Etiket arşivi: Fahrettin Koca

12 Mayıs Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12Mayıs  koronavirüs vaka tanlosunu açıkladı. Bugünkü vaka sayısı 1.704 oldu vefat sayısı ise 53 olmuştur.

Yeni vaka sayısındaki artış öngörülebilir sınırlarda. TOPLAM VAKALARIN %70’İ İYİLEŞMİŞ DURUMDA. Yoğun bakım hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Maske + sosyal mesafe: Virüse karşı gücümüz bu! Risk kalabalık ortamlarda. Uzak duralım.

Resim

27 Nisan Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 27 Nisan tablosunu açıkladı. bugünkü vaka sayısı 2.131 olurken vefat eden sayısı 95 oldu.Toplam vefat sayısı 2.900’e ulaştı. Toplam iyileşen hasta sayısı 33.791 olmuştur.

Bir gün içinde iyileşen en yüksek hasta sayısına ulaştık. Temaslı sayısı ve temas ortamı azaldığı için, ihtiyaç duyulan test sayısında azalma bugün de devam etti. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında düşüş sürüyor. Bu başarıyı riske atmayalım.

Resim

22 Nisan Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaparak 22 Nisan vaka sayısı 3.083 oldu. vefat sayısı 117 olmuştur. Türkiye’de Toplam vefat eden sayı 2.376 ya ulaştı.

İstersek başarırız! Tarihimiz buna şahittir. Yeter ki düşünceli ve bilinçli hareket etmekten taviz vermeyelim. Ulaşacağımız güzel yarınlar bugün alınan tedbirler sayesinde olacaktır. Sorumluluklarımızı unutmayalım: Temas, Mesafe, İzolasyon.

Resim

Filyasyon Nedir ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Geçtiğimiz gün Türkiye’de Hastalık Artış oranın azalmaya başladığına dikkat çekerek Ülkemizde Filyasyon sistemi ile Bir Hastanın İltibata geçtiği tüm kişileri bulmaya çalışarak İzolasyon altına almaya özen gösterdiklerini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Rehberi’nde filyasyon şöyle açıklanıyor:

“Saha incelemesi/filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır.”

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi nedenlerden kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isim. Bir başka ifadeyle kaynak arama çalışması.

Filyasyon çalışmalarının bulaşıcı hastalıklarla mücadelede çok önemli olduğunu ortaya çıkan bir gerçek olduğu anlaşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz bununla sağladık…

11 Mart’tan itibaren biz her vakada biz filyasyon yöntemini uyguladık. Pozitif çıkan her hastanın temas ettiği kişilere ulaşıp onları taramaya çalıştık. Bunun ne kadar titizlik gerektiren bir süreç olduğunu anlamak zordur” dedi.

Fahrettin Koca, Türkiye’de filyasyon yönteminin uygulandığını ve vaka artış hızının azaltılmasında bu yöntemin önemli rol oynadığını belirtti.

Koca, “Filyasyon, bulaşıcı bir hastalıkla ilgili bulaş zincirinin taranmasının adıdır. Vaka artış hızını kontrol altına almayı bu yöntemle yaptık. Bizim gibi uygulayan başka bir ülke olmadı” dedi.

Bakan Koca Açıkladı : İyileşen Hastalarımız Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. Bakan Koca “iyileşen hastalarımız var” dedi. “Tedaviyi 14 günden 4 güne düşüren Çin’den olumlu sonuçlar veren özel bir ilaçtan getirdik.

İyileşen vakalarımız var 14 günlük zaman diliminin geçmesi gerekiyor önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı gün ve gün açıklayacağız. İyileşen hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

Çin’in corona virüs ile mücadeleyi nasıl verdikleri hakkında bilgi akışı sağlamak üzere bir anlaşma yaptık. Bu sabah gelen ilaçları yoğun bakımda yatan hastalarımızda başlandığını ifade etmek isterim.

Tedaviyi 14 günden 4 güne düşüren Çin’den olumlu sonuçlar veren özel bir ilaç getirdik. Bu ilacın ne kadar etkili olup olmadığını görmüş olacağız.

Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Yapılması gereken her türlü desteği sağlayacağımızı ülkemizde aşı konusuyla ilgili yol kim ne kadar yol almak istiyorsa önünü açan herhangi bir kısıtlamaya gitmeden ona göre her türlü desteği vereceğimizi ilan etmek istiyorum.” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Diğer korona virüs haberleri ve alınan önlemler için tıklayınız.

Bakan Koca adına açılan sahte hesaplara dikkat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adına açılan sahte sosyal medya hesaplarına karşı uyardı. Sağlık Bakanlığı korona virüsü sebebiyle yayılan asılsız bilgilere karşı vatandaşları uyarırken Sağlık Bakanı adına açılan sahte hesaplar adına uyardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adına twitter’da onlarca sahte hesap açıldı.  Bu hesapların bazılarında hayran sayfası diye yazıyor yada parodi hesap diye yazıyor. Yapılan paylaşılan  vatandaş tarafından gerçek sanılıyor. Yanlış bilgileri yayan bu hesapların 550 bin takipçisi bulunuyor.

Sağlık bakanlığının resmi hesabını aşağıda verdik bunların dışında sahte hesaplara itibar etmeyin.

Twitter:
Dr. Fahrettin Koca @drfahrettinkoca

Instagram: https://instagram.com/drfahrettinkoca

Facebook: https://www.facebook.com/sbfahrettinkoca/

Sağlık Bakanı Koca’nın gerçek twitter hesabında 3 milyon 300 bin takipçisi bulunuyor. Bakan Koca Twitter’i uyardı sahte hesapların kapatılmasını istedi.

 

Türkiye 21.00’de balkonlardaydı! Sağlık Çalışanlarına Destek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çağrısının ardından tüm Türkiye saat 21.00’de sağlık çalışanlarına destek amacıyla balkonlarından alkış sesleri yükseltti.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten korunmak için bir çok ülkede OHAL ve sokağa çıkma yasağı alındı.  Sağlık  çalışanları 24 saat görevleri başında.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada “saat 21.00 alkışı için teşekkürler Türkiye! Şehir şehir , ev ev çağrımıza uydun. Özverili sağlık çalışanlarımıza alkışınla güç verdin. Yarın, ertesi gün  aynı saatte minnettarlığımızın sesi tekrar duyulsun ! üst üste üç gün alkışlayalım” ifadelerini kullandı.

Corona Virüse İlaç veya Aşı Bulundu mu? 

Diğer korona virüs haberleri ve alınan önlemler için tıklayınız.

Son Dakika: Türkiye’de Corona Virüsü Vaka Sayısı bir günde 3 katına çıktı

Corona virüs salgını ülkemizde hızla yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada vaka sayısının 18 çıktığını belirtti. 6 olan vaka sayısı böylece 3 katına yükselmiş oldu.

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın twitter üzerinden yaptığı açıklamalar şu şekilde;

“Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki iki kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir.

Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir.”

İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı: Tüm eğlence mekanları kapatılıyor

Tüm korona virüs haberlerine göz atmak için tıklayınız