Etiket arşivi: facebook

Facebook, Twitter, Youtube sorun mu var? Kapatıldı mı?

İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan saldırılar sonrasında 28 Şubat 2020 tarihinde Sosyal medya araçlarına girilmede sıkıntı oluştu. Tamamen kapatılma olmasa da facebook, twitter ve youtube’da inanılmaz bir yavaşlama oldu ve takip edilemez hale geldi.

Sosyal ağlara bağlanmakta sıkıntı yaşayan kullanıcılar VPN yardımıyla girmeye çalışıyor ve yaşanan olaylara tepkilerini gösteriyor.

Şuanda facebook twitter ve youtube uygulamalarına uygulama üzerinden ip değiştirilmeden girilmiyor.

Son Dakika Haberi: İdlib’de Şehitlerimiz Var

 

 

Facebook’a Şok !

2004 Yılında Mark Zuckerberk tarafından kurulan Dünya’da milyonlarca kullanıcısı olan Facebook 2019 yılının son çeyreğinde düşük gelir oranına imza attı.

Bünyesinde Whatsapp ve İnstagram gibi sosyal medya devlerini bulunduran Facebook 2016 yılından itibaren en düşük büyüme oranına ulaştı.

2019’un son çeyreğinde elde edilen yüzde 25’lik oran şirketin kasasına 21,1 milyar dolar girmesini sağlasa da büyüme hızında 2016’dan beri yaşanan düşüş en yüksek oranına ulaştı.

Yıllık bazda büyüme oranı yüzde 27 olurken bu oran 2016’nın ikinci çeyreğinde yüzde 59’un üzerine çıkmıştı.

Öte yandan Facebook’un Baş Finans Yöneticisi David Wehner büyüme hızının 2020’nin ilk çeyreğinde daha da yavaşlayacağını açıkladı.

CFO bu oranının düşmesinin en büyük nedeninin Apple ve Google’ın kullanıcıları çevrimiçi izlemek için kullandığı tarayıcı çerezlerine getirdiği yeni kısıtlamalar olduğunu duyurdu.

2018’de Cambridge Analytica adlı veri analiz firması sosyal medya devinin 87 milyon kullanıcısının hesaplarından kişisel verileri izinsiz topladığını ortaya çıkarmıştı.

Bunun üzerine şirket sahibi Mark Zuckerber kullanıcılardan özür dilemişti.

 

Çocuğunun karnesini sosyal medyada paylaşanlar: Korkutan uyarı geldi

Yarıyıl tatili başladı çocuklar karnelerini Cuma günü aldı. Çocuklarının karnesi iyi olan aileler, karnelerin fotoğrafını çekip internet üzerinde yayımladı.

Facebook, İnstagram gibi sosyal mecralarda çocuklarının karne fotoğraflarını paylaşanlar , onlarla ne kadar gurur duyduklarını ekledi. Ancak bu aileleri korkutan bir uyarı yapıldı.

DPS Kişisel Veri Koruma Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Karcıoğlu tarafından yapılan açıklamada, çocukların karnelerdeki TC kimlik numaraları, diğer kişisel bilgileri, isim soy isimleri, sınıfları ve okul numaraları gibi bilgilerin internette paylaşılmamasını söyledi.

Velileri uyaran Karcıoğlu, “Aslında şöyle, kimse bunun farkında değil ama çocuklarımızın da bir kişisel verisi var. Çocuklarımızın adı soyadı, fotoğrafı, TC kimlik numarası, okul bilgisi, sınıf bilgisi, notları aslında her biri kişisel veri. Çocuklar bizim çocuklarımız ama veriler çocukların kişisel verisi. Dolayısıyla biz bunları herkese açık sosyal platformlarda herkese açık bir şekilde paylaşım yapmamalıyız. Çocuklarımızın kişisel verilerine saygı duymalıyız ve onları korumakla yükümlüyüz” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Veliler bu konuda çok dikkatli olmalı. Çünkü, bugün hiç düşünmeden paylaştığınız, ‘yahu ne olacak eş dost görsün, benim zaten sosyal medyada takipçilerimde kim var’ diyerek gönderdiğinizde aslında siz çocuğunuzun kişisel verisini sisteme yüklemiş oluyorsunuz. Dolayısıyla yarın bir gün çocuğunuzun başına bu kişisel verilerin paylaşılması ne tür ihlallere yol açar şimdiden kestirmek çok güç. O yüzden biz velilere diyoruz ki mutlak suretle çocukların kişisel verisini, fotoğrafını dahi sosyal medyada herkese açık ortamda paylaşmayın. Çocuğunuzun verisini koruyun” diye konuştu.

Çocuğunuzun özel yaşantısına saygı duyun

Velileri, çocuklarının fotoğraflarını da sosyal medyada paylaşmaları konusunda uyarasını sürdüren Karcıoğlu, “Aslında herkes mutlu anını, sevdiklerini paylaşmak istiyor ama buradaki kavram sevdikleri ve güvendikleri insanlar olması. Sosyal medyada birçok hesap herkese açık, kamuya açık. Dolayısıyla hem kötü niyetli kişiler hem de bunları depolamak isteyenler, bunları biriktirmek isteyen kurum ve kuruluşlar erişiyorlar. Biz velilere şu uyarıyı yapıyoruz, diyoruz ki kişisel veri içeren fotoğrafları hele hele özel hayatını yani işte banyo fotoğraflarını, küvetteki fotoğraflarını, işte sahildeki fotoğraflarını, mayosuz fotoğraflarını yani bunlarla mahrem diyebileceğimiz fotoğrafları hiçbir şekilde sosyal medyaya yüklemesinler. Paylaşırken çok dikkatli olsunlar. Çocuğun özel hayatına saygı duysunlar. Kişisel verilerini de mutlaka korusunlar” dedi.

Whatsapp’tan Güncelleme ile İlgili Son Dakika Açıklaması Geldi

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni güncelleme ile bir üst sürüme geçen Whatsapp’a tepkiler büyüyor. Kullanıcılar sosyal medya üzerinde Whatsapp’a tepkilerini dile getirirken yeni güncellemeden memnun kalmadı.

Akıllı telefonların yaygınlaştığı günümüzde, telefonların vazgeçilmez yazışma programı haline gelen Whatsapp, her geçen gün yenilikler getirirerek kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunmaya çalışıyor. Ancak son gelen güncelleme, kullanıcıların tepkisi ile karşılandı.

Gelen yeni güncelleme ile sosyal medya hesabı Instagram üzerinde yapılan hikaye kısmının Whatsapp’a gelmesine bir anlam veremeyen kullanıcılar, favori sekmesinin kaldırılmasına da büyük tepki gösterdi. Kaldırılan bir diğer sekme ise kişiler sekmesi oldu. Kaldırılan bu sekmenin yerine ise durum sekmesi getirilerek kişilerin Instagram’daki gibi hikaye durumu paylaşması özelliği sunuldu. Kişiler sekmesi ise daha önce grup oluşturmak için kullanılan sohbet kısmına taşındı. Kullanıcıların en büyük tepkis ise kişiler sekmesini bulamamaları.

Whatsapp’tan Açıklama

Kou ile ilgili Whatsapp yetkililerinden bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada sosyal medya üzerinde kişilerim nerde sorusunu arayan binlerce kullanıcıya cevap verildi. Kişiler sekmesinin nerde olduğu ile ilgili bilginin verildiği açıklamada, “WhatsApp Durum güncellendi. Favoriler/Kişiler sekmesi artık Durum Sekmesi oldu. WhatsApp kolaylıkla telefonunuzun adres defterindeki kişilerden hangilerinin WhatsApp kullandığını belirleyebilmektedir. Yeni sohbet oluşturmak için simgeye bastığınızda kişilerinizin bir listesini göreceksiniz. Favoriler/Kişiler sekmesini geri getirmek mümkün değildir.” ifadelerine ye verildi.

Yaşam haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara