Etiket arşivi: fetö gözaltı

İstanbul merkezli 40 İl’de FETÖ’nün TSK’daki yapılanmasına dev operasyon: 144 Gözaltı

Terör örgütü FETÖ’ye yönelik son dakika operasyonu.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik başlatılan operasyon kapsamında örgüt ile bağlantısı olduğu tespit edilen askerler ve “örgütteki abilerin” de bulunduğu 144 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Alınan son dakika bilgilerine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve büyük bir kararlılıkla yürütülen soruşturma kapsamında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY)’nin TSK içindeki yapılanmasına operasyon düzenlendi. TSK’daki FETÖ’cülere yönelik yürütülen soruşturmada, 144 kişi hakkında çıkarılan gözaltı kararı kararı üzerine polis ekipleri, İstanbul merkezli birçok ilde operasyonlar için düğmeye bastı.

Şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli birçok ilde toplamda 35 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, şu ana kadar kentte 20 civarında kişiyi gözaltına aldığı edinilen son dakika bilgileri arasında.

Diğer şüphelilerin yakalanması amacıyla yaklaşık 40 ilde operasyonların sürdüğü belirtildi.

Son dakika haberlerinden, politika haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | İstanbul

AK Partili eski Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun FETÖ’den gözaltında

Son dakika haberi: AK Parti’ nin 24. dönem Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, FETÖ/PDY  operasyonu kapsamında örgüt üyesi olmak suçlamasıyla  sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan tarafından konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY mensuplarınca yapılan hain kalkışma teşebbüsü ile Anayasal düzeni değiştirmek ve bu terör örgütüne üyelik suçlarından, örgüte yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmaların devam ettiği belirtildi. Savcı Ercan, bu sabah itibariyle 24’üncü Dönem Mersin Milletvekili olarak görev yapan Ahmet Tevfik Uzun’un, FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak suçundan yakalanarak, gözaltına alındığı, hakkındaki arama ve el koyma çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.

1968 Tarsus doğumlu. İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan Uzun, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde İl Genel Meclis üyesi olarak siyasete atıldı. Ahmet Tevfik Uzun, 12 Haziran 2011’de 24’üncü Dönem Genel Seçimi’nde AK Parti’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. İngilizce bilen Uzun evli ve 4 çocuk babası.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

FETÖ’cü itirafçıların verdikleri isimler nasıl inceleniyor?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması operasyonlarında örgüte büyük darbe vuruldu ve örgütün kamu başta olmak üzere tüm yapılanmaları deşifre edildi. Halen devam eden FETÖ soruşturmasında, örgütün önemli isimleri başta Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyetin titiz çalışması sonrasında ortaya çıkarıldı. Ayrıca gözaltına alınan FETÖ’cülerden itirafçıların verdiği isimler de FETÖ soruşturmasında önemli bir yere sahip.

Gözaltına alınan FETÖ’cü isimler, hem ceza indirimine gitmek için bazıları da pişman oldukları için itirafçı olma kararı aldı. İtirafçılardan önemli isimler, örgütün kamu içindeki yapılanmasını deşifre etmektedir. İtirafçılardan alınan bilgilere göre bu isimler FETÖ şüphelisi olarak takibe alınmakta, yapılan incelemeler suçlu olduğu yönünde çıktığında da hakkında adli işlemler yapılmaktadır.

İtirafçıların Verdiği İsimler Nasıl Araştırılıyor?

İtirafçılardan alınan isimler, kesinlik taşımadığı için birkaç süzgeçten geçiyor ve bunun sonucunda şüpheli olarak hakkında işlem yapılıyor. İlk olarak verilen isimler, diğer sanıkların ve itirafçıların verdiği isimlerle karşılaştırılıyor ve bu isimlerin tutarlılığı saptanıyor. Daha sonra ise bu isimlerin telefon kayıtları inceleniyor ve herhangi bir şüpheli durum olup olmadığına bakılıyor.

Öte yandan bu isimlerin banka hesapları ile yurt dışı giriş çıkış trafiklerine bakılıyor. Bu bilgilerin hepsi bir sistemde toplanıyor ve karşılaştırma yapılıyor. Bu karşılaştırma sonucunda çıkan isimler şüpheli listesine ekleniyor.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Cumhuriyet Başsavcılığından son dakika açıklaması: 1013 kişi gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan son dakika açıklamasında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’nin emniyetteki ‘mahrem imam’ yapılanmasına yönelik 81 il geneli,nde yapılan operasyonda bin 13 kişi gözaltına alındığı belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde emniyet imamı olduğu tespit edilen, çoğu öğretmen 4 bin 672 kişi hakkında işlem yapıldığı ve bunlardan bin 448’inin tutuklu olduğu belirtildi. Tutuklu bulunanlar dışında, 3 bin 224 emniyet imamı hakkında yakalama kararı çıkartıldığı belirtilen açıklamada, şu ana kadar bin 13 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonların sürdüğü bildirildi.

İstanbul’da 172 Kişi Gözaltına Alındı

Operasyon kapsamında İstanbul’da da emniyet teşkilatındaki FETÖ üyelerinin sivil mahrem imamı olduğu iddiasıyla 390 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bunun üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde, Mali Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinden oluşan yaklaşık 2 bin polisin katılımıyla operasyon düzenlendi. 417 adreste eş zamanlı yapılan aramalarda 172 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonun çeşitli adreslerde devam ettiği öğrenilirken, 218 kişinin aranmasına devam ediliyor.  Gözaltına alınanların  emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara