mahallesi’nde eski SEKA Kağıt Fabrikası alanına yapılacak 22 bin 28 seyirci kapasiteli Çotanak Arena Stadyumu ile Olimpik Yüzme Havuzu’nun temel atma törenine geçti. Canikli, 22 bin 28 seyirci kapasiteli Çotanak Arena Stadyumu’nun bütün uluslararası müsabakaların yapılabileceği, UEFA standardında ve en son gelişmiş teknolojinin kullanılacağı bir yatırım olacağını belirterek şöyle dedi:

“Türkiye büyümeye devam ediyor. Bu tür yatırımlar sadece Giresun’da değil Türkiye’nin her tarafında gerçekleştiriliyor. Bizim en önemli vasıflarımızdan biri 14 yılda ortaya konulan Türkiye’nin büyüme performansıdır, sürekli büyümesidir. Son 14 yılda Türkiye ekonomisi 9 milyon yeni iş imkanı ortaya çıkardı, hatta 9 milyonu da aşıyoruz. Bu kolay değil. Bu şekilde yüksek istihdam imkanı ortaya koyabilen, bu kadar hızlı büyüyebilen ülke sayısı çok azdır.”

Devalüasyon Olma Gibi Bir İhtimal Yok

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, dolardaki dalgalanmaların normal olduğunu, dalgalı kur politikası uyguladıklarını söyledi. Canikli şöyle dedi:

“Yine bazıları Türkiye ekonomisini karalamaya yönelik çalışmalar yapıyor, ya da söylemlerde bulunuyor. Bunlar doğal dalgalanmalardır. Biz dalgalı kur politikası uyguluyoruz. Yani dövizin fiyatı aşağıda gelir, yukarı da gider. Bunların hiçbiri devalüasyon değildir, devalüasyon olmayacak. Türkiye’de teknik olarak devalüasyonun olma ihtimali de yoktur. Zaten piyasa şartları çerçevesinde anlık olarak dalgalanıyor. Bugün yukarı çıkar, yarın tekrar çıkar. Baskı altına aldığınız zaman, baskı altına alan modelleri uygulamaya kalkıştığınızda belli süre baskı altında kalır, şişer, daha sonra da sıkışan gazın etkisiyle patlar. Bu sistemde öyle bir söz konusu değil. Herhangi bir kaygı durumu kesinlikle söz konusu değil. Türkiye’nin bütün finansal sistemi, bankacılık sistemi öyle bir test edildi ki, o kadar güçlü olaylarla test edildi ki, hiçbirinde yıkılmadı. Bundan sonra da zaten daha kötüsü olmaz.”

594 Şirket TMSF’ye Devredildi

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TMSF’ye devredilen şirket sayısının bugün itibariyle 594 olduğunu da belirterek şöyle devam etti:

“Bu ekonominin gerçekten güçlü kalması için çok ciddi çaba sarf ediyoruz. Fethullahçı Terör Örgütünün finans kaynaklarının kesilmesi noktasında ve teröre finansman sağlayan şirketlerle mücadele çerçevesinde yargı tarafından yapılan bir işlem var. Bu şirketlere kayyum tayin ediliyor. Çünkü Fetullahçı Terör Örgütü’ne para desteği sağlamış ya da onun parasını aklamış olan firmalarla ilgili doğal olarak mevzuatımıza göre bu suçtur. Bunların tespiti için bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu çerçevede birçok firmayla ilgili operasyonlar gerçekleştiriliyor, kayyumlar tayin ediliyor. Biz de ekonominin olumsuz yönde etkilenmemesi ve bu firmaların üretimlerinin zarar görmemesi için çalışma yaptık. TMSF tarafından yönetilmesi şeklinde bir karar verdik ve onunla ilgili adımlar atıldı. Çok da iyi oldu. Eğer bu adımlar atılmamış olsaydı, bu şirketler çok zor durumda kalmış olabilirdi. Mali açıdan sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirlerdi ve bu da ekonomimize belli oranlarda zarar verebilirdi. Ama şu anda hiçbir sıkıntı yok. Bugün itibariyle TMSF’ye devredilen şirket sayıyı 594’tür ve 594 şirkette artık TMSF’nin o güçlü, kendini daha önce ispat etmiş kaliteli yönetiminin güvencesi altındadır. O noktada mahkeme sonuçlanana kadar faaliyetine devam etmesinde fayda görülen bu şirketler en iyi şekilde yönetilecektir.”

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın stadyum ile ilgili bilgi vermesinin ardından Başbakan Yardımcısı Canikli, Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, milletvekilleri, Giresunspor Başkanı Mustafa Bozbağ, stadın temeline ilk harcı dökecek olan butona bastı.

5haber.com  | Giresun
DHA