Etiket arşivi: en son referandum anketi

Referanduma Saatler Kala 2 Şirketten Flaş Referandum Anket Sonucu

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma saatler kala iki anket şirketi daha referandum anketi sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Yarın yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu öncesi 81 il genelinde binlerce vatandaş ile yüz yüze yapılan araştırmalarda vatandaşlara 16 Nisan günü gerçekleşecek olan anayasa değişikliği referandumunda hangi oyu kullanacakları soruldu. İşte 2 anket şirketinin referanduma saatler kala açıkladıkları referandum anket sonuçları.

GENAR

Genar araştırma şirketi tarafından yapılan son anketlerde evet oyunun önde olduğu belirtildi. Genar Başkanı İhsan Aktaş tarafından yapılan son dakika açıklamasında EVET oylarının yüzde 54.3, HAYIR oylarının ise yüzde 45.7 seviyesinde olduğu belirtti.

Argetus

Argetus araştırma şirketi tarafından yapılan son dakika açıklamasında, 42 il ve 170 ilçede toplamda 8 bin 418 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucu,  EVET oyunun yüzde 55.6, HAYIR oyunun ise yüzde 44.4 olduğu belirtildi.

Adil Gür ise önceki gün yaptığı açıklamada evet oylarının yüzde 60 seviyesinde olduğunu belirtti. Öte yandan AKAM araştırma şirketi ise 16 Nisan’da sandıktan evet çıkması durumunda şirketi kapatacaklarını söyledi.

Gündem haberleri için tıklayın

5haber.com  |  Ankara

6 Gün Kala 4 Anket Şirketinden Flaş Referandum Anketi Açıklaması

Referanduma 6 gün kala anket şirketleri de çalışmalarına hız verdi. Birçok anket şirketi, düzenledikleri anketlerde binlerce insan ile yüz yüze görüşmek yöntemi ile referandumda hangi oyu kullanacaklarını sordu.

Bu araştırmalar sonucu açıklama yapan anket şirketleri, evet ile hayır arasında meydana gelen farkı açıkladı. Hürriyet Gazetesi Yazası Abdulkadir Selvi, bugün yazdığı yazısında anket sonucu açıklaması yaptı. Selvi kaleme aldığı yazısında, “Anket sonuçları neyi gösteriyor?” başlığı ile anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Selvi yazısında anket sonuçları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Üç anket sonucu var elimde. Evet 51, Hayır 49 Evet 51.5, Hayır 48.5 Evet 54, Hayır 46. ANAR’ın araştırması ise bugün yarın sonuçlanacak.”

Adil Gür’den Açıklama

Referanduma 2-3 gün kala en kapsamlı anket sonucunu açıklayacaklarını söyleyen Adil Gür, 16 Nisan günü yapılacak olan referandumda, seçmenlerin parti aidiyetiyle oy kullanacağını belirtti.

Ünlü araştırmacı Adil Gür, seçmenlerin büyün bir çoğunluğunun parti aidiyetiyle gideceğini iddia ederken, sanıldığının aksine kararsızların oranının iyice düştüğünü söyledi. A & G araştırma şirketlerinin sahibi Adil Gür, Hakan Çelik ile Haftasonu programında Cnn Türk kanalına konuk oldu. Programda yaptığı açıklamasında referandum anketleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Adil Gür, seçmenin parti aidiyetiyle sandığa gideceğini savundu. Adil Gür, referandumlarda seçmenin ideolojik karar verdiğini söyleyerek, 16 Nisan’da da seçmenin yine parti aidiyeti ve ideolojik nedenlerle oy kullanacağını ileri sürdü.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

9 Gün Kala Melih Gökçek’ten Flaş Referandum Anketi Açıklaması: Evet oyları ..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı son dakika açıklamasında 16 Nisan günü anayasa değişikliği için gidilecek olan referandum halk oylamasında Ankara’daki tahmini sonuçları açıkladı.

16 Nisan Pazar günü gerçekleşecek olan referanduma 9 gün kala anketler yapılmaya devam ediliyor. Her seçim öncesi sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan ve Ankara ili için anket sonuçları yazısı paylaşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

1 Kasım seçimleri ile ilgili yayınlamış olduğu anket sonuçlarını da yazısına ekleyen Melih Gökçek, açıklamasının devamında ise Ankara’da 16 Nisan günü beklenen referandum sonucunu açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in bu açıklamalarına göre Ankara’da 16 Nisan günü sandıktan yüzde 58.3 oranında evet çıkacağı belirtildi.

Ankara Byükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şu an itibarıyla Ankara’da evet oyları Allah’ın izniyle %58.3…Yazın kenara daha on gün var hedef %60” diyen Melih Gökçek, 1 Kasım seçimleri ile ilgili de şu ifadeleri kullandı:

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

İngiliz Anket Şirketi Referandum Anket Sonucunu Açıkladı: Evet Oyu Açık Ara Önde

Referandum halk oylaması öncesinde anketler devam ederken anekt şirketleri, referanduma kısa bir süre kala çalışmalarını hızlandırdı.

Yapılan son anketlerde çelişkili sonuçlar çıkarken, İngiliz anket şirketinden bir son dakika açıklaması geldi. İngiliz anket şirketi Qriously tarafından yapılan açıklamada anayasa değişikliği için gidilecek olan referandum sonucu tahmini yayınlandı. Yapılan açıklamada anket şirketinin 28- 30 Mart tarihleri arasında akıllı telefon uygulaması üzerinden, 3 bin 418 yetişkin kişi üzerinden bir anket yapıldı ve yapılan anket sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

İngiliz anket şirketi tarafından yapılan ankete göre evet oyu açık ara önde görünüyor. Buna göre referandumda evet oyu kullanacakların oranı yüzde 61.4 seviyesinde iken, hayır oranı yüzde 38.6 seviyesinde kaldı. İngiliz anket şirketi Qriously tarafından yapılan açıklamanın devamında ise evet oylarının rahat bir şekilde önde olduğu ve referandumda evet sonucunun çıkması beklendiği belirtildi.

Yapılan açıklamanın devamında İstanbul’da evet oylarının belirgin bir şekilde önde olduğu belirtilirken bu oran yüzde 60 evet olarak ön plana çıkıyor.

Anketin bir diğer detayında ise kararsız oyu vereceğini söyleyenlerin evet oyu vermeye daha yakın oldukları belirtildi.

MHP’lilerin Yüzde 87’i Evet Diyor

Ankette MHP’nin yüzde 87’sinin AK Partiyi desteklediği görülüyor. Kararsızlarla birlikte belki bu sayı eşit bölünmüş bir hale bürünebilir. Ankette gençler ve orta yaşlıların evet oyundaki çoklukları gözüküyor. En çok evet verilen yaş aralığı 35-44.

Anayasa değişikliği maddelerine ulaşmak için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara